vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Παρενέργειες από αλλαγή γεύσης και από αυξομειώσεις νικοτίνης..

Αποσυνδεδεμένος Pashalis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

 



Είναι δεύτερη φορά που ο λαιμός μου γίνεται χάλια (Λές κ έχω αγκάθια) :'(...Την πρώτη φορά είμουν με μία παρέα κ είχαμε μαζί μας διάφορα είδη ηλεκτρονικών τσιγάρων κ διαφορετικές γεύσεις...Μετά από ένα ΣΚ πλακωμένο στο άτμισμα :idiot1: με διάφορες γεύσεις κ επίπεδα νικοτίνης γύρισα Θεσσαλονίκη άρωστος, με πυρετό κ κάτι λαιμά χάλια :( ...Θεώρησα πως κάπου θα την άρπαξα άν κ μου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να είχε ευθύνη κ το άτμισμα (με τον συγκεκριμένο τρόπο)...Σήμερα είμαι ξανά χάλια εδώ κ 2 μέρες, κ σύμπτωση  :hmmm:(δεν νομίζω), μόλις πήρα μία καινούρια γεύση (Από Tuscan σε Virginia) κ άλλαξα κ την νικοτίνη (από 0 σε 24)...Αυτή είναι η ενημέρωση από τα βάθη της Θεσσαλονίκης... :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:06 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Επιβεβαιώνω, συμβαίνει όπως και με το τσιγάρο, αν ανεβοκατεβάζεις νικοτίνη και γεύσεις στη διάρκεια της μέρας, ο λαιμός "ζορίζεται". Κυρίως αν ανεβαίνεις σε επίπεδα νικοτίνης που δεν έχεις συνηθίσει (η σε volt που δεν έχεις συνηθίσει).

Το βρίσκω λογικό όμως. Το "χτύπημα" είναι ουσιαστικά η προσπάθεια του λαιμού να αντιδράσει στη νικοτίνη που τον αναγκάζεις να εισπνεύσει, περισσότερο χτύπημα = περισσότερη προσπάθεια για τον λαιμό. Αν ο λαιμός έχει συνηθίσει να "ανέχεται" π.χ. 12mg και ατμίσεις π.χ. 24mg, είναι πολύ πιθανό να μην έχει την ικανότητα να ανταπεξέλθει, οπότε "αρωσταίνει". Έτσι λέει η λογική μου, δεν είμαι γιατρός.

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
το να ποναει ο λαιμος το καταλαβαινω

ισως και καποιο αισθημα φουσκωματος, καουρες (οταν "καταπινεις" πολυ υγρο), η αλλο

αυτο που δεν μου "κολλαει" ειναι ο πυρετος.... :hmmm:

βεβαια ουτε εγω ειμαι γιατρος, αλλα πυρετο η προπυλενικη γλυκολη/γλυκερινη αναμεμειγμενη με νικοτινη και αρωμα το θεωρω δυσκολο να σου την προκαλεσε...

για κοιτα για καμια ιωσουλα, που ισως πυροδοτηθηκε κι απο καταχρηση νικοτινης....λεμε τωρα ε;;;   ;)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Είναι δεύτερη φορά που ο λαιμός μου γίνεται χάλια (Λές κ έχω αγκάθια) :'(...Την πρώτη φορά είμουν με μία παρέα κ είχαμε μαζί μας διάφορα είδη ηλεκτρονικών τσιγάρων κ διαφορετικές γεύσεις...Μετά από ένα ΣΚ πλακωμένο στο άτμισμα :idiot1: με διάφορες γεύσεις κ επίπεδα νικοτίνης γύρισα Θεσσαλονίκη άρωστος, με πυρετό κ κάτι λαιμά χάλια :( ...Θεώρησα πως κάπου θα την άρπαξα άν κ μου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να είχε ευθύνη κ το άτμισμα (με τον συγκεκριμένο τρόπο)...Σήμερα είμαι ξανά χάλια εδώ κ 2 μέρες, κ σύμπτωση  :hmmm:(δεν νομίζω), μόλις πήρα μία καινούρια γεύση (Από Tuscan σε Virginia) κ άλλαξα κ την νικοτίνη (από 0 σε 24)...Αυτή είναι η ενημέρωση από τα βάθη της Θεσσαλονίκης... :thumpup:


Να προσεξεις μηπως εισαι αλλεργικος! Κ αυτο πως? δοκιμαζοντας οταν θα εισαι καλα? ξανα εκεινες τις γευσεις!!!    Μονο ετσι θα καταλαβεις!

Εγω για να καταλαβεις, σε ολα τα πλαστικα  ποτηρακια? ειμαι αλλεργικη!!!!!!! Δεν μπορω να πιω νερο σε πλαστικα ποτηρια!!! Εχω μετα απο λιγες ωρες πονο στον λαιμο για μια η δυο μερες κ κατι σαν πυρετο μα οχι σαν να ειμαι αρρωστη!!!

 Υπαρχουν πολλων ειδων αλλεργιες κ μερικες φορες ειναι δυσκολο να καταλαβεις τι φταιει!!!! Εχεις ακουσει ατομο αλλεργικο στο μαυρο ψωμι? αν οχι, ειμαι κ σε αυτο αλλεργικη!!!  :laugh1: :laugh1: Καλα τωρα ξερεις οτι σου  μιλαει η αλλεργικη Αγγελικη ναι?  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Περα απο την πλακα ναι? δες πρωτα απο ολα στα ποσα mg εχεις αυτα τα συμπτωματα?  Ισως να φταιει η νικοτινη κ οχι απλα ενα υγρο?

Αλλα γιατι αμφιβαλεις οτι ειναι ισως ιωση? με αυτο το καιρο δεν θα μου εκανε εντυπωση αν ειναι.

Παντος ψαξτο κ βρες την αιτια για να μπορεις να ατμιζεις αφοβα!

Μην δεινεις το ητ σε οποιον βρισκεις ναι? θελω να πω το επιστομιο να το αλλαζεις αν καποιος αλλος ατμισε απο αυτο! Οι λογοι ειναι γνωστοι. Ισως ετσι πηρες καποια ιωση?  :hmmm:

Ευχομαι να βρεις την ακρη κ να πανε ολα καλα με το ατμισμα  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
ναι .... μπορει να παιζει και αλλεργια/δυσανεξια σε PG/VG (περισσοτερο ενοχη ειναι η PG)

για δες το κι αυτο  ;)

Αποσυνδεδεμένος Pashalis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Θα το προσέξω καλύτερα κ θα πειραματιστώ μόλις συνέλθω, νιώθω πως δεν είναι ίωση γιατί δεν είναι σαν ίωση  :dontknow: , Κ το αλλεργικό θα το κοιτάξω...Απλά μοιάζει πολύ με αυτό που είχα πάθει κ την προηγούμενη φορά που είχα αλλάξει, άρωμα κ επίπεδο νικοτίνης... :idiot1:... Μόνο στα ακάραια έχω αλλεργία, ας μην είμαι από τους <<τυχερούς>> να έχω κ καμμία ακόμα  περίεργη αλλεργία :eyesplash:....

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Ουτε εγω ειμαι γιατρος αλλα εχω λιωσει ολους τους κυκλους του house, greys anatomy etc  ;D ,  και μπορω με ασφαλεια να πω οτι η διαφορικη για τον πυρετο δεν ειναι αλλεργια.   8)

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Ουτε εγω ειμαι γιατρος αλλα εχω λιωσει ολους τους κυκλους του house, greys anatomy etc  ;D ,  και μπορω με ασφαλεια να πω οτι η διαφορικη για τον πυρετο δεν ειναι αλλεργια.   8)

 :))

Αποσυνδεδεμένος yannis

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
εμενα εχει συμβει αυτο με αλλαγη γευσεων ..........εντονων βεβαια αλλαγων ..........ειχα 4 καρτο και τα εκανα αλλαγη ανα 5 λεπτα .
τα επιπεδα της νικοτινης ηταν το ιδιο σε ολα. 18αρα

σκοπος του πειραματος : ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΣΕ ΑΝΕΛΕΗΤΟ ΑΤΜΙΣΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΦΟΡΤΙΣΗ(γυρω στα 10 μλ σε μια ωρα)

αποτελεσματα:δυσφορια,ζαλαδα(υποφερτη),ανακατεμα στομαχιου.HMR 119 με κατωφλι 65

μετα απο3  cola ζεστες  επανηλθα.


μετα απο 2 μερες το επανελαβα αλλα με ενα υγρο (golden margy 18mg).
αποτελεσμα :  μονο καψιμο στον λαιμο .hmr 112 με κατωφλι 60

γιατρος δεν ειμαι και οτι κανω το κανω για να δω τις αντιδρασεις τις δικες μου.

συμπερασματα  δικα μου που αφορουν εμενα και δεν ξερω αν ισχυει σε αλλους .......
οσο ανακατευω γευσεις τοσο πιο πολυ με πειραζει..........
Η καρδια δεν παιζει ρολο και ουτε αυξομειωνει τους παλμους
οτι με ενα υγρο για ολη μερα και ενα υγρο λιγο πιο βαρυ σε νικο ή σε γευση για πιο special καταστασεις δεν αντιμετωπιζω προβλημα

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
σκοπος του πειραματος : ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΣΕ ΑΝΕΛΕΗΤΟ ΑΤΜΙΣΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΦΟΡΤΙΣΗ(γυρω στα 10 μλ σε μια ωρα)

αποτελεσματα:δυσφορια,ζαλαδα(υποφερτη),ανακατεμα στομαχιου.HMR 119 με κατωφλι 65

μετα απο3  cola ζεστες  επανηλθα.

μετα απο 2 μερες το επανελαβα αλλα με ενα υγρο (golden margy 18mg).
αποτελεσμα :  μονο καψιμο στον λαιμο .hmr 112 με κατωφλι 60

Φίλε Γιάννη λύσε μου μια απορία γιατί θα σκάσω.. :)
Τι σημαίνει το HMR?? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
κατι με  πιεσομετρο και μετρηση παλμων??
Ουγκ :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Όχι ρε δε νομίζω.. :dontknow:
Αν πάντως εννοεί συστολική και διαστολική πίεση τότε τον βρίσκω μια χαρά. :laugh1:
Λύσε μας την απορία ρε φίλε Γιάννη. :bye:

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
καλημέρα
σήμερα είναι η 2η μέρα που πάω να ατμίσω και μου`ρχεται μια υπερβολική ``γλυκάδα`` στο στόμα
τόσο ώστε να μην μπορώ να ατμίσω καθόλου.
άλλαξα και γεύση αλλά τίποτα
δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί αυτή την ``γλυκάδα`` την έχω στο στόμα μου σχεδόν όλη την μέρα!!!

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Καλημερα, η "γλυκαδα" αυτη που λες στο στομα οφειλεται στα υγρα που ατμιζεις εκατο τοις εκατο!
Δεν φτανει να αλλαξεις γευση για να φυγει ναι? Γιατι απλα αν τα υγρα που εχεις εχουν την ιδια περιεκτικοτητα σε vg κ pg  κ καποια αλλα συστατικα που κανουν τα υγρα να αφηνουν αυτη τη γλυκαδα τοτε δεν αλλαζει κατι! Απλα θα πρεπει να δεις τι περιεκτικοτητες εχουν κ πραττεις αναλογα ναι? εγω ατμιζω με συγκεκριμενα υγρα κ εχουν ελαχιστη "γλυκαδα" που μου αρεσει πολυ!! Αλλα  κατι αλλα υγρα που ειναι αλλης εταιρειας  κ που τα ατμιζω  που κ που κ αυτα  δεν εχουν καν αυτη τη γευση κ ειναι πολυ "σκληρα" για μενα δλδ αφηνουν απιστευτα στεγνο τον λαιμο μου. Δες εδω στο φορουμ για τα υγρα που προτεινουν κ θα καταλαβεις ποια ειναι αυτα που δεν εχουν τοσο γλυκειες γευσεις.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
εμενα εχει συμβει αυτο με αλλαγη γευσεων ..........εντονων βεβαια αλλαγων ..........ειχα 4 καρτο και τα εκανα αλλαγη ανα 5 λεπτα .
τα επιπεδα της νικοτινης ηταν το ιδιο σε ολα. 18αρα

σκοπος του πειραματος : ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΣΕ ΑΝΕΛΕΗΤΟ ΑΤΜΙΣΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΦΟΡΤΙΣΗ(γυρω στα 10 μλ σε μια ωρα)
10 ml 18ρα είναι 180mg νικοτίνης, όσο έξι πακέτα βαριά τσιγάρα. Μέσα σε μία ώρα πρακτικά δεν θα έχει μεταβολιστεί καθόλου. Με πολύ λιγότερα νούμερα, εμένα με πιάνει ταχυπαλμία και αρρυθμία (με έπιανε και με το τσιγάρο). Πιστεύω θα πρέπει να προσέχεις με τέτοια πειράματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 97 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280674 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix