vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

277 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, george kotsopoulos, Mulder, pelegrin07

Twitter

ζαλαδες πονοκεφαλοι

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 18, 2018, 16:49 »
Για τα περί αλκοόλ που γράφτηκαν

http://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG4397



Δεν το βρίσκω και πολύ καλή ιδέα..ας αλλάξει το υγρό πρώτα, δόξα το θεό η ποικιλία τείνει στο άπειρο.

Υ.Γ.
Δεν υποτίθεται πως απαγορεύεται να περιέχουν τα υγρά βλαπτικές ουσίες;
http://www.tovima.gr/health-fitness/article/?aid=440942

Αποσυνδεδεμένος shadow13

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 18, 2018, 19:29 »
αυτο θα κανω θα αλλαξω υγρα

Αποσυνδεδεμένος yiona.11

  • *
  • 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..ότι να 'ναι..
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 18, 2018, 20:33 »
Ο μόνος που είπε κάτι το οποίο με κέντρισε.. και για εμένα προσωπικά έχει δίκιο είναι ο @alexoyiorgis.
Συνδυασμός αλκοόλ γλυκού και μάλιστα τα λικέρ.. ή αυτά τα σοκολατάκια που έχουν αλκοόλ είναι ότι χειρότερα για τον δικό μου οργανισμό..
Ζαλάδα, πονοκέφαλο, μη σας πω και ναυτία.. Κάτι ξέρει παραπάνω :thumbup_move_2:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 18, 2018, 20:36 »
Μόλις πάτησε τα 60 ;D

Αποσυνδεδεμένος yiona.11

  • *
  • 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..ότι να 'ναι..
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 18, 2018, 20:37 »
@Π. Γιούρσης
άλλο η ζάλη που αναφέρεις με την νικοτίνη.. (οκ δεν λέμε να την ξεκατινιάσουμε..) που κι εγώ όταν ξεκίνησα με τα 12mg την 1η μέρα ήμουν σε μια φάση νιρβάνα :))
κι άλλο αυτό που περιγράφει το παλικάρι ο [member=22255]shadow13[/member]

Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 19:16 »
Το βαρύ κεφάλι, ο πονοκέφαλος και η ζαλάδα σχετίζονται συχνά με ελλειπή αιμάτωση/οξυγόνωση του εγκεφάλου. Συνήθως, ευθύνεται η μειωμένη έκκριση αγγειοτανσίνης στο αίμα, η οποία επηρεάζεται και από ατμιστικές αιτίες, εκτός των πολλών άλλων.
Καλησπέρα.
Θέλετε να το αναπτύξετε λίγο αυτό ;
Έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και πιστεύω πως ταιριάζει στη περίπτωση μου.
Θα άνοιγα καινούριο θέμα, αλλά δεν έχω συμπληρώσει ακόμα τα απαιτούμενα ποστς.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 22:07 »
αγαπητε Θεοδωρε, εδω μονο πρωτες βοηθειες.
κανα μπενταντιν, αντε κ κανα ντεπον... :tongue_smilie:
τα πολλα σε γιατρο. ;)

Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 01:12 »
Σίγουρα, δεν περίμενα και διάγνωση.

Αλλά επειδή, όπως έχει ήδη ειπωθεί, οι γιατροί δεν γνωρίζουν και πολλά πάνω στο θέμα του ατμίσματος και το πιθανότερο είναι να μου πουν απλά να το κόψω, χωρίς καν να με εξετάσουν, ενώ θα με χρεώσουν και τα μαλλιοκέφαλά μου, κάτι που κάτα πάσα πιθανότητα θα με οδηγήσει στο κτ, είπα να πάρω μια άποψη κι από εδώ.

Για αυτό νομίζω υπάρχει και το section άλλωστε.

Nai_Ego

Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 03:24 »
Για να βάλω υπότιτλους σ' αυτό που είπε ο συνφορουμίτης που θα πάρει το πράσινο Pico X:

Οι ζαλάδες και οι πονοκέφαλοι είναι συμπτώματα που πρέπει δει ένας γιατρός και όχι κάποιος σ' ένα φόρουμ, δεν είναι αστεία συμπτώματα γι' αυτό και πρέπει να το κοιτάξεις. Επειδή σίγουρα θα σου δώσει να κάνεις εξετάσεις και δεν θα κρίνει απλά από το αν καπνίζεις ή ατμίζεις (μπορεί να μην σε ρωτήσει καν) θα μπορέσει να βρει και ποιο είναι το πρόβλημα και ανάλογα θα σου προτείνει και λύση. Το κόστος μην το σκέφτεσαι καν πρώτον γιατί αφορά την υγεία σου και δεύτερον γιατί ακόμα και αν είσαι ανασφάλιστος, με το ΑΜΚΑ σου μπορείς να πας στα εξ. ιατρεία οποιουδήποτε νοσοκομείου να σε δει ένας γιατρός. Μην το σκέφτεσαι και το αναβάλεις, αφορά την υγεία σου.

Πάντως κάτι που μπορείς να κάνεις και από σήμερα το πρωί κιόλας, μόνος σου, είναι να βρεις ένα πιεσόμετρο (κόστος όσο 1-2 καλά SnV) και να παρακολουθείς την πίεσή σου το πρωί όταν ξυπνάς και μέσα στην ημέρα όταν σε πιάνει ζαλάδα ή πονοκέφαλος. Αν δεν μπορείς να αγοράσεις πιεσόμετρο, δανείσου για λίγες ημέρες από κάποιον συγγενή ή πήγαινε σε ένα φαρμακείο για μέτρηση. Αν το budget σου το επιτρέπει, δες και για ένα οξύμετρο (κόστος, 2-3 καλά SnV).

Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 19:05 »
Nai Ego σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Η αλήθεια είναι πως είχα κάνει εξετάσεις τον περασμένο μήνα στο καρδιολογικό του Ευαγγελισμού, λόγω κάποιον ταχυκαρδιών που είχα τότε, αλλά για να είμαι σίγουρος πήγα χθες στα εξ. ιατρεία του ιδίου να δω και νευρολόγο. Οι εξετάσεις και στις δύο περιπτώσεις, όπως το περίμενα, ήταν τέλειες.

Δεν περιμένω να μου πουν κάτι οι γιατροί, όχι γιατί δεν ξέρουν τη δουλειά τους, αλλά πως μπορούν να βοηθήσουν όταν με πειράζει κατι στο άτμισμα ; Μου θυμίζει κάτι εξετάσεις που έκανα μικρότερος, οι γιατροί να επιμένουν πως είμαι υγιέστατος κι απλά έχω κάτι ψυχολογικό (άγχος κλπ), εγώ να νιώθω χάλια, τελικά ανακάλυψα (μόνος μου) πως είχα αλλεργία στον νεσκαφέ. Ευτυχώς που δεν πήρα τα ηρεμιστικά που μου πρότειναν...

Και ναι είμαι σίγουρος πως φταίει το άτμισμα για αυτό, αφού δεν εξηγείται αλλιώς να ξυπνάω μια χαρά και μόλις κάνω δυο τρεις τζούρες να θολώνει το μυαλό μου, να νιώθω μια ζαλάδα, μια κόπωση, βουητό στα αυτιά, ναυτία κλπ.

Σε κάποιο ατμιστικό φόρουμ του εξωτερικού διάβασα πως μπορεί τα χημικά να με πειράζουν στους πνεύμονες κι έτσι να μην οξυγονώνεται καλά ο εγκέφαλος. Μου φάνηκε αρκετά λογικό, αλλά δεν ρώτησα παραπάνω πληροφορίες γιατί δεν με βοηθάνε τα αγγλικά μου. Με έκανε πάντως να σκεφτώ πως ίσως να βοήθαγε μια επίσκεψη σε πνευμονολόγο.

Για αυτόν τον λόγο πιστεύω πως οι απόψεις άλλων ατμιστών (σε συνδυασμό με κάποιο γιατρό βέβαια) που έχουν βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση ίσως να βοηθήσουν περισσότερο, από το να κάθομαι να κάνω τις συνηθισμένες ακτινολογικές/αιματολογικές και να χάνω τον χρόνο μου χωρίς να καταφέρνω τίποτα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν το πρόβλημα βρίσκεται κάπου αλλού να ξέρω και σε ποιον γιατρό να απευθυνώ κατευθείαν.

Μόλις μου ήρθε κι ένα πμ από έναν συμφορουμίτη και τον ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές του, παρόλα αυτά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να του απαντήσω (είναι κι αυτό στα πλαίσια ''νέου μέλους'' ή κάνω κάτι λάθος; )

Για αυτό για να μην με περάσει για αγενή, απαντάω από εδώ κι ελπίζω να το δει.

Να ενημερώσω πως δεν βάζω καθόλου νικοτίνη, ούτε και άρωμα και τα υγρά τα φτιάχνω μόνος μου 50/50, οπότε λίγο δύσκολα να με πείραξε κάποιο συγκεκριμένο υγρό. Επίσης ατμίζω στα 10w, με 3ml περίπου την ημέρα κατανάλωση. Δεν θα το λεγα και πολύ.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2019, 14:37 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 20:14 »
 :) Το ειδα  :yes:

Δοκιμασε τοτε να αλλαξεις εντελως τα υγρα σου ναι?
Ατμισε με σκετη βαση κ δες πως θα τα πας.
Συγγνωμη δεν καταλαβα, ατμιζεις σκετη βαση κ εχεις αυτα τα συμπτωματα?

Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 20:18 »
Ναι, σκέτη βάση ατμίζω. Ξεκίνησα να έχω προβλήματα όταν έβαζα νικοτίνη, άρχισα να τη ρίχνω σταδιακά μέχρι που έφτασα στο 0, αλλά δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι. Αρώματα δεν έβαζα ποτέ.

Τι να πω ίσως να με πειράζουν συγκεκριμένες βάσεις, αλλά να κάθομαι να πειραματίζομαι με βάσεις είναι λίγο δύσκολο.
Για την ώρα προσπαθώ να κάνω σκέτη pg ή σκέτη vg μήπως βρω το πρόβλημα εκεί, αν και δεν νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 20:22 »
Αρωμα δεν βαζεις, νικοτινη δεν βαζεις , τι να σου πω ρε αδερφε , μην ατμιζεις να γλιτωσεις και την ταλαιπωρια  :))

Οι Ιατρικες εξετασεις ομως ειναι κατι σοβαρο , ποτε μην στηριζεσαι σε κατι που διαβασες στο ιντερνετ εστω και για την παραμικρη ενοχληση , για να τις θεωρεις χαμενο χρονο οπως γραφεις , υγεια σου ευχομαι !!!  

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 20:27 »
Ναι, σκέτη βάση ατμίζω. Ξεκίνησα να έχω προβλήματα όταν έβαζα νικοτίνη, άρχισα να τη ρίχνω σταδιακά μέχρι που έφτασα στο 0, αλλά δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι. Αρώματα δεν έβαζα ποτέ.

Τι να πω ίσως να με πειράζουν συγκεκριμένες βάσεις, αλλά να κάθομαι να πειραματίζομαι με βάσεις είναι λίγο δύσκολο.
Για την ώρα προσπαθώ να κάνω σκέτη pg ή σκέτη vg μήπως βρω το πρόβλημα εκεί, αν και δεν νομίζω.


 

Ναι καταλαβα, δοκιμασε μονο με τις βασεις εναλλαξ κ δες πως θα τα πας.
Συγγνωμη ποτε διεκοψες το καπνισμα? Λεω μηπως αυτα ειναι συμπτωματα διακοπης κ ελλειψη νικοτινης ναι?
Γιατι στην αρχη οταν κοψεις αποτομα να ξερεις οτι η ελλειψη νικοτινης μπορει να προκαλεσει καποια απο τα συμπτωματα σου.

Αν δεις οτι τιποτα δεν αλλαξε ενω κανεις με σκετες βασεις σιγουρα να πας σε γιατρο να το κοιταξεις.
Ευχομαι να μην ειναι τιποτα κ να ειναι απλα η μεταβαση απο το κανονικο τσιγαρο στον ατμο κ η αποτομη διακοπη
νικοτινης? Λεω ισως γιατι δεν μπορω με σιγουρια τιποτα να πω.

Απ: ζαλαδες πονοκεφαλοι
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 20:33 »
To κάπνισμα το χω σταματήσει κοντα δυο χρόνια. Αν εννοείς τη νικοτίνη στο ηλεκτρονικό, από τη περασμένη Κυριακή.
Οι ενοχλήσεις αυξήθηκαν, γιατί αυξήθηκε κι η κατανάλωση, αλλά προτιμώ να ατμίζω χωρίς νικοτίνη, θα μου είναι και πιο εύκολο να το κόψω αν χρειαστεί τελικά.
Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες και να περάσουν με το καιρό.

[member=20423]Orion[/member]

Κατα κει το βλέπω κι εγώ, βέβαια το είχα κάνει και πέρυσι και άντεξα έξι μήνες μέχρι να ξαναγυρισω στο κτ κι από εκεί στο ηλεκτρονικό και φοβάμαι πως θα κάνω κύκλους πάλι, αλλά τι να γίνει ;

Δεν στηρίζομαι σε κάτι που διάβασα στο ίντερνετ για να πάρω φάρμακα από μόνος μου ή κάποιας μορφής εναλλακτική θεραπεία τέλος πάντων, αλλά για να δω μέσα από τις εμπειρίες συνατμιστών μήπως το πρόβλημα βρίσκεται κάπου αλλού. Να ας πούμε μέσα από το ίντερνετ έμαθα πως για τις ζαλάδες μπορεί να ευθύνεται και το αναπνευστικό, οπότε βάζω στα υπόψιν μια επίσκεψη σε πνευμονολόγο. Αυτό κανένας γιατρός δεν μου το είπε. Δυστυχώς στην Ελλάδα οι γιατροί, ειδικά στον δημόσιο τομέα, θα κοιτάξουν τα βασικά κι αν δεν βρουν κάτι, θα προσπαθήσουν να σε πείσουν πως απλά είναι ιδέα σου, άγχος, στεναχώρια κλπ.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2019, 14:39 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8202 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534512 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59686 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237151 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 526 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10025 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478680 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy