vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 6 χρήστες
Stedorian93, djfloor, Jorge, Lazy Dog, arxiloxos, tibolaso

Twitter

Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #60 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 01:12 »
Κι εγω την εχω πατήσει και προσπαθώ να απεγκλωβιστώ απο το λούκι της πιπίλας
Τελικά το ΗΤ δεν έχει τα χούγια του ΚΤ,
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΙΣ ΤΟΥ ΗΤ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ απο την παλιά συνήθεια μας.

 :respect:  :respect:  :respect:

Χαίρομαι που επικοινωνώ μαζί σου, έστω κι έτσι.

Παρκάρω έξω από περίπτερο (1 μέτρο) να πάρω πατατάκια για τα παιδιά.
Μπαίνω στο αμάξι. Ψάχνω για την ατμομηχανή... ΠΟΥΘΕΝΑ!!!
Τα χρειάστηκα.

Τελικά, ήταν στην κωλότσεπη.
Έφυγα 1 μέτρο πιο πέρα, (για το περίπτερο και, ασυναίσθητα, πήρα μαζί μου το ΗΤ μου).

Τα χρειάστηκα...

Τελικά, είναι η μαμά μου για να ξεφύγω από το ΚΤ.

Αλλά, νοιώθω κάτι γι αυτό, σε αντίθεση με το ΚΤ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2011, 01:17 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #61 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 03:11 »
Τόχω πάθει άπειρες φορες, ειδικά πάμω στη δουλειά...
...ρε που στο διάλο άφησα την ατμομηχανή ?
Προσπαθω με νευρικότητα να θυμηθώ ...
κάποιος συνάδελφος μου λέει ..."ρε ... ξεχασες τον πυροκροτητή εδω! " ( το mod του craven) και ηρεμώ !
Κάποιες άλλες φορές δεν βρίσκει κανείς τον πυροκροτητή , αλλά μετά απο 10 λεπτά νευρικότητας  δεν ενδιαφέρει ούτε εμένα που είναι ο πυροκροτητής.
Γι αυτό λέω ότι η σχέση μας με το ΗΤ είναι άλλη απ του πωρωμένου καπνιστή !

Αποσυνδεδεμένος cbf_dim

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #62 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 08:35 »
Να καταθέσω και την δική μου άποψη, αν και είμαι μόνο 40 ημερών ατμιστής και 20 ημέρες χωρίς καθόλου κ.τ. Βλέπετε τα κ.τ. του πρωινού καφέ, και το μετά του φαγητού ήταν πιο δύσκολο να κοπούν.

Λοιπόν “πρεζακι” ήμουν και με κ.τ. , “πρεζακι” είμαι και με το ατμοτσιγαρο.
Καταρχήν  να πω ότι ήμουν καπνιστής 26 χρόνια (από το 1985), από τα οποία τα τελευταία που θυμάμαι, ήταν με 1 πακέτο 50gr old holborn κίτρινο χωρίς φίλτρο, ανά 2 ημέρες, και τα 3 ή 4 τελευταία χρόνια (μετά από μια πνευμονία) 2 με 2,5 πακέτα την ημέρα BF κόκκινο.
Η καταστασή μου είχε φτάσει στο απροχώρητο και θα σας πω μερικά παραδείγματα.

Είμαι στο νοσοκομείο με πνευμονία, και λίγο πριν τη φάση του ύπνου ή της απόλυτης χαλάρωσης, είχα σπασμούς στα άκρα. Ξέρετε τι είναι να βλέπεις τα χέρια σου και τα πόδια σου να τινάζονται από μόνα τους, χωρίς να τα κουνάς. Άσε τις κράμπες.
Στερητικό από το τσιγάρο είπαν οι γιατροί. Και τι έκανα το “πρεζακι”; Έβγαινα έξω, εκεί που καπνίζανε, ώστε να αρπάξω καμία “μυτιά” στη ζούλα.

Είμαι στη δουλειά, και έχω ξεμείνει από τσιγάρα, παρόλο που πάντα φρόντιζα να έχω 1 κούτα στη μηχανή, και 1 στο σπίτι. Λέω στον άκαπνο συνάδελφο, που ήταν για τις εξωτερικές δουλειές, να πάει να μου πάρει 1 κούτα. Έρχεται την πρώτη φορά, τίποτα. Ξαναέρχεται, πάλι τίποτα. Του λέω να κατεβούμε κάτω στην αποθήκη, και τον βουτάω από το λαιμό. Που είναι βρε μ@λ@#&μένο τα τσιγάρα μου, γιατί δεν μου πήρες. Χασκογελάει και μου λέει, «εγώ θέλω να σε βοηθήσω να το κόψεις και γι αυτό δεν σου πήρα. Σε βλέπω να γεμίζεις τα τασάκια και στενοχωριέμαι για σένα».
Και τι απάντησα ο μάλαξ; «Για να μη σου γ…..ω ότι έχεις και δεν έχεις, και σε αρχίσω στις μπουνιές μ@λ@#&μένο, τσακίσου τώρα ».

Κατάντια, ξεφτίλα, ντροπή…..Και στέρησα και από τη γυναίκα μου, τη διακοπή του τσιγάρου γιατί εγώ δεν τη στήριξα όσο προσπαθούσε στα ιατρεία διακοπής, και ήμουν συνέχεια μπροστά της με ένα τσιγάρο.

Και πάμε τώρα στο η.τ.
Ναι νιώθω καλά που αντικατέστησα το κ.τ.
Ναι νιώθω σαν «κόκορας» όταν μου λένε, μπράβο ρε, γιατί νομίζανε ότι θα με θάβανε με την κάσα γεμάτη κούτες.
Ναι νιώθω καλά, γιατί το χρώσταγα και στον συνάδελφο, που ρούφαγε τα  ντουμάνια μου, και την άσχημη συμπεριφορά μου, χωρίς να διαμαρτυρηθεί ποτέ στο αφεντικό.
Ναι νιώθω καλά γιατί αν δεν είχαμε την κολοκριση, θα μπορούσα και εγώ να πάω για φαγητό και καφέ σε ένα μαγαζί το χειμώνα χωρίς να βγαίνω έξω να καπνίσω σαν απόκληρος.

Δεν νιώθω καλά μέσα μου, γιατί δεν είχα τα αρχ…..ια να το κόψω χωρίς υποκατάστατα.
Δεν νιώθω καλά γιατί πιστεύω ότι έκοψα την “ηρωίνη” και παίρνω “μεθαδωνη” .
Δεν νιώθω καλά γιατί δεν μπορώ να ξεκολλήσω το κολο η.τ. από το στόμα μου.
Δεν νιώθω καλά γιατί περιμένω τον courier όταν μου έχουν τελειώσει τα αναλώσιμα, σαν θεό, και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Δεν νιώθω καλά γιατί τις τελευταίες 10 ημέρες, με έχει ξεσκίσει η φαγούρα και η ξηροδερμία στο κεφάλι,  και δεν το σταματάω γιατί φοβάμαι ότι θα ξανακαπνισω.

Τέλος δεν νιώθω καλά γιατί τώρα που ξύπνησε η γυναίκα μου έχει λειώσει στον τσιγαροβηχα.

Θα νιώσω καλά όταν όλη αυτή η σκέψη και η εσωτερική ενέργεια που καταναλώνεται είτε στο κ.τ. είτε στο η.τ. και τα παρελκυόμενα τους, μπορέσω να τη διοχετεύσω πάλι κανονικά στην ζωή μου δημιουργικά.
Και το έχω τόσο πολύ ανάγκη, ειδικά τις μέρες που περνάμε, και τις χειρότερες μέρες που θα έρθουν.
Θέλω να νιώθω τις “μπαταρίες” μου γεμάτες και να είμαι το αρκουδάκι με τις Duracell, και όχι  το άλλο που “ψυχορραγεί” κουβαλώντας στην πλάτη του τσιγάρο, είτε κανονικό, είτε ηλεκτρονικό είναι αυτό.

Συγνώμη για το μεγάλο πόστ, αλλά είναι αγνά πρωινά λόγια “ψυχής”.

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #63 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 16:23 »
Πολυ ειλικρινες και σωστο το τελευταιο ποστ αλλα μην υπερβαλλουμε! Υπαρχουν και χειροτερα!!! (Εννοω με αλλες ουσιες πολυ πιο οδυνηρες).

Η νικοτινη καλως ή κακως ειναι και αυτη ενα αγχωλυτικο που επιδρα στο ΚΝΣ και προκαλει την εκκριση ντοπαμινης στον εγκεφαλο. Πραγματα γνωστα, οπως γνωστο ειναι οτι ειδικα σε τετοιες εποχες και στην κοινωνια που ζουμε δυστηχως χρειαζομαστε, ο καθενας με τον τροπο του, διοδους διαφυγης (και ντοπαμινη!) και η νικοτινη σαν αγχωλυτικο ειναι ενας απο αυτους (χαπια, τζογος, αλκοολ, ομαδες, sports, ταχυτητα, "shopping therapy", διαφορα χομπυ, υπερβολικο φαγητο, tv, internet, ναρκωτικα, εργασιομανια κτλ κτλ). Μακαρι σε ολα να υπηρχε μετρο και να να παθιαζοντε ολοι μονο με υγιεις καταστασεις.
 
Στο θεμα τωρα, μπορει να υπερβαλουμε καποιοι με την χρηση του ΗΤ (πολυ ευστοχο το παραδειγμα με τις τζουρες σε Κ.Τ).

Φυσικα και δεν καναμε τετοιες τζουρες σε κτ αλλα υπαρχει μια διαφορα. Στην προσπαθεια να ταυτιστει η χρηση του ΗΤ με αυτην του ΚΤ υπαρχει αναγκη για περισσοτερη νικοτινη. Ισως λογω ατμου να χρειαζεται περισσοτερη χρηση για να παρει ο οργανισμος την νικοτινη που χρειαζεται σε συγκριση με τα κανονικα τσιγαρα. Επισης επειδη μια τετοια συσκευη (ΗΤ) μας φαινεται σαν αντλια ατμου "του δινουμε και καταλαβαινει" προσπαθωντας να εκμεταλευτουμε στο επακρο αυτη την νεα εφευρεση φτανοντας το στα ορια του.

Εγω λεω λαθος και η πιπιλα, λαθος και οι συνεχεις μεγαλες τζουρες κτλ.

Να τα λεμε ομως ολα:
To HT ειναι μια πολυ απλη συσκευη και μαζι με τα υγρα ειναι αδιανοητο να εχει η χρηση σε συγκριση με τον καπνο σχεδον το ιδιο κοστος. Στα κ.τ. δινεις πχ 15 ευρω απο τα οποια τα 5 πηγαινουν στο προϊον και τα υπολοιπα ειναι φοροι (που προστατευουν την υγεια μας). Οι λογοι που θα επρεπε να ειναι πιο μικρο το κοστος ειναι οι εξης:
1) Στο ΗΤ δεν "προστατευομαστε"  απο το κρατος (δεν εχει προσθετους φορους),
2) Πολυ λιγες ειναι οι μελετες των οργανισμων υγειας πανω σε αυτο κ τα υγρα και σαν πρωτοι χρηστες (τα προηγουμενα χρονια ακομα πιο πολυ) ειμαστε τα πειραματοζωα,
3) Eμεις ομως θα το καθιερωσουμε αφου οσο περισσοτεροι το χρησιμοποιουμε, τοσο περισσοτεροι ακομα θα το επιλεγουν,
4) Φορος υπαρχει αλλα σε καποια καταστηματα απο μονοι τους οι υπαλληλοι σε βαζουν στην φαση "θα σου κοψω το ΦΠΑ" αν τους κανεις παζαρια (και για συσκευες και για υγρα).   
Αρα ή πληρωνουμε την πατεντα ακομα (τον Κινεζο δηλαδη) ή μας τα περνουν οι εταιριες και οι εμποροι χωρις να το αξιζουν. Και να μην φανταστω που θα παει το κοστος αν επιλεξει το κρατος να το φορολογησει "ειδικα".

Αν εμεις που κανουμε φετος στην Ελλαδα ΗΤ συνεχισουμε να το χρησιμοποιουμε, η χρηση του ειμαι σιγουρος πως μεχρι του χρονου θα εχει διαδοθει και θα καθιερωθει σε πανω απο τους μισους καπνιστες. Αρα πρεπει καποια εξυπνη εταιρια να κατασκευαζει καποια μοντελα και μαζι με υγρα και ανταλλακτικα να τα πουλαει σε πολυ πιο λογικες τιμες. Και μιλαω για εμπορικα μοντελα γιατι πολλοι απο εμας δεν νομιζω να νοιωθουν καλα να βγαινουν στον δρομο ή σε εξοδους με τις κουμουτσες  (οι οποιες ειναι επισκευασιμες αλλα τι να το κανεις, παλυ πληρωνεις).

Θελουμε εμπορικα μοντελα, κατασκευασμενα και δοκιμασμενα στην Ελλαδα, με φτηνα ανταλλακτικα ή τουλαχιστον φτηνα πιστοποιημενα υγρα. Οσο πιο πολλοι χρηστες, τοσο τα κερδη πιο μεγαλα. Και ο καθενας ας ατμιζει οπως θελει (και οπως εχει αναγκη στην συγκεκριμενη φαση του), ειτε μανιωδως, ειτε πιο περιστασιακα..

Με λιγα λογια: κακο να υπερβαλεις και να το χρησιμοποιεις λαθος αλλα επειδη ολοι μας εχουμε τις βασικες γνωσεις κοστολογησης, μεγαλο τελικο κοστος για ενα τοσο απλο προϊον με τα υγρα του (να γινομαστε "δρυϊδιδες" ή επισκευαστες με κινδυνο την υγεια μας δεν νομιζω να ειναι και η καλυτερη λυση).

Χιλιοειπομενα ολα κ γνωστα αλλα φιλοσοφησα (:P) με βαση "τον σκοπο μας" κ τον "σκοπο" των κατασκευαστων, εισαγωγεων, εμπορων κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #64 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 19:14 »
Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.
Οι λόγοι:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg40657.html#msg40657
και
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg40658.html#msg40658
παρακαλώ να μην επαναληφθεί.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #65 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 19:19 »
Να καταθέσω και την δική μου άποψη, [...]

Φοβερό μήνυμα, φίλε cbf_dim!!!! Κατάθεση ψυχής, όντως.
Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα συμφωνούμε μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος paitos

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #66 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 09:50 »
Δεν ειχα δει αυτο το ποστ... Επαθα πολιτισμικο σοκ!!
 
Αν και΄λιγο καιρο ατμιστης και λογο του γκατζετιστικου του θεματος εχω αρχισει να ξεφευγω.
 Χθες το βραδυ μπουκωσα και αηδιασα προσπαθωντας να δοκιμασω υγρα και ατμο που ειχα παρει μαζικα, αλλα σημερα το πρωι με το που εκατσα στο γραφειο αρχισα παλι την πιπιλα....
 
 Ξεχασα οτι μπηκα στον κοσμο του ΗΤ προσωρινα ωστε να με βοηθησει να κοψω το ΚΤ
Δεν εδινα σημασια στους γυρω μου που λενε "αμαν πια!!! βγαλτο απο το στομα σου αυτο το πραμα, με το κτ δεν καπνιζες τοσο" Εχουν και εχετε δικιο τελικα! Χασαμε το νοημα στην πορεια!
 
 Πολυ ωραια οσα εχουν γραφτει εδω μεσα και νομιζω οτι ολοι μας πρεπει να περναμε απο εδω για να μας θυμιζει γιατι βαλαμε στο στομα μας το ΗΤ.
 
 Προσωπικα θα στματησω εκει που ειμαι, θα αγοραζω μονο ατμο για τις μπαταριες που εχω!
 
 Ευχαριστω για την υπενθυμιση!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #67 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 11:11 »
Μπραβο παιδες.
Γερο ταρακουνημα !!!  :respect:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #68 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 11:20 »
Ειναι απλα τα πραγματα!!!! χαραζεις μια πορεια κ πας συμφωνα με αυτην!!!!  ;)
Το ατμισμα για μενα δεν εγινε αλυσιδα που δεν μπορω να μαζεψω....

Δεν θελω κατι πολυπλοκο για να νοιωσω καλα με την επιλογη μου. Δεν ενοιωσα ποτε οτι ειμαι δεσμια του ητ!! Ναι ισως υπερβαλω κ το ξερω μα δεν μου το παραδεχομαι γιατι απλα δεν μπηκα στο παιχνιδι εκεινο...

Ατμιζω γιατι δεν θελω να παω ποτε στο κτ μα ατμιζω διχως να κανω υπερβολες σε αγορες κ σε ολα οσα αναφερουν τα παιδια εδω. Ειναι τοσο απλο για μενα που ποτε δεν με προβληματισε!!  ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2011, 11:28 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #69 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 11:44 »
Μπραβο σου Angel  :respect:  Εγω , δυστυχως εχω καταφερει το ακριβως αντιθετο  :(  Που θα μου παει.... καποτε θα τα καταφερω ( ελπιζω )

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #70 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 17:07 »
Και εδώ αρχίζει ο αντίλογος.
Εάν οι μέχρι τώρα επιλογές σου δεν σε ικανοποιούν, τι κάνεις;;
Δεν δίνεις χρήματα, ώστε να πας σε άλλο η.τ.; ούτως ώστε να μην ξανά κυλήσεις στο κ.τ;
Εάν τα υγρά που ατμίζεις σε αηδιάζουν ή δεν σε ξεκολλάν από την σκέψη του κ.τ., δεν θα πρέπει να πάρεις άλλα;;;
Εάν η επόμενη επιλογή σε η.τ., δεν σε ικανοποιεί πάλι, δεν θα πας σε κάτι άλλο;
Μπακ απ πράγματα, δεν θα πρέπει να έχεις μαζί σου;

Θεωρώ, ότι έκοψα το κ.τ. για την υγεία μου πρώτα και πάνω από όλα και μετά για την τσέπη μου.
Μέχρι να βρω αυτό που θα με κρατήσει μακρυά από το κ.τ., θα κάνω κάποια έξοδα.
Το ήξερα πριν μπω στο η.τ.

Εφόσον λοιπό τα χρήματα που σπαταλώ είναι λιγότερα από τα χρήματα που σπαταλούσα για 3 πακέτα, των 3,20€ το ένα, την ημέρα, 2,5 πακέτα κάπνιζα και η υγεία μου έχει αρχίσει και καλυτερεύει μέρα με την μέρα, από την πρώτη κιόλας βδομάδα ατμίσματος, θεωρώ ότι δεν έχω ξεφύγει από τον αρχικό σκοπό μου.

Κάποιοι που ξεκίνησαν το η.τ. για οικονομία μάλλον με λάθος σκεπτικό το έκαναν, τουλάχιστον στην αρχή. Το η.τ. είναι πιο οικονομικό από το κ.τ. αλλά σε βάθος χρόνου. Μέχρι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει τόσο σε η.τ. όσο και σε υγρά, θα κάνεις κάποια έξοδα.

Για την καλύτερη ποιότητα ζωής δεν το συζητάω, καθημερινά το βλέπουμε στον εαυτό μας και στους ανθρώπους που συναναστρεφόμαστε. Εμένα τα παιδιά μου από τότε που έκοψα το κ.τ. με αγκαλιάζουν και με φυλάνε πολύ περισσότερο.
Ακόμα και εγώ, δεν μου βρωμάω τσιγαρίλα πλέον.

Φιλικά Γιάννης.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #71 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 17:17 »

Γιαννη, συμφωνω απολυτα μαζι σου.     
:thumpup: :thumpup:
Και θελω να προσθεσω,
οτι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ο αντικειμενικος σκοπος πρεπει να ειναι
και η πληρης απεξαρτηση μας απο την νικοτινη.

Φιλικα
Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2011, 21:37 από Νικος »

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #72 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 21:34 »
Παρακαλούμε: Μην κάνετε παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω. Δεν υπάρχει λόγος να συναντάμε συνεχόμενα τα ίδια πράγματα δυο και τρεις φορές!
Για σωστή χρήση της παράθεσης διαβάστε κι
εδώ.


Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 10, 2011, 23:27
Παρακαλούμε μην δημοσιεύετε μηνύματα μόνο με φατσούλες, +1000 κτλ.. Αν έχετε να πείτε κάτι σχετικό με το θέμα, γράψτε και δυο λόγια γι' αυτό. Σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ: Μηνύματα χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο θα σβήνονται
Παρακαλούμε να μην επαναληφθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2011, 23:27 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #73 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 23:31 »
Οταν ξεκίνησα το η.τ. για να πώ την μαύρη αλήθεια, δεν σκεφτόμουν καθόλου την απεξάρτηση απο τη νικοτίνη, απλά ήθελα κάτι να ατμίζω  απο το
πρωί ως το βράδυ που να είναι πολύ λιγότερο ε[πικίνδυνο απο το τσιγάρο, μια που ούτως ή άλλως κάπνιζα απο το πρωί ως το βράδυ.
Απλά ελπίζω να είναι πραγματικά πολύ λιγότερο επικίνδυνο.
Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι έχω κέρδος...
Φυσικά αν αντιληφθώ ότι η νικοτίνη αρχίζει να με βλάπτει (όπως αντιλήφθηκα ότι ο καπνός είχε αρχίσει να με βλάπτει) θα επιληφθώ...

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #74 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 23:39 »
να προσθεσω κατι συγκεκριμενο ως προς το θεμα:

Nαι μεν το ΗΤ ειναι  μια θαυμασια συσκευη που σου δινει μοναδικη ευκαιρια να το κοψεις (το τσιγαρο γενικα) αλλα
καποιοι (οχι λιγοι) απο εμας το επελεξαν καθαρα σαν υποκαταστατο.

Tο οτι μας προσφερετε ενας ευκολος και "αναιμακτος" τροπος να ελεγξουμε την νικοτινη ειναι πολυ καλο και βολικο αλλα γενικα να κοψεις την νικοτινη (κατα την προσωπικη μου γνωμη) ειναι η ευκολη πλευρα (με ή ακομα και χωρις η.τ).
Πιστευω μπορουν ολοι να μην καπνισουν (ή ατμισουν) για 2 μερες - οταν το θελησουν πραγματικα. Τοσο περιπου χρειαζεται για να αποβληθει η νικοτινη πληρως απο τον οργανισμο.

Να συνεχισουν να μην καπνιζουν ομως για παντα ειναι η δυσκολη πλευρα.

Ο ψυχολογικος τομεας ειναι που παιζει τον κυριοτερο ρολο, κατι το οποιο κανενα ΗΤ ή νικοτινουχο σκευασμα δεν προσφερει ουσιαστικα κατι. Μονο η επιλογη και η αυτοσυγκρατηση του καθε ατομου.

Επισης παρατηρω οτι ολοι συζηταμε για γευσεις και αλλα διαφορα χαρακτηριστικα του ΗΤ. Αυτο πιστευω γινεται επειδη θελουμε το ΗΤ στην ζωη μας. Οπως και πιθανες (μηδαμινες ελπιζω) συνεπειες του ΗΤ στην υγεια (θα) καταγραφοντε σχεδον παντα σε συγκριση με τις συνεπειες του ΚΤ. 

Αρα αν υποθεσουμε οτι αποδεικνυεται ξεκαθαρα οτι οι συνεπειες του ΗΤ ειναι ιδιες ή παρομοιες με του ΚΤ τοτε ο κοσμος θα χωριστει σε 3 κατηγοριες: α) σε αυτους που (επειδη το ειχαν σκοπο ετσι και αλλιως) το κοβουν τελειως  β) σε αυτους (βαζω και τον εαυτο μου) που ξαναγυρνουν στο κτ και γ) σε μια απειροελαχιστη μειοψηφια που θα συνεχισει ακαθεκτη στο ΗΤ ή και θα ατμιζει και καπνιζει συγχρονως. 

Με ολα αυτα θελω να πω πως ο σκοπος καποιων απο εμας δεν ειναι (δυστηχως) να κοψουμε το τσιγαρο, ακομα τουλαχιστον. Ειναι να το αντικαταστησουμε, να πειραματιστουμε και ισως και τελικα μας βγει και εκμεταλευτουμε την ευκαιρια πληρους απεξαρτησης.

Ετσι λοιπον αυτοι που καπνιζαν σαν φουγαρα, τωρα ατμιζουν σαν φουγαρα, δεν αλλαζει κατι και επειδη το επελεξαν για την αντικατασταση του κανονικου δεν εχασαν κατι απο τον σκοπο τους. Και καποιες μερες-στιγμες οπως οταν καπνιζαμε μια μερα πολλα τσιγαρα και λεγαμε "πωωω το γ@μισα σημερα με τα παλιοτσιγαρα" ετσι τωρα μπορει να πουμε "μπαφιασα δεν μπορω αλλο με τα παλιο-υγρα και με τις pg, vg κτλ. κτλ." και "μου φταιει το ενα, μου φταιει το αλλο στο Η.Τ"...  :P

ΥΣ: κατι αναλογο με λιγα λογια εγραψε και ο Panos πριν αλλα δεν προλαβα να το διαβασω


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 197 42345 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:01
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8841 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos