vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Κομματακι συρματος στο υγρο

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 26, 2016, 13:28 »
Τι να πω όπως το θέτετε όλοι αρχίζω και νιώθω χαζός...
Αδίκως χάλασα το βράδυ μου!

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 26, 2016, 13:35 »
Άδικα ανησύχησες, το ότι τον καθάρισες με το που το είδες καλά έκανες :)

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 26, 2016, 13:50 »
Τι να πω όπως το θέτετε όλοι αρχίζω και νιώθω χαζός...
Αδίκως χάλασα το βράδυ μου!

Χαζός δεν είσαι, καλά κάνεις και προσέχεις... ;) 

Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 26, 2016, 15:33 »
Μου φαινεται οτι πρεπει να ανοιξουμε ενα νημα με βασικες γνωσεις ανατομιας..... :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 26, 2016, 16:15 »

Φίλε kps. Δε γίνεται να εισπνεύσεις κάτι στερεό που υπάρχει στο υγρό. Το υγρό ατμοποιείται και εισπνέουμε τον ατμό, δε φτάνει ως υγρό στο στόμα ώστε να συμπαρασύρει ό,τι άλλο έχει παρεισφρήσει μέσα. Κάποιες σπάνιες φορές που φτάνει στο στόμα ελάχιστη ποσότητα υγρού είναι από υπερτροφοδοσία. Είναι σταγονίδια όμως και δε μπορούν να συμπαρασύρουν οτιδήποτε.
 Εσύ το ξέρεις φυσικά πως δεν είσαι χαζός. Όμως εύχομαι να θυμόμαστε εδώ μέσα πως όλοι κάναμε, στα πρώτα ατμιστικά μας βήματα, χαζές ( κατά την άποψη των έμπειρων) ερωτήσεις ή γράψαμε ανοησίες. Αν τα θυμόμαστε αυτά θα αποφεύγουμε οποιαδήποτε άμεση ή έμμεση ειρωνεία σε οποιαδήποτε ανησυχία νέου συνατμιστή και θα βοηθά ο ένας τον άλλο μας ουσιαστικά…
Πώς θα αλληλοβοηθηθούμε αν φοβόμαστε πως θα δεχτούμε ειρωνικά σχόλια σε κάποια ερώτησή μας και το βουλώνουμε;
Διερωτώμαι: Μήπως το άτμισμα συνολικά φαίνεται χαζό στους άλλους, ακόμα και στους καπνιστές;  Μήπως γενικά η πρόσληψη νικοτίνης  είναι χαζή για τους μη νικοτινομανείς;
Ατμοευτυχείτε     

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 26, 2016, 16:54 »
Κανείς δεν είπε κανέναν χαζό. Ο φίλος καλά έκανε και ανησύχησε. Όταν δεν ξέρεις κάτι σίγουρα, καλύτερα να τείνεις προς την υπερβολή παρά προς την αδιαφορία.

Παρόλα αυτά δεν έχω δει ποτέ κανέναν να ειρωνεύεται τις χαζές ή απλοϊκές ερωτήσεις κανενός "νέου" εδώ μέσα. Δεν ξέρω γιατί θεωρείς πως κάποιος θα μπορούσε να φοβάται κάτι τέτοιο. 

Ίσα ίσα το αντίθετο μάλλον συμβαίνει. Μόνο προθυμία βλέπω να βοηθηθούν όλοι, "νέοι" και "παλιοί", ακόμα και αυτοί που ρωτάνε και περιμένουν τα πάντα έτοιμα στο πιάτο, χωρίς να ασχοληθούν μόνοι τους να ψάξουν λιγάκι.

Από την άλλη βέβαια, το πώς αντιμετωπίζονται κάποιοι που εμμένουν σε λανθασμένες απόψεις και προτροπές, με ρίσκο να συμπαρασύρουν "νέους" σε λάθος ή ακόμα και επικίνδυνα μονοπάτια, είναι διαφορετικό τελείως θέμα και άσχετο με παλαιότητες.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 26, 2016, 20:52 »
Παρακαλώ, ας μείνουμε στο τελευταίο off topic μήνυμα και ας μην το συνεχίσουμε.
(κάποια μηνύματα εκτός θέματος διαγράφηκαν).

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 26, 2016, 21:50 »
Παιδια δεν παρεξηγηθηκα με κατι ουτε φυσικα θεωρω την ερωτηση μου χαζη! Απλα δεν ξερω χθες οταν ειδα το συρμα μεσα στο υγρο τρελαθηκα ειμαι ατμιστης 1,5 χρονο κι εχουν περασει πολλοι ατμοποιητες απο τα χερια μου γνησιοι κ κλωνοι αλλα χθες δεν ξερω πως το σκεφτηκα κ λεω αν περναγε! Μετα που ηρεμησα βεβαια σκεφτηκα οτι λεω ανοησιες κι εσεις βεβαια με επαναφερατε στην ταξη!

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 26, 2016, 22:22 »
Αυτό είναι το καλό της υπόθεσης, ότι τελικά όλοι είμαστε εδώ να βοηθάμε και να βοηθηθούμε ;) 

Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 26, 2016, 23:50 »
Για να μην παρεξηγηθω πραγματικα πιστευω οτι πρεπει να ανοιχτει ενα νημα με βασικες γνωσεις ανατομιας. Ολοι μας νεοι και παλιοι εχουμε κανει "χαζες" σκεψεις.
Μηπως πρεπει να σκεφτουμε σοβαρα να απασχολησουμε τον κυριο Φαρσαληνο για αυτο?

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 27, 2016, 00:02 »
Εμένα μου φαίνεται καλή η ιδέα.. Θα μπορούσε όμως να γίνει και μια προσπάθεια από την συντονιστική ομάδα του φορουμ, γιατρούς και όσους μπορούμε να βοηθήσουμε να δώσουμε και μια πιο εκλαϊκευμένη ενημέρωση σχετικά με τις διάφορες έρευνες που τρέχουν για το ΗΤ, ώστε να καταρριφθούν μύθοι και να απαντώνται τέτοιες ερωτήσεις

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 27, 2016, 10:33 »

Α!!! Σοβαρά το έγραφες rodokanator  .
Δε νομίζω πως μας ενδιαφέρει τίποτ΄ άλλο από τη λειτουργία του αναπνευστικού. Σε αυτό όμως πιστεύω πως όλοι ξέρουμε τα απαραίτητα. Ακόμα κι αυτοί, οι λίγοι εδώ μέσα που τσίμπησαν και πίστεψαν τα περί «υγρό στους πνεύμονες» καθησυχάστηκαν γρήγορα. (οι «εκεί έξω» μας είναι αδιάφορο το τι πιστεύουν).
 Από την άλλη …κακό δεν κάνει. Ό,τι μαθαίνεις χρήσιμο είναι.  Προσωπικά θεωρώ πως στο ατμιστικό μέρος γνωρίζω αυτά που πρέπει.
  m1chael. Σχετικά θέματα τρέχουν ήδη από καιρό. Ψάξε, εδώ μέσα έχει θησαυρούς. Ώρες-ώρες αισθάνομαι χρυσοθήρας. Αισθάνομαι βέβαια και λίγο άσχημα γιατί δρέπω χρυσάφι το οποίο συσσώρευσαν άλλοι… 

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 27, 2016, 13:25 »
Το εν λόγω θέμα "φαίνεται" να είναι στα όρια του αστείου, για κάποιους έμπειρους ατμιστές που έχουν ακούσει και διαβάσει πολλά, και έχουν ψάξει και βρει τις απαντήσεις. Για κάποιους νέους τέτοια θέματα φαίνονται τρομακτικά και είναι λογικό. Θυμήσου απλά το τί είχε γίνει παλιότερα με το περιβόητο "υγρό στους πνεύμονες"  :tongue-eyes:
Μάλον παρεξηγήθηκα.Ούτε παλιός είμαι Σπύρο ούτε έμπειρος καλέ μου φίλε, απλά τρέξαμε να απάντήσουμε στην ανησυχία του φίλου που ΔΕΝ είναι νέος στον ατμο, που  με την σειρά του ανησύχησε κ εμάς βλέποντας  ΤΙΤΛΟ ΘΕΜΑΤΟΣ σε δημόσιο φόρουμ  ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ ΣΥΡΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΥΓΡΟ που εκτος των άλλων μπορέι να έχει επικίνδυνες προεκτάσεις από τυχόν κομήτες και περαστικούς του φόρουμ... ( Ρε συ κάπου πήρε το μάτι μου για σύρμα στα υγρα)....Εσυ τα ξέρεις καλά αυτά σαν έμπειρος moderator (edit) όπως κ εγω ξέρω καλά σαν μπαρμαν πόσο άσχημο πράγμα είναι στην ιδέα και μόνο αν εκείνος ο μικρός κρύσταλος στο σφηνάκι don julio που μόλις ήπια δεν ήταν παγάκι αλλά γυαλί, και να  φαντάζομαι ξαφνικά ότι έχω κατακρεουργηθεί και έχω πλημμυρίσει στο αιμα!!!
Και ξαναζητάω μεγάλη ΣΥΓΝΩΜΗ ειδικά από το παλικάρι και απ όλους σας αν η λέξη αστειό ερμηνεύτικε διαφορετικά, που απλά έτσι γρήγορα που το έγραψα αφορούσε και μόνο την τροπή που πήρε? η συζήτηση, πως ένα ΚΟΜΑΤΑΚΙ ΜΕΤΑΛΟ η κάποιο στερεό μπορεί να φθάσει στον πνεύμονα μέσω ενός ατμοποιητή η μασώντας το ας πούμε.
Καταλαβαινω την τρομάρα που πήρε όπως και όλοι μας, αλλά ο διάόλος καραδοκεί, και τέτοια θέματα μπορεί να ξεφύγουν πολύ εύκολα από τα όρια του σοβαρού και όχι μόνο.
Αυτά από μένα και ξανά συγνώμη αν φάνηκε ότι υποβάθμισα εσκεμένα το κατα τα άλλα τρομακτκό περιστατικό.
Τελικά κάνει να πυρώνουμε το σύρμα /??/ :tongue_smilie: :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2016, 18:55 από savo »

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 27, 2016, 13:40 »
μην μασάς φιλε μου δεν πρόκειται να σου συμβεί τίποτα άδικα ανησύχησες τόσο πολύ...!!! ;) 

φυσικά αν παρατηρήσουμε κάτι περίεργο πρέπει φυσικά να δώσουμε σημασία έστω και στην λεπτομέρεια... είμαι ατμιστης νέος μόλις 2μηνών και μέσα από το forum έμαθα παρα πολλά πράγματα και έτσι κατέληξα να έχω και εγώ μοντακια και ένα σωρό ατμοποιητες   αυτή την στιγμή ατμίζω με kayfun V4 πάνω σε ProVari 3  πύραυλος το εργαλείο   8) 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κομματακι συρματος στο υγρο
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 27, 2016, 14:01 »
Το θεωρώ εντελώς απίθανο να μπορέσει ένα κομματάκι σύρματος να καταφέρει να φτάσει στον λάρυγγα - πόσο μάλλον στους πνεύμονες - για τους λόγους που αναφέρθηκαν και από προηγούμενα μέλη που έγραψαν σχετικά.

Θεωρητικά, και εντελώς τραβηγμένο όμως, αν γινόταν κάτι τέτοιο - με τόσο μεγάλο αντικείμενο που φαίνεται με γυμνό μάτι - το σώμα μας θα αντιδράσει από μόνο του με τον πιο συνηθισμένο τρόπο: Βήχας μέχρι να αποβάλει το αντικείμενο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10627 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364