vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος

Αγαπητοί φίλοι, ίσως έχει τύχει ν' ακούσετε για τη συγκεκριμένη ημέρα, προσωπικά δεν το θυμόμουν κι έτυχε να διαβάσω σχετικές ειδήσεις ώστε να δω κάτι παραπάνω. Ανοίγω το νήμα όχι για να θυμόμαστε πότε γιορτάζουμε οι άκαπνοι, όχι για να βαυκαλίζω ελπίδες και Παγκόσμιες Ημέρες.

[justify]Σαν πρώην καπνιστές γνωρίζουμε καλύτερα το κακό, γνωρίζουμε καλύτερα πόσο δύσκολο είναι να ξεφύγεις, γνωρίζουμε επίσης ως ατμιστές πλέον πως πρώτη φορά μας δόθηκε μία λύση μέσα από το η.τ.[/justify]

[justify]Έμεινα έκπληκτος όχι μόνο από τα παρακάτω, αλλά από την πρώτη μου μέρα σαν ατμιστής, η παραπληροφόρηση και η άγνοια. Εγώ, σαν απλός άνθρωπος, σαν πρώην καπνιστής, δεν μου δικαιολογούσαν ποτέ αυτή μου την επιλογή. Σωστά θα πω κι εγώ. Όμως αυτό που δεν μπορώ να ερμηνεύσω, να κατανοήσω: πώς γίνεται ο ιατρικός κόσμος, όλοι οι εμπλεκόμενοι επιστημονικοί ή κοινωνικοί ή ανεξάρτητοι φορείς να μην γνωρίζουν, να μην δέχονται, να μην ακούν τίποτα πέρα από αυτά που επετειακά κάθε φορά πρέπει να πουν;[/justify]

[justify]Διαβάζω λοιπόν, ή άκαπνες ευχές ή πλήρη αποσιώπηση για το η.τ. ή πως είναι κάτι κακό, ακόμα κι επικίνδυνο, για βλάβες και εξάρτηση;[/justify]

[justify]Διάβασα κάμποσα στο Διαδίκτυο εδώ και λίγες ώρες. Είδα ευχές και συμβουλές από την Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία, είδα απλές ειδήσεις για υπενθύμιση της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Καπνίσματος. Στάθηκα όμως στις συμβουλές προς την κυβέρνηση, τους καπνιστές και όσους δεν καπνίζουν (στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας μη Καπνίσματος) από την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία. Συγκεκριμένα, το διάβασα από αυτή την πηγή.[/justify]

[justify]Δεν με άκουσαν ποτέ σαν καπνιστή, ίσως μόνο σαν ασθενή ή σαν πρόβλημα. Τώρα πάλι τα ίδια; είμαι πρόβλημα;[/justify]
[justify]Παραθέτω μικρό απόσπασμα όπου γίνεται η μόνη αναφορά για το η.τ. στο κείμενο:[/justify]


[justify][...] Προς την πλειοψηφία των Ελλήνων που δεν καπνίζουν:
1. Διεκδικήστε το δικαίωμα να αναπνέετε αέρα χωρίς καπνό. Προστατέψτε την υγεία σας και μην αποδέχεστε αδιαμαρτύρητα το ρόλο του παθητικού καπνιστή. Κανείς δεν επιτρέπεται να σας κάνει κακό.
2. Απαιτήστε από τους πολιτικούς, τους δημόσιους υπαλλήλους, τους συναδέλφους σας στη δουλειά, τους ιδιοκτήτες καταστημάτων και τους παρανομούντες πολίτες να συμμορφωθούν με τους νόμους.
Προς τους νέους:
1. Ωραίος τύπος είναι αυτός που μπορεί να πει όχι. Αυτός που αρνείται να αναπνέει καμένα φύλα με χλωρίνες, φυτοφάρμακα, ακετόνες, DDTκαι άλλα 4.500 χημικά. Αυτός που θέλει να μυρίζει ωραία και όχι να βρωμάει τσιγαρίλα. Αυτός που είναι ελεύθερος να κάνει κουμάντο στα λεφτά του και όχι ο υποτελής που του τα παίρνουν κάθε μέρα γιατί είναι αναγκασμένος να αγοράσει τσιγάρα. Ωραίος τύπος είναι αυτός που δεν αφήνει να τον ξεγελάσουν και να τον παρασύρουν στην εξάρτηση από τη νικοτίνη, με τα δήθεν αβλαβή ηλεκτρονικά τσιγάρα. Ο ωραίος τύπος ξέρει να χαίρεται και να προσέχει το σώμα του. Το κάπνισμα, δεν θα το βρεις στο hashtag: έξυπνη ή ώριμη επιλογή. [...]
[/justify]


Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 31, 2016, 08:29 »
Γίνεται αρνητική αναφορά για το άτμισμα στο κείμενο πάντως

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 31, 2016, 08:38 »
Την τελευταια παραγραφο που εχει ολο το ζουμι, γιατι την αφησες απ'εξω;

"...Η Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία με το πρότυπο ερευνητικό εργαστήριο George D. Behrakis, την αδιάλειπτη ενημερωτική δραστηριότητα στον πληθυσμό όλης της χώρας (και ιδιαίτερα στους νέους), την εκπαίδευση των λειτουργών υγείας, τη δραστηριοποίηση συμβουλευτικών σταθμών για διακοπή καπνίσματος σε παραρτήματά της ανά την Ελλάδα, ανακοινώνει ότι σύντομα θα επαναλειτουργήσει την τηλεφωνική γραμμή διακοπής καπνίσματος (με την οποία είχε συμμετάσχει στη δημιουργία και οργάνωση της σχετικής Ευρωπαϊκής προσπάθειας). Η λειτουργία της τηλεφωνικής γραμμής δίνει μία εύκολη, οικονομική και αποτελεσματική βοήθεια στον αντικαπνιστικό αγώνα. Σύντομα θα γίνει η δημόσια παρουσίασή της."

Για να καταλαβαινομαστε 8)

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: 31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 31, 2016, 09:53 »
Σε απλά Ελληνικά, πληρωμένη καταχώρηση και  κρυμένη διαφήμιση, παράλληλα πόλεμο σε έναν ανταγωνιστή μας γιατί έχουμε το ίδιο target group.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 31, 2016, 10:18 »
Αντε γεια!!  :angry_orange:

Απ: 31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 31, 2016, 11:13 »
Eιχα δει μια εκπομπη σε ενα μικρο καναλι,δεν θυμαμαι σε ποιο, που στο πανελ ηταν ο Φαρσαλινος και ο Μπεχρακης.με λιγα λογια ο γιατρο μας τον ξεφτιλισε γιατι οτι ισχυριζεται ειναι λογια του αερα χωρις αποδειξεις...........................για αυτο εχει αυτο το μενος για το Η.Τ.δεν πειραζει περαστικα του.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 31, 2016, 11:21 »
Το μενος για το ΗΤ το εχει γιατι του κοβει πελατεια απο τα ιατρεια του. Κανε ενα search "Μπεχρακης" στο φορουμ να καταλαβεις περι τινος προκειται ;)

Αποσυνδεδεμένος sotiro

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 31, 2016, 11:41 »
Η ανακοίνωση στο σημείο που αναφέρει το ΗΤ απευθύνεται στους Νέους ΜΗ καπνιστές απ' ότι διαβάζω και καταλαβαίνω. Διαφωνεί κάνεις στο ότι κάποιος που δεν καπνίζει δεν πρέπει να ξεκινάει να ατμίζει; Και σαφώς και είμαστε εξαρτημένοι από τη νικοτίνη δεν υπάρχει αμφιβολία ρε παιδιά.
 Στην τελευταία παράγραφο είναι προφανές ότι προωθείται ο συγκεκριμενος γιατρός και η όποια μέθοδός του αλλά αυτό έχει να κάνει με τους νυν καπνιστές.
[Ήταν στο Καλημέρα Ελλάδα με τον Παπαδάκη όπου ο Dr Φαρσαλινος τα είχε πει ωραία και σταράτα ως συνήθως!]

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: 31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 31, 2016, 11:42 »
Eιχα δει μια εκπομπη σε ενα μικρο καναλι,δεν θυμαμαι σε ποιο, που στο πανελ ηταν ο Φαρσαλινος και ο Μπεχρακης.με λιγα λογια ο γιατρο μας τον ξεφτιλισε γιατι οτι ισχυριζεται ειναι λογια του αερα χωρις αποδειξεις...........................για αυτο εχει αυτο το μενος για το Η.Τ.δεν πειραζει περαστικα του.

Υπάρχει το σχετικό απόσπασμα από την εκπομπή που αναφέρεις στο youtube, ήταν στον Παπαδάκη στον Αντέννα, εκτός αν λες για άλλη εκπομπή με τους ίδιους καλεσμένους. Και φυσικά ισχύει αυτό που λέει ο caros του τρώει πελάτες το άτμισμα, λες και όλοι έχουν κανά 2-3 χίλιαρο να δώσουν.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: 31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 31, 2016, 21:06 »
Εγώ πάντως άφησα ένα σχολιάκι κάτω από το κείμενο, έτσι για το γ@#ώτο.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: 31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 31, 2016, 21:38 »
[justify]@caros, καλησπέρα. Έχεις απόλυτο δίκιο, είναι οφθαλμοφανές. H προπαγάνδα σούπερ ιατρείων και συγκεκριμένων λύσεων. Απλά μια στεναχώρια την κουβαλάς όταν διαβάζεις για πραγματικό πόνο, για καρκίνο, και παράλληλα εμπόριο υγείας. [/justify]

[justify]Σαν γιατροί, σαν άνθρωποι, δεν έχουν σκύψει κάτω από συγκεκριμένο όρκο και πόνο; [/justify]

[justify]@sotiro, καλησπέρα. Μου δίνεις μία υπέροχη αφορμή να πω κάτι. Τις πρώτες μου ατμιστικές μέρες, εδώ στο φόρουμ σαν μέλος (σαν ατμιστής ήμουν ήδη στον 2ο μήνα), άρχισα αεράτος να μιλάω για το άτμισμα σε δημόσιους χώρους. Ακόμα βέβαια είμαι της άποψης για ευγένεια απ' όλες τις πλευρές. Στο θέμα εκείνο, όπως και σ' ένα άλλο θέμα υγείας, είχαμε αναφέρει οι περισσότεροι το αυτονόητο: δεν υπάρχει κανένας λόγος ν' ατμίσει ένα νέο άκαπνο παιδί. Κανένας λόγος.[/justify]

[justify]Τώρα, εδώ, σε αυτή την ανακοίνωση-συμβουλές από έναν τέτοιο φορέα, μου δείχνει ξεκάθαρα πως δεν θέλουν λύση στο πρόβλημα ή θέλουν συγκεκριμένες λύσεις. Όταν εγώ ξέρω πως πρώτη φορά διέκοψα το κάπνισμα, πρώτη φορά το επιβεβαιώνουν οι γενικές εξετάσεις που έκανα (2 μέχρι τώρα). Πώς αναφέρουν το η.τ. ως κάτι που μόνο εξάρτηση θα φέρει και πως είναι δήθεν αβλαβές; Μου γράφουν όλα αυτά ενώ σαν ατμιστής και γονιός τα γνωρίζω, κάποιος άλλος θα καταλάβει πως ανήκει στα εξαρτησιογόνα.[/justify]

Αν θέλουν να είναι αντικειμενικοί να μην κρύβουν καμία αλήθεια, πρέπει να τα πουν όλα. Είναι λύση σε τεράστιο πρόβλημα. Αν όλοι αυτοί οι φορείς ερωτηθούν από αυτούς που καθορίζουν το αύριο του η.τ. θα πουν ό,τι θέλουν. Κρίμα. 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 31, 2016, 21:49 »
Απόλυτο δίκιο ο καθηγητής, βλαβερά βλαβερά βλαβερά και κακά πράγματα, του διαβόλου μηχανάκια, ασθένειες ποκ-πορν και τα συναφή, ου σιξ σιξ σιξ μα που χάθηκε αυτή η Λουκά;

Γεμίστε με με αυτοκόλλητα, στα χέρια στα μπράτσα, στον αφαλό από πάνω, στην καράφλα θέλω για να παίρνω άμεσα τη νικοτίνη, αν γίνεται και με μονωτική ταινία γύρω απ'τους πνεύμονες be my quest! Και στα πόδια φυσικά, να περπατώ και να μαζεύω νικοτίνες απ'τα γόνατα :))

Όλοι "κατά"! Βουρ για τ'αυτοκόλλητα τέτοια μέρα που είναι, προλάβετε μόνο μην αλλάξει. Τα φοράς περπατάς και πετάς. Αρκεί να τα κολλήσεις πάνω σου και ξάφνου αλλάζει ο αγέρας, η Φουκουσίμα και το Τσερνομπίλ δεν έγιναν ποτέ, τα αεροπλάνα δεν ψεκάζουν, οι λακ μαλλιών αντικαθίστανται με ασπράδι αυγού, τα αυτοκίνητα στις μεγαλουπόλεις καίνε αγέρα και ανθο-νερό! 
"Αερίζεται" λεβάντα ο διπλανός, το τζατζίκι αποκτάει γεύση παγωτού καϊμάκι με μαρμελάδα κεράσι, η τουαλέτ μυρίζει ζαχαροπλαστείο με τσουρέκια, σε κάθε ανάσα ένας κήπος πεταλούδες πλημμυρίζει το κάθε σου ρουθούνι. Αυτό δεν είναι αυτοκόλλητο νικοτίνης, ο Hondos Center σε χανσαπλάστ είναι  :))

Πωπωωωω σόρρυ ρε παιδιά για το παραλήρημα, τα 6mg (και τρία lol) Honey Hornet μέσα στον cloud φταίει, ου! :))

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 31 Μαΐου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 01, 2016, 00:15 »
Ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο με αφορμή τη  Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος εδώ ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364