vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

VnV premium e-liquids

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #435 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 03:11 »
Ρόλο δεν νομίζω να παίζει.

Ένας μήνας για το salty είναι πάρα πολύ σίγουρα. Στις 4-5 μέρες είναι στην απόλυτη κορυφή του κατά τη γνώμη μου και μάλιστα το συγκεκριμένο δίνει άνω του 80% του προφίλ του από τις πρώτες 24 ώρες.

 Από κινητό.
Και για τη Voodoo ειναι πάρα πολύ. Βέβαια εσύ δεν ακουμπάς τέτοια προφίλ :) Εκεί είναι ακόμα πιο νωρίς το προφίλ.

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #436 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 03:14 »
Τρυφωνα σ ευχαριστω ,ολες τις συνταγες τις εχω 1 μηνα τουλαχιστον για ωριμανση. ετσι εμαθα και ετσι συνεχιζω.
Για το μπουκαλακι vs βαζακι ας πει καποιος εαν το εχει δοκιμασει.
ευχαριστω
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια εξαίρεση. Όλα τα υγρά δεν είναι ίδια. Στο saltybacco ειδικά που το γνωρίζω πάρα πολύ καλά, σίγουρα ΔΕΝ προτείνω να το αφήσεις ένα μήνα. Επίσης, κακώς χρησιμοποίησες μαγνητικό αναδευτήρα που μόνο κακό μπορεί να έχει κάνει στα υγρά αυτά (αλλά και γενικότερα, πάντως σίγουρα στα συγκεκριμένα υγρά). Τα υγρά αυτά έχουν κατασκευαστεί με σκοπό να ατμίζονται από τις πρώτες ημέρες και χωρίς χρήση αναδευτήρα. Σου τα λέω επειδή τα παρασκευάζω εγώ, αν ήταν αλλουνού δε θα παρέμβαινα. 

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #437 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 08:15 »
[member=17565]trandism[/member] αν και λιγο off topic, γιατι έχεις τις αντίρρησης σου στο μαγνητικό αναδευτήρα;
Και στα S&V (γενικα, οχι μονο στα δικα σου) αλλα και για τις "συνταγές"? (diy δηλ με αρωματα)

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #438 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 11:39 »
Διότι το μόνο πράγμα που προσφέρει ένας αναδευτήρας είναι μια βοηθεία στο πρώτο στάδιο της ωρίμανσης ενός υγρού, αυτό της απλής ομογενοποίησης των υλικών. Ένα στάδιο το οποίο κατά κανόνα διαρκεί ούτως ή άλλως λίγες ώρες, το πολύ 2-3 μέρες σε συγκεκριμένα μιξ. Δεν επιταχύνει την ωρίμανση του υγρού. Ο θερμαινόμενος ειδικά, καταστρέφει και τα υγρά.

Αλλά και ο απλός αναδευτήρας εφόσον το δοχείο του είναι ανοικτό από πάνω στην πραγματικότητα αποτελεί μία διαδικασία επιταχυνόμενου breathing η οποία μόνο κακές συνέπειες μπορεί να έχεις στα σημερινά υγρά. Είναι απομεινάρι μιας άλλης εποχής με υγρά που είχαν πολλά συστατικά με κύριους διαλύτες αλκοόλες. Το χεράκι μας είναι αρκετό να κάνει μια καλή πρώτη ανάδευση και αν βλέπουμε υπολείμματα στη συνέχεια (δαχτυλίδι προς το πώμα), κάποιες επαναλαμβανόμενες.

Αυτό το combo που συζητάμε εδώ - αναδευτήρας και 1 μήνας ωρίμανση - σε mix and vape του 2018 είναι σαν να βάζεις δύο άλογα να σου τραβάνε το Audi.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #439 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 14:05 »
Συμφωνώ απόλυτα με τον tranbism ....
...ποιος να το 'λεγε ...
...ειδικά στα snv...

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #440 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 14:09 »
Ανάδευση κάνω σε κάποιες συνταγές που ειναι με απλα αρώματα για μισή ώρα και σφραγισμένο.
Σε mix and vape και τέτοια, τι ανάδευση να κάνεις; είναι ήδη αραιωμένα και ομογενοποιημένα, η προσθήκη βάσης με καμιά δεκαριά κουνήματα είναι αρκετή.

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #441 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 14:29 »
Τρυφωνα σ ευχαριστω ,ολες τις συνταγες τις εχω 1 μηνα τουλαχιστον για ωριμανση. ετσι εμαθα και ετσι συνεχιζω.
Για το μπουκαλακι vs βαζακι ας πει καποιος εαν το εχει δοκιμασει.
ευχαριστω
Φίλε μου συγνώμη που επεμβαίνω,αλλά παρακάμπτεις βασικές συμβουλές που σου δίνονται με κίνδυνο να μην πάρεις ποτέ το πραγματικό προφίλ των υγρών.Κι αντ' αυτού στέκεσαι σε μια μικρή λεπτομέρεια που δεν θα παίξει κανένα απολύτως ρόλο.
Φιλική συμβουλή κι απο εμένα λοιπόν,σε 2-3 μέρες άτμισέ τα..

Αποσυνδεδεμένος efyra

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #442 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 18:05 »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και θα ακολουθησω τις συμβουλες σας ιδιαιτερα του Mr Saltytrandisim αφου ειναι ο ποιο ειδικος.

Για το βαζακι vs μπουκαλακι δεν απαντησε κανεις αλλος εκτος του Τρυφωνα οποτε θεωρο οτι δεν ειναι κατι σημαντικο.
Ευχαριστω Γιαννης.

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #443 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 18:36 »
Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει με τη μεταφορά σε γυάλινο βαζάκι

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #444 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 18:44 »
[member=17565]trandism[/member] Νίκο σ'ευχαριστούμε για τις πληροφορίες σχετικά με τον αναδευτήρα.

Οτι εγραψε πιο πριν ο mimis κάνω και εγώ, δηλ τα s&v τα φτιάχνω οπως ειναι στο μπουκαλι τους αλλα τις συνταγες (3-4-5-6-7-8-9-10 αρωματα) τις αναδευω σε χαμηλη σχετικα ταχυτητα περιπου 30'-60' και κλειστο εννοείτε το δοχείο. Για θερμανση ουτε λογως, πανω σε καπακι απο CD ακουμπαει το δοχειο  :))

Το βρισκεις λάθος αυτο με τις συνταγες;

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #445 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 18:50 »
 
...βαζακι vs μπουκαλακι...
 
 
όσο περισσότερα σκεύη χρησιμοποιούμε, όσο περισσότερες μεταγγίσεις κάνουμε κ όση περισσότερη φασαρία κ πολυπλοκότητα προστίθεται στην παρασκευή, τόσο μεγαλύτερη είναι κ η απώλεια υγρού [πολύτιμου κ πανάκριβου, πλέον] :)
 
 

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #446 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 18:58 »
[member=17565]trandism[/member] Νίκο σ'ευχαριστούμε για τις πληροφορίες σχετικά με τον αναδευτήρα.

Οτι εγραψε πιο πριν ο mimis κάνω και εγώ, δηλ τα s&v τα φτιάχνω οπως ειναι στο μπουκαλι τους αλλα τις συνταγες (3-4-5-6-7-8-9-10 αρωματα) τις αναδευω σε χαμηλη σχετικα ταχυτητα περιπου 30'-60' και κλειστο εννοείτε το δοχείο. Για θερμανση ουτε λογως, πανω σε καπακι απο CD ακουμπαει το δοχειο  :))

Το βρισκεις λάθος αυτο με τις συνταγες;
Κακό δεν τους κάνεις.. Ούτε όμως και καλό.. Κατά τη γνώμη μου απλώς είναι κάτι άσκοπο που δικαιολογείται πια μόνο με όρους φετιχισμού επί του εξοπλισμού ("έχω αναδευτήρα και τον χρησιμοποιώ"). Από τα 30 λεπτά τα 28.30 δε συμβαίνει απολύτως τίποτα στο μείγμα και το 1.30 που συμβαίνει στην αρχή το κάνει και το χεράκι μας.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click



Έχω ένα έγγραφο που δίνει κάποιες γενικές πληροφορίες για ομογενοποίηση και ωρίμανση. Το λινκάρω εδώ για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται, μιας που πήγε εκεί η συζήτηση.

https://drive.google.com/file/d/1AmC9CabRqzlGMYkoo9yAtRU3mhfQtUES/view?usp=sharing
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2018, 21:08 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #447 στις: Οκτωβρίου 31, 2018, 20:21 »
Σε απλή ανάδευση με το χέρι (σε σύνθεση με αρώματα) μένει το περίφημο δακτυλιδι στην κορυφή.
Σε κάθε περίπτωση, ο τρόπος που φτιάχνω κάποιες λίγες συνταγές, ειναι τέτοιος που η ανάδευση γίνεται ταυτόχρονα.
Και ναι, αφού το έχω το μιξεράκι, τι κόπος ειναι να ακουμπήσω πάνω του το ογκομετρικό βαζάκι. Του βάζω και το καπάκι και σε μισή ώρα ειναι έτοιμο.
Από κει και πέρα δεν ξανα ασχολούμαι μαζί του μεχρι να το ατμίσω.

Να πώ και τούτο:
Αυτο το VOODOO SAUCE ειναι η καλύτερη κρέμα που εχω δοκιμάσει και παραμένει για μένα, η καλύτερη σύλληψη που έχετε κάνει.
Από τα ελάχιστα υγρά που αξίζει και το τελευταίο λεπτό.
 :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #448 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 18:24 »
Ρε παιδιά το Voodoo Sauce μόνο σε μένα φαίνεται τόσο άτονο/αδιάφορο σαν υγρό;

Δεν είναι δυσάρεστο ούτε για νεροχύτη σε καμία περίπτωση, αλλά δε μου βγάζει και τίποτα το ιδιαίτερο, ακόμα και στα 90-100 watt.
Δεν είχε τύχει να το αγοράσω μέχρι τώρα αν και μου αρέσουν οι κρέμες, αλλά δυστυχώς δεν επιβαιώθηκαν οι προσδοκίες που είχα με βάση αυτά που άκουγα και διάβαζα.
Αυτό που παίρνω είναι σαν να ατμίζω βάση με λίγο άρωμα, πραγματικά πολύ άτονο και χωρίς σώμα, ενώ στο βάθος δείχνει να έχει κάποια καλά στοιχεία.

Ίσως βέβαια να το αδικώ και να προορίζεται για όσους θέλουν κάτι πολύ διακριτικό για adv, την προσωπική μου εμπειρία καταθέτω.

Απ: VnV premium e-liquids
« Απάντηση #449 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 18:26 »
Σε τι ατμοποιητή το δοκιμάζεις; Ομολογώ μόνο σε mtl το έχω παίξει, αλλά άτονο δεν θα το έλεγα σε καμία περίπτωση  :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8432 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180822 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59952 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237880 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16107 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085469 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10372 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12