vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Πνευμονία

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 11, 2016, 04:30 »
Φίλε costas1975, η λογική λέει να μην επιβαρύνεις τον πνεύμονά σου. Δεν μπορώ ούτε να το επιβεβαιώσω, ούτε να το διαψεύσω, καθώς δεν είμαι γιατρός. Η ίδια λογική, λέει να μην περιμένεις απάντηση από τα μέλη του φόρουμ, εκτός αν κάποιος δηλώνει πνευμονολόγος. Ο γιατρός σου, είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος να σου απαντήσει, άσχετα με τη σχέση του ή τις γνώσεις του για το ητ. Αυτός και μόνο έχει την ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 11, 2016, 05:12 »
Απόστολε δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι σπουδές σου και η δουλειά σου (στο ΤΜΗΜΑ ΠΩΛΗΣΕΩΝ!), είναι θέμα κοινής λογικής.
1. Ο άνθρωπος ρώτησε: "πιστευετε οτι πρεπει να σταματησω να ατμιζω για λιγο καιρο (τουλαχιστον οσο κραταει η αντιβιωση, 5-7 ημερες)". ΧΡΟΝΟ ρωτάει!

2. Με κανένα φάρμακο δεν έχει βρεθεί αλληλεπίδραση υγρών και δεν είναι και το πιο πιθανό να σε ρωτάει κάποιος για άτμισμα και αντιβίωση. Άπειροι ατμιστές ατμίζουν με αντιβίωση!

3. Όσον αφορά τα πνευμόνια... ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΛΑΚΑ; Θες σοβαρά να σου βρω από πού προκύπτει πως το να ατμίζεις γλυκερίνη και αρώματα επηρεάζει τα πνευμόνια; ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ; ΤΙ #$%& ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΕΥΚΑΛΥΠΤΟΣ;
Τα έχω τα ρημάδια τα λινκ των ερευνών αλλά μα το θεό ΤΙ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ; Θα μας κλείσουν μέσα και θα έχουν και δίκιο!



Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 11, 2016, 06:54 »
Βρε παιδια, μην τσακωνεστε, δσν χρειαζεται. Δεν θα ατμισω για κανενα μηνα και βλεπουμε...και αν αρχισω τα στερητικα νικοτινης, θα παρω patch...

Σας ευχαριστω ολους και τον καθενα ξεχωριστα που ασχοληθηκατε με το θεμα μου!!!! Να ειστε καλα!!!

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 11, 2016, 07:48 »
@ BigSur


Λεει ο φιλος,     ''πιστευετε οτι πρεπει να σταματησω να ατμιζω για λιγο καιρο (τουλαχιστον οσο κραταει η αντιβιωση, 5-7 ημερες)...ή πρεπει να κανω μεγαλυτερη παυση??''
Τουλαχιστον οσο κρατα η Αντιβιωση ρωταει. Χρονο μεν,αλλα για οσο παιρνει  ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ.
Του απαντησα πανω σ'αυτο, στο αντικειμενο που κατεχω. Δηλαδη πως VG,PG και εγκεκριμενα αρωματα τροφιμων,απο τις ΟΔΗΓΙΕΣ  που βαζουμε εκ του ΝΟΜΟΥ,ως φαρμακευτικες εταιρειες,για τα αντιστοιχα φαρμακα αντιβιωσης, ΔΕΝ, επαναλαμβανω ΔΕΝ, υπαρχουν αλληλεπιδρασεις του ενος προς το αλλο. Λεει ο φιλος..... τουλαχιστον οσο κρατα η αντιβιωση......  Τι Ατμιζουμε? 
VG, PG, ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ  αρωματα.
Δηλαδη με δυο λογια ,  η αντιβιωση θα κανει τη δουλεια της και ο ατμος με τα συμπαρομαρτουντα, τη δικη του! Τοσο απλα,τοσο κατανοητα. Αυτο σημαινει ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ, που δεν υπαρχει σ'αυτην την περισταση και περιπτωση.
Τι δεν καταλαβαινεις και εξανιστασαι?
Αυτο περαν ολων των αλλων,  δεν ειναι θεμα κοινης λογικης?
Το ξερεις πως το εκδοχο glykerol ή glykerin  το εχουν παρα πολλα φαρμακα?
Του απαντω επι λεξει του φιλου.
Δε θα σου μιλησω σα γιατρος, αλλα το επαγγελμα μου, παρεχει τα φαρμακα που δινουν οι γιατροι. Με την αντιβιωση που σου εδωσαν σιγουρα δεν αντενδεικνυται το ατμισμα. Δηλαδη οι ουσιες που εχουν μεσα τα υγρα μας, δεν αλληλεπιδρουν με την αντιβιωση. Οποτε απο κει δεν εχεις φοβο. Σου εδωσαν αναπνευστικη κινολονη που αρχιζει απο  Ave.. και μια κεφαλοσπορινη? ¨Η μια κλαρυθρομυκινη?
ΟΣΑ  ΕΓΡΑΨΕΣ  ως  1 και 2 ποιο πανω για να στηριξεις την αποψη σου, τα επικαλουμαι ο ιδιος εδω και τοσα ΠΟΣΤ!!
Που ακριβως διαφωνεις????
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ σ'αυτα που γραφω???? Οταν ο ιδιος τα επικαλεισαι ως αποψη σου στην αναρτηση σου??  Τον ρωταω στη συνεχεια για να κανουμε κουβεντα, για τα φαρμακα που του εδωσαν. Αρρωστος ειναι και μπηκε να ακουσει κατι, ενα λογο , που ειναι το κακο?
Για παμε και στο 3. Τις συσκευες Νεφελοποιησης που χρησιμοποιουν οι ΠΝ για να δινουν τα φαρμακα που εχουν ως εκδοχα και glykerol, τις εχεις ακουσει ποτε?  Οι ΝΕΦΕΛΟΠΟΙΗΤΕΣ λοιπον δεν κανουν τιποτ'αλλο παρα μονο να δινουν τα φαρμακα υπο μορφην ατμου. Και υπαρχουν πιστεψε με παρα πολλοι που κανουν Νεφελοποιηση και με ΠΝευμονια.

Το ξερεις πως τις δεκαετιες 60-70 κανανε μελετες για απολυμανση Νοσοκομειακων χωρων με εκνεφωματα PG,με θαυμασια αποτελεσματα, αλλα το μηδαμινο κοστος απο τη μια και τα οικονομικα συμφεροντα των Φαρμακευτικων απο την αλλη δεν επετρεψαν την καθιερωση της μεθοδου,αφου επιλεχτηκαν αλλες πολυ πιο ακριβες -ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ- λυσεις?

Ξερεις οσοι ειναι σε( ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΩΛΗΣΕΩΝ!)  -ετσι ακριβως το εγραψες-  στο Αντικειμενο μου, μπορει να εχουν σπουδασει περαν του μαρκετιγκ και φαρμακευτικη,μοριακη βιολογια,ακομη και γιατρους εχουμε στο χωρο μου.

Υ.γ Μη φοβασαι για το φορουμ, δε θα κλεισουν κανεναν μεσα, μ'αυτα που γραφουμε.
Ρωτα και το Φαρσαλινο.






Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Βρε παιδια, μην τσακωνεστε, δσν χρειαζεται. Δεν θα ατμισω για κανενα μηνα και βλεπουμε...και αν αρχισω τα στερητικα νικοτινης, θα παρω patch...

Σας ευχαριστω ολους και τον καθενα ξεχωριστα που ασχοληθηκατε με το θεμα μου!!!! Να ειστε καλα!!!
Περαστικα φιλε Κωστα και μην πανικοβαλλεσαι. Αν ηξερες ποσο κοινη ειναι η Πνευμονια και ποσοι γιατροι ατμιζουν κρυωμενοι με αντιβιωση, θα χαμογελουσες τωρα   :)) :))Αν ησουν στους ΠΝ για εξεταση θα τους επαιρνα εκεινη την ωρα και θα σου εγραφα τι θα λεγανε. Που ξερω δηλαδη, γιατι δυο εχουν ελθει απο Αγγλια και εχουν καλη αποψη για το ατμισμα. Και γω στο Σωτηρια ημουν μεχρι πολυ αργα το βραδυ,αλλα για δουλεια. ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2016, 08:04 από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 11, 2016, 08:55 »
Ρε παιδιά, ώρες - ώρες το "τερματίζουμε" μιλάμε.... :))
είτε από την πλευρά αυτού που ρωτάει... είτε απο την πλευρά αυτών που απαντάνε...
Ο αποστόλης έχει σαφώς δίκιο σε πολλά (οι εισπνοές ατμού ακόμα ενδείκνυνται ως αγωγή για αντιμετώπιση πνευμονικών παθήσεων
καθώς καιτου ανωτέρω αναπνευστικού) αλλά σαφέστερα όπως αναφέρει δεν είναι γιατρός. Γνώση αντικειμένου πάντως έχει.

Από την άλλη και τον γιατρό να ρωτήσεις θα σου πεί: "ούτε για αστείο".
Φίλε μου όταν έχεις πνευμονία διεγνωσμένη απο γιατρούς και σου δίνουν φαρμακευτική αγωγή, δεν μπαίνεις να ρωτάς στα φόρουμ
αν μπορείς να ντουμανιάζεις.... Δηλαδή τι περιμένεις να σου πούνε; Ναι; Οχι; και τα δυό;  Ημαρτον....
Αρμόδιοι και υπεύθυνοι είναι ΜΟΝΟ οι γιατροί που σε εξέτασαν και έκαναν την διάγνωση.
Ουδείς άλλος. Τόσο απλό. Τώρα αν θες να τραβήξεις καμιά τζούρα τράβα....απλά θα καθυστερήσεις να γίνεις καλά.
Περαστικά σου φίλε μου και γρήγορανα γίνεις καλά να ξαναντουμανιάσεις  !!! :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 11, 2016, 09:46 »
Εγώ φίλε απορώ πως με πνευμονία μπορεις και σκεφτεσαι να ατμίσεις. Εγώ μια εβδομαδα με ίωση και κλειστό λαιμό δεν το ακουμπησα καν... στην ιδέα των αρωματων μου ερχόταν αναγούλα...φανταζομουν να εισπνεω ατμό και πνιγόμουν. Μια εβδομαδα τιποτα. Αφου σκεφτομουν οτι μπορει να το κοψω και αυτο. Βεβαια όταν εστρωσα και εφτιαξε και η γευση μου σιγα σιγα του έδωσα και καταλαβε πάλι.
Τώρα όσον αφορά το ερώτημα σου θεωρλω πως είναι ιατρικό και θα πρέπει να απευθυνθεί μονο σε γιατρους. Αν και την απάντηση την ξέρεις...μξν κρυβόμαστε. Τώρα αν εσυ νοιώθεις ασφαλεια με την απάντηση και τοποθετηση του καθενός άσχετου συμπεριλαμβανομένου και εμού ...έκανες την τυχη σου.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 11, 2016, 10:32 »
Εγώ φίλε απορώ πως με πνευμονία μπορεις και σκεφτεσαι να ατμίσεις. Εγώ μια εβδομαδα με ίωση και κλειστό λαιμό δεν το ακουμπησα καν... στην ιδέα των αρωματων μου ερχόταν αναγούλα...φανταζομουν να εισπνεω ατμό και πνιγόμουν. Μια εβδομαδα τιποτα. Αφου σκεφτομουν οτι μπορει να το κοψω και αυτο. Βεβαια όταν εστρωσα και εφτιαξε και η γευση μου σιγα σιγα του έδωσα και καταλαβε πάλι.
Τώρα όσον αφορά το ερώτημα σου θεωρλω πως είναι ιατρικό και θα πρέπει να απευθυνθεί μονο σε γιατρους. Αν και την απάντηση την ξέρεις...μξν κρυβόμαστε. Τώρα αν εσυ νοιώθεις ασφαλεια με την απάντηση και τοποθετηση του καθενός άσχετου συμπεριλαμβανομένου και εμού ...έκανες την τυχη σου.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν σκεφτομαι να ατμισω προς Θεου οσο καιρο ειμαι με πυρετο ακομα...δεν μπορω καν στην ιδεα, απλως ρωταω για τη  στιγμη που θα μειωθει τελειως ο @##$@@$#πυρετος....τελος παντων, οπως σας ειπα αποφασισα να μην το βαλω στο στομα μεχρι να γινω τελειως καλα!!!

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 11, 2016, 10:43 »
Και πολύ καλά θα κάνεις. Φύλαγε τα ρούχα σου για να 'χεις τα μισά λέει η παροιμία.

Και να πω και κάτι ακόμα:
Ίσως ήταν λάθος σου που έκανες μια τόσο σοβαρή ερώτηση υγείας σε ένα φόρουμ, ειδικά από τη στιγμή που ΔΕΝ είναι ιατρικό ή επιστημονικό φόρουμ.
Από την πλευρά σου βέβαια το καταλαβαίνω, υποστήριξη ήθελες ή ίσως αναφορές με παρόμοιες εμπειρίες.

Αν όμως (χτύπα ξύλο) η κατάστασή σου χειροτέρευε, έστω και λίγο, ποιόν ακριβώς θα κατηγορούσες;
Ένα τύπο που δεν τον ξέρεις, δεν ξέρεις το όνομά του, ποιός είναι, πού μένει, τί δουλειά κάνει, πόσες γνώσεις έχει, και που αύριο μπορεί να μην ξαναμπεί και ποτέ εδώ μέσα; ή θα προτιμούσες την ευθύνη για την υγεία σου να την έχει πάρει ένας γιατρός, που για χρόνια έχει σπoυδάσει και εφαρμόσει ακριβώς αυτό για το οποίο πήγες να τον δεις; και που εντέλει εκ του ρόλου του θα πάρει την ευθύνη για την κατάσταση της υγείας σου;

Think about it.

Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 11, 2016, 10:47 »
Καταλαβαινω τι εννοεις φιλε μου, αλλα ειμαι 41 χρονων και πιστεψε με ξερω να προσεχω τον εαυτο μου. Αποψεις ηθελα να παρω, ή παρομοιες εμπειριες. Προφανως και θα φιλτραρα τα παντα!!! Τελος παντων, συγνωμη αν ανησυχησα το φορουμ...

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2016, 11:06 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 11, 2016, 10:54 »
Καλημέρα και περαστικά και από μένα.
Εκτός από καλλιτέχνης (εν αγνοία της τέχνης ευτυχώς)  ::) είμαι και φαρμακοποιός με πείρα 32 ετών πίσω από τον πάγκο. Εν ολίγοις λοιπόν...

1) Απευθύνεσαι (όπως έκανες) μόνο σε ειδικούς γιατρούς και ακολουθείς κατά γράμμα ότι σου πουν!
2) Κανένας γιατρός οποιασδήποτε ειδικότητας δεν θα σου δώσει το πράσινο φως να ατμίσεις. Όχι για τυχόν αλληλεπιδράσεις με τις δραστικές ουσίες των φαρμάκων που παίρνεις, ούτε απαραίτητα γιατί θεωρεί ότι θα επιβαρύνει λίγο/πολύ/καθόλου τους πνεύμονες. Απλά επειδή για αυτόν δεν υπάρχει αντικειμενικός λόγος να ατμίσεις για κάποιες μέρες/εβδομάδες και άρα γιατί ο γιατρός να πάρει το οποιοδήποτε ρίσκο? Λογικό είναι άλλωστε. 
Μην ξεχνάς ότι από τους γιατρούς περνάνε χιλιάδες ασθενείς. Σε κάποια περίπτωση μπορεί κάτι να πάει στραβά ή έστω όχι τόσο καλά όσο θα έπρεπε. Μπορεί τότε κάποιος ασθενής ή συγγενής του να κατηγορήσει τον γιατρό για μία επιλογή του, έστω και αν ΔΕΝ έφταιγε αυτή για το αποτέλεσμα. Τότε άντε να βρεί άκρη. Και όπως λέγανε και οι αρχαίοι Ελληνες, "better safe than sorry". Το ίδιο π.χ. γίνεται σε μιά εγκυμοσύνη. Τι θα πεί στην εγκυμονούσα ο γυναικολόγος της? Κανένα φάρμακο! Στην ανάγκη κανένα Deponάκι. Αν όμως χρειαστεί πραγματικά κάποιο φάρμακο τότε θα συνεκτιμήσει την ασθένεια με τον κίνδυνο της λήψης του αναγκαίου φαρμάκου και θα αποφασίσει ανάλογα.

Αυτά.
By the way, αν κάποιο μέλος χρειάζεται κάποια φαρμακευτική (και όχι ιατρική) συμβουλή, θα είναι χαρά μου να τον βοηθήσω αν μπορώ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 11, 2016, 18:16 »
  • Δεν υπάρχουν "εγκεκριμένα" αρώματα.
  • Δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο πρωτόκολλο έγκρισης αρωμάτων για άτμισμα.
  • Δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο φορέας που με γνώση να εγκρίνει, πιστοποιεί, ελέγχει αρώματα για άτμισμα.
  • Glycerol και glycerin είναι απλώς ονόματα της γλυκερίνης. Γλυκερίνη έχουν πολλά προϊόντα που κάνουν πολλά πράγματα. Αυτό δεν σημαίνει πως μπορεί να την ατμίζει άνθρωπος με πνευμονία.
  • Κανείς δεν ρώτησε για αλληλεπίδραση με φάρμακο. Ρώτησε μόνο αν μπορεί να ατμίζει.
  • "Ατμός" = κάθε αέριο που προκαλείται αν θερμανθεί μια στερεά ή υγρή ουσία. Άλλο ο ατμός νερού (υδρατμός) που ρουφάει κανείς με ευκάλυπτο για το κρύωμα, άλλο ο ατμός γλυκερίνης που ατμίζουμε, άλλο ο ατμός μολύβδου που σε στέλνει στα θυμαράκια.
  • Όποιος δεν καταλαβαίνει πως ο ατμός των υγρών δεν είναι αυτός που βγαίνει από μια κατσαρόλα καλύτερα να μην συμβουλεύει ανθρώπους: θα τους πάρει στο λαιμό του.
  • Η χρήση ΗΤ επιβαρύνει σε κάποιο βαθμό την λειτουργία των πνευμόνων. Λίγο μεν, πολύ λιγότερο από του τσιγάρου, αλλά είναι πάγιο αποτέλεσμα σε ιατρικές μελέτες. Είναι απίστευτο να μην αποθαρρύνουμε από το άτμισμα πάσχοντα από πνευμονία χωρίς να έχουμε ειδικές γνώσεις.
  • Οι νεφελοποιητές δίνουν φάρμακα, όχι Cuban Cigar της Liqua.
  • Η PG έχει παρουσιάσει οφέλη (σε μικρές συγκεντρώσεις). Οι έρευνες δεν έγιναν στα 60-70 αλλά στην δεκαετία του '40. Οι εικασίες που έγιναν για το πώς και δεν χρησιμοποιήθηκαν ευρύτερα είναι εικασίες,  όχι γεγονότα.  Πηγές: (1), (2)
  • Δεν χρειάζεται να "ρωτήσω τον Φαρσαλινό". Τον παρακολουθώ από το πρώτο ποστ στο φόρουμ και  είναι εκπληκτικά προσεκτικός στο σε ποιούς απευθύνεται το ΗΤ και πότε.

Το ότι το φόρουμ λειτουργεί με την λογική "όλα είναι απόψεις, εμείς δεν θα κακοκαρδίσουμε κανέναν" και οι συμφορουμίτες με την λογική "μα βρείτε τα, πώς κάνετε έτσι βρε παιδιά!" σε θέματα ΥΓΕΙΑΣ είναι σοκαριστικό. Δηλαδή το ζήτημα είναι να μην θιχτεί ο Α ή ο Β που θα μας κάνει μούτρα αν του πούμε πως παραλογίζεται, όχι να προστατέψουμε τους συνατμιστές.
:thumpdown:

@costas1975
Δεν ανησύχησες το φόρουμ Κώστα. Είχες χαρμανιάσει, ήθελες να ατμίσεις και στράφηκες σε αυτούς που μπορεί να σου έλεγαν "άτμισε" -όπως ξέρεις πως δεν θα σου έλεγε ο γιατρός σου. Το φόρουμ στην έφερε γιατί άκουσες πως είναι σαν τον ευκάλυπτο. Σαν να ρωτούσες σε καφενείο δηλαδή...
Περαστικά σου.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2016, 18:39 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 11, 2016, 18:28 »
Καλά πλάκα κάνουμε τώρα? Ο άνθρωπος περνάει πνευμονία και συζητιέται αν πρέπει να ατμίζει ή όχι? Μέχρι να γίνει καλά ευνοείται πως ΟΧΙ. Τίποτε παραπάνω τίποτε παρακάτω 

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονία
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 12, 2016, 02:48 »
Δεν σκεφτομαι να ατμισω προς Θεου οσο καιρο ειμαι με πυρετο ακομα...δεν μπορω καν στην ιδεα, απλως ρωταω για τη  στιγμη που θα μειωθει τελειως ο @##$@@$#πυρετος....τελος παντων, οπως σας ειπα αποφασισα να μην το βαλω στο στομα μεχρι να γινω τελειως καλα!!!

...ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ  ή αλλιώς λοίμωξη κατωτέρου αναπνευστικού.
Κύρια συμπτώματα είναι: Πυρετός (όχι πάντα), Δύσπνοια (αίσθημα έλλειψης αέρα), ταχύπνοια (γρήγορη αναπνοή >20 αναπνοές /λεπτό), πλευροδυνία (πόνος στο στήθος - θώρακα κατά την βαθιά εισπνοή), παραγωγικός βήχας, κακουχία, κ.α. .
Τυπική ή άτυπη δεν έχει να κάνει με την σοβαρότητα, αλλά με την αιτία (διαφορετικοί μικροοργανισμοί), την διαφορετική συμπτωματολογία  και την στοχευμένη επιλογή συγκεκριμένου αντιμικροβιακού από τον θεράποντα.
Η πνευμονία επίσης διακρίνεται σε αυτή της κοινότητας (ηπιότερη - λιγότερο ανθεκτικά μικρόβια)  και την ενδονοσοκομιακή (συνήθως σοβαρότερη από πολυανθεκτικούς μικροοργανισμούς).
Τουλάχιστον όσον αφορά στην μικροβιακή, πνευμονία της κοινότητας, την μάχη την κερδίζουμε εμείς στο 99% των περιπτώσεων, μόνο που το πεδίο της μάχης, είναι ο ίδιος μας ο πνεύμονας και άρα δυσκολεύεται η λειτουργία της αναπνοής. Κύριο χαρακτηριστικό, ακόμα και της ήπιας πνευμονίας, είναι η υποξυγοναιμία,λόγω χαμηλής ικανότητας του πνεύμονα να εξασφαλίσει άφθονο οξυγόνο στον οργανισμό μας.
Όταν αυτή η ικανότητα μειωθεί σοβαρά τότε η πνευμονία αντιμετωπίζεται ενδονοσοκομειακά, με ενδοφλέβια θεραπεία, οξυγονοθεραπεία και εισπνεόμενα βρογχοδιασταλτικά.
Στην περίπτωσή σου φίλε Κώστα οι συνάδελφοι που σε εξέτασαν διαπίστωσαν, κατά πάσα πιθανότητα, ήπιας μορφής πνευμονία και γι' αυτό επέλεξαν την θεραπεία στο σπίτι.
Θεραπεία: 1. Αντιμικροβιακά από του στόματος
                2. Ανάπαυση
                3. Καλή διατροφή
 και ίσως 4. εισπνεόμενα βρογχοδιασταλτικά.

Πορεία της νόσου: Ο πυρετός συνήθως υποχωρεί την τρίτη ημέρα μετά την έναρξη των ανιβιοτικών, η ταχύπνοια - αναπνευστική δυσχέρεια - βήχας μετά το 10ήμερο και η ακτινολογική εικόνα μετά από 4 εβδομάδες. Συνήθως στον ασθενή χορηγούμε αναρρωτική άδεια 15 ημερών.

Στην θέση σου, δεν θα άτμιζα, τουλάχιστον για 1 εβδομάδα, αναλογιζόμενος και την πιθανότητα να ήμουν ήδη σε νοσοκομειακό θάλαμο.
Κάποιοι ασθενείς με πνευμονία, κατάφεραν να κόψουν το κάπνισμα, γιατί συνήθως η ίδια η ασθένεια δημιουργεί απέχθεια σ' αυτό.
Νομίζω ότι και ο ίδιος δεν θα το θέλεις...

Περαστικά και σύντομα ....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10564 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364