vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 9 χρήστες
Micha3L, bujinkan, zalaros, I.P, camber, manoslykos, white varadero, giorgos1999, Jorge

Twitter

Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 05:34 »
Το παρακάτω μήνυμα αποτελεί συνέχεια της παρουσίασης του ArXoS για το Aler eGo-T και πιστεύω ότι θα προβληματίσει αρκετούς και είναι ένα καλό θέμα για συζήτηση.

[....] Οφείλω όμως να γράψω 2 λόγια αντί προλόγου, όχι συνοψίζοντας για το Ego-T, αλλά γενικά κάποιες προσωπικές σκέψεις και εντυπώσεις που απεκόμισα μετά από 10 μήνες ατμίσματος.


Υπάρχουν πολλοί τύποι ατμιστών, ανάλογα όπως υπάρχουν και πολλοί τύποι καπνιστών. Για παράδειγμα, άλλος χρησιμοποιεί το η.τ. ευκαιριακά καταναλώνοντας 1ml υγρού την ημέρα, ενώ άλλος το κρεμάει στο στόμα του σα πιπίλα καταναλώνοντας πάνω από 8ml. Άλλος πάλι ατμίζει με κοφτές τζούρες, άλλος με παρατεταμένες. Ακόμα πιο ειδικά, άλλος ατμίζει με θωρακική εισπνοή και με δύναμη, άλλος με διαφραγματική εισπνοή και χαλαρά. Ε λοιπόν, ανάλογα υπάρχουν και πολλοί τύποι ατμιστικών συσκευών, για να καλύψουν όλη την γκάμα των ατμιστών, κοινώς, δεν είναι όλα τα η.τ. για όλους (όπως υπάρχουν και 500 μάρκες κ.τ για όλους τους τύπους καπνιστών). Ξεκινάω με αυτή τη διαπίστωση, ακριβώς επειδή μετά από τόσους μήνες κυκλοφορίας του Ego-T, στο παρόν forum (και όχι μόνο) υπάρχουν διάσπαρτα μηνύματα από χρήστες που αναφέρονται σε αυτό με δυσαρέσκεια, ορμώμενοι από τις κακές τους εμπειρίες (διαρροές, έλλειψη  γεύσης, χτυπήματος κ.α).

Δεν πρόκειται να μυθοποιήσω το Ego-T χάριν του review, θέλω μόνο να προτείνω έναν διαφορετικό τρόπο «αντιμετώπισης» του ατμίσματος, όπως ακριβώς το βιώνω μετά από 10 μήνες.


Αγαπητοί φίλοι, θεωρώ ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουμε παρασυρθεί σε ένα «άθλημα» που δεν είναι άθλημα. Αναλωνόμαστε σε ένα ατελείωτο κυνήγι θησαυρού, ψάχνοντας το τέλειο throat hit, ξοδεύουμε χρήματα αγοράζοντας συνέχεια νέες συσκευές ελπίζοντας ότι θα είναι καλύτερες από αυτές που έχουμε ήδη, μοντάρουμε τις παλιές μας προσπαθώντας το 100% της απόδοσής τους να το κάνουμε 101%, φτάνουμε σε σημείο να επιδεικνύουμε το οπλοστάσιό μας λες και είναι παράσημα πολέμου και πάρα πολλές φορές διαπληκτιζόμαστε μεταξύ μας ξεχνώντας τον βασικό μας σκοπό : να απαλλαγούμε από το κανονικό τσιγάρο.

Να απαλλαγούμε από το κανονικό τσιγάρο .

Τι είναι το η.τ ; Είναι μια συσκευή που θα πρέπει να την έχουμε δίπλα μας, και να τη χρησιμοποιούμε όταν μας έρθει η ανάγκη να κάνουμε κανονικό τσιγάρο: κάνουμε τη τζουρίτσα μας με η.τ για να ξεχαστούμε από το κ.τ. και να απεξαρτηθούμε σιγά σιγά από τη βρώμα και το θάνατο. Αυτό μου φαίνεται το έχουμε ξεχάσει με τον καιρό, και αποκτάμε τελικά νέες εξαρτήσεις που ποτέ δε θέλαμε, και στην ουσία δεν έχουν να μας προσφέρουν και τίποτε. Για να γίνω πιο σαφής, αναφέρομαι στη μανία του γκατζετάκια που πάρα πολλές φορές μας έχει φέρει σε κατάσταση αλλοφροσύνης εδώ μέσα. Έχουμε πέσει δηλαδή (ακόμα κι εγώ, δε το κρύβω) στο τρυπάκι της ανεύρεσης της πιο super ατμομηχανής, λες και δεν ξέρουμε όλοι μας ότι ο λαιμός μας συνηθίσει το η.τ. πολύ εύκολα  και ό,τι και να βάλουμε στο στόμα μας μετά από λίγη ώρα θα μας φαίνεται … αέρας.
Πιστεύω πως ό,τι και να πάρουμε, ό,τι και να αγοράσουμε, ποτέ δεν θα είμαστε ικανοποιημένοι. Μια ζωή θα αφήνουμε στα συρτάρια μας συσκευές που τις χρησιμοποιήσαμε για λίγες ώρες μόνο και θα τρέχουμε να αγοράζουμε νέες. Ο λόγος; Πιστεύω ότι χρησιμοποιούμε το η.τ. λάθος.

1.   Δεν είναι το η.τ. πιπίλα, ούτε μπιμπερό. Δεν είναι το η.τ. συσκευή που λέει «καπνίστε άφοβα όσο γουστάρετε» για να βγάζουμε όλοι πάνω τους το άχτι μας που δε καπνίζουμε, είναι συσκευή διακοπής καπνίσματος και έτσι πρέπει να το χρησιμοποιούμε. Δηλαδή, να κάνουμε τη τζούρα μας όποτε έχουμε ανάγκη το κ.τ, και όχι όποτε δεν κοιμόμαστε. Με αυτό τον τρόπο, ο λαιμός μας δε συνηθίσει τον ατμό προσφέροντας πάντα την ικανοποίηση του υποκατάστατου, ενώ ΟΛΕΣ οι συσκευές αποδίδουν όπως πρέπει : δεν έχουν διαρροές, δεν χάνουν την απόδοσή τους, έχουν αντοχή και διάρκεια.  Αν πουσάρουμε τους ατμοποιητές πέραν των ορίων τους υπερβάλλοντας στο άτμισμα, τότε ό,τι και να έχουμε στα χέρια μας, θα δυσλειτουργεί και γρήγορα θα σταματήσει να μας ικανοποιεί. Δεν θα φταίει το DualCoil που κάηκε ο πολυεστέρας του, ούτε το Ego-T που άδειασε η δεξαμενή του στα χέρια μας αν χρησιμοποιούμε τις συσκευές αυτές στα όριά τους. Δε θα φταίει το η.τ. αν σταματήσει να μας ικανοποιεί στο λαιμό.  Εμείς φταίμε που στις 10 εισπνοές που κάνουμε, οι 9 είναι ατμός και 1 είναι αέρας (έτσι για διάλειμμα)

2.   Δεν είναι το η.τ. μέσο εκτόνωσης φαλλικού κομπλεξισμού. Έχουμε καταντήσει οι περισσότεροι να επιδεικνύουμε τα 40ποντα δεσμά μας (κουμούτσες, κλαρίνα για όσους δεν καταλαβαίνουν) αγνοώντας τα φάσκελα που μπορεί να μας ρίχνουν οι γύρω μας, ενώ σνομπάρουμε μεταξύ μας χρήστες (που κατά τα άλλα έχουν τον ίδιο σκοπό με εμάς, να κόψουν το κάπνισμα) επειδή ατμίζουν στα 3,7Volts, επειδή έχουν η.τ. παλιότερο από το δικό μας ή επειδή χρησιμοποιούν εργοστασιακό η.τ και όχι moda
Ειλικρινά, χαίρομαι όταν βλέπω συναδέλφους (ατμιστές) που έχουν μόνο ένα ego στην κατοχή τους. Ζηλεύω όταν τους βλέπω να είναι με τον ίδιο ατμοποιητή 20 μέρες, και να τον αντικαθιστούν μόνο όταν χαλάει. Θα ήθελα να ήμουν στην θέση του Atmos που έχει κολλήσει στα 510D (τυχαίο παράδειγμα ανέφερα) ή ακόμα και του πατέρα μου που έχει ακόμα στα χέρια του το Prestige ...
Από την άλλη προβληματίζομαι όταν συνειδητοποιώ ότι το συρτάρι μου είναι τίγκα και δε χωράει άλλες προμήθειες (ακόμα θυμάμαι το σχόλιο συναδέλφου για τις προμήθειές μου για το καλοκαίρι), τα παίρνω όταν το φιτίλι που έστριψα νωρίτερα θέλει πάλι άλλαγμα, αγανακτώ όταν η moda μου αρχίζει και χάνει στις ενώσεις και νοσταλγώ την ατμιστική συσκευή που είχα πριν 6-7 μήνες, όταν είμαι εκτός σπιτιού και έχω μείνει από η.τ. επειδή το super κλαρίνο μου είναι μόνο θεωρία και όχι πράξη.

Τι θέλω να πω με όλα αυτά ...
Αρχίζω και συνειδητοποιώ ότι τα πράγματα τελικά είναι πολύ πιο απλά από ότι τα έχουμε κάνει.

...

Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνείτε οι περισσότεροι με όλα αυτά, έγραψα άλλωστε από την αρχή ότι πρόκειται για προσωπικές σκέψεις-συναισθήματα συσσωρευμένα μετά από 10 μήνες ατμού. Απλά, επ αφορμή του Alter Ego-T μετά από τόσους μήνες χρήσης Ego-T, βρήκαν την ευκαιρία να βγουν στην επιφάνεια.

Θα ήθελα πάντως να τα συζητούσαμε, με όποιον έχει όρεξη ..


Καλημέρα σας  8)

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 06:01 »
Καλημέρα καλημέρα, πολύ καλή παρουσία του θέματος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 06:06 »
...Ή μήπως να έδινα τον τίτλο "Η επιστροφή του ασώτου", ArXoS.  :))

Πιστεύω πως δεν είσαι ο μοναδικός που σκέφτεται τα παραπάνω που κατέθεσες. Όντως τα περισσότερα η.τ. σήμερα, αν δεν παρουσιάσουν κάποιο πρόβλημα τις πρώτες ώρες χρήσης, μπορούν να ανταπεξέλθουν πολύ καλά σε νορμάλ χρήση.

Πραγματικά νομίζω ότι για μερικά πράγματα θα πρέπει να αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε. Quo vadis?

Πάρτε για παράδειγμα το "ντουμάνι". Είμαστε πρώην χρήστες κ.τ. και ξέρουμε πολύ καλά τι ποσότητα καπνού μπορεί να παράγει ένα κ.τ. Με το η.τ. όμως ψάχνουμε πάντα για το περισσότερο και το πιο πυκνό ντουμάνι. Οι καπνιστές σήμερα θα ωχριούν μπροστά στο ντουμάνι που μπορεί να παράγει ένα υγρό VG με μια μακρόσυρτη εισπνοή. Αν κάναμε εισπνοές των 7 - 8 δευτερολέπτων (που κάνουν μερικοί με το η.τ.) με ένα κανονικό τσιγάρο, θα είχαμε πνιγεί και το τσιγάρο θα έφτανε... στη μέση. Στις τρεις ρουφηξιές θα είχε τελειώσει! Εκεί όμως δεν μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό γιατί δεν το άντεχε ούτε ο λαιμός ούτε τα πνευμόνια μας.

Εδώ όμως, με το η.τ., επειδή και ο λαιμός μας και τα πνευμόνια μας το αντέχουν μιας και λείπουν σχεδόν όλα τα "καυστικά" στοιχεία του καπνού, τείνουμε στο άλλο άκρο: Συνεχή χρήση! Έτσι όμως οι συνεχείς και μακρόσυρτες εισπνοές είναι φυσικό να δημιουργούν μια πρόσκαιρη "ανοσία" στον οργανισμό μας, με αποτέλεσμα το χτύπημα να γίνεται όλο και πιο υποτονικό και η γεύση του ατμού να εξασθενίζει πιο πολύ. Κι όμως δε φταίει η συσκευή γι' αυτό ούτε το υγρό. Αυτό που φταίει είναι η συνεχόμενη χρήση.

Κάντε μια δοκιμή. Αφήστε τη συσκευή σας στην άκρη για κάμποση ώρα και μετά χρησιμοποιήστε την ξανά. Θα διαπιστώσετε ότι το χτύπημα επανέρχεται αμέσως. Η γεύση (έχω την εντύπωση) ίσως καθυστερεί λίγο περισσότερο όταν το έχουμε παρακάνει.

Αρκετές φορές αναρρωτήθηκα αν όλη αυτή η συμπεριφορά κρύβει πίσω της την ανάγκη για επιβεβαίωση της νίκης μας ενάντια στον παλιό εχθρό μας, το τσιγάρο. Μήπως είναι μια υποσυνείδητη επίδειξη απέναντί του; "Το η.τ. μου κάνει πολύ πιο πλούσιο ντουμάνι", " το η.τ. μου είναι μεγαλύτερο από τον παλιό εχθρό μου" και ίσως μάλιστα, όσο μεγαλύτερο, τόσο μεγαλύτερη και η χαρά της νίκης και της επιβεβαίωσης.

Όντως τίθεται ένα ερώτημα εδώ: Μήπως έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε;. :))

Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 07:37 »
καλημερα σε ολο το σαιτ ,πολυ ενδιαφερον αρθρο .πολλα απο αυτα με εχουν απασχολησει και εμενα,ξεκινησα το η.τ. για να γλυτωσω απ τις βλαβερες συνεπειες του καπνικου τσιγαρου ,το θεμα ομως και το προβλημα ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη,δεν θα ηθελα σε καμμια περιπτωση να ξεφυγω απ τη μια εξαρτηση και να παω σε μια αλλη. αν ξεφυγεις απ το κ. τ. αλλα αποκτησεις εξαρτηση απ το η.τ. νομιζω οτι εχεις χασει το δρομο.

Αποσυνδεδεμένος kalafan

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 07:41 »
Όντως τίθεται ένα ερώτημα εδώ: Μήπως έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε;. :))


αυτο ειναι το μονο σιγουρο...αλλα αμα μπεις στο τρυπακι αυτο αντε κοφτο μετα...

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 07:54 »
 :hmmm: :hmmm: :hmmm: τουλαχιστων να περνουμε ενα ενα τα προβλιματα ασ ξεφιγουμε προτα απο τις βλαβερες σινεπιες του κτ και μετα αντιμετοπιζουμε και το κολιμα με το η τ  :yes:

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 09:31 »
Aκριβως  :( Μαλλον καποιοι απο μας πραγματικα χασαμε τον δρομο . GGTS με AVS+UFS , ιαττυ ,τωρα ζαχαρωνω το stealth χωρις λογο και αιτια , φογκ , Α2 , clearomizers cartomizers atomizers με διαφορα μπουκαλακια μικρα μεγαλυτερα με γευσεις νικοτινες αραια παχυρευστα να τσεκαρω την prepaid μην και ξεμεινω οταν θα σκασει το απολυτο !!! ΩΩΩωωωπααα.... BASTA ΜΕΓΑΛΕ !!! Κολλησα μια φιλη στο ητ δυο μηνες μετα απο μενα . Δηλαδη ειναι 8 και , μηνες ατμιστρια . Ειναι με το αρχικο e-go πακετο με την προσθηκη 2-3 ατμο .   :wall: φιλε Arxos αγγιξες αρτηρια  :)

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 09:34 »
Καλημέρα και από εμενα. Ξέρετε κάτι? Είμαι μέλος στο σαιτ από 15 Απριλίου του 2011 και ατμίζω από τις 18/4, 5 μήνες τώρα. Από τον Ιούνιο ήθελα να κάνω μια δημοσίευση, ένα ποστ, αλλά φοβόμουν πολύ ότι θα με παίρνατε με τις πέτρες...
Διαβάζοντας όλο και περισσότερα θέματα σχετικά με τα Η.Τ., για μοντες και για υγρα, ήθελα πολύ απλά να ρωτήσω ή καλύτερα να αναρωτηθώ ενώπιον σας, που σταματάει αυτή η "τρέλα", τι ακριβως προσπαθούμε να κάνουμε, που θέλουμε να φτάσουμε με αυτό το πράγμα?
Θα μου επιτρέψετε να μην επεκτείνω τη δική μου σκέψη παραπάνω. Χάρηκα πολύ διαβάζοντας τα όσα έγραψε ο Arxos και στη συνέχεια ο Atmos, και συμφωνω με κάθε λέξη.

Κι εγώ λοιπόν, οπαδός του eGo-T, πέφτωντας με τα μούτρα στο "κυνήγι" του να καταφέρω να ατμίζω με τα λιγότερα δυνατα έξοδα και τη μεγαλύτερη ευχαρίστηση, κατι το οποίο δεν είναι επ'ουδενί λάθος, έφτασα να παραγγείλω 2 από τις "κορυφαίες" συσκευές, μοντ και ατμο, τουλάχιστον στις προτιμήσεις των περισσότερων ατμιστών. Όμως, το δηλώνω και το υπογράφω οτι πιο μακρια δεν πρόκειται να πάω. Ο δικός μου τελικός στόχος δεν είναι να εκπνέω και να μην βλέπω γύρω μου αλλά να σας πουλήσω ότι θα μου έχει μείνει  :tongue_smilie: :)) ;) .

Σας ευχαριστώ όλους που με βοηθήσατε να γίνω καλύτερος άνθρωπος (σταματώντας το τσιγάρο) και που διαβάσατε αυτές τις λίγες γραμμές.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 09:43 »
Ο στοχος περα απο το να κοψουμε το κ.τ. για την υγεια μας ηταν και να μειωσουμε το κοστος που ειχαν αυτα.Και δεν πρεπει να το ξεχναμε αυτο.

Αποσυνδεδεμένος arisgn

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 10:07 »
     Μαλιστα. Ισως ειμαι πολυ τυχερος που διαβασα αυτο που διαβασα την τριτη μερα ατμισματος. Πραγματικα πολυ τυχερος. Το φορουμ με εκανε να θελω να ατμισω, να πιστευω πως μπορω να σταματησω το κ.τ. Το φορουμ μου χαρισε το η.τ.

     Ομως διαβαζοντας το ειδα πολυ εξειδικευση. Θετικο ειναι αυτο. Αλλα υπαρχει κατι που με εντυπωσιασε. Ποτε με τους φιλους μου δεν συζητησαμε για τις γευσεις των τσιγαρων, για τον καπνο τους, το μεγεθος, το χρωμα, και αλλα χαρακτηριστικα του κ.τ. και ας καπνιζαμε 20-25 χρονια.

     Οι χρηστες του η.τ. ειναι πολυ "ειδικοι" και αυτο ειναι τοσο καλο οσο και κακο.  Καλο γιατι γνωριζουν ακριβως τι κανουν πως το κανουν και γιατι το κανουν.
Απο την αλλη οπως ειπε και ο Arxos εξελλισεται ολο αυτο σε ενα κυνηγι μαγισσων. Σε εναν ατυπο διαγωνισμο της καλυτερης συνταγης, καλυτερης τροποποιησης, μοντας? κλπ

     Ευτυχως που διαβασα αυτο το υπεροχο κομματι τωρα που ειναι αρχη για μενα. Να μαζευτω!
Ευχαριστω πολυ για την ωραια τοποθετηση.

Αποσυνδεδεμένος greekn1c

  • **
  • 422
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 10:34 »
"Που πας ρε καραμητρο ατμιζοντας ασταματητα?" ισως θα επρεπε να ειναι ο τιτλος αυτου του θεματος και συγχαρητηρια στον Ατμος που το ανοιξε και στον Αρχος που εγραψε μια αληθεια που οντως ισχυει μαλλον για ολους μας.
Εγω εχω να αγγιξω κ.τ 6 μηνες (εχω δοκιμασει απο περιεργεια αλλα δεν με συγκινησε) και εχω φτασει στο σημειο να κανω πιπιλα/μπιμπερο το η.τ ενω οντως δεν ειναι αυτος ο σκοπος του.
Παρολα αυτα ομως το απολαμβανω οσο δεν απολαμβανα το κ.τ και χαιρομαι που βρηκα αυτο το φορουμ να μαθαινω να διαβαζω και να συνεχισω να παραμενω μακρια απο κ.τ .
Thank you e-kapnisma(συντονιστες & μελη)

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 11:12 »
Διαβάζοντας τα ποστ του Arxos και Atmos έμεινα μ@λ@κ@ς!!!!!
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ και με τους δυο. Μπράβο στον Arxos που μοιράστηκε μαζί μας το σκεπτικό του.
Ναι μεν δεν έχω αλλάξει τόσες πολλές συσκευές, έψαχνα και εγώ όμως το μεγάλο ντουμάνι και ατμίζω πολύ περισσότερο από ότι κάπνιζα. Πολλές φορές η κοπέλα μου που είναι καπνίστρια μου το επισήμανε.
Ίσως δεν θεωρώ το η.τ. συσκευή διακοπής καπνίσματος αλλά όπως έχουν πει και άλλοι εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος.
Θα πρότεινα στον διαχειριστή αυτά τα δύο άρθρα να μπουν στην αρχική σελίδα του φόρουμ έτσι ώστε οι επίδοξοι ατμιστές ξεκινώντας να δουν το άτμισμα με μια "άλλη" ματιά

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 11:19 »
+1000 arxos.   :thumpup:  Αυτά  σκεφτόμουνα  σήμερα το πρωί.  Έχω πάρει σχεδόν  ότι κυκλοφορεί αναζητώντας  το τέλειο. Έχεις  δικιο σε αυτά που λες  νομίζω  πως  κάπου έχουμε    ξεφύγει.  Ατμίζω περίπου 5 μήνες τον πρώτο καιρό και μέχρι πριν από 1 μήνα περίπου έκανα  από 6-9 ml  την  ημέρα  με  18 mg. Τώρα  κάνω  περίπου 3 μλ  12 mg .  Το να θέλουν κάποιοι να το δουν  σαν  χομπυ ή απλά   να  αντικαταστήσουν το κανονικό τσιγάρο με το ηλεκτρονικό δεν είναι καταδικαστέο. 

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 11:21 »
Καλημέρα και από εμένα..Θα ήθελα να κατεθέσω και εγώ την αποψή μου.χθές μετά από την συνάντηση που είχα με πολλούς συνατμιστές σε μαγαζί που άνοιξε και αλλάζωντας απόψεις με κάποιους από αυτούς γύρισα σπίτι και πήγα με την γυναίκα μου στους κουμπάρους μου.Μόλις φθάσαμε άρχισα να μιλάω με τον κουμπάρο (ο οποίος μου έδειξε το Η.Τ που είχε(HYBRID) τοτε αρχίσει για να κόψει το Κ.Τ) και από εκείνον και εγώ αγόρασα το δικό μου.Οταν λοιπον ξεκίνησα να του λέω (πω πω φιλέ είδα κάτι Η.Τ αλουμινίου νικελ και κάτι ατμοποιητές επίσης) και με σταμάτησε λεγοντας με μ@λ@κ@ και συζητώντας το πόσο κοστοβόρο μπορεί να είναι κάτι τέτοιο αν βέβαια είσα και gadjetάκιας και προσπαθείς να πάρεις το καλύτερο να το modάρεις λες κ είναι κανένας Η-Υ που δεν τραβάει η κάρτα γραφικών και χρειάζεται αλλαγή.Μου έδωσε να καταλάβω πως ο στόχος είναι ένας να απεμπλακείς απο το Κ.Τ με το υποκαταστατο του που είναι το Η.Τ και εν συνεχεία και από το Η.Τ που κάποια στιγμη θα πείς οκ δεν μπορώ άλλο και με αυτό το πετάω.Διαβάζωβ άλλους που λένε οτι έχουν χαλάσει έως τώρα και 1300 ευρω για προμήθειες λες κ έρχεται κατοχή!!!Πόσες σπείρες να κάνω ?Πόσα ohm βγαίνει αυτή η αντισταση?δεν λέω και εμένα με είχαν ενθουσιάσει και επειδή είμαι λίγο του gadjet ηθελα πολύ να τα πάρω όλα (provari,a2,g6 cartos κ.λ.π)αλλα γιατι να τα χαλάσω αφού την δουλεία μου στην ουσία της την κάνω,να δωσω αυτα τα λεφτα για κάτι το οποιο θα το ευχαριστηθω και δεν θα το έχω  να κάθεται ειτε αν παλιώσει κάποια στιγμη είτε αν χαλάσει κ.λ.π . Οπότε θα συμφωνησω πλήρως με τους υπόλοιπους.Έχουμε χάσει την ουσια των πραγμάτων την οποία εγώ προσωπικά θα κρατήσω και ευτυχώς που δεν θα μπω στο τρυπάκι αυτό της πολυέξοδης τακτικής της ανεύρεσης του καλυτερου throat hit και π@π@ρι@ μ@ντολες...θα μείνω με το ego-t μου μέχρι να σταματήσω και αυτό τελείως!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 11:47 »
Συμφωνώ με όσα λέει ο arxos και είναι πράγματα που όχι μόνο τα έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά τα εφαρμόζω εδώ και πολλούς μήνες.

Κρατάω αναλυτικό αρχείο των ποσών που έχω δώσει μέχρι τώρα στο ητ και αναλύοντας το βλέπω
22/12/2009 - 31/12/2010               1.080€
1/1/2011 - 17/9/2011                        310€
και με προσθήκη 2 μπαταριών ego που χρειάζομαι θα έχω απόθεμα για τουλάχιστον μέχρι το τέλος του έτους.

Δυστυχώς οι περισσότεροι νέοι στο ητ επιδίδονται σε ένα αγώνα αγορών ψάχνοντας το "Άγιο Δισκοπότηρο" του ητ το οποίο όμως δεν υπάρχει.
Δεν κατηγορώ κανένα αφού και εγώ έτσι ήμουν, αλλά τα ητ είναι φτιαγμένα για ένα σκοπό...την απομάκρυνση μας από το κτ.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8188 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33854 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59684 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237141 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136069 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10017 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478658 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy