vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 7 χρήστες
Teokoro, dkostas, camber, Jorge, giorgos1999, bloodlessz, Tazz

Twitter

Νέος ατμιστής με απορίες.

Αποσυνδεδεμένος savvas

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #60 στις: Μαΐου 11, 2011, 13:18 »
Από την μικρή μου εμπειρία με τα Τ μπορώ να πω ότι είχα το ίδιο θέμα όταν το έβγαζα-έβαζα συνέχεια ή/και όταν το γυρνούσα. Κι αυτό μάλλον γιατί μεγαλώνει η τρύπα της αμπούλας/φίλτρου. Πάντως είναι ένα φοβερά αναξιόπιστο προϊόν. Μου έχει βγάλει την πίστη εμένα.
Αστα φιλε μου, 1 μηνα διαβαζω εδω και μετα πηρα εναν 510 για δοκιμητον οποιο κρατησα μερικες μερες!
Ειπα να τα σκασω παλι, και πηρα μετα ego-T για κατι καλυτερο! Εδω και 2 μερες, μου εχει σπασει τα νευρα!
5-6 τζουρες και μετα σταματαει!
Εκανα πριν λιγο οτι λεει ο φιλος Γιαννης vrs5, και ψιλοδουλευει παλι.
Ενδιαμεσα ειχα δοκιμασει και με αλλα φιλτρα, μπαταρια, ατμ, αλλα τπτ.
Φυσηξα με το στομα τον ατμ απο τη μερια εχει τα πασα και επεσαν ισα με 5 σταγονες!!!!
1)Γιατι τετοια απωλεια????
2)Με 3 φιλτρα (τα διαφανή) που δοκιμασα, μου ερχεται υγρο στο στομα! Γιατι αυτο? Τα γεμιζω εως τη μεση. Δοκιμσα με σιγανες ρουφηξιες, αλλα σιγα-σιγα μου ερχεται παλι λιγο υγρο στη γλωσσα!!!

ΥΓ. Εγω που λεω οτι ειμαι μαστοραντζα μου ερχεται να τα βαλω στη πρεσα και να τα πρεσσαρω ισα με 20t για να στρωσουν!!! Και επιστρατευσα ολη μου την υπομονη με δαυτα!   :angry_orange:
Οσους τυχαιους ρωτησα για η.τ. μου ειπαν οτι την επομενη μερα το σουταραν! Τωρα καταλαβα το γιατι!!!!!!!
Αντε τωρα ο "κυριος λελες", να τα βγαλει περα μ'αυτα, που δεν ξερει ουτε λαμπα να αλλαξει στο σπιτι του και φωναζει ηλεκτρολογο!
Θα περασει πολυυυυυυυυς καιρος για να βελτιωθει αυτο το κατασκευασμα, ετσι νομιζω...

Φιλικά, Σάββας...  ;D

Αποσυνδεδεμένος yiannisagiannis

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
  • Im...steaming...
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #61 στις: Μαΐου 12, 2011, 16:43 »
η διαρροη 99.9% συμβαινει απο τις αποτομες τζουρες.
εστω και μια φορα να κανεις εντονη τζουρα θα παει περισσοτερο υγρο στον
ατμο και θα σου κανει προβλημα.υπερβολικο υγρο στον ατμο σημαινει οτι
ο ατμο δεν εχει την δηνατοτητα να ατμοποιησει σωστα την μεγαλητερη ποσοτητα
και οσο εσυ συνεχιζεις τις τζουρες συνεχιζει να κατεβαζει κιαλλο υγρο ο ατμο
με αποτελεσμα μεγαλυτερο προβλημα...καποια στιγμη που ο ατμο σου θα ζεσταθει
θα ρευστοποιησει περισσοτερο το υγρο με αποτελεσμα τις διαρροες!
αυτο που πρεπει να κανεις με την πρωτη διαρροη ειναι να βγαλεις τον ατμο και
να τον φυσηξεις βγαζοντας το πλεονασμα υγρου.συνεχισε με πιο απαλες τζουρες.
η συνηθεια χρονων του τροπου καπνισματος κοβεται δυσκολα το ξερω :yes:
αλλα το tank sytem θελει πολυ ηπιες τζουρες για να λειτουργησει σωστα!!
το 0.1% παει οτι εχεις πεσει σε προβληματικο ατμο :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος billishere

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #62 στις: Μαΐου 12, 2011, 20:31 »
λοιπον σχετικα με τις διαρροες στα ego-t . Επειδη κι εγω ειμαι παθων και μετα απο χρηση 10 τετοιων ατμοποιητων εχω βγαλει τα εξης συμπερασματα.
1. Ελλατωματικος ατμοποιητης.
Μου εχει τυχει... δεν αντεξε ουτε δυο μερες (κοπηκε η αντισταση θερμανσης). Πριν καει τελειως ειχα τα εξης προβληματα. Λιγοτερο ατμο, μπολικες διαρροες , υγρο στο στομα.

2. Ατμοποιητης που αρχισε να παρουσιαζει τα παραπανω προβληματα λογω ...υπερκοπωσης.
Ανηκω σε αυτους που ατμιζουν υπερβολικα και φανατικα. Εχω το κακο να κανω, ωρες ωρες, απανωτες τζουρες.
Αποτελεσμα ο ατμοποιητης (η αντισταση του) να μη προλαβαινει να κρυωσει Φυσικο επακολουθο η αντισταση θερμανσης -παραγωγης ατμου "να τα τιναζει "  πολυ πιο συντομα απο οτι αν χρησιμοποιουσα το ego-t πιο προσεκτικα.
Τι σημαινει πιο προσεκτικα? Σημαινει ακριβως αυτο που λενε τα παιδια εδω μεσα, δηλ. αργες τζουρες,/ να αφηνεις τον ατμο να ησυχαζει λιγο,/ πριν τραβηξεις τζουρα ,δυο τρια δευτερολεπτα πριν, πατα τον διακοπτη της μπαταριας ωστε ηδη να εχει παραχθει ατμος.
Να το πουμε και αλλιως. Πες οτι εχεις ενα θερμαντικο σωμα με αντιστασεις. Το βαζεις λεμε στη πριζα και καποια στιγμη η αντισταση του εχει κοκκινισει και παραγει θερμοτητα. Αν εσυ τωρα αρχισεις να ανοιγοκλινεις τον διακοπτη π.χ. καθε 3 δευτερολεπτα τοτε να εισαι σιγουρος οτι πολυ συντομα η αντισταση θα καταστραφει (αν δεν εχει πεσει η ασφαλεια πρωτα :laugh1:)
Ακριβως η ιδια κατασταση επικρατει και μεσα στον ego-t οταν τον χρησιμοποιεις απανωτα σαν εμενα.
Εν κατακλειδι. Οταν βλεπεις διαρροες / υγρο στο στομα στον ego-t τοτε να εισαι σιγουρος οτι η αντισταση του εχει αρχισει να καταστρεφεται .(μπορεις να το δεις και ωμικα αυτο μετρωντας την αντισταση του ατμο με πολυμετρο οταν ειναι καινουριος και οταν εχει αρχισει τις διαρροες. Οταν ειναι καινουριος δειχνει μια τιμη πανω κατω στα 2.8 Ωμ ενω οταν εχει παρει την κατηφορα η αντισταση του ειναι πλεον κατω απο 2 Ωμ και καποια στιγμη καιγεται.)


















































Αποσυνδεδεμένος billishere

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #63 στις: Μαΐου 12, 2011, 20:41 »
Επισης ξεχασα να αναφερω και εναν τριτο λογο
3. Να εχει καει το φυτιλι του ego-t. Τοτε εχεις πολλες διαρροες και υγρο στο στομα. Τοτε θελει αλλαγη το φυτιλι . Το πως γινεται ψαξε το αναφερουν καπου τα παιδια εδω μεσα

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #64 στις: Μαΐου 12, 2011, 20:56 »
Εν κατακλειδι. Οταν βλεπεις διαρροες / υγρο στο στομα στον ego-t τοτε να εισαι σιγουρος οτι η αντισταση του εχει αρχισει να καταστρεφεται .(μπορεις να το δεις και ωμικα αυτο μετρωντας την αντισταση του ατμο με πολυμετρο οταν ειναι καινουριος και οταν εχει αρχισει τις διαρροες. Οταν ειναι καινουριος δειχνει μια τιμη πανω κατω στα 2.8 Ωμ ενω οταν εχει παρει την κατηφορα η αντισταση του ειναι πλεον κατω απο 2 Ωμ και καποια στιγμη καιγεται.)

Η δική μου εμπειρία δεν συμφωνεί καθόλου με αυτό. Έχω δυο Τ σε χρήση και είχα και με τους δύο (ειδικά με τον ένα) και πολλές διαρροές και αρκετό καμένο. Όλα ήταν θέμα κακής προσαρμογής ή ανεπιτυχούς mod του φιτιλιού. Όταν κατάφερα και έφτιαξα καλό φιτίλι, όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #65 στις: Μαΐου 12, 2011, 21:12 »
Η δική μου εμπειρία δεν συμφωνεί καθόλου με αυτό. Έχω δυο Τ σε χρήση και είχα και με τους δύο (ειδικά με τον ένα) και πολλές διαρροές και αρκετό καμένο. Όλα ήταν θέμα κακής προσαρμογής ή ανεπιτυχούς mod του φιτιλιού. Όταν κατάφερα και έφτιαξα καλό φιτίλι, όλα καλά.

Συμφωνώ ;) Και να προσθέσω, μόνο με πλέγμα κατάφερα και έφτιαξα καλό φυτίλι. Χρησιμοποιώ τον ίδιο ατμοποιητή με φυτίλι από πλέγμα από τις 3/4 :o :yes:

Αποσυνδεδεμένος billishere

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #66 στις: Μαΐου 12, 2011, 21:41 »
Φιλτατοι parpen  και zalaros  δεν διαφωνω καθολου μαζι σας αλλωστε αναφερω την περιπτωση να εχει καει το φυτιλι οποτε θελει αλλαγη το πως γινεται ο καθενας χρησιμοποιει τον τροπο που νομιζει καλυτερο.
Σε οτι αφορα την βαθμιαια καταστροφη της αντιστασης λογω υπερχρησης αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο ειναι κατι που μου συμβαινει επειδη ατμιζω φανατικα.
Μπορω να  καταλαβω οτι εχει αρχισει να καταστρεφεται η αντισταση καθως ο ατμοποιητης ζεσταινεται υπερβολικα και η μπαταρια τελειωνει πιο γρηγορα καθως η τιμη της αντιστασης εχει αλλαξει προς τα κατω.
Συμφωνα με τον νομο του Ωμ  Ι=V/R Οταν η τιμη R της αντιστασης μειωνεται τοτε αυξανεται η τιμη του ρευματις Ι με αποτελεσμα να ζεστενεται πολυ ο ατμο και να τελειωνει πιο γρηγορα η μπαταρια.

Αποσυνδεδεμένος agelos

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • hasta la victoria siempre
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #67 στις: Ιουνίου 15, 2011, 03:32 »
καλημερα,
θα ημουν πολυ ευγνωμων για μια κατατοπιστικη απαντηση,
ειναι πολυ απλο αλλα οχι για καποιον αρχαριο σαν και μενα..
1.γινεται π.χ στο η.τ 510-τ μιας συγκεκριμενης εταιριας  να βαλεις μπαταρια αλλης εταιριας και να φορτισει ομαλα η θα εχει προβληματα π.χ στην αποδοση,καψιμο μπαταριας κ.λ.π..
θα ταιριαζει με τον ατμοποιητη?
το λεω αυτο για τον εξης λογο..μολις πηρα το ovale 510-t το οποιο εχει αυτοματη μπαταρια.και σκεφτομαι να του βαλω μια manual, αλλα εχω βρει μονο της joyetech.θα ειναι συμβατη η μπαταρια της joyetech με τον φορτιστη  και τον ατμοποιητη ovale?..ανατρεχοντας σε διαφορα παλια θεματα στο φορουμ βρηκα διαφορετικες αποψεις..

2.εχει καλυτερη αποδοση ενα η.τ μου ολα τα επιμερους εξαρτηματα του ειναι της ιδιας εταιριας?

υπαρχει καποιος απ τους πολλους τζακ νοριδες 8) του ατμου εδω μεσα να μου απαντησει  με σιγουρια??plzzz :(
ευχαριστω

Υ.Γ. admin μην με μετακινησεις σε καμια γωνια..(αμεσα τουλαχιστον..) :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #68 στις: Ιουνίου 15, 2011, 03:41 »
1. Nαι, γίνεται
2. Οχι

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #69 στις: Ιουνίου 15, 2011, 03:45 »
Φιλε Αγγελε,τουλαχιστον οσο εχεις εγγυηση θα σου συνιστουσα να χρησιμοποιεις τα εξαρτηματα της εταιρειας!Γενικοτερα,μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιας εταιρειας θες μπαταριες η ατμοποιητες αρκει να χουν μεταξυ τους την αναλογη συμβατοτητα,πχ. για το 510-t atomizer πρεπει να παρεις την αντιστοιχη μπαταρια 510-t (ανεξαρτητου εταιρειας)ωστε το σπηρωμα συνδεσης να ειναι συμβατο!
Ελπιζω να καταλαβες
Οσο για τη δευτερη απορια σου,οχι δεν παιζει η αποδοση ρολο

Αποσυνδεδεμένος agelos

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • hasta la victoria siempre
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #70 στις: Ιουνίου 15, 2011, 03:59 »
ναι μου φενονται πολυ λογικα αυτα που λες ομως δες και εδω..http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2455.msg61640.html#msg61640

Συγχώνευση μηνυμάτων: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 11:23
φαινονται
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 11:23 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #71 στις: Ιουνίου 15, 2011, 04:10 »
Μη σε πανικοβαλει τοσο εκεινη η συζητηση εγινε για αλλο πραγμα αλλωστε..τεσπα...δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου κ να χτυπας το κεφαλι σου:P
Aλλα απ τα λιγα που ξερω το να παρεις μπαταρια αλλης εταιριας αλλα ιδιου μοντελου δεν συνηστα δημιουργια προβληματος.Ειναι οπως σε 1 κινητο ή οποιαδηποτε ηλ συσκευη,που βαζεις αλλη μπαταρια ανεξαρτητου εταιρειας,αν καταλαβες τι εννοω...τωρα η επιλογη δικη σου(ur problem εις την βαρβαρικην:P)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #72 στις: Ιουνίου 15, 2011, 08:42 »
ναι μου φενονται πολυ λογικα αυτα που λες ομως δες και εδω..http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2455.msg61640.html#msg61640
Μια μπαταρία μπορεί να διαφέρει απο μια άλλη συμβατή στην ένταση (volts) ή στη διάρκεια ζωής (επαναφορτίσεις) ή στην ποιότητα των μερών της (κουμπάκια χρώμα κλπ)
Μου έχει τύχει απο την ίδια εταιρεία να προμηθευτώ επιτυχημένη αθάνατη μπαταρία αλλά και αποτυχημένη που τάπαιξε σε 1-2 βδομάδες.
Με 2 λόγια η μπαταρία εκτός προδιαγραφών εταιρείας μπορεί να είναι χειρότερη ή και καλύτερη.
Αν για τη συγκεκριμένη μπαταρία που ψάχνεις υπάρχουν θετικά reviews, τότε προχώρα άφοβα.
Πάντως οι επαναφορτίσεις μη σε απασχολούν, 5 - 10 πάνω ή κάτω δεν χάλασε κι ο κόσμος, πιο πολύ παίζει ρόλο η ποιότητα και ευχρηστία και κυρίως η στεγανοποίηση της.

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #73 στις: Ιουνίου 15, 2011, 10:40 »

Αποσυνδεδεμένος bd7

Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #74 στις: Ιουνίου 15, 2011, 14:17 »
1.Αν το output του φορτιστή έχει τα ίδια volt και τα ίδια mAmp, φορτίζεις άφοβα.
 Αν έχει περισσότερα ή λιγότερα volt δεν θα στο πρότεινα. *
 Αν έχει περισσότερα mAmp το output του φορτιστή από την μπαταρία σου, πάλι δεν θα στο πρότεινα. 
 μικρές διαφορές στα mAmp των φορτιστών, κανένα πρόβλημα επίσης.

2. όχι. όλα είναι λίγο-πολύ τζόκερ

*σε μπαταρία ego ενός έτους κάνω δοκιμή εδώ και μια εβδομάδα, και την φορτίζω με φορτιστή του unique που έχει 4,55V αντί για 4,2V και έχω την εντύπωση ότι αναστήθηκε αρκετά. πρώτα μετά από κάνα δίωρο το λαμπάκι της έσβηνε σταδιακά με το πάτημα και
έδειχνε να έχει τελειώσει, αλλά στο επόμενο πάτημα μια από τα ίδια. πλέον όταν φτάνει στο τέλος αναβοσβήνει κανονικά το λαμπάκι όπως όταν ήταν καινούρια και  νομίζω ότι κρατάει περισσότερο.     

Βέβαια μπορεί να έπεσα σε περίπτωση, δεν λέει κάτι αυτό, αν δεν δοκιμαστεί και σε άλλες μπαταρίες. σε καινούρια πάντως δεν το δοκιμάζω.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180542 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33944 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 578 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35393 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12