vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos, stsoulos

Twitter

Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #180 στις: Νοεμβρίου 11, 2021, 21:13 »
Αγαπητέ [member=23378]jimi40[/member],

κάνεις το χειρότερο που θα μπορούσες να κάνεις!
Και άτμισμα και IQOS και κανονικό τσιγάρο...

Αποσυνδεδεμένος jimi40

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #181 στις: Νοεμβρίου 12, 2021, 14:41 »
το ξέρω , αν και λίγο από το καθένα σίγουρα αυτή η μίξη δε θα είναι για καλό...

επίσης στο GLO αυτό που είδα και με ανησύχησε είναι ότι ο καπνός είναι μέσα σε αλουμινόχαρτο...

είναι γνωστό ότι αν βάλεις ζεστό τρόφιμο μέσα σε αλουμινόχαρτο δεν είναι καλό

πόσο μάλλον αν το ζεσταίνεις και το ρουφάς...


Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #182 στις: Νοεμβρίου 14, 2021, 15:57 »
καλησπερα σας, μετα απο 2 χρονια κοντα χωρις νικοτινη εφτασα σε σημειο να κανω 40ml καθημερινα... και ολοι μου ελεγαν να βαλω λιγο νικοτινη.... ετσι πηρα σε 3mg... και  ημουν εντελως χαλια και δεν εκανα ουτε καν 2 ml την ημερα...  με απλα λογια ζαλαδα και ταχυκαρδια..  λεω οκ ισως επιδει εχω να κανω χρονια νικοτινη λογικο ειπα... το προβλημα δεν ελεγε να περασει για μερες δοκιμασα και διαφορετικο υγρο μηπως και ηταν αυτο το θεμα αλλα οχι τα ιδια... μετα εκανα την χαζομαρα και αγορασα heets για το iQOS που πηρα απο ενα φιλο ειπα να δοκιμασω και αυτο και παρατηρησα οτι δεν ειχα αυτο το θεμα... με λιγα λογια νιοθω οτι περνω πολυ περισσοτερο νικοτινη απο το υγρο παρα απο τα heets... ειναι λογικο αυτο να συμβαινει?

να αναφερω οτι ξεκινησα υψηλη νικοτινη το ατμισμα πριν αρκετα χρονια.. και μετα εκανα και jull με 50mg και δεν ειχα τετοιο θεμα...! τωρα τι συμβαινει? το καλυτερο θα ειναι να σταματισω εντελως τα παντα ακομα και το ατμισμα.. αλλα δεν μπορω... επισης δεν ειναι και λυση να κανω καθημερινα 40ml ειναι παρα πολυ....  τι κανω σε μια τετοια περιπτωση? δεν θελω σε καμια περιπτωση να συνεχισω το iQOS  :wall:

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2021, 16:03 από akis_avp »

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #183 στις: Νοεμβρίου 14, 2021, 16:34 »
και γιατί δεν δοκιμαζεις να κατεβάσεις την νικοτινη στο 0.1 απο το 0.3mg που σε ενοχλεί. το οποίο το βρίσκω φυσιολογικό μετά απο τόσα χρόνια αποχη από την νικοτινη να νιώθεις ζαλάδα

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #184 στις: Νοεμβρίου 14, 2021, 19:23 »
καλησπερα σας, μετα απο 2 χρονια κοντα χωρις νικοτινη εφτασα σε σημειο να κανω 40ml καθημερινα... και ολοι μου ελεγαν να βαλω λιγο νικοτινη.... ετσι πηρα σε 3mg... και  ημουν εντελως χαλια και δεν εκανα ουτε καν 2 ml την ημερα...  με απλα λογια ζαλαδα και ταχυκαρδια..  λεω οκ ισως επιδει εχω να κανω χρονια νικοτινη λογικο ειπα... το προβλημα δεν ελεγε να περασει για μερες δοκιμασα και διαφορετικο υγρο μηπως και ηταν αυτο το θεμα αλλα οχι τα ιδια... μετα εκανα την χαζομαρα και αγορασα heets για το iQOS που πηρα απο ενα φιλο ειπα να δοκιμασω και αυτο και παρατηρησα οτι δεν ειχα αυτο το θεμα... με λιγα λογια νιοθω οτι περνω πολυ περισσοτερο νικοτινη απο το υγρο παρα απο τα heets... ειναι λογικο αυτο να συμβαινει?

να αναφερω οτι ξεκινησα υψηλη νικοτινη το ατμισμα πριν αρκετα χρονια.. και μετα εκανα και jull με 50mg και δεν ειχα τετοιο θεμα...! τωρα τι συμβαινει? το καλυτερο θα ειναι να σταματισω εντελως τα παντα ακομα και το ατμισμα.. αλλα δεν μπορω... επισης δεν ειναι και λυση να κανω καθημερινα 40ml ειναι παρα πολυ....  τι κανω σε μια τετοια περιπτωση? δεν θελω σε καμια περιπτωση να συνεχισω το iQOS  :wall:
Ένα 3αρι υγρό και κι ένα μηδενικό και φτιάχνεις την αναλογία που θα σε βολέψει. Για αρχή δοκίμασε μισό-μισό.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #185 στις: Νοεμβρίου 15, 2021, 11:47 »
ευχαριστω για της απαντησεις...!  θα κανω ενα υγρο με 1.5mg νικοτινη νομιζω θα ειναι οκ...!

επισης τωρα εχω μια ερωτηση η καουρα ερχεται απο την νικοτινη η απο αυτη την χαζομαρα το iQOS που κανω εδω και 2 μερες? γενικα πρωτη φορα τοσο χαλια με θεμα καουρας εχω...   επισης μου ειπαν να αποφευγω την νικοτινη λογο Θυροειδή αλλα δεν ειναι και λυση να κανω 40ml την ημερα μηδενικης...  




Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #186 στις: Νοεμβρίου 16, 2021, 03:15 »
Ειλικρινά πάντως απορώ πως είναι δυνατό να καταναλώνεις 40ml υγρού τη ημέρα. Και με ποιον ατμοποιητή το κάνεις όλο αυτό. Σίγουρα δεν θα σου πρότεινα ούτε χαμηλή περιεκτικότητα νικοτίνης αν συνεχίσεις με τέτοια ποσότητα καθημερινής κατανάλωσης.
Προσπάθησε να περιορίσεις την κατανάλωση στα 10 ml το πολύ και δοκίμασε με περιεκτικότητα νικοτίνης μέχρι 3mg/ml. Κατά προτίμηση με mtl ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος jimi40

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #187 στις: Νοεμβρίου 22, 2021, 15:11 »
όπως έχω γράψει παραπάνω κάνω παράλληλη χρήση glo Και η.τ.

τον τελευταίο καιρό περισσότερο GLO (8-10 τσιγαράκια τη μέρα)

πριν μερικές μέρες είχα πόνο στα πνευμόνια και βάρος στο στήθος , το glo να πω την αλήθεια με καίει κάπως και έχει βαρύ χτύπημα στο λαιμό (το χτύπημα στο λαιμό να πω την αλήθεια με τραβάει στο glo)

έκοψα για 2 μέρες το glo και έκανα μόνο η.τ. , ο πόνος και το βάρος εξαφανίστηκαν....

στο η.τ. κάνω 6ρα νικοτίνη , έχω βρει τη γεύση που μου αρέσει (βανίλια) αλλά αυτό που μου λείπει είναι το χτύπημα στο λαιμό...

πως θα καταφέρω περισσότερο χτύπημα? να ανεβάσω νικοτίνη??


Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #188 στις: Νοεμβρίου 22, 2021, 17:43 »
Επειδή μου αρέσει και εμένα το χτύπημα δοκίμασε να ανεβάσεις λίγο νικοτίνη και pg στην αναλογία των υγρών που φτιάχνεις. Εγώ κάνω 3ml 9 nic 60 - 40 pg-vg περίπου, μόνο άτμισμα φυσικά. Κανέλα και μέντα ενισχύουν το χτύπημα διάβασα αλλά θα σου τα πει καλύτερα κάποιος άλλος φίλος γιατί εγώ κάνω σκέτη βάση. 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #189 στις: Νοεμβρίου 22, 2021, 18:22 »
Το χτύπημα, είναι και θέμα συνήθεις της ποσότητας νικοτίνης.
Όπως ακριβώς με το κανονικό τσιγάρο, αν κάπνιζες ένα με χαμηλότερη νικοτίνη και σου φαινόταν "αέρας".
Αλλά αν συνέχιζες, σε λίγες μέρες ένιωθες χτύπημα.

Ξεκινώντας από 18mg νικοτίνης, κατέβαζα 3mg καθε 4-5 μήνες. Πήγα στα 15, μετά στα 12, 9 και τέλος στα 6. Κάθε φορά, έκανα μια εβδομάδα να συνηθίσω την χαμηλότερη νικοτίνη. Χρειάστηκα όμως περισσότερες ημέρες να συνηθίσω τα 3mg, στα οποία είμαι εδώ και πάνω από 6 μήνες.
Τώρα, το χτύπημα μου φαίνεται τοσο δυνατό, που λέω να το κάνω 1mg.

Από την εμπειρία μου, αλλά και από παραπλήσιες εμπειρίες άλλων συνατμιστών, συστήνω επιμονή και υπομονή.
Και το χτύπημα θα εμφανιστεί.


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #190 στις: Νοεμβρίου 22, 2021, 18:35 »
Ακριβώς έτσι είναι.
[member=10148]Λοξίας[/member]
Καλύτερα να πας 3 - 2 - 1,5 - 1 με το ενδιάμεσο να είναι 1 βδομάδα ως 1 μήνας, είναι πιο εύκολο έτσι.

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #191 στις: Νοεμβρίου 22, 2021, 20:14 »
από δική μου εμπειρία βασικό ρόλο παίζει και ο ατμοποιητης στο χτυπημα και την πρόσληψη νικοτινης. σε ποντακια που χρησιμοποιώ με 10αρα δεν νιώθω τίποτα, αντίθετα σε σφιχτους επισκευασιμους πάνω από 3αρα δεν μπορώ να την αντέξω

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #192 στις: Νοεμβρίου 22, 2021, 21:08 »
[member=13274]Doubt[/member]

Ναι, έχεις δίκιο. Με βαθμιαία ελάττωση της νικοτίνης, είναι πολύ καλύτερα.

@dimitris1167

Σωστό αυτό.
Ο ατμοποιητής παίζει ρόλο και ειδικά οι drippers έχουν γερό χτύπημα.

Δεν ξέρουμε τι εξοπλισμό έχει για το άτμισμα.
Ας μας πει και βλέπουμε τι να προτείνουμε.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2021, 01:41 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος jimi40

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #193 στις: Νοεμβρίου 25, 2021, 15:39 »
καλησπέρα

έχω ένα voopoo drag x mod pod classic

ατμίζω στα 13-15 watt

το πρόβλημα μου είναι ότι βαριέμαι εύκολα...

πιάνω το ηλεκτρονικό λέω ωραία , μετά από καιρό το "βαριέμαι" και πιάνω iqos η glo (το glo μάλλον θα το αφήσω γιατί είναι βαρύ για εμένα) μετά πάλι τούμπα , ανά περιόδους κάνω και τα 2 μαζί αλλά το αποφεύγω

το θετικό είναι ότι μένω εκτός από κ.τ. (άντε να κάνω που και που σε παρέα) και ότι γενικά κάνω μικρή χρήση και στα 2 ηλεκτρονικό περίπου 1 ml ημερησίως και όταν κάνω iqos 8-10 maximum

έχω κάνει και διακοπή για μήνες αλλά μετά πάντα μου λείπει και ας έχω απεξαρτηθεί από νικοτίνη...

η ψυχολογική εξάρτηση είναι η μεγαλύτερη...

πάντως η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το ηλεκτρονικό είναι μακρά το πιο "υγιεινό"...ποτέ δε με πιάνει πόνος ούτε στα πνευμόνια ούτε στο λαιμό , ενώ με iqos ή glo έχω τις ενοχλήσεις μου...





Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #194 στις: Νοεμβρίου 28, 2021, 13:14 »
Ειλικρινά πάντως απορώ πως είναι δυνατό να καταναλώνεις 40ml υγρού τη ημέρα. Και με ποιον ατμοποιητή το κάνεις όλο αυτό. Σίγουρα δεν θα σου πρότεινα ούτε χαμηλή περιεκτικότητα νικοτίνης αν συνεχίσεις με τέτοια ποσότητα καθημερινής κατανάλωσης.
Προσπάθησε να περιορίσεις την κατανάλωση στα 10 ml το πολύ και δοκίμασε με περιεκτικότητα νικοτίνης μέχρι 3mg/ml. Κατά προτίμηση με mtl ατμοποιητή.
καλημερα, και ομως...  με  Steam Crave Titan ατμοποιητή ανετα τα εκανα τα 40ml...   μετα απο 1εβδομαδα που εκανα μονο iQOS <<5 heets την ημερα..>>   τωρα το σταματησα... 
ακολουθησα την συμβουλη σου και εβαλα σε nautilus με την 1ohm mesh coil ενα 3mg υγρο και δεν κανω καθολου iqos... τωρα κανω 2ml ολη την ημερα και ειμαι οκ...!  απλα για καποιο περιεργο λογο δεν μπορω με τιποτα να συνηθησω την νικοτινη σε ηλεκτρονικο  μου μουδιαζει το κεφαλι μου μετα απο μερικες τζουρες.. και εχω μια ελαφρια ζαλαδα... αυτο συμβενει οπως διαβασα και σε αρκετους το εψαξα στο reddit...  ολοι δινουν συμβουλες να πανε σε ενα γιατρο η να σταματησουν εντελως την νικοτινη.... λογικο μου φενεται αυτο... το περιεργο ειναι οτι γιατι με το iqos δεν το ειχα αυτο?  επισης παρατηρω και ενα φούντωμα στο προσωπο.. και οχι δεν φταιει το υγρο γιατι το ιδιο υγρο το εκανα και σε 0mg...  οτι υγρο με νικοτινη και να βαλω μου συμβαινει αυτο... παρολαυτα τσεκαρα την πιεση μου το οξυγονο μου και ολα διχνουν φυσιολογικα.....!   πολυ παραξενο προβλημα ειλικρινα.. και ξερω πως δεν προκειτε να βγαλω ακρη.... παρολαυτα θα το δω πως θα παει  αλλα το iqos και το glo παρολο που εχουν δυνατο χτυπημα μου φενονται πολυ ελαφρια σα να μην με πιανει απο εκει η νικοτινη... στο ατμισμα ειναι εντελως διαφορετικα... σε σημειο ενοχλητικο.... αν δω οτι παει ετσι η κατασταση τοτε θα το σταματησω εντελως και οχι δεν προκειτε σε καμια περιπτωση να γυρισω σε θερμενομενο...  ισως ατμιζω κανα μηδενικο ξανα αλλα σε mtl  pod  αυτη την φορα... και οχι σε RDTA 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34017 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536552 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59850 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237649 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15837 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136170 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085388 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35458 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12