vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

69 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ ΕΘΙΣΜΟΣ; ΑΝ ΝΑΙ ΠΙΑ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΗ;

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
 :dontknow:ακριβώς ετσι ειναι hobby ειναι οταν αρχίζεις και κανεις τα παντα στο η.τ. απο το να αλαζεις ατμο σαν πουκάμισα μέχρι να γίνεις χημικος και να ανακατέυεις υγρά η να γίνεις ηλεκτρολόγος-ηλεκτρονικός και να φτιάχνεις τις αντιστάσεις να μετράς τα ωμ κτλπ. το θέμα ειναι οτι δεν διαφέρεις με αυτον που μαζευει γραματόσημα η κανει μοντελισμο..δέν σε υποχρεώνει κανεις να το κάνεις, γουστάρεις και το κάνεις δεν ειναι κατακριτέο αν χαλάς τα λεφτά σου στο hobby σου, δικά σου ειναι... :yes:

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Ολοι εχουμε τις εξαρτησεις μας.
Η χειροτερη εξαρτηση που ειχα ηταν το κ/τ και δεν μπορουσα να απαλλαγω, αν και ειχα προσπαθησει πολλες φορες.
Πριν απο 12 μερες μου εκαναν δωρο ενα set ego-t,
εκοψα το κ/τ και αρχισα το η/τ.
Ειχα ορισμενα προβληματα, πολλες διαρροες και ετσι αποφασισμενος να μην σταματησω το η/τ πηρα  το Giant που με ικανοποιησε και αν βρω κατι αλλο καλυτερο θα το παρω.
Ειμαι γκατζετακιας ;
Νομιζω οτι προσπαθω να κανω την ζωη μου καλυτερη και να μην επιστρεψω στην καταστροφικη συνηθεια του κ/τ, με τα γνωστα αποτελεσματα για την υγεια μου.
Ειναι εθισμος το η/τ;; 
ναι ειναι εθισμος αφου παιρνεις νικοτινη, αλλα εχω δει φιλο να ειναι εθισμενος σε τσιχλες νικοτινης για χρονια προσπαθωντας να κοψει το κ/τ.
Καλο ειναι, αφοτου βρουμε οτι συσκευη ατμισματος μας βολευει να αρχισουμε να μειωνουμε την περιοκτικοτητα της νικοτινης, φθανοντας σε μηδενικη ληψη και εαν δεν μπορουμε να κανουμε διαφορετικα να χρησιμοποιουμε την συσκευη σαν πιπιλα ατμιζοντας μονο οτι γευση μας αρεσει.
Δεδομενου οτι οι εως τωρα ερευνες δεν ενοχοποιουν το η/τ, γα τιποτε αλλο παρα μονο για την ληψη της νικοτινης δεν βλεπω κατι κακο.
Σε οτι αφορα την ενασχοληση καποιων με τις κατασκευες, επισκευες εξαρτηματων, παρασκευη υγρων κτλ, ειναι πολυ καλο γιατι εκαναν την συνηθεια τους χομπυ και επειδη τα δημοσιοποιουν, πρεπει τους χρωσταμε χαρη.


Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Ολοι εχουμε τις εξαρτησεις μας.
Η χειροτερη εξαρτηση που ειχα ηταν το κ/τ και δεν μπορουσα να απαλλαγω, αν και ειχα προσπαθησει πολλες φορες.
Πριν απο 12 μερες μου εκαναν δωρο ενα set ego-t,
εκοψα το κ/τ και αρχισα το η/τ.
Ειχα ορισμενα προβληματα, πολλες διαρροες και ετσι αποφασισμενος να μην σταματησω το η/τ πηρα  το Giant που με ικανοποιησε και αν βρω κατι αλλο καλυτερο θα το παρω.
Ειμαι γκατζετακιας ;
Νομιζω οτι προσπαθω να κανω την ζωη μου καλυτερη και να μην επιστρεψω στην καταστροφικη συνηθεια του κ/τ, με τα γνωστα αποτελεσματα για την υγεια μου.
Ειναι εθισμος το η/τ;; 
ναι ειναι εθισμος αφου παιρνεις νικοτινη, αλλα εχω δει φιλο να ειναι εθισμενος σε τσιχλες νικοτινης για χρονια προσπαθωντας να κοψει το κ/τ.
Καλο ειναι, αφοτου βρουμε οτι συσκευη ατμισματος μας βολευει να αρχισουμε να μειωνουμε την περιοκτικοτητα της νικοτινης, φθανοντας σε μηδενικη ληψη και εαν δεν μπορουμε να κανουμε διαφορετικα να χρησιμοποιουμε την συσκευη σαν πιπιλα ατμιζοντας μονο οτι γευση μας αρεσει.
Δεδομενου οτι οι εως τωρα ερευνες δεν ενοχοποιουν το η/τ, γα τιποτε αλλο παρα μονο για την ληψη της νικοτινης δεν βλεπω κατι κακο.
Σε οτι αφορα την ενασχοληση καποιων με τις κατασκευες, επισκευες εξαρτηματων, παρασκευη υγρων κτλ, ειναι πολυ καλο γιατι εκαναν την συνηθεια τους χομπυ και επειδη τα δημοσιοποιουν, πρεπει τους χρωσταμε χαρη.



συμφωνώ, το ίδιο λεμε φίλε Νίκο και πάλι καλά που υπάρχουν παιδιά που το έχουν χομπυ αυτο και μας ανοιγουν τα μάτια :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος agapios

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Χθες έμεινα από ατμοποιητή πρωΐ-πρωΐ με τον καφέ...
Ξεκίνησα ένα πρωτοφανή αγώνα δρόμου για να βρω άλλον, επειδή ήταν κι η μέρα "περίεργη", με απεργίες, μπλοκαρισμένους δρόμους, κλειστά μαγαζιά κι άλλα πολλά.
Τελικά, κατά τις μιάμισυ το μεσημέρι είχα στα χέρια μου τον καινούργιο, οπότε και επιδόθηκα σε λυσσασμένες και τεράστιες τζούρες για κάνα μισάωρο. Ίσα-ίσα γλύτωσε να μην καεί κι αυτός!  :D

Για την ιστορία να αναφέρω ότι έχω ξεκινήσει το η.τ. 10 μέρες τώρα, δηλαδή μηδέν χρόνο...
Ήδη από την δεύτερη μέρα ατμίζω 0%, που σημαίνει ότι θάπρεπε νάμαι τρελλός για νικοτίνη μετά από 40 χρόνια συνεχούς παρουσίας της στο αίμα μου... 
:sign_trelaaa:

Παρ΄όλα αυτά:
Όταν έπαθα την ζημιά δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό να ανάψω κ.τ. Σιχαινόμουνα ακόμα και την σκέψη. Το μόνο που αποζητούσα ήταν να ξανακάνω το γκατζετάκι μου να δουλέψει, κάτι που κι εμένα μου προξενεί κατάπληξη όταν το σκέπτομαι...  :fight_hammered2:

Συνεπώς, ναι!
Το η.τ. είναι κάποιου είδους εθισμός. Αλλά αν μέσω αυτού του εθισμού καταφέρω να στείλω στα σκουπίδια το παλιοτσίγαρο, τότε θα του χρωστώ αιώνια ευγνωμοσύνη...  :respect:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Σωστος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Πετρογαλη

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
 ;D Τί έγινε γιατι το σταματησατε;

Ειναι βαρετο μήπως;

η καπου στο βαθος θελει κατι να θυμισει;  και το υπερβολικο νερο βλαφτει........


Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
το θέμα ειναι οτι πρέπει να εισαι στη φάση του όταν δεν εχεις να ατμίσεις για καποιο λογο(βλάβη η.τ. ,ελειψη υγρου κτλπ) να μην λές δεν εχω η.τ. αρα παιρνω για σημερα κ.τ. ... >:( τότε εισαι εθισμένος και εξαρτημενος ακομα απο το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Χθες έμεινα από ατμοποιητή πρωΐ-πρωΐ με τον καφέ...
Ξεκίνησα ένα πρωτοφανή αγώνα δρόμου για να βρω άλλον, επειδή ήταν κι η μέρα "περίεργη", με απεργίες, μπλοκαρισμένους δρόμους, κλειστά μαγαζιά κι άλλα πολλά.
Τελικά, κατά τις μιάμισυ το μεσημέρι είχα στα χέρια μου τον καινούργιο, οπότε και επιδόθηκα σε λυσσασμένες και τεράστιες τζούρες για κάνα μισάωρο. Ίσα-ίσα γλύτωσε να μην καεί κι αυτός!  :D

Για την ιστορία να αναφέρω ότι έχω ξεκινήσει το η.τ. 10 μέρες τώρα, δηλαδή μηδέν χρόνο...
Ήδη από την δεύτερη μέρα ατμίζω 0%, που σημαίνει ότι θάπρεπε νάμαι τρελλός για νικοτίνη μετά από 40 χρόνια συνεχούς παρουσίας της στο αίμα μου... 
:sign_trelaaa:

Παρ΄όλα αυτά:
Όταν έπαθα την ζημιά δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό να ανάψω κ.τ. Σιχαινόμουνα ακόμα και την σκέψη. Το μόνο που αποζητούσα ήταν να ξανακάνω το γκατζετάκι μου να δουλέψει, κάτι που κι εμένα μου προξενεί κατάπληξη όταν το σκέπτομαι...  :fight_hammered2:

Συνεπώς, ναι!
Το η.τ. είναι κάποιου είδους εθισμός. Αλλά αν μέσω αυτού του εθισμού καταφέρω να στείλω στα σκουπίδια το παλιοτσίγαρο, τότε θα του χρωστώ αιώνια ευγνωμοσύνη...  :respect:
Agapios το η.τ είναι αρρώστιααααα! Άμα κολλήσεις γίνεσαι βαριά άρρωστος!

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Εγω πιστευω οτι η απαντηση ειναι ο ιδιος ο εθισμος.Απο την στιγμη που αποφασιζουμε να κοψουμε το κ.τ και να αρχισουμε το η.τ,προσπαθουμε να αντικαταστησουμε την σχεση εξαρτησης που ειχαμε με το κ.τ με αποτελεσμα να ψαχνουμε μονοι μας νεες μορφες εξαρτησης με το ηλεκτρονικο τσιγαρο πχ ο γκατζετακισμος και η συνεχης απασχοληση με αυτο.Τουλαχιστον με αυτον τον τροπο απορροφαται η προσοχη μας στο η.τ για να απομακρυνουμε την σκεψη μας απο το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Stelios-Ε-ψιγ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Ειναι ενα ειδος εθισμου το η.τ. σιγουρα,αλλα η μετουσιωση του εθισμου απο το κ.τ. σε κατι αρκετα λιγοτερο επιβλαβες ,ειναι μια καλη μεταβαση ετσι ωστε να απαλεινει καποιος τον εθισμο και ισως καποια στιγμη να τον εξαλειψει! Αμην......

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Είναι κάπως πολύπλοκο

Δηλαδή ναι είναι εθισμός
αλλά αντέχεις και μακρυά του (σε αντίθεση με το κ.τ.)

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
το άτμισμα όπως και το κάπνισμα δεν είναι εθισμός από μόνο του, αλλά μόνο όταν κάποιος δεν μπορεί χωρίς αυτά. Τώρα επειδή επειδή οι ατμιστές είναι πρώην καπνιστές που δεν μπορούσαν χωρίς τσιγάρο, άρα εθισμένοι, φυσικά μιλάμε για υποκατάσταση του αρχικού εθισμού με έναν καινούριο, τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στην αρχή. Αν κάποιος ξεφύγει απ' αυτό τότε σταματάει να είναι και εθισμένος, και απλά χρησιμοποιεί Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Ο εθισμος στην περιπτωση του η.τ. αλλα και του κ.τ. εγκειται στην περιεκτικοτητα τους σε νικοτινη.
Αυτη ειναι η εθιστικη ουσια που μας κανει να αναζητουμε τον καπνο ή τον ατμο.
Αν δεν παρουμε την αποφαση να μειωνουμε τη νικοτινη του η.τ. με την παροδο του χρονου
με απωτερο σκοπο το μηδενισμο της και τελικα τη διακοπη χρησης και του η.τ., το ατμισμα ειναι εθισμος οσο ηταν και το καπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Η νικοτίνη είναι η εθιστική ουσία αλλά δεν είναι το μόνο στοιχείο του τσιγάρου που το κάνει εθιστικό, αλλιώς θα καπνίζαμε 4-5 τσιγάρα ή θα μασούσαμε τις τσιχλίτσες και θα μασταν μια χαρά. Άλλωστε υπάρχουν αρκετοί που καπνίζουν περιστασιακά και δεν είναι εξαρτημένοι παρόλη τη νικοτίνη. Και μηδέν νικοτίνη να έχει το Η.Τ. αν δεν μπορεί κάποιος χωρίς αυτό μιλάμε για εθισμό.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Δε λεω το αντιθετο.
Απλα πιστευω οτι αν δεν υπηρχε νικοτινη στο η.τ. εξ αρχης δε θα ηταν εθιστικο, οτι η νικοτινη το καθιστ εθιστικο λογω αυτης της την ιδιοτητα.
Ενας που καπνιζει περιστασιακα, δε θεωρειται καπνιστης.
Για να θεωρηθει καποιος καπνιστης πρεπει να καπνιζει αν θυμαμαι καλα 2 ή 3 τουλαχιστον τσιγαρα καθε μερα.
Απο εκει και πανω θεωρειται εθισμενος καπνιστης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix