vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

240 επισκέπτες, 4 χρήστες
th3ofilos, Jorge, Xxristos, lounik

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ο μόνος τρόπος να το μάθουμε είναι με στοιχεία και όποιες γνώσεις έχει ο καθένας μας, να απαντάμε είτε σε φόρουμ είτε σε Facebook είτε σε youtube είτε σε ραδιόφωνα και κάποια στιγμή θα προκύψει και κάποιος με περισσότερη γνώση να διελευκάνει περαιτέρω τα θέματα. Όχι μόνο για τα σύρματα αλλά για το οτιδήποτε. Εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω.


Το να δεχόμαστε το οτιδήποτε λέγεται από τον Φαρσαλινό ή όποιον άλλον ως 100% αληθές και ακριβές δε βοηθάει σε τίποτα ειδικά όταν υπάρχουν τεράστιες τρύπες σε αυτά που λέει.
Αν σε ενδιαφέρει, θα ξαναβγώ ζωντανά με τον Κώστα για να καλύψω τις όποιες τρύπες νομίζεις ότι υπάρχουν. Με χαρά θα ήθελα να ακούσω και τα δικά σου στοιχεία από μετρήσεις και δημοσιεύσεις, κι αν έχεις κάτι περισσότερο αλλά τεκμηριωμένο να πεις θα ήθελα κι εγώ να μάθω.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Κύριε Φαρσαλινέ, μιας και σας βρήκαμε εύκαιρο, αν και παντελώς άσχετο με αυτό που συζητάμε, αλλά επειδή έχει γίνει πολλάκις η ερώτηση στο φόρουμ μας.

Για τα ΝΕΤ υγρά τι έχετε να πείτε; Είχα διαβάσει μια σχετική δημοσίευσή σας, αλλά θα ήθελα να μας πείτε περισσότερα. 

Προφανώς, θεωρώ ότι ως γιατρός δεν μπορείτε να τα προτείνετε, αλλά ποια είναι η επικινδυνότητά τους σε σχέση με τα συμβατικά υγρά και ποια σε σχέση με το κτ; 

Υ.Γ. Όσον αφορά τον προηγούμενο λάθος πολλαπλασιασμό, mea culpa. 

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Είχα κάνει 2 μελέτες, μια μελέτη τοξικότητας σε κύτταρα και μια όπου ανέλυσα τα υγρά για διάφορα τοξικά που προέρχονται από τον καπνό (νιτροσαμίνες, νιτρικά, φαινόλες κλπ).
Στην πρώτη είχα βρει αυξημένη τοξικότητα σε σχέση με άλλα υγρά που δεν ήταν NETs, την οποία μάλιστα επιβεβαίωσα με 2ο δείγμα που αγόρασα πριν δημοσιεύσω τη μελέτη. Στη δεύτερη βρήκα μικρές μόνο διαφορές, παρόλο που λόγω της πρώτης μελέτης περίμενα να βρω περισσότερες διαφορές.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Όσοι ατμίζουμε με mesh γιατρέ, να συντάσσουμε διαθήκη σιγά σιγά? :laugh1:  
Πέρα από την πλάκα που έκανα από πάνω, η ερώτηση ήταν απολύτως σοβαρή. Όχι για τη διαθήκη φυσικά, αλλά για το mesh το οποίο πυρώνουμε με φλόγιστρο σε αρκετούς βαθμούς C, αλλά και το σύρμα της αντίστασης για την εξάλλειψη των hot spot, ενώ στη συνέχεια παραμένει βουτυγμένο στο υγρό για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Αν ελέγξουμε τον παραγόμενο ατμό, αναμένεται να βρούμε πολλαπλάσιες ποσότητες μετάλλων απ' ότι σε ατμοποιητή με βαμβάκι? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Αν σε ενδιαφέρει, θα ξαναβγώ ζωντανά με τον Κώστα για να καλύψω τις όποιες τρύπες νομίζεις ότι υπάρχουν. Με χαρά θα ήθελα να ακούσω και τα δικά σου στοιχεία από μετρήσεις και δημοσιεύσεις, κι αν έχεις κάτι περισσότερο αλλά τεκμηριωμένο να πεις θα ήθελα κι εγώ να μάθω.
Φυσικά και με ενδιαφέρει, όλα με ενδιαφέρουν όσα λέγονται. Προσωπικά ρουφάω πληροφορία και γνώση από όπου μπορώ. Κατά την προσωπική μου άποψη αυτά που παρέθεσα στην εκπομπή μου είχαν σωστή αιτιολόγηση, φυσικά εσείς μπορεί να υποστηρίζετε ότι δεν είχαν και αυτό είναι θεμιτό. Θεωρώ πως εντόπισα τουλάχιστον κάποια σημεία που χρίζουν διευκρινήσεως και μόνο αυτό το θεωρώ θετική προσφορά από την πλευρά μου. 
Θα συγκεντρώσω όλα όσα αναφέρατε στο παρόν ποστ και θα επανέλθω αν το κρίνω απαραίτητο. Γενικά, θεωρώ καλό το ότι άρχισε μια δημόσια κουβέντα. Εσείς μπορεί να επιλέγετε την εκπομπή του Κώστα για να τοποθετείστε, εγώ επιλέγω άλλους τρόπους καθώς διατηρώ δική μου ραδιοφωνική εκπομπή. Δεν έχω σκοπό δηλαδή να τοποθετούμε στο τσατ του VapeLikeGeek για λόγους που δεν έχουν να κάνουν προφανώς με το δικό σας πρόσωπο. 
Έχω εντοπίσει κάποιες αντιφάσεις σε αυτά που γράψατε εδώ στις οποίες θα αναφερθώ όπως θεωρώ πως δικαιούμαι. Χρειάζομαι λίγο χρόνο βέβαια. Καλό Σαββατοκύριακο.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Καλησπέρα γιατρέ,
πολλές φορές ακούγεται απο ατμιστές οτι το ίδιο υγρό στον ίδιο ατμοποιητή έχει καλύτερη γεύση με το τάδε σύρμα αντί του/των άλλων.
Μπορεί να έχει σχέση αυτό με οσα γράφουμε εδω για έκλυση στοιχείων του μετάλλου στο υγρό(αν ισχύει φυσικά αυτή η διαφορά στην απόδοση);

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Φυσικά και με ενδιαφέρει, όλα με ενδιαφέρουν όσα λέγονται. Προσωπικά ρουφάω πληροφορία και γνώση από όπου μπορώ. Κατά την προσωπική μου άποψη αυτά που παρέθεσα στην εκπομπή μου είχαν σωστή αιτιολόγηση, φυσικά εσείς μπορεί να υποστηρίζετε ότι δεν είχαν και αυτό είναι θεμιτό. Θεωρώ πως εντόπισα τουλάχιστον κάποια σημεία που χρίζουν διευκρινήσεως και μόνο αυτό το θεωρώ θετική προσφορά από την πλευρά μου.
Θα συγκεντρώσω όλα όσα αναφέρατε στο παρόν ποστ και θα επανέλθω αν το κρίνω απαραίτητο. Γενικά, θεωρώ καλό το ότι άρχισε μια δημόσια κουβέντα. Εσείς μπορεί να επιλέγετε την εκπομπή του Κώστα για να τοποθετείστε, εγώ επιλέγω άλλους τρόπους καθώς διατηρώ δική μου ραδιοφωνική εκπομπή. Δεν έχω σκοπό δηλαδή να τοποθετούμε στο τσατ του VapeLikeGeek για λόγους που δεν έχουν να κάνουν προφανώς με το δικό σας πρόσωπο.
Έχω εντοπίσει κάποιες αντιφάσεις σε αυτά που γράψατε εδώ στις οποίες θα αναφερθώ όπως θεωρώ πως δικαιούμαι. Χρειάζομαι λίγο χρόνο βέβαια. Καλό Σαββατοκύριακο.
Γράψτε ότι θέλετε, κι αν τα δω θα απαντήσω. Αντιφάσεις πάντως δεν υπάρχουν σε δημοσιευμένα δεδομένα, διότι δεν παρουσίασα προσωπικές μου απόψεις αλλά νούμερα. Από εκεί και πέρα, το γεγονός ότι δεν πήρε κάποιος το συγκεκριμένο σύρμα για να το μετρήσει, κατά τη γνώμη μου δεν λέει τίποτα. Ειδικά όταν κάποιος βγαίνει να καθησυχάσει χωρίς να έχει ούτε μια μέτρηση ως απόδειξη. Το ότι βρίσκεται νικέλιο στον ατμό (και στο υγρό του ατμοποιητή) σημαίνει ότι πρέπει κάποιος να μετρήσει τι κάνει το Ni80 (ή το Ni200 ή όποιο άλλο) ΠΡΙΝ πει ότι δεν έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο κράμα. Κι όχι να λέει ότι δεν έχει πρόβλημα απλά επειδή οι μετρήσεις δεν έγιναν στοχευμένα με το συγκεκριμένο σύρμα.
Τέλος, καλό είναι όλα να κουβεντιάζονται ΔΗΜΟΣΙΑ και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, παρά να ψάχνω (κι αν βρω) κείμενα. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και σκοπός της συζήτησης δεν είναι ανταγωνισμός γνώσεων αλλά σωστή ενημέρωση ώστε ο καθένας να αποφασίζει με βάση στοιχεία κι όχι θεωρίες.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα γιατρέ,
πολλές φορές ακούγεται απο ατμιστές οτι το ίδιο υγρό στον ίδιο ατμοποιητή έχει καλύτερη γεύση με το τάδε σύρμα αντί του/των άλλων.
Μπορεί να έχει σχέση αυτό με οσα γράφουμε εδω για έκλυση στοιχείων του μετάλλου στο υγρό(αν ισχύει φυσικά αυτή η διαφορά στην απόδοση);
Δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Πέρα από την πλάκα που έκανα από πάνω, η ερώτηση ήταν απολύτως σοβαρή. Όχι για τη διαθήκη φυσικά, αλλά για το mesh το οποίο πυρώνουμε με φλόγιστρο σε αρκετούς βαθμούς C, αλλά και το σύρμα της αντίστασης για την εξάλλειψη των hot spot, ενώ στη συνέχεια παραμένει βουτυγμένο στο υγρό για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Αν ελέγξουμε τον παραγόμενο ατμό, αναμένεται να βρούμε πολλαπλάσιες ποσότητες μετάλλων απ' ότι σε ατμοποιητή με βαμβάκι? :dontknow:
Η λογική λέει ότι όσο περισσότερο το σύρμα, τόσο περισσότερα μέταλλα θα βγουν. Αλλά τέτοια μελέτη σε mesh δεν έχω υπόψιν μου. Τα περι διαθήκης είναι υπερβολές. Πάντως η πυράκτωση stainless steel βγάζει εξασθενές χρώμιο κατά την πυράκτωση, που είναι εξαιρετικά καρκινογόνο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Η πυράκτωση γίνεται γιατί το mesh πρέπει να οξειδωθεί για να δουλέψει και δε γίνεται αλλιώς. Το θέμα είναι πως αν το εξασθενές χρώμιο εκλύεται μόνο κατά την πυράκτωση, τότε να φοράμε και μάσκα στη φάση του στησίματος ή να κρατάμε την αναπνοή μας, όσο πυρώνουμε. Το μετά είναι το θέμα τι γίνεται, κατά τη χρήση ατμίζοντας. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Η πυράκτωση γίνεται γιατί το mesh πρέπει να οξειδωθεί για να δουλέψει και δε γίνεται αλλιώς. Το θέμα είναι πως αν το εξασθενές χρώμιο εκλύεται μόνο κατά την πυράκτωση, τότε να φοράμε και μάσκα στη φάση του στησίματος ή να κρατάμε την αναπνοή μας, όσο πυρώνουμε. Το μετά είναι το θέμα τι γίνεται, κατά τη χρήση ατμίζοντας. :hmmm:
Δεν γνωρίζω. Πάντως αυτό είναι μετρήσιμο αν κάποιος ασχοληθεί.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ θα πάρετε απαντήσεις για τις "αντιφάσεις" σας.... Κατά το δοκούν κ ιδιωτικά :wall: 

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Κύριε Φαρσαλινέ ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμά μου ποια είναι κατα τη γνώμη μου η αιτία της όψιμης αμφισβήτησης και των απαξιωτικών χαρακτηρισμών προς το πρόσωπό σας:

Με αυτά που είπε ο Φαρσαλινός αγγίζει ευαίσθητες χορδές ενός συγκεκριμένου lifestyle και ταυτόχρονα θίγει και ορισμένα οικονομικά συμφέροντα.
Αν έλεγε τα ίδια ακριβώς για το SS αντί για το νικέλιο θα περνούσε σχεδόν στο ντούκου, διαφωνεί κανείς;

Προσωπικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις χρησιμότατες διευκρινίσεις που δώσατε με αποδείξεις και παραπομπες στις σχετικές έρευνες/βιβλιογραφία και θα επιθυμούσα, οσο φυσικά το επιτρέπει ο φόρτος εργασίας σας, να είναι πιο συχνές οι τοποθετήσεις σας στο φόρουμ, ειδικά πάνω σε ζητήματα για τα οποία η συνεισφορά σας θα ήταν πολύτιμη, δεδομένης της εμπειρίας σας και του ερευνητικού σας έργου.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Άσε μας ρε Αποστόλη.. 
Τι να τον κάνουμε εδώ τον Φαρσαλινο?
Έχουμε γεμίσει επιστήμονες δια πάσαν νοσον κ πάσαν μλκια.  8)

Αποσυνδεδεμένος ZEEK

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρε θα μπορουσατε να μας πειτε ποσο περιπου στοιχιζει μια μελετη των 4-5 συρματων που χρησιμοποιουνται ευρεως στο ατμισμα ωστε να εχουμε ασφαλη συμπερασματα ?επισης σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας

  οι επαγγελματιες του χωρου καλο ειναι να βρουν τροπους χρηματοδοτησης μιας τετοιας μελετης -ωστε να εχουν μετρησημα στοιχεια για οτι προτεινουν -και οχι να λενε τη θεωρια που νομιζει ο καθενας

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92825 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix