vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

376 επισκέπτες, 5 χρήστες
pngtszs1976, Harris, Mimhsdr, Doubt, bloodlessz

Twitter

Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #60 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 22:45 »
Σάμπως και δεν το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν? Φυσικά και ναι. Ξέρετε τι άλλο είχα γράψει στο παρελθόν, τότε που είχε σκάσει το σκηνικό με τα 5P? "Θα έρθει η στιγμή που θα λέμε κάποιοι φέρτε πίσω το διακετύλιο". Δεν έλεγα 5 νουμέρακια?


Στη ζωή μου, δεν έχω αποπειραθεί ποτέ να διυλήσω τον κώνωπα. Δεν με νοιάζει το 95% πιο ασφαλές να γίνει 96,97,98,99 ή 100. Δεν με νοιάζει αν η γλυκερίνη μου είναι καθαρότητας 99,8, 99,5 ή 99. Με νοιάζει το υγρό που ατμίζω, να με ικανοποιεί γευστικά σε σημείο να μην με ενοχλούν τα παραπάνω € που δίνω για ένα καλό υγρό.


Ναι, οκ, ο γιατρός μας λέει ότι πρόκειται για ρίσκο το οποίο καλό είναι να αποφεύγεται. Κάθε μέρα παίρνουμε ρίσκα τα οποία καλό είναι να αποφεύγονται. Ο καθένας μπορεί να έχει απαίτηση τα υγρά του να έχουν ένα κάρο δημοσιευμένα στοιχεία. Απόλυτο δικαίωμά του. Θέτει παραμέτρους και κινείται αναλόγως. Δεν θα προσπαθήσω εγώ να τον πείσω ότι έχω δίκιο και φυσικά όποιες ανάλογες προσπάθειες κάνει και αυτός, θα βρουν τοίχο. Φέρτε μου λοιπόν τα πιόνια του 2014, φέρτε μου τα Halo του 2013-2015, φέρτε μου λίγο Saint James XO, φέρτε μου vois du Samovar, φέρτε μου Sacre coeur, φέρτε μου Hooligan, φέρτε μου french macaron pear, φέρτε μου το Cloud Farmer, φέρτε μου το reserve de chateaux Opus -X-!

Λίγα μόνο από τα αγαπημένα που δεν θα δούμε ξανά ποτέ! Τι, δεν τα ξέρετε καν κάποιοι τα περισσότερα? Πραγματικά στενοχωριέμαι που δεν θα έχετε ποτέ την ευκαιρία να τα δοκιμάσετε τότε. Εντάξει, το τελευταίο δεν κυκλοφόρησε ποτέ επίσημα οπότε δεν υπήρχε ακριβώς η ευκαιρία να το δοκιμάσει πολύς κόσμος.

Πάμε λοιπόν σε μια ευθεία σύγκριση η οποία βάζει τον περιβόητο Ν. 4419 στο εδώλιο:

1) Τσιγάρο. Έχει μέσα ένα κάρο αποδεδειγμένα βλαβερές ουσίες, ένα μικρότερο κάρο αποδεδειγμένα καρκινογόνες ουσίες, δεν δημοσιεύει καμία μελέτη, κανένα MSDS, δεν απαγορεύεται να έχει καμία από αυτές τις ουσίες, κυκλοφορεί ελεύθερο, σε προσιτή τιμή και ο χρήστης έχει δικαίωμα να επιλέξει αν θα κάνει κακό στον εαυτό του με αυτό.

2) Υγρά αναπλήρωσης. Σε κάποιες περιπτώσεις, έχουν ανιχνευθεί ίχνη ελάχιστων βλαβερών ουσιών. Υποχρεωτικά καταθέτουν φάκελλο με αναλύσεις ώστε να περάσουν TPD, απαγορεύεται να έχουν ακόμα και αυτά τα ίχνη ουσιών, φορολογούνται περισσότερο από το αλκοόλ, τον καφέ, τα καύσιμα, και ο καταναλωτής δεν έχει δικαίωμα να επιλέξει μια πιο νόστιμη και δυνητικά πιο βλαβερή βερσιόν.


Από εκεί και πέρα, καθίστε να αναλώνεστε γιατί υπάρχουν ή δεν υπάρχουν δημοσιευμένα MSDS, συχωροχάρτι από τον Πάπα, χρυσόβουλο Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, ή σφραγίδα Apostile. 


Δεν μου πουλάει κανείς υγρά ως το ελιξήριο που θεραπεύει τα πάντα (ακόμα θυμαμαι δημοσιογράφο που είχε ρωτήσει στο Caravel αν το άτμισμα ισχυρίζεται ο θεραπεύει τη ΧΑΠ, τον τακτοποίησε ο γιατρός), δεν περιμένω να μειώσω την έκθεση σε κίνδυνο στο 0%. Μου φτάνει το 5. Στην τελική, έχουμε φτάσει στο σημείο να αποτελούν απλές αναμνήσεις κάποια υγρά του παρελθόντος τα οποία τα άτμιζες και έμενες με το στόμα ανοιχτό.

Καλά χρυσά κάποια SnV, καλές χρυσές κάποιες συνταγές μερικών mixer, αλλά αυτό το αίσθημα "πωωωωω ρε φίλε τι ατμίζω τώρα", έχω χρόνια να το νιώσω.

Εγώ λοιπόν ναι, θα τα άτμιζα χωρίς κανένα απολύτως δισταγμό. 

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #61 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 22:51 »
Θυμάμαι εκείνες τις εποχές που έστηνα KFL+, γέμιζα με 12αρι Castle Long και απολάμβανα κάθε τζούρα. Δυστυχώς, όσο και να έχω ψάξει για αυτό το 'ουάου' από τότε, δεν το έχω βρει. Ούτε με παρόμοιες, ούτε και με εντελώς διαφορετικές συνταγές. Λείπει αυτό το κάτι...


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 22:57 »
Να αλλάξω το τίτλο με κατι απο: βρώμικα, ύποπτα, αμαρτωλά, απαγορευτικά υγρα ή οτιδήποτε αλλο;

Δε μου κάθεται και εμένα καλά αυτο το απαγορευμένα και το ειχα αναφέρει και στο ξεκίνημα πως αν υπαρχει προτιμότερη διατύπωση ας μπει.
"Χαλαρών ηθών" ;
Τα έχει όλα: υπαρξιακά, ψυχολογικά... κλπ...κλπ...

Και μόνο το γεγονός ότι ψάχνουμε την κατάλληλη διατύπωση, μεταξύ μας, είναι μια ηθική νίκη.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 22:58 »
Ήρθε το ηθών; αντε πάλι στην πσειρου

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 23:09 »
αν και δεν τρελαίνομαι και δεν ψάχνομαι και παρα πολύ με τα υγρά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να ατμίζω υγρά που περιέχουν αυτές τις ουσίες

σύμφωνο απόλυτα με τον cruiser
βάλε αν θέλεις προειδοποίηση στα υγρά που περιέχουν αυτές τις ουσίες και άσε τον πελάτη να αποφασίσει

είναι σαν να λένε ότι θα απαγορέψουν το φυτικό βούτυρο επειδή κινδυνεύεις περισσότερο να πας από χοληστερίνη

cruiser τώρα που είπα για βουτυρά, πάλι καλά που δεν έβγαλαν καμια εγκύκλιο που να επιτρέπει μονο υγρά με γεύση βούτυρο  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #65 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 23:34 »
Υγρά με γλυκαντικά ατμίζετε? Γιατί η σουκραλόζη είναι τουλάχιστον το ίδιο βλαβερή με το διακετύλιο και περιέχεται στο 95% των υγρων της αγοράς. Η φρουκτόζη δε που περιέχεται σε πολλά αρώματα της FW είναι ακόμα χειρότερη. Έχετε κάνει παντιέρα μια ελλειματική έρευνα του Φαρσαλινού πάνω σε παλιά υλικά του 2015 και πείθετε τον εαυτό σας ότι όλα ξεκινούν και σταματούν εκεί. Και τον έχετε αναγορεύσει στον κορυφαίο ειδικό επί παντός επιστητού, κάτι που δεν ισχυρίζεται ούτε ο ίδιος.
Καλώς ή κακώς στη συνείδηση των περισσοτέρων ατμιστών ο Φαρσαλινός τυγχάνει σχεδόν καθολικού σεβασμού και αποδοχής και κάθε φορά η γνώμη του έχει μεγαλύτερη βαρύτητα στην ατμιστική κοινότητα. Αυτό έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με τον ατμό.
Από την άλλη βέβαια και επειδή λόγω ιδιοσυγκρασίας έχω μια φυσική απέχθεια για τις "αυθεντίες", κρατάω μια κριτική στάση απέναντι στον οποιοδήποτε και γι' αυτό ακριβώς οφείλω να σου πω, στα πλαίσια του διαλόγου εδώ μέσα, ότι δε μου αρέσει καθόλου το ύφος του γραπτού σου λόγου. Μου θυμίζει δάσκαλο που κουνάει το δάχτυλο στους μαθητές υποστηρίζοντας ότι είναι κάτοχος της απόλυτης αλήθειας.
Στο κάτω κάτω ο Φαρσαλινός εξετέθη με την επιστημονική του ιδιότητα και βασιζόμενος στις όποιες έρευνές του, διατύπωσε μια άποψη, η οποία μπορεί πράγματι να είναι πλέον ξεπερασμένη από τις εξελίξεις. Εσύ όμως με ποια ιδιότητα υποστηρίζεις ότι η Χ ή η Ψ ουσία είναι εξίσου βλαβερή ή ακόμη και χειρότερη? Και για ποιου είδους βλάβες ενοχοποιείται η κάθε ουσία? Υπάρχουν κάποια στοιχεία πάνω σε αυτό? Μήπως θα ήταν πιο φρόνιμο λοιπόν και με βάση την εμπειρία σου στην παραγωγή υγρών, να επιχειρούσες μια πιο ήπια και ουσιαστική ενημέρωση των μελών του φόρουμ, αντί να απευθύνεσαι σ' αυτούς λες και είναι καθυστερημένοι?
Και στα λέω αυτά εγώ που όπως έγραψα και στο προηγούμενο σχόλιό μου, δεν ασχολούμαι με το να ψάχνω "βλαβερές" ουσίες στα υγρά. Το μόνο που κάνω είναι να αποφεύγω τα υγρά που αφήνουν πολλή μάκα στις αντιστάσεις, λόγω σουκραλόζης κι αυτό γιατί βαριέμαι αφόρητα να αλλάζω καθημερινά φυτιλοαντίσταση αλλά και κυρίως γιατί έχω κι άλλες δουλειές να κάνω από το ν' ασχολούμαι όλη μέρα με την πιπίλα μου.

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #66 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 23:53 »
Δεν καταλαβαίνω την προσωπική επίθεση. Δεν θεωρώ κανέναν καθυστερημένο φυσικά, αν το θεωρούσα θα έγραφα "είστε καθυστερημένοι". Πάνω σε αυτό που γράφω, διαφωνείς? Δε θεωρείς ότι ο Φαρσαλινός έχει αναχθεί σε θεότητα σε υπερβολικό βαθμό?

Δηλαδή, έρευνες του 2015 για το διακετύλιο προκαλούν τον τρόμο, ενώ ένα googling "σουκραλόζη καρκινογόνα" με 2000 περίπου αποτελέσματα μόνο στα ελληνικά, μας αφήνουν αδιάφορους? Και δεν αφορούν το άτμισμα φυσικά αλλά την ουσία ως πρόσθετο τροφίμων. Το διακετύλιο το εισπνέουν εκατομμύρια καπνιστές μερικούς αιώνες τώρα και δεν υπάρχει ένα περιστατικό pop corn lungs από αυτό, ενώ σουκραλόζη εισπνέει η ανθρωπότητα μόνο αφότου εφευρέθηκε το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Τα ίδια και η φρουκτόζη που υπάρχει στο FW Yellow Cake και άρα σε όλα σχεδόν τα υγρά με ζύμες.

Δίνω ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο της Jeniffer Jarvis που δεν είναι επιστήμονας αλλά είναι ατμίστρια που έχει ευαισθησία σε όλα αυτά τα compounds λόγω φυσιολογίας ---> http://flavor-pro.com/a-spoonful-of-sugar-helps-the-vapor-go-down/

Δεν έχω καμία έξτρα εμπειρία από την εμπλοκή μου στην κατασκευή υγρών. Όλες οι εταιρείες υγρών μιξάρουν τα υλικά που πέρνουν και προσπαθούν να βγάλουν μια καλή συνταγή, δεν κάνουν επιστημονικές έρευνες. Η όποια γνώση έχω έχει προκύψει από την ανάγνωση των MSDS των εταιρειών. Της TPA είναι ελεύθερα διαθέσιμα. Επίσης στο ELR τα μισά υλικά έχουν θαυμαστικά που σημαίνει ότι μπορεί δυνητικά και σε μεγάλη ποσότητα να προκαλέσουν βλάβη.

Όλα αυτά συντελούν σε ένα αδιαμφισβήτητο συμπέρασμα. Υγρά με διακετύλιο και υγρά χωρίς διακετύλιο είναι το ίδιο ασφαλή και τό ίδιο βλαβερά. Το να τα ατμίζεις είναι πολύ καλύτερο από το συμβατικό τσιγάρο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επικεντρώνουμε στο διακετύλιο. Δε θα κερδίσουμε ποτέ τη μάχη αποδεικνύοντας ότι τα υγρά είναι 100% ασφαλή γιατί αυτό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καμία πιθανότητα να ισχύσει ό,τι και να βγάλουμε από μέσα.

Η μόνη περίπτωση να νικήσουμε είναι να πείσουμε για το προφανές. Ότι το άτμισμα είναι πολύ λιγότερο βλαβερό από το τσιγάρο.


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 00:13 »
ενδιαφέροντα όσα διαβάζουμε, ας κάνουμε ενα υποθετικό σενάριο προσωμοίωσης.
Σε φωνάζει ο υπουργός στο υπουργείο μεόλη την καλή θέληση να τεθούν τα θέματα σε μηδενική βάση και λέει " πρωτίστως μ΄ενδιαφέρει το κοινό καλό, η υγεία των πολιτων που υπηρετώ και θέλω να ελαχιστοποιήσω τους κινδύνους στο άτμισμα".
ερώτημα, με ποιούς θα έπειθες;
1. Με τον Φαρσαλινό;
2. Με τον Μπεχράκη;
3. Με το άρθρο της Jeniffer Jarvis;
γιατί εμένα μου έρχεται σε κάτι με ομοιοπαθητική και κλασσική Ιατρική για να μην πω το Ναι ή Οχι στα εμβόλια

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #68 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 00:20 »
Αυτό το ερώτημα που θέτεις είναι εντελώς διαφορετικό ζήτημα. Προσωπικά πιστεύω με κανέναν. Γιατί η υπόθεσή σου είναι ουτοπική. Αλλά ναι, δε θα είχα κανένα πρόβλημα να πάει ο Φαρσαλινός στον υπουργό. Πρόβλημα θα είχα να καθορίσει ο Φαρσαλινός το τί θα υπάρχει διαθέσιμο για άτμισμα και τί όχι. Το να συζητήσουμε τώρα περί τακτικής έναντι του κράτους, θα το πάει πολύυυυυ off topic το πράγμα. Την τακτική δεν την γνωρίζω, δεν είμαι συνδικαλιστής. 

Τη γενική στρατηγική όμως, μπορώ να την αντιληφθώ αν είναι στρατηγική νίκης ή ήττας. Και είναι στρατηγική ήττας να ψάχνουμε τα διακετύλια και στρατηγική νίκης να συγκρινόμαστε με το συμβατικό τσιγάρο.



Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #69 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 00:20 »
[member=17565]trandism[/member]
Καμία προσωπική επίθεση, σου είπα ευθέως πως εισέπραξα εγώ τον γραπτό σου λόγο στο προηγούμενο σχόλιό σου. Αντιθέτως δεν εισπράττω κάτι ανάλογο με την απάντησή σου αλλά μια άποψη που δίνει ώθηση στο διάλογο και ερεθίσματα στον αναγνώστη για να ψάξει περαιτέρω αυτά τα θέματα.
Συμφωνώ περί Φαρσαλινού, το είπα άλλωστε, δεν έλκομαι από τις "αυθεντίες" και δεν ακολουθώ θεότητες πάσης φύσεως.
Ευχαριστώ για το λινκ, φαίνεται ενδιαφέρον και θα το μελετήσω με την πρώτη ευκαιρία.

edit:
Συμφωνώ επίσης απολύτως ως προς τη στρατηγική νίκης.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #70 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 00:30 »
Σάμπως και δεν το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν? Φυσικά και ναι. Ξέρετε τι άλλο είχα γράψει στο παρελθόν, τότε που είχε σκάσει το σκηνικό με τα 5P? "Θα έρθει η στιγμή που θα λέμε κάποιοι φέρτε πίσω το διακετύλιο". Δεν έλεγα 5 νουμέρακια?
 
Τρύφωνα, τα θυμάμαι αυτά, τα είχα διαβάσει τότε και απο εσένα αλλα και απο οποιους άλλους είχαν ακουστεί.
Βάλε και τα τελευταία που συζητάμε στο αλλο νήμα με το φλέγον ζητήμα της ποτοαπαγόρευσης που τελικά καταλήξαμε να λέμε για τα πόσο καθαρά και τι προδιαγραφές εχουν τα υγρά μας.
Κάτι τέτοια με έκαναν να ανοίξω το παρόν νήμα.

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #71 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 00:31 »
[member=13664]Ribot[/member]
OK. Ίσως να είμαι λίγο πιο "κοφτός", συνηθισμένος από το FB.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #72 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 00:41 »
Ο καθ' ύλην αρμόδιος κατά την γνώμη μου για να μας πει αν κάτι είναι βλαβερό και πόσο είναι βλαβερό πιστεύω είναι ο ειδικευμένος επιστήμονας και οι έρευνες του.

Από κει και πέρα, όμως, εξαπλώνεται μία τακτική του "κόβουμε ό,τι μπορεί να βλάψει τον οποιοδήποτε" και δανείζομαι ένα παράδειγμα από άλλο νήμα, όπου επιχειρείται η απονομιμοποίηση των 18650 μπαταριών επειδή "μπορεί να συμβεί ατύχημα", σε κάποιον απρόσεκτο προσθέτω εγώ και άλλοι θα πουν "καθυστερημένο". Καμία αντίρρηση.

Η τακτική αυτή από πλευράς του κράτους θα είχε βάση και θα την υποστήριζα μετά παρρησίας και ας λέγατε ό,τι θέλατε ΑΝ το προσδόκιμο ζωής του ανθρώπου ήταν μη πεπερασμένο. Στην προκειμένη περίπτωση, όμως, ιδιαίτερα αν μιλάμε για νανογραμμάρια διακετυλίου, σουκραλόζης ή εξολοθρευτόλης που λέει και ο συντονιστής και ένα προϊόν που εν γένει είναι 20 φορές λιγότερο βλαπτικό από το τσιγάρο, νομίζω ότι μιλάμε για μία ξεκάθαρη παράνοια.

Γνώμη μου: Ναι, θα πρέπει να υπάρχει έλεγχος και η ανάλογη σήμανση για όσους έχουν τυχούσα δυσανεξία, αλλεργία ή οτιδήποτε σε μία ουσία. Απλουστευμένη και σύντομη, δεν χρειάζεται η συνταγή. Αλλά από κει και πέρα... Αφαιρώντας τα νανογραμμάρια αυτά, θα ζήσω για πάντα;

Δυστυχώς για τον πλανήτη (φτου μου, μη με ματιάσετε...) όχι.

Θα ζήσω περισσότερο; Πιθανότατα και πάλι όχι, αφού θα με προλάβει κανάς καρκίνος από το νερό που πίνω.

Το ζητούμενο είναι η πολιτική εξουσία να πειστεί για το παρανοϊκό αυτής της στρατηγικής διαχείρισης των πραγμάτων, η οποία δεν αφορά μονάχα το άτμισμα και η οποία θεωρεί ότι απευθύνεται σε καθυστερημένους. Δυστυχώς για μας, έχουν ένα ατράνταχτο επιχείρημα. Έχουν, όντως, απέναντί τους καθυστερημένους και εντολή (δεν κάνω πλάκα, αυτή είναι η αποστολή των κυβερνήσεων) να τους προστατεύουν. Σε τρομαχτικά μεγάλο ποσοστό.

Παράδειγμα: Έμπορος ηλεκτρονικού τσιγάρου πούλησε σε ανίδεο αντίσταση νικελίου. Το τραγικό της υποθέσεως; Ο άλλος δεν κατάλαβε ότι κάτι πήγαινε στραβά ενώ την άτμιζε σε watt. Αισθανόταν (μετά από μέρες) μία ενόχληση στον λαιμό...

Στα παραπάνω μπορείτε να προσθέσετε συμφέροντα, τυχούσες θεωρίες, συνωμοσίας ή μη ή ό,τι άλλο θέλετε.

Υπογραφή:

Ο Δικηγόρος του Διαβόλου

Edit: Για να μην βγω off topic, καθυστερημένοι υπάρχουν και στο θέμα μας. Αρκεί να θυμηθείτε πόσες φορές εξηγήσατε την απλή μέθοδο των τριών για την διάλυση της 100άρας (να πω και... χιλιάρας ή θα πλακώσει η αστυνομία; ) νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #73 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 00:47 »
[member=13664]Ribot[/member]
OK. Ίσως να είμαι λίγο πιο "κοφτός", συνηθισμένος από το FB.
Μετά από αυτό σου το μνμα, θα ξαναγυρίσω πίσω να σε διαβάσω, γιατί στο πρώτο σου μνμα είδα κ εγώ δαχτυλάκι να κουνιέται κ κρατήθηκα μη το δαγκώσω  ;)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #74 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 00:51 »
Έχω στοκάρει όλο το ποπ κορν της γειτονιάς λέμε.  ;D
Συνεχείστε. :lotpot:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364