vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, Βασίλης Γ, Lefty, gfilip, mathimatikos1966

Twitter

Five Pawns mix and vape

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #90 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 15:31 »
Το οτι δεν περιεχει νικοτινη, το απαλλασει απο την υποχρεωση των φιαλιδιων μεχρι 10ml, πραγμα που θα το εκανε πιο ακριβο.
Αν ομως δεν  απαλλασεται απο τον ΕΦΚ, οπως λες, απο την στιγμη που δεν ατμιζεται οπως ειναι ,αλλα θελει προσθηκη βασης (οι αναλογιες ειναι σχετικες, δεν ξερω ουτε εχω δει να οριζονται απο καποια διαταξη), τοτε με την ιδια λογικη θα επρεπε να εχουν ΕΦΚ και τα αρωματα, μιας και αυτα αρωματικες ουσιες ειναι, διαλυμενες σε PG ειναι.
Υπαρχει κατι που δεν πιανω?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #91 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 15:34 »
Δεν ξερω παιδιά, αφου δεν ατμίζεται χωρίς αραίωση, κανονικά θα έπρπε να είναι άρωμα και να μην έχει ΕΦΚ.
Και στο άρωμα booster + μηδενικες προσθέτεις
Κατι δεν μου καθεται καλά

[member=13885]cpbaroque[/member], η περιγραφή του προϊοντος που φαινεται στο Link λέει "Η συσκευασία περιέχει 60ml αρωματισμένης μηδενικής ατμιστικής βάσης με σύσταση 70% VG 30% PG" μάλλον η προδιαγραφή του κατασκευαστη (που δεν το είπε άρωμα αλλα αρωματισμενη βαση ατμίσματος) χαντάκωσε το προϊόν και το εκανε 7.5 ευρω ακριβότερο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2017, 15:39 από panos »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #92 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 15:39 »
Το οτι δεν περιεχει νικοτινη, το απαλλασει απο την υποχρεωση των φιαλιδιων μεχρι 10ml, πραγμα που θα το εκανε πιο ακριβο.
Αν ομως δεν  απαλλασεται απο τον ΕΦΚ, οπως λες, απο την στιγμη που δεν ατμιζεται οπως ειναι ,αλλα θελει προσθηκη βασης (οι αναλογιες ειναι σχετικες, δεν ξερω ουτε εχω δει να οριζονται απο καποια διαταξη), τοτε με την ιδια λογικη θα επρεπε να εχουν ΕΦΚ και τα αρωματα, μιας και αυτα αρωματικες ουσιες ειναι, διαλυμενες σε PG ειναι.
Υπαρχει κατι που δεν πιανω?


Εγώ δεν λέω τίποτα γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Στο link που έβαλα επάνω, το υγρό περιλαμβάνει ΕΦΚ στη τιμή του και είναι ακριβώς της ίδιας λογικής με αυτά που θα βγάλει η 5P. Και πάντως στο δικό μου το μυαλό ένα διάλυμα που χρειάζεται ακόμα 10 ml βάσης, ατμίζεται μια χαρά και χωρίς αυτά τα 10 ml. Αν θέλει ακόμα 30 ή 40 ή 50 τότε αλλάζει το πράγμα. Φυσικά έχεις δίκιο που επισημαίνεις ότι δεν υπάρχει κάποια ξεκάθαρη διάταξη αλλά φοβάμαι ότι σύντομα θα υπάρξει τέτοια και μάλλον δεν θα μας αρέσει... :dontknow:


[member=415]panos[/member]

Πιθανόν να την πάτησαν λόγω περιγραφής αλλά δυσκολεύομαι να φανταστώ πως θα μπορούσαν να περιγράψουν ένα υγρό που χρειάζεται μόνο 10ml βάσης για να ατμιστεί. Σκέτο άρωμα; Δύσκολο το βρίσκω...


Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #93 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 15:44 »
Εχεις δίκιο....
Μαλλον για να αποφυγουν το (μελλοντικό) μπλέξιμο το έκαναν ή ισως στη χώρα τους, τις ΗΠΑ, να υπάρχει ηδη κανονισμός για το τι θεωρείται (βασει αναλογίας αναμιξης) άρωμα και να ακολουθησαν τον κανονισμό τους (πολύ λογικό).

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #94 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 15:48 »
Η Eliquid France στο site της Πάνο τα αντίστοιχα προϊόντα τα ονομάζει μηδενικά έτοιμα υγρά και η προσθήκη booster είναι προαιρετική και γι' αυτούς που θέλουν νικοτίνη στο υγρό τους.

http://www.eliquid-france.com/king-size-50-ml/143-supreme-king-size.html


Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #95 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 15:58 »
Δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολήστε τόσο με το θέμα ατμιστική βάση, ΕΦΚ κτλπ. Τους κάναμε χρυσούς να επαναφέρουν με κάποιο τρόπο ένα υγρό που μια μερίδα είναι εθισμένη. Με το να αναλύουμε καταστάσεις όπως στο γνωστό νήμα που έχει πάρει φωτιά αυτές τις μέρες, μόνο κακό μπορεί να γίνει. Βγάλαν αυτό που βγάλανε, όποιος θέλει το προμηθεύεται με όποιο τρόπο μπορεί και απολαμβάνει την ησυχία του. Μη βγάλουμε τα μάτια μας πάλι γιατί με το μπουρου μπουρου αυτό θα γίνει. :) 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #96 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 16:03 »
Έχεις δίκιο! Εγώ στο εξής μόκο!  :lipssealed:

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #97 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 16:23 »
Στο κατω-κατω τι σε αφορά το συγκεκριμένο υγρο εσένα?


Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #98 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 16:44 »
καλα του ειπες

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #99 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 16:53 »
To συγκεκριμένο δεν με αφορά καθόλου γατάκια μου αγαπημένα. Άλλα όμως της ίδιας λογικής (συσκευασίας δηλαδή) με αφορούν και πολύ μάλιστα. Και δυστυχώς έχω μερικές ακόμα δυσάρεστες προβλέψεις να κάνω αλλά υποσχέθηκα να κάνω μόκο και θα το τηρήσω. Ο ώμος μου πάντως δεν θα είναι διαθέσιμος για να γείρετε πάνω να κλάψετε ο lagoudakis κι η αφεντιά σου στο πολύ κοντινό μέλλον...   :nope:

Γατάκια μου αγαπημένα! Μου άρεσε αυτό... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #100 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 16:57 »
να μην γραφεις εδω ρε μιλαμε για το castelong..... αντε παγαινε αλλου που μιλανε για το pecan :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #101 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 17:07 »
M' έδιωξαν... >:(




Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #102 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 17:09 »
Λοιπόν, Castle Long Reserve FLAVOR BASE 60ml+10ml 18mg vg+10ml 18mg pg= :delicious2: . Δεν είχα κάνει ποτε το reserve το παλιό γιατί ήμουν μια χαρά με την αιμοδοσία του απλού οπότε δε μπορώ να συγκρίνω αλλά δε νομίζω να χαν και καμια τεράστια διαφορά που να δικαιολογεί τα +10euro. Επειδή έχω ενάμιση μήνα να κάνω απ τα παλιά αν και η γεύση δεν ξεχνιέται, μπορώ να πω ότι βρήκα την υγειά μου(δεν έχει καμία σχέση με αυτό το ΑΙΣΧΟΣ το 10μελο). Σαν χρώμα το υγρό είναι ακόμα ψιλο διαυγές λόγω και της αραίωσης. Σε γενικές γραμμές, επειδή δεν είμαι και πολύ μεταδοτικός, όποιος το σκέφτεται, βουρ στον πατσά.

Περιμένω εντυπώσεις και απ αυτους που δοκίμασαν το απλό. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #103 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 17:20 »
να υποθεσω οτι γεμιζουμε απλα με την βαση μας το μπουκαλι μεχρι τερμα σωστα;

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #104 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 17:24 »
To reserve ήταν γεμάτο μέχρι πάνω πάνω. Το άδειασα σε γυάλινο των 100ml κι έριξα άλλα 20ml(10ml 18mg vg+10ml 18mg pg). 
Έχω την εντύπωση ότι μπορεί να πάιρνει max άλλα 10ml άλλα δεν το επιχειρώ. Απ το 6 στο 4.5 νικοτίνη μια χαρά είναι απλά θα ήθελα λίγο παραπάνω χτύπημα(και το παλιό δεν είχε οπότε οκ)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2017, 17:29 από andreasd »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos