vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

388 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Tem, panoskapa, Milarepa, Jorge, jtheogr, camber, sakissalonika

Twitter

Πόση ώρα αντέχεις μακριά απ' το η.τ.; (είναι θέμα ωρών;) - Λύσεις;

Αποσυνδεδεμένος variax

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
ξυπνιος... ;D οχι πανω απο μισαωρο...!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Περιέργως, εχω πολύ μεγαλύτερη αντοχή στην "στέρηση" από ΗΤ σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο.
Θυμάμαι περιπτώσεις που δεν μπορούσα να καπνίσω (πχ μια συνάτηση εργασίας, ένα ταξίδι με αεροπλάνο κλπ) και μετά από 1 ωρα με έζωναν τα φίδια. Αντίθετα με το ηλεκτρονικό μπορώ ανετα να μεινω ήρεμος πολλές ωρες, όχι ότι δεν το σκεφτομαι, αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν αισθάνομαι όπως με το κανονικό.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
έφτασα στο σημείο να μην αφήνω το μοντακι από το χέρι μου... και αν το αφήσω θα είναι ακριβώς διπλα μου στο γραφείο...

κάνω απίστευτα ml καθημερινά... ένα 30ml μπουκαλάκι με 3mg το καταναλώνω σε μια μέρα ειδικά αν είναι κανένα υγρό καλο...! :P  γενικά είμαι πολύ ντουμαριαρης  :))

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
3o ml την ημερα??Xριστος και παναγια!!!!  :wall:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Δυστυχώς, πιστεύω πως γίνεται αυτό που αναφέρει ο φίλος Mr.R0bot. Και γίνεται με 2 τρόπους. Ο πιο ξεκάθαρος τρόπος (και ίσως λάθος, δεν ξέρω) είναι αν χρησιμοποιώ συχνά κάνα τέρας που πίνει ποτάμια. Ο δεύτερος (και πολύ πιο ύπουλος) τρόπος, είναι αν το ξεφτιλίζω κυριλέ, δηλ., σε μένα για παράδειγμα, μπορεί μέσα στη μέρα, να γεμίσω άνετα 3 φορές ένα 5ml ατμοποιητή, στο πολύ άνετο, και να μην το πάρω χαμπάρι.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Πιπίλα εντελώς. Προέκταση του χεριού μου με λίγα λόγια. Είτε στο σπίτι, είτε στο αυτοκίνητο το έχω σχεδόν πάντα στο χέρι μου. Η αλήθεια είναι πως δεν μου αρέσει καθόλου το σκηνικό, αλλά ταυτοχρόνως δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς λόγω εξάρτησης. Υπολογίζω πως ατμίζω στο περίπου 12-15ml καθημερινά με 6mg νικοτίνη, σκέτη βάση με αρωματάκι που έχει ήδη μέσα (Inawera Dirty).

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Το μακριά είναι σχετικό.  
Άλλο πράμα το έχω μάζι μου αλλά ρουφάω όταν έχω πραγματική ανάγκη.
Άλλο πράμα το ότι είναι στο οπτικό μου πεδίο και αυτό μου δίνει μια ασφάλεια στην ιδέα και μόνο
και άλλο πράμα να λειτουργώ σαν καπνιστής στο μυαλό μου.

Το κυριότερο για μένα είναι ότι μπηκα σε μια νέα συνείδηση πολύ μακρία πια απ εκείνη  όταν ήμουν καπνιστής.
Επίσης ότι δεν συνδυάζω τις πράξεις μου στην καθημερινότητα ως προς τον χρόνο που μου εδινε η πέρισταση για να κάνω ένα τσιγάρακι.
Στο αμάξι δηλαδή μου αρκεί που το κρατάω, ενώ ως καπνιστής για κάθε διαδρομή παραπάνω του χιλιομέτρου θα είχα ανάψει δύο!

Όχι Φαντάζομαι, σίγουρα αντέχω πολλές περισσοτερες ώρες απ ότι  άντεχα μακρία από το τσιγάρο. Και είμαι περήφανος γι αυτό με ποσοστό νικοτίνης 3 mg.

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
[justify]Δεν το πίστευα, αλλά έχω αντοχές. Ειδικά σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο. [/justify]
[justify]Ως καπνιστής καθόμουν στο λεωφορείο και έστριβα τσιγάρα για να παρηγοριέμαι και να μη χάνω δευτερόλεπτο όταν κατέβω. Με θυμάμαι να στρίβω τσιγάρο, ενώ είχα άλλο αναμμένο. Δεν ξεχνώ οτι στον στρατό είχα σκοπιά σε 20 λεπτά και σκεφτόμουν "έχω 2 τσιγάρα δηλαδή". Μπορώ να με θυμηθώ και με τσιγάρο πάνω στο ποδήλατο (τώρα που το σκέφτομαι, πόσο ελεεινός ήμουν...).[/justify]
[justify]ΟΚ και τώρα θα φρικάρω, αν βγω βράδυ και δω οτι πήρα μισοτελειωμένα τανκάκια. Από ανασφάλεια περισσότερο. Επί της ουσίας μπορώ να μείνω ώρες χωρίς η.τ. Όχι επειδή το θέλω ή το επιδιώκω. Απλά επειδή συμβαίνει. Και χαίρομαι με αυτό.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
[justify]Δυστυχώς, πιστεύω πως γίνεται αυτό που αναφέρει ο φίλος Mr.R0bot. Και γίνεται με 2 τρόπους. Ο πιο ξεκάθαρος τρόπος (και ίσως λάθος, δεν ξέρω) είναι αν χρησιμοποιώ συχνά κάνα τέρας που πίνει ποτάμια. Ο δεύτερος (και πολύ πιο ύπουλος) τρόπος, είναι αν το ξεφτιλίζω κυριλέ, δηλ., σε μένα για παράδειγμα, μπορεί μέσα στη μέρα, να γεμίσω άνετα 3 φορές ένα 5ml ατμοποιητή, στο πολύ άνετο, και να μην το πάρω χαμπάρι.  [/justify]
τον iJoy έχω παίζω στα 80W οποτε πίνει τρελα...! :P 

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Μετά 4 χρόνια εκτενούς χρήσης η.τ. πλέον μπορώ να δηλώσω ότι αντέχω ώρες μακριά του.Οταν όμως έχω τις τσαντίλες μου :angry_orange: (δυστηχώς, αρκετά συχνά) δεν μπορώ πάνω από 5-10 λεπτά.Νομίζω το ότι ατμίζω σταθερά ~4 με 5 ml με 18άρα (υψηλή συγκέντρωση νικοτίνης) παίζει σημαντικό ρόλο (ο ίδιος ο οργανισμός μου λέει Στόπ - μπούχτησα).Διαβάζοντας για καταναλώσεις 15 ώς... 30 :WhatIsThat: μλ με πολύ μικρές συγκεντρώσεις νικ. είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα και πρέπει να το διορθώσετε παιδιά (δεν είναι αστείο)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@Mr.R0bot, καλημέρα. Ναι, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τα 30ml είναι υπερβολή, όμως γίνεται να καταναλωθούν και δεν είναι ψέμα. Εξάλλου το είδα και σε μένα. Σε μεγαλύτερο ποσοστό νικοτίνης, είχα π.χ. μία κατανάλωση από 5 έως 7, 8ml. Όταν μείωσα τη νικοτίνη αυτομάτως αυξήθηκε κι η κατανάλωση (15ml χαλαρά). Σε δοκιμαστική περίοδο με dripper, είδα πως το συγκεκριμένο άτμισμα είναι κι αυτό υπέροχο. Εξαφανίζεις τη νικοτίνη από τα υγρά σου κι αρχίζει το παιχνίδι με σύννεφα ή και γεύσεις. Προσωπικά, η μεγάλη ισχύ με φοβίζει λίγο, τίποτε άλλο. Η κατανάλωση μηδενικής ή ελάχιστης νικοτίνης, πρέπει ασφαλώς να μειωθεί κι αυτή για πολλούς λόγους, όμως σε καμία περίπτωση δεν βλέπω καλή ή κακή κατηγορία ατμίσματος. Απλώς, όπως λέει κι ο φίλος Manpet, πρέπει να μαζευτούμε γιατί μπορούμε, αλλά και γιατί κάθε υπερβολή είναι υπερβολή. Από τη μία πλευρά, μπορώ να μείνω ώρες χωρίς άτμισμα, να το ξεχάσω τελείως, (σημαντικότατη πρόοδος), κι από την άλλη, να φεύγουν τα ml αστραπή. Δεν υπάρχει λόγος. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος JOHNLFC66

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Δυστυχώς οι μόνες ώρες που δεν ατμίζω είναι αυτές που κοιμάμαι. ένα χρόνο τώρα σταθερά στα 18mg. απελπιστικη κατάσταση. σκέφτομαι καμία φορά, μήπως όταν κάπνιζα έβαζα λιγότερη νικοτινη μέσα μου. έχει κολλήσει το μοντακι στο χέρι μου. 

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
προσωπικά δεν βλέπω καμια διαφορα στην εξάρτηση από ότι με το κανονικό τσιγάρο
κάπνιζα 1.5 πακέτο την ημερα για πάνω από 20 χρονια
ξεκίνησα με 18mg νικοτίνη και μετά από ένα χρόνο έπεσα στα 12mg και δεν το έκανα πιέζοντας τον εαυτό μου να ρίξει την νικοτίνη αλλα επειδή ο λαιμός μου με καθοδήγησε εκεί γιατί άρχισε να τον ενοχλεί η 18mg
έκανα από την αρχή και κάνω κατά μέσο ορο 3.5ml την ημερα
αν πεταχτό με τα πόδια διπλα στο super market δεν θα το πάρω μαζί μου και δεν θα το ψάξω καν
αν πρέπει να πάρω το αυτοκίνητο να πάω κάπου τότε σίγουρα θα το πάρω μαζί μου
γενικότερα δεν μπορώ να είμαι για αρκετή ώρα κάπου χωρίς το εργαλείο

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε JoeBar δεν είναι μόνο θέμα υπερβολής, είναι κυρίως θέμα υγείας, απεξαρτηθήκαμε από το καρκινοτσίγαρο και πέσαμε με τα μούτρα στο η.τ. συνεχίζοντας με τις ίδιες ψυχοκαταναγκαστικές συμπεριφορές το νέο μας χούι, θέλει προσπάθεια η απεξάρτηση ,μη βολευόμαστε σε δάφνες ότι τα καταφέραμε, η υπερκατανάλωση υγρών σίγουρα έχει αρνητικές επιπτώσεις, όσο και αν δε θέλουμε να το παραδεχτούμε.Εξάλλου ο τίτλος του θέματος το δηλώνει από μόνος του ,δεν αντέχουμε μακριά του, πιπίλα όλη μέρα -ανησυχία αν ήταν καλύτερα πρίν με το τσιγάρο? (ΟΧΙ με τίποτα).Ο οργανισμός σου έχει συνηθήσει σε μία ημερήσια πρόσληψη νικοτήνης στο η.τ. γίνεται με διαφορετικό τρόπο (πιό αργά).Κοινώς συμβουλέυω εγκράτεια και έλεγχο <<πόσα πίνουμε>> καθημερινά εν ανάγκη ανεβάστε λίγο την νικοτήνη να σε <<ενοχλεί>> και λίγο, για να το αφήνεις που και που... 8)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@Manpet, καλησπέρα. Έχω ήδη απενοχοποιήσει τον πρώην καπνιστή Joe, πόσο μάλλον τις ατμιστικές μου ελευθερίες. Το άτμισμα μ' ελευθέρωσε και δεν κούνησα ούτε το μικρό μου δαχτυλάκι, η μάχη όμως είναι ακόμα σε εξέλιξη κι ο εχθρός πιο ύπουλος από ποτέ. Τόσα χρόνια καπνίσματος έχουν διαμορφώσει τα πάντα μέσα μας (τουλάχιστον σε μένα). Σήμερα, από τα 5 στα 15 ml, ή από 18 σε 0 mg/ml, είναι όλα τα όπλα του παλιού καπνιστή εναντίον του νέου ατμιστή, και αντίστροφα. Έτσι το βλέπω. Γενικά, δεν θέλω να έχω τέτοια άγχη, μέχρι σήμερα η θετική σκέψη με έχει βοηθήσει απίστευτα. Αγαπάμε άτμισμα, κι έχεις απόλυτο δίκιο, όχι υπερβολές.  [/justify]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63124 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3721 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1001 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem