vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

496 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

ζαλαδες πονοκεφαλοι

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 20:47 »
Αφού έχεις κόψει τη νικοτίνη κάνε μια δοκιμή:

μην ατμίζεις, μην καπνίζεις. (Να' ναι καλά οι τσίχλες και τα γλειφιτζούρια  :))).

Αν επιμείνουν τα συμπτώματα, πρέπει να το αντιμετωπίσεις με γιατρό σίγουρα (ακόμη και αν είναι αποτέλεσμα άγχους κλπ). 

Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 21:02 »
Μαρία το έγραψα και πιο πάνω, είμαι πλέον πεπεισμένος πως για το πρόβλημα ευθύνεται το άτμισμα κι όχι άγχος ή αλλοι παράγοντες. Την ώρα που ξυπνάω δεν έχω τέτοια συμπτώματα, αν μείνω πολύ ώρα χωρίς, επίσης δεν έχω. Με πιάνουν μόλις το βάλω στο στόμα μου. Αυτό που δεν μπορώ να βρω είναι το πως με επηρεάζει.

Και ξέρω πως αν το κόψω θα περάσει, αλλά ξέρω επίσης πως δεν κόβεται εύκολα, τουλάχιστον όχι για πολύ καιρό, ακόμα κι αν έχεις απεξαρτηθεί από τη νικοτίνη η ιδέα δύσκολα φεύγει. Για αυτό είπα να κάνω μια προσπάθεια κι εδώ μέσα.

Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 21:05 »
εγω πιστευω ειναι στερητικα ...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 21:05 »
To κάπνισμα το χω σταματήσει κοντα δυο χρόνια. Αν εννοείς τη νικοτίνη στο ηλεκτρονικό, από τη περασμένη Κυριακή.

Κατα κει το βλέπω κι εγώ, βέβαια το είχα κάνει και πέρυσι και άντεξα έξι μήνες μέχρι να ξαναγυρισω στο κτ κι από εκεί στο ηλεκτρονικό και φοβάμαι πως θα κάνω κύκλους πάλι, αλλά τι να γίνει ;
:confused1:  :o  :dontknow:


...κάτι μου θυμιζειιι..... :hmmm:



Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 21:06 »
Ε καλά μερικά τσιγάρα έκανα και μετά ξανάπιασα το ηλεκτρονικό.
Η επίσημη διακοπή ήταν τον Μάρτιο του 17.
Δεν ξέρω τι σου θυμίζει.


εγω πιστευω ειναι στερητικα ...
Μακάρι... :)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2019, 14:41 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 22:26 »
...κι εμενα δραμ... αλλά τεσπα,

ζαλάδες και πονοκεφάλους επίσης φέρνουν...
η έλλειψη σιδήρου,
το ζαχαρο + και -
τα ματια
κρισης αγχους
έλλειψη νικοτίνης
στρες
κλπ κλπ

ποσων ετων ειπαμε οτι εισαι φιλε μου ?

Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 22:37 »
Τον Μάρτιο κλείνω τα 33.

Το θέμα του ζαχάρου το έχω σκεφτεί κι εγώ, νομίζω δεν ήταν και στις εξετάσεις που έκανα, θα το κοιτάξω.

Με τα μάτια καμία σχέση, είχα παλιότερα πονοκεφάλους από τον υπολογιστή επειδή ανέβασα αστιγματισμό κι ήταν άλλο πράγμα. Τώρα μιλάω περισσότερο για βαρύ κεφάλι.

Τα υπόλοιπα τα αστυνομικά που λέτε μεταξύ σας δεν τα πολυπιάνω, καλό θα ήταν να λέγατε και σε εμάς τι σας θυμίζει, αλλά κάτι θα ξέρετε...

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.  :)

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 02:49 »
Μαρία το έγραψα και πιο πάνω, είμαι πλέον πεπεισμένος πως για το πρόβλημα ευθύνεται το άτμισμα κι όχι άγχος ή αλλοι παράγοντες. Την ώρα που ξυπνάω δεν έχω τέτοια συμπτώματα, αν μείνω πολύ ώρα χωρίς, επίσης δεν έχω. Με πιάνουν μόλις το βάλω στο στόμα μου. Αυτό που δεν μπορώ να βρω είναι το πως με επηρεάζει.

Ναι, σκέτη βάση ατμίζω. Ξεκίνησα να έχω προβλήματα όταν έβαζα νικοτίνη, άρχισα να τη ρίχνω σταδιακά μέχρι που έφτασα στο 0, αλλά δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι. Αρώματα δεν έβαζα ποτέ.

Τι να πω ίσως να με πειράζουν συγκεκριμένες βάσεις, αλλά να κάθομαι να πειραματίζομαι με βάσεις είναι λίγο δύσκολο.
Για την ώρα προσπαθώ να κάνω σκέτη pg ή σκέτη vg μήπως βρω το πρόβλημα εκεί, αν και δεν νομίζω.
Φίλε μου δεν έχουν καμία λογική τα συμπτώματα που περιγράφεις.
Δεν είναι δυνατόν 3 τζούρες σκέτης VG ή PG χωρίς νικοτίνη και αρώματα να σου προκαλούν ζαλάδες, πονοκέφαλο, βαρύ κεφάλι, ναυτία κλπ.

Η γνώμη μου (εντελώς καλοπροαίρετα και χωρίς καμία διάθεση προσβολής και ειρωνίας) θα ήταν να επισκεφτείς κάποιον έμπειρο νευρολόγο-ψυχίατρο γιατί είναι πολύ πιθανό να είναι ψυχοσωματικά τα αίτια των συμπτωμάτων που βιώνεις.

Είναι καθημερινό το φαινόμενο πολλοί συνάνθρωποι μας να τρέχουν σε γιατρούς όλων των ειδικοτήτων και να κάνουν άπειρες εξετάσεις για κάποιο σωματικό σύμπτωμα που εντέλει οφείλεται σε μια συνήθη στις μέρες μας αγχώδη διαταραχή ή άλλου είδους ψυχικό αίτιο.

Το ζητούμενο, εφόσον συμβαίνει κάτι τέτοιο, είναι να γίνει έγκαιρη και σωστή διάγνωση και το σημαντικότερο να γίνει αποδεκτή η διάγνωση αυτή άπό τον εκάστοτε ασθενή, καθώς για πολλούς, ακόμα και εν έτει 2019, εξακολουθεί να είναι ταμπού οτιδήποτε άπτεται της ψυχικής υγείας.

Όσον αφορά στο τι θυμίζουν τα γραφόμενά σου σε κάποια παιδία πιο πάνω, θα σου εξηγήσω εγω:
Σχετικά πρόσφατα κάποιο (πρώην πλέον) μέλος του φόρουμ έγραφε συνεχώς για προβλήματα παρόμοια με τα δικά σου και το αποτέλεσμα ήταν να μπαναριστεί γιατί είτε τρόλαρε συσηματικά είτε αντιμετώπιζε κάποιου άλλου είδους πρόβλημα, δημιουργώντας φαύλο κύκλο συζητήσεων χωρίς κανένα νόημα και ουσιαστική κατάληξη.

Θέλω να πιστεύω πως η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική και εύχομαι να βρεις λύση στο πρόβλημά σου, όπου κι αν οφείλεται αυτό. :)

Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 06:36 »
Στις τρεις τζούρες ξεκινάνε δειλά δειλά, αλλά επιδεινώνονται στη συνέχεια. Αν έμενα στις τρεις ίσως και να μην είχα πρόβλημα, αλλά δεν μένω.
Δεν σε παρεξηγώ, μου είπες ό,τι θα λεγε ο οποιοσδήποτε γιατρός που δεν μπορεί να βρει το πρόβλημα. :)) Μια φορά εγώ τρελός δεν είμαι, ούτε θα λεγα πως έχω ιδιαίτερο άγχος ή κάτι τέτοιο για να μου δημιουργήσει ψυχοσωματικά. Θα μου πεις ποιος τρελός το ξέρει... ;D
Τώρα για το αν έχουν λογική τα συμπτώματά μου, θα διαφωνήσω. Μιλάμε για χημικά που μπαίνουν στον οργανισμό και τα χημικά μπορεί να έχουν διαφορετικές παρενέργειες σε κάθε άτομο. Βέβαια με το τσιγάρο παίρναμε πολλά περισσότερα, αλλά δεν ξέρεις ποτέ τι θα σε πειράξει. Να συμπληρώσω πως τελευταία τρίζω λίγο και τα δόντια μου και ξέρω πως τα χημικά μπορούν να το προκαλέσουν αυτό.

Και υπάρχει ακόμα κι αυτή η άποψη:                                                                                                                                                                                        

Όπως και η άποψη του φίλου παραπάνω που είπε πως το βαρύ κεφάλι, η ζαλάδα και ο πονοκέφαλος σχετίζονται με ελλειπή αιμάτωση/οξυγόνωση του εγκεφάλου, αλλά δεν θέλει να το αναλύσει λίγο παραπάνω μήπως καταλάβουμε κι εμείς.

Τέλος πάντων, δεν θέλω να μονοπωλήσω το ενδιαφέρον (μην νομίζεται πως είμαι και κανένα τρολ  :)))

Ας μείνει και η δική μου περίπτωση εδώ σαν ένα από τα παράδοξα του ατμίσματος. Μπορεί αύριο μεθαύριο κάποιος με παρόμοια συμπτώματα να βρει χρήσιμα αυτά που γράφτηκαν.

Κι εγώ ας ελπίσω να είναι απλά στερητικά από τη νικοτίνη.

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν και καλή χρονιά να έχετε. :)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2019, 14:43 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Gianniss123

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 09:54 »
Ειχα ππαρομοια συμπτωματα, ζαλαδα ναυτια κλπ ακομα και με μερικες τζουρες... Μετα απο πολυ ψαξιμο με γιατρους και εξετασεις το προβλημα βρέθηκε. Αγχωδης διαταραχη , και φυσικα δε μου εμφανιζοταν μονο στο ατμισμα αλλα ηταν και αυτο ενα θεμα. Τελικα μετα απο καταλληλη αγωγη ολα τα συμπτώματα σταματησαν και συνεχιζω το ατμισμα κανονικα. Αυτη ειναι η εμπειρία μου... Να σημειωσω οτι εγω οταν ξεκινησα το ατμισμα δεν τα ειχα αυτα τα συμπτώματα, εμφανιστηκαν εκ των υστερων, καθως επισης η αγχωδης διαταραχη διαγνωστηκε μετα απο πληρη αποκλεισμο ολων των αλλων πιθανων ιατρικων προβληματων

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 10:46 »
[member=22644]Θεόδωρος ΚΛ[/member]

Χωρίς να έχω διαβάσει super-προσεχτικά ό,τι έχει γραφτεί:

1. Δοκίμασε το VG50/PG50 να το γυρίσεις σε τουλάχιστον VG70 και το υπόλοιπο σε PG. Παίζει να σε ενοχλεί η PG.
2. Αν υπάρχει η δυνατότητα, δοκίμασε τα παραπάνω και από κάποια άλλη εταιρεία/μάρκα
3. Αν υπάρχει η δυνατότητα, δοκίμασε κάποιον άλλο ατμοποιητή (ή άλλο σύρμα/βαμβάκι) Π.χ. παίζει αν χρησιμοποιείς
    σύρμα SS να σε ενοχλεί αυτό, ή αν χρησιμοποιείς έτοιμες αντιστάσεις, παίζει να σε χαλάει κάτι από τα υλικά τους.
4. Αν υπάρχει η δυνατότητα, δοκίμασε τα παραπάνω και με νικοτίνη, ας πούμε γύρω στο 3-6%

Πέρα από τα παραπάνω, ο οργανισμός σου παίζει να έχει συνηθίσει με τις τζούρες να λαμβάνει και νικοτίνη και όταν
κάνεις υγρά χωρίς νικοτίνη (έτσι στα "ξαφνικά"), ε εκεί προκαλείται το πρόβλημα.

Γενικά όλη η φάση είναι "trial & error". Δοκιμάζεις κάτι για κάποιες μέρες, αξιολογείς τα αποτέλεσμα και μετά συνεχίζεις
με άλλη μέθοδο. Δεν μπορείς να βγάζεις συμπεράσματα από "3 τζούρες". Εδώ παίρνεις ψυχοφάρμακα και λεν τα αποτελέσματα
παίζει να φανούν σε 1-10 βδομάδες (τυχαία νούμερα) και αυτά ποικίλουν ανά άτομο... δεν υπάρχουν "standars" για το άτμισμα.

Τέλος, έχω μείνει off 1 μήνα από ιλίγγους οι οποίοι προήλθαν από συνδιασμό έντονης ψυχολογικής πίεσης και υπερ-κατανάλωσης
υγρών με υψηλή νικοτίνη. Ειδικά τη μέρα που έπαθα τη μεγάλη κρίση, το 'νιωθα πως σε κάθε τζούρα κάτι πήγαινε στραβά. Δεν
μπορώ να κατηγορίσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως ένοχο γιατί όλο τον υπόλοιπο καιρό δεν είχα κανένα πρόβλημα με υψηλή νικοτίνη.

Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 11:33 »
Φιλε Θεωδορε δεν εισαι ο μονος!
Παροτι η συντριπτικη πλειοψηφια μπαινει στο ατμισμα και συνεχιζει χωρις παρενεργειες υπαρχουν περιπτωσεις σαν τη δικη σου – δικη μας.
Και εγω κατά το ξεκινημα μου ειχα εντονες ενοχλησεις σαν τη δικη σου. Βαρυ κεφαλι και μια ζαλαδα που με δυσκολευε στην συγκεντρωση μου ακομα και 3-4 ωρες αφου σταματουσα να ατμιζω. Και όχι δεν οφειλοταν στη νικοτινη ουτε σε καποια αλλεργια στην pg ή vg αφου δοκιμασα ολους τους πιθανους συνδιασμους.
Με το που σταματησα το ατμισμα τοτε όλα αυτά εξαφανιστηκαν αμεσως αποκλειοντας μου ότι ετρεχε κατι άλλο παθολογικο. Δεν μπορουσα να δεχτω όμως ότι θα γυρνουσα ξανα στο τσιγαρο ενώ τοσοι αλλοι γυρω μου καταφερναν να ξεφυγουν με τη βοηθεια του ηλεκτρονικου το οποιο προσφερε και την ιδια ή και μεγαλυτερη απολαυση με το συμβατικο.
Αυτό που λειτουργησε σε μενα στην δευτερη μου προσπαθεια να ατμισω ηταν να το παω χαλαρα κανοντας ταυτοχρονα και τα 2. Μολις ενοιωθα ότι πηγαινα να ζαλιστω το αφηνα για 2-3 ωρες και ξερχαμανιαζα καπνιζοντας ένα κανονικο τσιγαρο. Με αυτόν τον συνδιασμο των 5 τσιγαρων την ημερα και ατμισματος μετα από κανα διμηνο καταφερα να αφησω εντελως το κανονικο τσιγαρο και να συνεχισω με ατμισμα αποκλειστικα χωρις να υπαρχουν πια παρενεργειες.
Δεν μπορω να σου αιτιολογησω τι ηταν αυτό που το προκαλεσε και γιατι σταματησε να συμβαινει. Υπαρχουν αρκετα θεματα και σε ξενα forum χωρις να βγαινει συμπερασμα γιατι κατά τα αλλα υγιεις ανθρωποι εχουν νιωσει ετσι με το ατμισμα.
 
Σου γραφω τι δουλεψε σε εμενα και σημερα ειμαι 2 χρονια αποκλειστικα στον ατμο.
Ευχομαι να βρεις ακρη και να το ξεπερασεις χωρις να επιστρεψεις στο τσιγαρο. :)

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 12:49 »
Καλημέρα...μια σημείωση στο όλο θέμα...το τρίξιμο,σφίξιμο δοντιων συνήθως είναι καμπανάκι αγχωδους διαταραχής ...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 14:46 »
[member=22644]Θεόδωρος ΚΛ[/member]

Διάβασε σε παρακαλώ τους κανονισμούς του φόρουμ περί παραθέσεων και συνεχόμενων μηνυμάτων.

Αποσυνδεδεμένος Kos_X

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #59 στις: Νοεμβρίου 02, 2022, 23:48 »
Καλησπέρα,

Καινούριος στο ατμισμα, εδώ και 5 μήνες δηλαδή. Άρχισα με 6αρα νικοτίνη και τον πρώτο μήνα δεν είχα κάποιο θέμα, ίσα ίσα που κατάλαβα την διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με το τσιγάρο  (κάπνιζα old holborn κίτρινο, 5 τσιγάρα τη μέρα περίπου).

Τους τελευταίους μήνες όμως άρχισα να νιώθω βαρύ το κεφάλι μου και γενικώς να νιώθω κάτι σαν να με ενοχλεί, όπως πχ σε μια αλλεργία (νύστα, βαρεμάρα και γενικώς μια άβολη κατάσταση).

Από την εμπειρια σας, πού μπορεί να οφείλεται αυτό; Σε αλλεργία σε κάποιο συστατικό του υγρού (έχω δοκιμάσει διάφορα) σε αυτό καθαυτό το mod (έχω το geekvape sonder) ή ίσως να είμαι αλλεργικός στη νικοτίνη (επειδή ίδιες παρενέργειες είχα και με το κανονικό τσιγάρο);

Ευχαριστώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364