vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος Ultra-One

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"






Έψαξα να βρω παρομοιο θέμα και επειδή δεν βρήκα άνοιξα νέο thread.

Είμαι σχεδόν πεπεισμένος 100% ότι η VG μου προκαλεί δυσπεψία.

Όσο περισσότερο ατμίσω VG, τόσο περισσότερο νιώθω φουσκωμένος, "χορτάτος", με πιάνει δυσκοιλιότητα και ρεύωμαι συνέχεια.

Είχε κανείς άλλος αυτά τα συμπτώματα με την VG????????

Περιμένω να παραλάβω τα υγρά της Janty που είναι PG για να δω αν αλλάξει κάτι σε αυτό που νομίζω ότι παθαίνω με την VG.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:44 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 26, 2009, 00:44 »
Σε PG είχα διαβάσει ότι κάποιοι έχουν αλλεργία και βγάζουν εξανθήματα.
Για VG έχουν αναφέρει μερικοί αίσθημα μπουκώματος.

Χρειάζεται μια μικρή διόρθωση το κείμενό σου. Λες: "Όσο περισσότερο ατμίσω PG,..." . Μάλλον θες να πεις VG.


Παρακαλώ, πριν βιαστείτε να δημοσιεύσετε, διαβάστε λίγο τα παρακάτω:

Στους φίλους που ξεκινάνε τώρα το η.τ. ή έχουν ένα μικρο διάστημα χρήσης του, έχω να πω ότι αν παρατηρείτε κάποια μεταβολή στον οργανισμό σας, μην το θεωρείτε και τόσο σίγουρο ότι φταίει το η.τ. Όλοι οι νέοι χρήστες η.τ. το ίδιο έπαθαν (δεν εξαιρούμαι κι εγώ). Με τη διαφορά ότι οι παλιοί δεν είχαμε και πολλές άλλες μαρτυρίες τότε και ανησυχούσαμε διπλά. Στην πορεία όμως φάνηκε ότι οι περιπτώσεις κάποιας πραγματικής δυσανεξίας (αλλεργίες κτλ.) είναι σχετικά σπάνιο φαινόμενο ή αν υπάρχουν κάποιες ενοχλήσεις (σε λίγους πάλι) είναι πρόσκαιρες.

Στη ζωή μας πριν τη χρήση του η.τ. κι άλλες φορές είχαμε φουσκωμάρες ή βγαζαμε σπυράκια ή είχαμε ερεθισμένο λαιμό αλλά δεν ψάχναμε να βρούμε τον αίτιο. Απλά περιμέναμε να περάσουν. Ας κάνουμε το ίδιο και τώρα εφόσον πρόκειται απλά για μία ενόχληση και όχι για κάτι σοβαρό. Είναι πιθανόν το σύμπτωμα να μην έχει καμία σχέση με το άτμισμα. Ή εφόσον όμως είμαστε σχεδόν σίγουροι ότι φταίει το η.τ., μπορούμε να διακόψουμε τη χρήση του μέχρι να περάσει το σύμπτωμα για το οποίο το θεωρούμε ένοχο  και το ξαναδοκιμάζουμε. Αν εμφανιστεί και πάλι το ίδιο σύμπτωμα, τότε μπορεί να πει κανείς με κάποια βεβαιότητα ότι αυτό έφταιγε. Μιλάμε βέβαια για συμπτώματα ήπιας μορφής και όχι κάτι πολύ έντονο.

Και για τους εντελώς νέους στο χώρο, θέλω να πω ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μια περίοδος προσαρμογής πολλές φορές θα υπάρχει. Ακόμα και η απλή διακοπή του τσιγάρου χωρίς καν αντικατάστασή του με κάτι άλλο παρουσιάζει μια περίοδο αλλαγών στον οργανισμό μας.

Έτσι λοιπόν ας μην βιαζόμαστε να δημοσιεύσουμε το μήνυμά μας με την παραμικρή αλλαγή που παρατηρούμε στον οργανισμό μας. Ας κάνουμε μια προσπάθεια διαπίστωσης όπως αναφέρθηκε παραπάνω, και μετά ανακοινώνουμε τις παρατηρήσεις μας. Διαβάστε και λίγο το θέμα ή κάντε μια αναζήτηση να δείτε τι έχει συμβεί και σε άλλους και πώς εξελίχτηκε.
Π.χ. ο ερεθισμένος λαιμός για ένα μικρό διάστημα στην αρχή είναι ένα φαινόμενο που παρουσιάζεται σε μερικούς αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πρόσκαιρο. Ας μην ξεχνάμε ότι και με την αλλαγή μάρκας τσιγάρου όταν είμαστε καπνιστές είχαμε παρόμοιες ενοχλήσεις και ίσως να υπήρχαν και μάρκες που δεν μπορούσαμε να τις συνηθίσουμε ποτέ, οπότε τις αποφεύγαμε. Κάτι παρόμοιο μπορούμε να κάνουμε κι εδώ. Να δοκιμάσουμε τύπο υγρών με διαφορετική σύσταση, ή ακόμα και διαφορετική γεύση.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 12, 2011, 02:16 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Ultra-One

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 26, 2009, 00:47 »
Σε PG είχα διαβάσει ότι κάποιοι έχουν αλλεργία και βγάζουν εξανθήματα.
Για VG έχουν αναφέρει μερικοί αίσθημα μπουκώματος.

Χρειάζεται μια μικρή διόρθωση το κείμενό σου. Λες: "Όσο περισσότερο ατμίσω PG,..." . Μάλλον θες να πεις VG.
Διορθώθηκε  ;D

Σε ευχαριστώ για την επισήμανση!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 26, 2009, 15:04 »
Η VG με μπουκώνει και μου έρχεται λίγο "βαριά" να το πω και στο λαιμό και στο στομάχι ενώ με την  PG ευτχώς δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα,υπόψιν ότι ατμίζω μόνο ένα μήνα.
Μάλλον είναι στον οργανισμό  του καθενός αλλά δεν πέρασαν πολλές μέρες και ηδη είχα καταλάβει τη διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος GoldenCat

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το ημερολόγιο μιας γάτας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 30, 2009, 09:19 »
Εμένα πάντως η PG μου στεγνώνει και "γδέρνει" την αναπνευστική οδό, προκαλώντας μου έντονο ξερόβηχα, πώς είναι όταν στραβοκαταπίνεις? Ένα τέτοιο πράγμα, οπότε υποθέτω θα έχω κάποιου είδους δυσανεξία ή αλλεργία στην PG.
Αντίθετα με τη VG δε φαίνεται να έχω κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος freyarip

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 31, 2009, 17:53 »
PG κανω αποκλειστικα και αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι το γδαρσιμο στο λαιμο το νιωθω μονο αν το "κατεβασω" που συνηθως δεν το κανω οποτε κανενα προβλημα.
Οσο για την VG  δεν εχω δοκιμασει ακομα αλλα εχω διαβασει οτι ο οργανισμος τη μεταβολιζει σε γλυκοζη στο αιμα ισχυει κατι τετοιο?

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 19:10 »
Σε PG, έχω παρατηρήσει πως μου φέρνει και εμένα ερεθισμένο λαιμό, πόνο στο παχύ έντερο, αέρια  ;)  :))  >:( :confused1: και συχνές επισκέψεις στην τουαλέτα .....
Γι'αυτό καπνίζω μόνο VG (πλέον).

Αποσυνδεδεμένος evag

  • *
  • 11
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 20:48 »
εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει με τα VG είναι πονοκέφαλος και λίγη ζάλη... μου είπαν διάφοροι και από την εταιρεία και από το forum εδώ ότι μπορεί να οφείλεται στην έλλειψη νικοτίνης, αλλά δοκίμασα και με νικοτίνη και ο πονοκέφαλος συνεχίζεται... άλλη άποψη είναι ότι μπορεί να μην ισχύει το ίδιο με τα VG. Τα έχω παραγγείλει, αλλά δεν έχουν έρθει ακόμα... όταν τα δοκιμάσω θα επανέλθω...

Αποσυνδεδεμένος librarian

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2009, 08:55 »
Έως τώρα (με PG low) μόνο μια αίσθηση ξηρότητας ψηλά στον ουρανίσκο μετά από ατελείωτες όμως ώρες ατμίσματος. Ζαλάδα μόνο την πρώτη φορά που άτμισα.

Αποσυνδεδεμένος dimos_th

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • atmizw sa treno!!!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 25, 2010, 16:35 »
καλησπέρα εγω ατμίζω 10 μερες και εχω τα φιλτρα της medicre μαλλον της εταιρίας intellicig..δεν ξέρω αν είναι PG Η VG αλλα μετα απο πολυ
ατμισμα το βραδυ αργουσα να κοιμηθώ γιατι ειχα ψιλοκαψα στο λαιμό..οχι τιποτα επικύνδινο αλλά ενοχλητικό.ΜΕΤΑ πηρα VG από το e-smoke.gr και βρηκα την υγεία μου,αφήνει λιγα ασπρα φλεματάκια η VG αλλά μπουκωμα με τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 25, 2010, 16:46 »
τα φλεματακια πιστευω οτι τα εχουμε ολοι,οπως και μια ψηλοφαρυγγιτιδα ειδικα οταν αλλαζουμε συνεχεια υγρα

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 13, 2011, 23:14
ενα αλο συμπτωμα με τα pg υγρα ειναι και αυτο που αναφερθηκε παραπανω ,φουσκοματα στο εντερο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2011, 23:14 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος dimos_th

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • atmizw sa treno!!!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 25, 2010, 16:49 »
τα φλεματακια πιστευω οτι τα εχουμε ολοι,οπως και μια ψηλοφαρυγγιτιδα ειδικα οταν αλλαζουμε συνεχεια υγρα


καλητερα VG φιλε μου? εγω γενικα δεν τον κραταω πολυ ωρα μεσα μου τον ατμο...οτι γινεται γινεται οπωσ ειπες σε σχεση με φαρυγκα κτλ

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 25, 2010, 16:50 »
καλησπέρα εγω ατμίζω 10 μερες και εχω τα φιλτρα της medicre μαλλον της εταιρίας intellicig..δεν ξέρω αν είναι PG Η VG αλλα μετα απο πολυ
ατμισμα το βραδυ αργουσα να κοιμηθώ γιατι ειχα ψιλοκαψα στο λαιμό..οχι τιποτα επικύνδινο αλλά ενοχλητικό.ΜΕΤΑ πηρα VG από το e-smoke.gr και βρηκα την υγεία μου,αφήνει λιγα ασπρα φλεματάκια η VG αλλά μπουκωμα με τίποτα.

Από όσο ξέρω, Medicre και Intellicig δεν έχουν κάποια σχέση.

Αποσυνδεδεμένος dimos_th

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • atmizw sa treno!!!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 25, 2010, 16:53 »
Από όσο ξέρω, Medicre και Intellicig δεν έχουν κάποια σχέση.

μπηκα στη σελιδα stopit.gr και απο κει πηρα το η.τ μου το οποιο γραφει στα πλαγια στη μπαταρια του www.intellicig.com

μηπως ξερει κανεις αν ειναι PG αυτα τα φιλτρακια που δινουν ?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 25, 2010, 16:55 »
μπηκα στη σελιδα stopit.gr και απο κει πηρα το η.τ μου το οποιο γραφει στα πλαγια στη μπαταρια του www.intellicig.com
Σοβαρά;  :confused1:
Αυτό είναι κάτι καινούργιο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364