vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Taifun gt iv

Αποσυνδεδεμένος porfyras

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #60 στις: Μαΐου 25, 2018, 18:31 »
Δυο βδομάδες κάτοχος, δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον προλαλίσαντα. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2018, 08:57 από porfyras »

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 01, 2018, 08:25 »
Μετά από συνεχή χρήση από τη μέρα κυκλοφορίας έχω κατασταλάξει σε 3mm πυρήνα kanthal flatwire ή fused clapton, ή 2.5mm πυρήνα spaced 0.4mm 316L. Αντίσταση 0.3-0.4 Ohm σε κάθε περίπτωση. Δεν έχω ψάξει τα άπειρα στησίματα που επιτρέπει το deck κυρίως λόγω βαρεμάρας, και επειδή αυτά τα στησίματα βγάζουν τόσο τέλειο άτμισμα και γεύση που...βαριέμαι να ψαχτώ!

Απόδοση γεύσης απλά κορυφή, και στα πολύπλοκα υγρά όπως castle long, bruine epicee, σε απλά DIY, καπνικά, γλυκά, απλά παντού. Από 100% μέχρι 50% VG κανένα πρόβλημα πουθενά. 

Μόνα "θέματα", που δεν είναι καν ουσιαστικά θέματα απλά παραλληλίζω με τον GT3, είναι τα πολύ σφιχτά o-rings στη ροή του υγρού και του αέρα, και ότι πρέπει να ξεβιδώσω την καμπάνα για να την καθαρίσω σωστά.

Περί αέρα, ίσως τον περίμενα/ήθελα ΛΙΓΟ πιο αεράτο αλλά επιστρέφω στην απίστευτη απόδοση γεύσης που μετά απο 2 τσούρες με κάνει να ξεχνάω τα πάντα. Από την άλλη ο αέρας είναι όπως είπαν και οι παραπάνω εξαιρετικά smooth, και το γεγονός ότι όσο και να κλείσεις την εισαγωγή η αντίσταση δέχεται πάντα αέρα από 3 ή 6 τρύπες προφανώς βοηθάει να μένει η απόδοση γεύσης στο ίδιο επίπεδο, σε αντίθεση με άλλους ατμοποιητές που δουλέυουν καλύτερα σε 1-2 επιλογές. Δεν είναι καινοτομία, έχει γίνει παλιότερα (σκέφτομαι τον Entheon) αλλά έχει γίνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. 

Γενικά για την ποιότητα κατασκευής δεν μπορεί να πει κανείς τίποτα, κορυφαία. Επίσης θετικό είναι ότι αυτή τη φορά το τανκ είναι καλά προστατευμένο. 

Χρειαζόταν να είναι 25mm; Ποιός ξέρει, φαντάζομαι όταν έκαναν το R&D τους τα έψαξαν όλα και το τελικό αποτέλεσμα τους έδωσε αυτό που ήθελαν να πετύχουν. Γενικά δεν φαίνεται πουθενά κάποια υπερβολή, ή κάτι άχρηστο. 

Μόνη πραγματική ενόχληση είναι η έλειψη ανταλακτικού τζαμιού. 155 ευρώ είναι αυτά, 5 εκατοστά γυάλινου σωλήνα δεν κοστίζουν τίποτα παιδιά, βάλτε επιτέλους ένα ανταλακτικό... 

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #62 στις: Ιουνίου 05, 2018, 17:59 »
Έβγαλε και ο Todd το review.
Έχω απορία πως δεν έχει διαρροές με τόσο ψηλά που αφήνει το βαμβάκι στις τρύπες τροφοδοσίας. Θα το δοκιμάσω πάντως.
Επίσης ο τύπος ρυθμίζει τα υγρά γυρνώντας το τανκ.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #63 στις: Ιουνίου 07, 2018, 08:37 »
Το είδα χτες βράδυ. Λίγο άτονος/αδιάφορος; Τουλάχιστον σε σχέση με το review του Skyfall που σίγουρα η προσωπική συμπάθειά του στον ESG και τα προϊόντα του επιρρέασε, ό,τι και να λέει. Λίγο μου έβγαλε ότι καταλαβαίνει ότι είναι δύσκολο να βρεθούν ψεγάδια στον GT4, αλλά δεν του κάνει σαν άτμισμα οπότε δεν μπήκε ιδιαίτερα εις βάθος.

Και τα κλασσικά κολλήματα του Todd "that works for me", fine κι εγώ το ίδιο λέω, αλλά όταν του έχουν σχολιάσει από κάτω ότι το liquid control δεν λειτουργεί έτσι είναι κόλλημα να συνεχίζει επειδή "it works".

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Taifun gt iv
« Απάντηση #64 στις: Ιουνίου 07, 2018, 08:47 »
Ο τρόπος που ρυθμίζει τα υγρά είναι ο τρόπος που τα κλείνεις για να γεμίσεις στον GT3 όταν έχεις άλλο drip-tip επάνω και όχι το δικό του.
Πιστεύω αδιάφορος γενικά ήταν γιατί οι 25mm rtas δεν είναι η αδυναμία του αλλά κυρίως γιατί πήρε τον GT IV στην έκθεση και όχι πριν το release όπως οι Γερμανοί reviewers.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #65 στις: Ιουνίου 07, 2018, 09:04 »
unbiased reviewing κατα τα αλλα  :dmt:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #66 στις: Ιουνίου 07, 2018, 09:33 »
Unbiased άνθρωπος δεν υπάρχει. Πόσω μάλλον αν έχει κέρδος.

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #67 στις: Ιουνίου 07, 2018, 11:58 »
Ειδικα οταν εχει σε αυτη την αποθηκη που ειναι σα σταυλος προιοντα 30000-40000 £  ;D

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #68 στις: Ιουνίου 20, 2018, 18:46 »
Είδα ότι βγήκε Steamtuners nano kit αλλά περιμένω να το δω σε καμία φωτογραφια από πάνω ή σε κανένα video γιατί υποψιάζομαι ότι έχει και αυτό μεγάλη διάμετρο καμιναδας όπως είχε και το nano kit του GT3 και είχα την εντύπωση ότι έχανε σε γεύση λόγω αυτού.
Το έχει δει κανένας από κοντά?

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #69 στις: Ιουνίου 20, 2018, 19:01 »
Ναι, το είδα σήμερα από κοντά.

..χωράει 4.2ml υγρού,  είναι εμφανώς κοντύτερο του εργοστασιακού και έχει ίδια εσωτερική διάμετρο με αυτό.

..ήθελα να το πάρω (..καθώς μου άρεσε) ..αλλά θα περιμένω να βγει σε ultem... (..που θα το βγάλουν ...ελπίζω σύντομα).

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Taifun gt iv
« Απάντηση #70 στις: Ιουνίου 20, 2018, 19:16 »
Αν η διάμετρος της καμιναδας είναι ίδια με την stock  τότε αλλάζει το ζήτημα.

Γιώργο ξέχασα πριν να σου πω ότι θα βγάλει και η Smokerstore 3ml kit με Ultem tank το οποίο πιστεύω ότι θα έχει παρόμοια τιμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2018, 20:53 από TheMadGreek »

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #71 στις: Ιουνίου 20, 2018, 21:30 »
Αυτοι οι Γερμανοι μια ζωη πρωτα βγαζουν ατμοποιητη στο υψος του Burj Khalifa και μετα μας πουλανε το XS kit για να γινει το εργαλειο οπως θα επρεπε να ηταν εξαρχης  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #72 στις: Ιουνίου 21, 2018, 18:09 »
Αν η διάμετρος της καμιναδας είναι ίδια με την stock  τότε αλλάζει το ζήτημα.

Γιώργο ξέχασα πριν να σου πω ότι θα βγάλει και η Smokerstore 3ml kit με Ultem tank το οποίο πιστεύω ότι θα έχει παρόμοια τιμή.

Οντως Γιώργο, έχεις απόλυτο δίκιο..

..μικρό και μεγάλο tank (..το μικρό θα χρειάζεται και καμπάνα ..ενώ το μεγάλο θα μπαίνει απευθείας).

Από ότι έμαθα θα τα φέρει και αυτά σύντομα; ο Αρτόπουλος ..και ήδη έχω κάνει κράτηση για δύο μεγάλα.


Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #73 στις: Ιουνίου 21, 2018, 20:52 »
Εγώ μάλλον θα πάρω το 3ml μαζί με το drip-tip.

Μου αρέσει και πιο πολύ το σχέδιο της stock καμπάνας σε σχέση με του steamtuners kit. Οπτικά πάντα, από απόδοση δεν μπορώ να συγκρίνω.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #74 στις: Ιουνίου 21, 2018, 20:58 »
Έφτασε καθυστερημένα και στα τοπικά καταστήματα της Κρήτης, για πείτε τώρα ρε παιδιά.. αξίζει τόσο όσο λέγεται τελικά; Να το δώσω το νεφρό γιατί 50ευρο ούτε με το κυάλι τώρα και για κάμποσο ακόμα καιρό;

Τον έχω τρελό άχτι αλλά όλο κάτι ψωνίζω και μένω πανί όταν κάνει εμφάνιση, δεν μου τρέχει ο συγκεκριμένος μέχρι στιγμής. Θα έρθει η ώρα του όμως εκτός κι αν μέχρι τότε αποδειχτεί ότι δεν κάνει με τίποτα για μένα.

..Ή να πάω να υπερχρεώσω την πιστωτική αφού μαζί του θα ρίξω και μια ασφάλεια ζωής μέσα; :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34425 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556660 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 224 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181476 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 95 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538017 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60367 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 782 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16660 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139000 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz