vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, dkostas, maprix, mathimatikos1966, Jorge, trabaman

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αυτό που ενοχλεί στη ΓΟΠ είναι η νικοτίνη, καθώς χαλαρώνει το σφιγκτήρα του οισοφάγου. Εμένα με ενοχλεί αστρονομικά λιγότερο από ότι με ενοχλούσε το τσιγάρο. Βέβαια, τις περιόδους που έχει έξαρση, όπως τώρα καλή ώρα, όταν το παρακάνω με το άτμισμα, ε, το καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σας,

Ατμιστής πολλά χρόνια και τα τελευταια 3 χρόνια 12mg το ίδιο υγρο αραιωμένο σε σκέτη βάση (50pg-50vg) περίπου 4 μέρη βάση-1μέρος υγρο.  Το θέμα μου ειναι η ξηροδερμία. Γενικά έχω θέματα με την ξηροδερμία, παντα ειχα. Οχι ομως αυτο το πράγμα που μου συμβαινει με το ητ και κυριως το έχω τα τελευταια 2 χρόνια που κάνω πανω απο 5-6μλ την ημέρα. Δεν ορκίζομαι οτι φταίει αυτο αλλα πρέπει να δοκιμάσω κάτι μήπως και γλιτώσω. Σκέφτομαι να παιξω μονο vg αλλα δεν ξερω αν μπορει ο kfl μου να σηκωσει 100% vg. Εχω ηδη δει δερματολόγο που μου ειπε οτι ενδεχωμένως να ειναι απο άγχος. Θέλω να αποκλείσω το ητ πριν ψαξω αλλου την αιτια. Για το αγχος δεν μπορω να κανω και πολλα δυστυχως. 

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Το να το γυρισεις σε full vg δεν καταλαβαινω πως μπορει να βοηθησει με την ξηροδερμια.
Ισα ισα που η γλυκερινη (vg) ειναι υδροφιλη και γιαυτο απαιτειται οι ατμιστες να πινουμε συχνα νερο για να μην αφυδατωνομαστε.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
σκέφτηκα να δοκιμάσω και τα δυο για μια εδβομαδα. 100%vg και μετα 100%pg. Πάντως δεν νομιζω οτι ειναι τοσο η συσταση οσο οτι κάνω σχεδον τις διπλάσιες ποσοτητες αποτι έκανα. Εκτος βεβαια αν δεν ειναι τιποτα απο ολα αυτα και απλως συμβαινει κατι αλλο. αλλωστε και το 12mg μετα απο 5 συνεχόμενα χρονια ητ ειναι λιγο ακριαιο.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2019, 11:25 από Tem »

100% PG δεν θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις  :D.

Το άτμισμα είναι γνωστό ότι προκαλεί ξηροστομία και ως ένα βαθμό αφιδάτωση γι' αυτό όλοι σου προτείνουν να πίνεις πολύ νερό. Θεωρητικά, η ενυδάτωση θα βοηθήσει και στην ξηροδερμία σου. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις καμιά ενυδατική κρεμούλα, δεν είναι κακό. Αλλά αυτά όλα θα σου καταπραΰνουν τα συμπτώματα. Αν όντως προέρχεται από άγχος, δες πώς θα λύσεις αυτό και έλα να μου πεις κι εμένα  :angel:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
[member=5816]vaporaki[/member]

Φαντάζομαι ότι θα ενημέρωσες το δερματολόγο σου ότι ατμίζεις. Από κει και πέρα, αν το θέμα είναι το άγχος, ίσως μια αγωγή με τσίπουρο καλής ποιότητας να βοηθήσει.

Πέρα από την πλάκα τώρα, αυτό το άγχος είναι μεγάλη πληγή. Και δυστυχώς, δεν αντιμετωπίζεται φαρμακευτικά η αιτία του. Σιγά που θα καταντήσουμε και νεοϋορκέζοι εθισμένοι στο Πρόζακ...

σταματα το ητ για καμια βδομαδα και δες αν υποχωρησει η ξηροδερμια

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Καλησπέρα .
Μέ τό πού ξυπνάμε τό πρωί καλό ειναι να πίνουμε 1-2 ποτήρια νερό ,και σιγά σιγά να τά ανεβάσουμε σε 3.
Χωρίς πίεση ,όσο αντέχουμε χαλαρά.
Το νερό να ειναι χλιαρό ,ΟΧΙ ΚΡΥΟ.
ΔΕν τρώμε τίποτα για κανα μισάωρο.
Οκ καφεδάκι ίσως .
Μετά από λίγο καιρό βλέπεις τα οφέλη.
Και στό δέρμα βοηθά ,και στήν ξηροδερμία ,αναζωογονεί τα κύτταρα ,και επίσης καθαρίζει τό παχύ έντερο από τίς βραδινές τοξίνες.
Καλό ειναι ΟΧΙ εμφιαλωμένο, ειναι "Νεκρό" νερό ,αν δέν είναι ποιοτικό από τήν βρύση, ένα καλό φίλτρο νερού είναι επένδυση Υγείας και ζωής.
Μέ πάσα επιφύλαξη ότι αναφέρω σε θέματα Υγείας ,μεγάλα παιδιά είμαστε ,όποιος ενδιαφέρεται ας τό Ψάξει.

Υγεία ,και στα κομμάτια τό Άγχος.

Υ/Γ Ακουλούθα τουλάχιστον όσα είναι εφικτά.
Καλό θά κάνεις σε ΕΣΕΝΑ !

Ευχαριστώ .

:thank_you2:





Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
[member=5816]vaporaki[/member]

Φαντάζομαι ότι θα ενημέρωσες το δερματολόγο σου ότι ατμίζεις. Από κει και πέρα, αν το θέμα είναι το άγχος, ίσως μια αγωγή με τσίπουρο καλής ποιότητας να βοηθήσει.

Πέρα από την πλάκα τώρα, αυτό το άγχος είναι μεγάλη πληγή. Και δυστυχώς, δεν αντιμετωπίζεται φαρμακευτικά η αιτία του. Σιγά που θα καταντήσουμε και νεοϋορκέζοι εθισμένοι στο Πρόζακ...
οχι δεν το ειχα σκεφτει καθόλου τοτε. απλα υπέθεσα οτι ειναι σε έξαρση η γενική ξηροδερμια που εχω. Απλα θέλω να δω μήπως κάποια άλλη συσταση βοηθησει ή μηπως να μειωσω την νικοτινη.

Αν μειώσεις τη νικοτίνη, ενδεχομένως αυξήσεις την κατανάλωση υγρού, άρα και της VG και είπαμε, η VG προκαλεί ως ένα βαθμό αφυδάτωση. 

Έχεις δοκιμάσει να πίνεις περισσότερο νερό; Σε κάθε περίπτωση πες στο δερματολόγο σου ότι ατμίζεις.

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Καλημέρα ψάχνωντας το φόρουμ από ένα παλιό νήμα με δυσανεξία σε DIY αρώματα βρέθηκα εδώ. Την Παρασκευή, δηλαδή πριν από τρεις μέρες ατμισα το πρώτο μου DIY το οποίο μου αρέσει πολύ γευστικά. Η VG,PG και η νικοτίνη που χρησιμοποιώ είναι σταθερή. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Και το στήσιμο που κάνω είναι ίδιο σύρμα βαμβάκι κτλ.

Acetyl Pyrazine 5% (TPA)
0.20%






Brown Sugar (TPA)
0.40%






Caramel (TPA)
0.40%






Cotton Candy (10% EM/Ethyl Maltol) (TPA)
0.20%






Graham Cracker (Clear) (TPA)
0.20%






RY4 Double (TPA)
2.40%






Η συνταγή περιέχει τα παραπάνω. Προς απογοήτευση μου το στομάχι ανακατεύεται, ίσως να κάτι φταίει από αυτά. Τώρα σταμάτησα το υγρό και μπήκα σε ένα άλλο που κάνω χωρίς πρόβλημα. Το ιδανικό τι θα ήταν να κάνω? Να φτιάξω ένα ένα τα υγρά σε βάση μηδενική (10ml από το καθένα) και να δω ποιο θα με πειράζει? Αλλά και πάλι αν κάνω πχ σκέτη καραμέλα δεν μπορεί να βγει πολύ γλυκό? Να φτιάξω ξανά τη συνταγή παραλείποντας κάποιο από αυτά να δω? Πως θα μπορούσα να κινηθώ. Κάθε συμβουλή σας χρήσιμη. Μετά από κάποιες μέρες που θα ηρεμήσει το στομάχι θα το ξανά βάλω για λίγο για να δω αν όντως με πειράζει το υγρό ή κάτι που έφαγα. Εχτες βράδυ πχ είχα ανακατωσούρα και έντονα δύσοσμα αέρια. Τώρα που είμαι στο καπνιστήριο της δουλειάς μυρίζω έντονα το τσιγάρο από τους άλλους. Θα δείξει στη πορεία και θα επανέλθω με νέες δοκιμές αποτελέσματα, μήπως όχι μόνο βοηθήσω τον εαυτό μου αλλά και άλλους που ίσως να αντιμετώπισαν δυσανεξία σε DIY υγρά. Ελπίζω να το ανακαλύψω γιατί θέλω παρά παρά πολύ να συνεχίσω με το Diy σαν χόμπι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2019, 07:32 από IreneGR »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Είναι πιθανό να μην φταίει κάποιο άρωμα Ειρήνη, αλλά το στομάχι σου.

Αυτή τη στιγμή που σου γράφω ανακατεύομαι και ατμίζω υγρό που περιέχει περίπου τα ίδια αρώματα με τα δικά σου   :)) (το οποίο και ατμίζω 5 χρόνια, χωρίς κανένα πρόβλημα).

Όταν έχω κάποια ενόχληση στο στομάχι, το άτμισμα την επιδεινώνει. Περίμενε μια - δυο ημέρες πριν ψάξεις ένα-ένα τα αρώματα.  :)

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Δεν ξέρω αν είναι άξιο προσοχής προς τις γυναίκες ατμιστριες αλλά είναι και οι μέρες που βρισκομαι σε έμμηνο ρύση. Το αναφερω μήπως συνδιαστουν τα συμπτώματα ανακατωσούρας. Θα δείξει σε λίγες μέρες. Τώρα που το άφησα στην άκρη και ατμιζω Lemon Tart έχει μειωθεί δραματικα.

Αποσυνδεδεμένος Dionysis78

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα. Έχω δοκιμάσει να μεταβώ στο ατμισμα από το κτ αρκετές φόρες.Τις πρώτες 1-2 εβδομάδες όλα πάνε καλά, μετά από αυτό το χρονικό διάστημα κάθε φορά που ατμιζω με πιάνει ένα μούδιασμα στο κεφάλι  και το νιώθω λίγο βάρη θα έλεγα και λίγο ζαλάδα .Έχω δοκιμάσει διάφορα υγρά και με διάφορα στο ποσοστό   νικοτίνης 0,3mg-0,6mg -0,8mg -1,2mg ακόμα και χωρίς νικοτίνη ακόμα και σκέτη βάση .To αποτέλεσμα είναι το ίδιο άλλα όχι τόσο έντονο στις χαμηλές νικοτίνες και την σκέτη βάση.Η αλήθεια είναι ότι μου αρεση  πολύ το ατμισμα και δεν αναζητάω το τσιγάρο όταν ατμιζω. Άλλα λόγο αυτής  τις αίτιας το έχω σταματήσει αρκετές φόρες. Αν κάποιος έχει παρόμοια συμπτώματα και έχει βρει λύση θα ήθελα να με βοηθήσει .Ευχαριστω  πολύ .
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2019, 17:02 από Dionysis78 »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Ίσως έχει να κάνει και με τον τρόπο που εισπνέεις. Αν εισπνέεις πολύ έντονα (σαν στριφτό τσιγάρο στριμένο σφιχτά), ή πολύ πιο βαθιά, ή πολύ πιο συχνά σε σχέση με το φυσιολογικό ή με το κάπνισμα, τότε ίσως να μπορεί να προκληθεί η ζαλάδα που περιγράφεις. Σε γενικές γραμμές βοηθάει η εισπνοή, όπως στον ναργιλέ: μακρόσυρτη και ήπια. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34649 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538552 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1657 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12