vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, gfilip, Tem, Sergios

Twitter

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 09, 2010, 10:47 »
Επανέρχομαι στο θέμα της ακμής.
Παρατήρησα πως όταν σταδιακά σταμάτησα να ατμίζω υγρά και ξεκίνησα να ατμίζω καπνό, η ακμή σιγά - σιγά εξαφανίστηκε. Όταν μετά από ένα διάστημα δοκίμασα ξανά να ατμίσω υγρό, ήταν θέμα χρόνου να επανεμφανιστεί.
Αφού εξαφανίστηκε εκ νέου και συνέχισα το άτμισμα καπνού, ένα βράδυ είπα να ξαναβάλω στο στόμα μου μια μερίδα snus (από κάποια κουτιά που έχω ξεχασμένα στην κατάψυξη) και την επόμενη μέρα η ακμή είχε κάνει την επανεμφάνισή της! Παραξενεύτηκα γιατί είχα καιρό να ατμίσω υγρό, όμως θυμήθηκα ότι το snus περιέχει pg!
Τελικά, είναι επίσημο, είμαι αλλεργικός στην pg και την vg.

Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 09, 2010, 12:05 »
Παιδιά γεια σας. Αυτό με τα σπυράκια το έχω κι εγώ. Δεν νομίζω όμως να είναι από το σταμάτημα του Κ.Τ. Εγώ έχω σταματήσει το Κ.Τ. εδώ και 7 μήνες, αλλά τα σπυράκια εξακολουθούν. Πιστεύω ότι είναι από τα υγρά του Η.Τ. Ρώτησα γιατρό αλλά δεν μπορούσε να μου απαντήσει. Οπότε μάλλον καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η αιτία είναι τα υγρά του Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 09, 2010, 14:42 »
Σπυράκια ακμής (πυώδη που σπάνε εύκολα), αρκετά έντονα, παρατηρώ κι εγώ εδώ και αρκετό καιρό και κατά 99/% τα αποδίδω στα υγρά. Χρησιμοποιώ VG. Οπότε δεν οφείλεται στην PG αλλά γενικά στην λιπώδη υφή-δομή της γλυκερίνης. Πέρα από αισθητικό δε νομίζω ή πιστεύω τέσπα να μη δημιουργούν άλλο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 09, 2010, 16:33 »
Τα σπυράκια εάν και εφόσον οφείλονται στο άτμισμα δεν σημαίνει ότι είναι κακά.
Έχουν να κάνουν με την διακοπή του καπνίσματος.
Πάντως όπως πάντα το καλύτερο είναι να ρωτήσει κανείς το γιατρό του.

Βασίλη, παρότι υπάρχουν κάποιες σπάνιες περιπτώσεις αλλεργίας στην PG, δεν έχω ακούσει για αλλεργία στην VG.
Και τώρα τι θα κάνεις?
Επιστροφή στο κανονικό?  :))

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 09, 2010, 18:35 »
Θεωρητικά, αλλεργικός μπορεί να είναι κάποιος σε οποιοδήποτε υλικό. Πολλά υλικά βέβαια είναι οι συνήθεις ύποπτοι για αλλεργία.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 09, 2010, 18:52 »
Θεωρητικά, αλλεργικός μπορεί να είναι κάποιος σε οποιοδήποτε υλικό....
Θεωρητικά ναι, αλλά πρακτικά δεν άκουσα κανέναν μέχρι τώρα για αποδεδειγμένη αλλεργία σε υγρά με VG, χωρίς να αποκλείω φυσικά ότι δεν μπορεί να υπάρξει.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 09, 2010, 19:33 »
Θεωρητικά ναι, αλλά πρακτικά δεν άκουσα κανέναν μέχρι τώρα για αποδεδειγμένη αλλεργία σε υγρά με VG, χωρίς να αποκλείω φυσικά ότι δεν μπορεί να υπάρξει.
βέβαια δεν νομίζω επίσης ότι υπάρχει αποδεδειγμένη αλλεργία στα υγρά PG.
Πιθανολογώ ότι στην περίπτωση που αναφέρουμε ενδεχομένως να μην υπάρχει αλλεργία σε κάποιο απο τα συστατικά του υγρού αλλά στο υγρό γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 09, 2010, 22:01 »
Πιστεύω ότι τα συμπτώματα αυτά δεν υποδεικνύουν αλλεργία.
Πολλοί μπορεί να μην έχετε παρατηρήσει συμπτώματα "ακμής" αλλά πιθανώς λιπαρότητα δέρματος και όχι απαραίτητα μόνο στο πρόσωπο. Η ακμή ή αλλιώς λιπαρότητα του δέρματος φαίνεται να προκαλείται από τα υγρά και όχι απο τη διακοπή του καπνίσματος.   

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 10, 2010, 01:30 »
βέβαια δεν νομίζω επίσης ότι υπάρχει αποδεδειγμένη αλλεργία στα υγρά PG.
Πιθανολογώ ότι στην περίπτωση που αναφέρουμε ενδεχομένως να μην υπάρχει αλλεργία σε κάποιο απο τα συστατικά του υγρού αλλά στο υγρό γενικότερα.

Από ό,τι έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ έχει αποδειχθεί η αλλεργία σε PG και εκδηλώνεται με πολύ μικρά κόκκινα σπυράκια (όχι επώδυνα ούτε και πολύ έντονα, απλά ελαφρώς αντιαισθητικά), είναι όμως σχετικά σπάνια και σε πολύ λίγα άτομα.
Δεν μπορώ να ψάχνω για πολλά link αλλά θυμήθηκα αυτό: http://www.e-cigarette-forum.com/forum/electronic-cigarette-reviews/6049-reviews-901-401-cash-ejuice-johnson-creek-vg-allergic-reactions.html

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 10, 2010, 12:02 »
Μπορεί οποιαδήποτε δυσανεξία ή αλλεργία σε κάποιο υγρό να μην οφείλεται στη βάση του VG ή PG αλλά σε κάποιο άλλο συστατικό του ?
Παράδειγμα: έχω αλλεργία στην κανέλα, αν δοκιμάσω έστω μια τσίχλα με άρωμα κανέλα δημιουργούνται κάτι σαν πολύ μικρές αμυχές στην στοματική κοιλότητα και στη γλώσσα και έχω απώλεια γεύσης για 1-2 μέρες. Το ίδιο συμβαίνει με οτιδήποτε μπορεί να περιέχει σαν συστατικό κανέλα ή παράγωγο της, εκχύλισμα κλπ, όπως π.χ. μια οδοντόκρεμα. Πρόσφατα παρατήρησα μια δυσανεξία σε κάποια συγκεκριμένα υγρά μετά από αρκετές όμως μέρες αποκλειστικού ατμίσματος και με δεδομένο ότι δεν έχω πρόβλημα γενικά με  VG ή PG και οποιοδήποτε άλλο υγρό πλην της συγκεκριμένης μάρκας, υποθέτω ότι ίσως κάποιο συστατικό του να μου δημιουργεί πρόβλημα. Το ίδιο νομίζω θα μπορούσε να συμβεί σε οποιονδήποτε με οποιοδήποτε συστατικό του δημιουργεί δυσανεξία ή ακόμη και αλλεργία και να μην ευθύνεται αποκλειστικά η ατμιστική βάση. :confused1: :hmmm:
 

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 10, 2010, 13:23 »
Ξεκίνησα τα Χριστούγεννα το ητ με υγρά που είχαν περίπου 60-70% PG και 30-40% VG.
Τα σπυράκια ακμής εμφανίστηκαν από τις πρώτες μέρες και το περίεργο είναι ότι ενώ εξαφανίζονταν
σε λίγες μέρες μέχρι να γίνει αυτό έβγαιναν κάποια άλλα.
Στα τέλη Μαίου όμως παρέλαβα υγρά από eastmall που ήταν PG και από τότε έχουν φύγει όλα τα
πυώδη σπυράκια. Τώρα υπάρχουν λίγα κόκκινα (χωρίς πύο) σπυράκια που μπορεί να οφείλονατι στην PG
αλλά μπορεί να οφείλονται στον ήλιο, στη ζέστη, στον ιδρώτα ή σε ένα σωρό άλλους παράγοντες.
Πάντως για να σιγουρευτώ παρήγγειλα πάλι υγρό βάσης με VG για να δω αν θα ξαναβγούν.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 10, 2010, 14:53 »
Εγώ ήμουν από τους τυχερούς και δεν είχα συμπτώματα ακμής με κανένα υγρό.
Τώρα βέβαια ακμή στα... γεράματα θα ήταν οξύμωρο! Θα έτρωγα πολύ δούλεμα!

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 10, 2010, 18:44 »
Εγώ ήμουν από τους τυχερούς και δεν είχα συμπτώματα ακμής με κανένα υγρό.
Τώρα βέβαια ακμή στα... γεράματα θα ήταν οξύμωρο! Θα έτρωγα πολύ δούλεμα!
θα ελεγες οτι ειναι της εφηβιας ;) :laugh1: :laugh1:

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 10, 2010, 21:22 »
κανένα απολύτως σύμπτωμα και εγώ. Με οποιοδήποτε υγρό, ακόμα και με αυτά που δεν μου αρέσουν καθόλου  8)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 10, 2010, 21:33 »
...κι εγώ, ο .....Σουπερ Αλλεργικός (σε γύρη, σκόνη, γάτες και σκύλους, αρώματα, απορρυπαντικά, Γαύρους Ολυμπιακούς,-ξέχασα κάτι?  :laugh1:) ΤΙΠΟΤΑ, ούτε με pg ούτε με vg :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172270 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276655 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10687 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364