vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 21:59 »
Αν η εταιρεία λέει ότι για καλύτερο αποτέλεσμα, αφήστε το 2 μέρες, βάλε τουλάχιστον μια βδομάδα να είσαι μεσα :)
Για όλες τις εταιρείες, όχι μόνο για τη συγκεκριμένη.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 22:00 »
[member=12562]thenetpoet[/member] μια εβδομάδα...άντε να κρατηθείς τώρα.
Αν το αφήσω λίγο επάνω στο καλοριφέρ είναι ποιο σύντομος ο χρόνος?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #62 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 22:03 »
φίλε προτείνω να μην το θερμάνεις με κανένα μέσο.
Αστο 2 μέρες, δοκίμασε και βλέπεις αναλόγως.

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 22:05 »
Τέτοιο φανατικό promo καιρό είχα να δω σε οποιοδήποτε νήμα υγρού...

Αυτή η παπαρολογία με το "τεκμηριώστε μου με στοιχεία ότι άσχημο υπάρχει για αυτά τα υγρά" μου θυμίζει πολιτικάντηδες που λέγανε "όποιος έχει στοιχεία να πάει στον εισαγγελέα" ενώ βρώμαγε η πιάτσα από το σούσουρο.

Τεκμηρίωσε μας πρώτα εσύ [member=17163]lageor7[/member] ότι είναι τόσο καλά όσο λες, με στοιχεία βεβαίως  και μετά ζήτα από τους άλλους :laugh1:
Στο ενδιάμεσο,  συνέχισε να ατμίζεις ότι υγρό θέλεις και μην ακούς τι σου λένε οι άλλοι, μέχρι να αποδειχτεί η όποια παπάντζα.Τι
Τι να τεκμηριώσω?...αφου απ ότι φαίνεται δεν διαβασες τι έγραψα...δεν εξηγείται αλλιώς.
...παπαρολογία το κάποιος να ζητά επιχειρήματα απο αυτούς που κάνουν ισχυρισμούς?? ??? ...ΌΤΙ ΝΑ ΝΑΙ....Διαβάστε χωρίς παροπίδες και μετά ελάτε να μιλήσουμε...

Εγώ δεν ισχυρίστικα ότι είναι ποιοτικά ή κάτι άλλο αβάσιμο...ζήτησα απο αυτούς που ισχυρίζονται ότι ΔΕΝ είναι να πουν το γιατί.....Τεράστια διαφορά! .....Πόσες φορές πρέπει να το γράψω?

Τόσο μεγάλη αμαρτία είναι που ρωτώ για κάποια υγρά να μαθω παραπάνω επειδη μου αρέσουν και μοιράζομαι την άποψή μου σε ένα φόρουμ? Τουλάχιστον εγώ παραδέχομαι ότι η άποψη μου είναι υποκειμενική καθώς δεν έχω τεκμήρια....αφού το ότι μου αρέσουν τα υγρά δεν μου φτάνει και δεν είναι τεκμήριο...για αυτό και ψάχνω. Και το "διακετύλιο" της Five Pawns και της Halo μου άρεσε αλλά δεν το έκανα ούτε τότε που το έβαζαν!

Φίλε μου με συγχωρείς αν έγινα λίγο επιθετικός αλλά χρησιμοποιήσες λίγο άσχημη φρασεολογία.
Δεν έχω κάτι να χωρίσω και αν πραγματικά πιστεύεις ότι κάνω promo επειδή έχω διαφορετική άποψη οκ...δεν θα σε πείσω με τίποτα.

Και επειδή τραβάει off topic...οκ...αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω απο το "Δεν είναι ποιοτικά γιατί...είναι φθηνά" ή "γιατί το λέει ο Μπάμπης ο Σουγιάς" ή "γιατί...ΈΤΣΙ" ..."γιατί δεν άρεσαν στον Ορέστη"....ας μου το στείλει σε PM επειδή με ενδιαφέρει.

Ναι στο ενδιάμεσο...όλοι θα συνεχίσουμε να κάνουμε ότι κάναμε και πριν...κουβέντα κάνουμε...δεν είναι κακό..
Anyway thanks για το όποιο feedback...sorry αν τράβηξε off topic...Καλή συνέχεια.





« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2018, 22:11 από lageor7 »

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 22:21 »
[member=12562]thenetpoet[/member] Ok θα το βάλω στο ντουλάπι για μια εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 03:53 »
Επειδή δεν υπάρχει ακόμα νήμα για τα Natura, και επειδή είπα αν έχω άλλη πληροφόρηση θα επανέλθω..αναφορικά με το θέμα των μπουκαλιών SnV 30/60 και 30/100
έλαβα ενημέρωση από τον παραγωγό πως...

το περιεχόμενο στα δύο μπουκάλια είναι ακριβώς το ίδιο. Η προτεινόμενη αραίωση παραμένει η ίδια (60ml) και απλά αποφάσισαν να το προμηθεύουν σε μεγαλύτερο μπουκάλι παρέχοντας δυνατότητα για περαιτέρω αραίωση αν κάποιος το επιθυμεί. Για αυτό και η ίδια τιμή.

Έτσι μου είπαν, έτσι μεταφέρω. Ο καθένας όπως θέλει το κρίνει.
Επομένως ο καταστηματάρχης δεν μου είπε παπάντζες και ούτε μου πούλησε άλλο προϊόν. Βέβαια έχοντας περάσει στην σελίδα του όλα τα υγρά σαν 30/100 ενώ ακόμα έστελνε απόθεμα 30/60, μπορεί κάποιος να το δει σαν φάουλ. Προσωπικά λίγο με νοιάζει και το βλέπω σαν πταίσμα. Πιο πολύ με πειράζει που δεν έχει βάλει τα DIY ανά κατηγορία κατασκευαστή. Κατά τα άλλα, και παρ όλη τη μικρή εμπειρία μου με το εν λόγο κατάστημα, μόνο καλές εντυπώσεις έχω.

Αυτά προς αποκατάσταση της αλήθειας και ενημέρωσης στο συγκεκριμένο θέμα για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι που θα τύχει να έχουν την ίδια απορία.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 04:30 »
Οπότε μάλλον είναι καλή ιδέα να λήξει εδώ η κουβέντα και να κρατηθεί το νήμα για γενικές πληροφορίες και ερωτήσεις. Μόλις κάποιος προμηθευτεί τα εν λόγω SnV και έχει όρεξη να μας γράψει και πέντε κουβέντες, μπορεί να ανοίξει νέο θέμα στον εδώ πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 06, 2018, 11:32 »
Καλημέρα σε όλους.

Λοιπόν είμαι καινούργια ατμιστρια (10 μέρες) και κάνω υγρά της Natura Hexocell. Δοκίμασα από ένα φίλο ένα υγρό εξάρι που είχε κάνει τις αναλογίες ο ίδιος. Μου τις έδωσε αλλά νιώθω ότι τον ζαλίζω με ερωτήσεις. Είμαι χάλια σε μαθηματικά ωστόσο κουτσα στραβά τα καταφέρνω. Αφήνω εδώ τις αναλογίες που είπε -οι οποίες μου άρεσαν και με ικανοποιούσε το χτύπημα που δίνει στο λαιμό.


30ml άρωμα
2 x 10ml 20mg
10ml  50/50

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής. Πως με αυτή τη συνταγή θα γίνει εξάρι? Θέλω να καταλάβω πως υπολογίζω σε μαθηματικά τη νικοτίνη που θέλω να βάλω για να γίνει εξάρι. Αν μου δώσετε κάποιο σάιτ με υπολογισμούς να έχετε υπόψιν ότι θα ρωτήσω αν δε καταλάβω. Είμαι τελείως καινούργια σε αυτό.  Από ότι κατάλαβα το κάθε δεκάρι μπουκαλάκι βγάζει 0,2mg νικοτίνης (20/10). Αν καταλάβω τις αναλογίες θέλω στο μέλλον να δοκιμάσω και άλλες εταιρείες for fun. Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #68 στις: Ιανουαρίου 06, 2018, 11:45 »
Μπορείς να μπεις εδώ.
Γράφεις αριστερά πως λέγονται τα υγρά που θα βάλεις...αυτό για δική σου διευκόλυνση...δίπλα βάζεις την ποσότητα σε ml...τι νικοτίνη είναι το καθένα...και δεξιά ποσοστό PG-VG...βάζεις ένα τικ στο agree user terms και πατάς το Calculate.
Από κάτω θα σου βγάλει πόσο συνολικά θα είναι το υγρό..πόσο PG/VG σε ποσοστό και πόσο νικοτίνη.
Αν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα..."παίξε" λίγο με τα ml από επάνω πχ και πάτησε ξανά calculate.

Ότι απορία έχεις πες μας.

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #69 στις: Ιανουαρίου 06, 2018, 11:58 »
Πω πω επιτέλους ένα απλό σάιτ. Σωστά τα έβαλα σύμφωνα με τη παραπάνω συνταγή που μου έδωσαν? Βγαίνει λίγο προς το 7 η νικοτίνη αλλά δε με χαλάει καθόλου! Τσέκαρε τη φωτό στα συνημμένα. Βλέπω φως στο τουνεεεεελ!!

Edit : βλέπω βγήκε λάθος το PG/VG θα το ξανακανω

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2018, 12:49 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #70 στις: Ιανουαρίου 06, 2018, 12:02 »
Μόνο δες αν έβαλες σωστά τα δεδομένα από επάνω..δηλαδή αν το άρωμα πχ. είναι 100%VG κτλ....αν τα έβαλες σωστά τότε ναι είναι Ok.Αν όχι παίξε λίγο με τα δεδομένα +/- από το καθένα και θα το βρείς. :)

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 06, 2018, 12:35 »
Πω πω επιτέλους ένα απλό σάιτ. Σωστά τα έβαλα σύμφωνα με τη παραπάνω συνταγή που μου έδωσαν? Βγαίνει λίγο προς το 7 η νικοτίνη αλλά δε με χαλάει καθόλου! Τσέκαρε τη φωτό στα συνημμένα. Βλέπω φως στο τουνεεεεελ!!

Edit : βλέπω βγήκε λάθος το PG/VG θα το ξανακανω
Συμφωνόντα με τον προλαλήσαντα, δες το άρωμα σου (έβαλες 100% VG) συνήθως είναι 100%PG άντε να φτάσει 50/50 εγώ δεν γνωρίζω να υπάρχουν αρώματα διαλυμένα μόνο σε VG (εκτός και αν στο edit εννοείς ότι το διορθωες οπότε ΟΚ)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 06, 2018, 12:37 »
[member=21782]IreneGR[/member]

Τα μαθηματικά της νικοτίνης είναι μάλλον απλά. Αν πολλαπλασιάσεις την περιεκτικότητα σε νικοτίνη της βάσης σου (20 mg ανά ml στη περίπτωση σου) με την ποσότητα της, θα βρεις την συνολική νικοτίνη σε mg που θα περιέχει το τελικό υγρό σου (όση μηδενική βάση και να προσθέσεις). Αν μετά διαιρέσεις αυτό το νούμερο με την συνολική ποσότητα σε ml του τελικού υγρού σου, θα βρεις και την περιεκτικότητα σε νικοτίνη του τελικού αυτού υγρού σε mg ανά ml. Επειδή βέβαια αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το τελικό υγρό να έχει μια συγκεκριμένη περιεκτικότητα (6 mg/ml για παράδειγμα), δεν έχουμε παρά να αλλάξουμε λίγο την εξίσωση για να βρούμε πόση νικοτινούχα βάση χρειαζόμαστε για να φτιάξουμε συγκεκριμένη ποσότητα τελικού υγρού με την επιθυμητή περιεκτικότητα σε νικοτίνη. 
Ας πούμε πως διαθέτουμε νικοτινούχα βάση 20 mg/ml και θέλουμε να φτιάξουμε 60 ml τελικού υγρού με 6 mg/ml περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Η εξίσωση είναι η παρακάτω:

Ποσότητα νικοτινούχας βάσης που θα βάλουμε στο τελικό υγρό = [επιθυμητή περιεκτικότητα σε νικοτίνη τελικού υγρού] επί [συνολική ποσότητα τελικού υγρού] δια [περιεκτικότητα σε νικοτίνη ανά ml της νικοτινούχας βάσης που διαθέτουμε]

Δηλαδή:

χ = (6*60)/20 = 18


Όλο αυτό βέβαια δεν σε βοηθάει καθόλου στις αναλογίες PG και VG και ο μόνος λόγος που στο έγραψα είναι για να δεις ότι δεν είναι τίποτα το τόσο δύσκολο που θα πρέπει να σε τρομάζει. Τα διάφορα calculators για παρασκευή υγρών (σαν αυτό που σου παρέθεσε ο Knomax) κάνουν μια χαρά την δουλειά τους. :)


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 06, 2018, 17:26 »
[member=21782]IreneGR[/member]

Καταρχήν άλλαξε μάρκα υγρών :))

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 06, 2018, 21:03 »
Ευχαριστώ όλους, ειστε εξαιρετικό φόρουμ! Ακόμα είμαι στην αρχή μέχρι να αποφασίσω τι υγρά θα παίρνω! 

 :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364