vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

373 επισκέπτες, 5 χρήστες
Βασίλης1966, dkostas, maprix, camber, Ελένη Π

Twitter

Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Επίσης, φίλε akisgr1, για να μην συνεχίσεις να δέχεσαι απαντήσεις από άτομα που διαβάζουν μόνο το αρχικό μήνυμα, μπήκε μια επεξήγηση και στο αρχικό μήνυμα. http://vaping.gr/index.php/topic,28465.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2022, 01:34 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
ok δεν ύπαρxει πρόβλημα... απλά έδωσα μισές πληροφορίες και όντως φάνηκε πως δεν ήμουνα καπνιστής... να έκανα 1-2 τσιγάρα το πολύ... τίποτα το ιδιαίτερο... απλά δεν είναι ότι καλύτερο να εθιστώ στην νικοτίνη... έτσι επέλεξα μια άλλη λύση πιο πολύ και για την γεύση...  και συγκεκριμένα με το υγρό περνάω άνετα 2 μέρες...


το καλύτερο όπως γνωρίζουμε όλοι είναι να μην καπνίσουμε ούτε κανονικό αλλα ούτε e-τσιγάρο



πάντως γνωρίζω και άτομα που κάνουνε ηλεκτρονικό τσιγάρο ενώ δεν έχουνε καπνίσει ποτε κανονικό... αλλα και πάλι δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο... ο καθένας είναι υπεύθυνος του ευατού του και κάνει αυτό που πιστεύει.. :)


επίσης η δικια μου άποψη για το e-τσιγάρο είναι ότι δεν θα το θεωρήσω ασφαλές... έχει και αυτό επίπτωσης στην υγεία... εξάλλου ακόμα γίνονται μελέτες πάνω στο θέμα...




Αποσυνδεδεμένος Μπαμπης

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • 👀

@Μπάμπης, καλησπέρα.

 
Μάλλον σε μένα απευθύνεσαι αν κατάλαβα καλά. Μα το έχω γράψει αμέτρητες φορές και με κάθε τρόπο: Προσωπικά, δεν έχω καμία ενόχληση ή παρενέργεια από το άτμισμα. Έχω πει από την πρώτη μέρα εδώ πως, εγώ βρήκα για 1η φορά λύση για να ξεφύγω από το κάπνισμα. Μακάρι όλοι οι καπνιστές να δουν ό,τι είδα κι εγώ.

 
Λέω επίσης, είμαι αντίθετος στο να γίνει χρήστης η.τ. κάποιος μη καπνιστής. Λέω επίσης, ο γιατρός είναι αυτός που μπορεί να το βεβαιώσει κι όχι εγώ. Τόσο απλά.

 
Λέω ακόμα, ως απάντηση σε κάποια αθώα μέλη, (πολύ αθώες αναρτήσεις που διάβασα χαμογελώντας με την αγνότητα των λέξεών τους, και το λέω ειλικρινά), αν βρουν 1 λέξη που να έγραψα ως πολέμιος του η.τ. παρακαλώ να με ξεμπροστιάσουν τώρα. Δεν θα ήμουν ούτε πετυχημένο τρολ από τη στιγμή που έχω διαθέσει αρκετά χρήματα έως τώρα για το η.τ., που σε καμία περίπτωση δεν μετάνιωσα γιατί ακόμα κι εκεί κέρδος είχα (το ξαναλέω, έκανα 60+ τσιγάρα ημερησίως).

 
ΥΓ: Να ζητήσω από την μεριά μου μία συγγνώμη στον Διαχειριστή του φόρουμ για την όλη διαδικασία μετακίνησης των άσχετων μηνυμάτων που κι εγώ προκάλεσα.
φιλε μου (δεν βλεπω και το ονομα σου )  μην το παιρνεις τοσο προσωπικα απλα ενα θεμα που αφορα τι θα λεγαμε σε εναν μη καπνιστη που θελει ν αρχισει το ατμισμα (πρωιν παρενεργειες η.τ.)  εμεις το καναμε "συμβουλες απο πρωιν καπνιστες αρρωστους και νυν ατμιστες με λιγα δέκατα!!!  Μεγαλα παιδια ειμαστε και πρεπει να δεχομαστε και τις αποψεις των νεων όποιες κ αν ειναι αυτες. Τωρα αν μπορουμε να τους τις αλλάξουμε;.... Μπορουμε οσο μου αλλαξαν κ εμενα τις δικες μου οσο ήμουν νεος!!!  Οσο γι αυτο που εγραψα πριν, φυσικα και εχεις δικιο απλα εγω εβαλα στη συζητηση και μια δοση αστειου παντα φιλικα γιατι κ εγω μαθαινω απ ολους εσας... Τωρα στο θεμα για το τι θα ελεγα σε καποιον μη καπνιστη που θελει να ατμισει;;;  θα του εδειχνα το καλυτερο καταστημα να ψωνισει ετσι για να του φυγει η καψα και σε ελαχιστο χρονο θα το σταματησει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2016, 03:33 από Μπαμπης »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
για να του φυγει η καψα και σε ελαχιστο χρονο θα το σταματησει...

και εγω αυτο πιστευω. Θα ερθει ο κορεσμος/θα το βαρεθει και θα το παρατησει αργοτερα. Ποιος θελει να κυνηγα συνεχεια τα καινουργια μοντακια,ατμοποιητακια,συρματακια κλπ? Ο πρωην καπνιστης. Καποιος που δεν περασε απο την φαση του καπνιστη και δεν κλειδωθηκε σε αυτη μην μπορωντας να ξεφυγει.. δεν θα βασανιζει πολυ τον εαυτο του στο αν τα ρευματα ειναι καλα, αν εχει υπερτροφοδοσιες..αχ! τωρα παιρνω καμενο κλπ.

Οσον αφορα στο αν θα το γυρισει σε τσιγαρο μετα.. αυτο το βλεπω ακομη πιο δυσκολο εχοντας την εμπειρια του ατμου. Παντα θα του φαινεται πολυ πιο ασχημο γευστικα, πολυ πιο ακριβο, πολυ πιο επικινδυνο, πολυ πιο χαζο στην τελικη. Στην συγκριση το τσιγαρο θα βγει αμεσως μειον.

Οποτε ναι.. οταν θα περασει "η καψα" θα το σταματησει απλα. Ολοι περναμε φασεις στην ζωη μας στο να δοκιμασουμε νεα πραγματα και τα περισσοτερα μολις δουμε τι ειναι, φευγει η περιεργια και τα παραταμε.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Εγώ πάντως στην εισαγωγική σελίδα του φόρουμ βρήκα αυτό



Καλώς ήρθατε στη δημόσια συζήτηση (φόρουμ) για το ηλεκτρονικό τσιγάρο και το ηλεκτρονικό κάπνισμα
Είσοδος forumΤο φόρουμ μας απευθύνεται σε χρήστες ηλεκτρονικού τσιγάρου ή αλλιώς "ατμιστές". Μιλούμε για τις εμπειρίες μας, τις συσκευές που χρησιμοποιούμε και συζητούμε για το θέμα γενικότερα. Αν δεν είστε χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου (η.τ.) ή τουλάχιστον καπνιστής κανονικού τσιγάρου (κ.τ.) που τον ενδιαφέρει το θέμα και επίσης αν είστε γενικότερα κάτω των 18 ετών, το φόρουμ δεν είναι για εσάς.


Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
@altan678 που το θυμηθηκες αυτο το μηνυμα...? εχω χρονια να το δω.... :)

Τι εννοεις και το παραθετεις παντως?? για το η.τ. δεν μιλαμε? ??? χρηστες δεν ειμαστε ολοι? ??? που ειναι το περιεργο ή ατοπο και χρειαζεται να θυμηθουμε το αρχικο μηνυματακι του φορουμ?

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Γιατί λέει ότι αν δεν είσαι τουλάχιστον καπνιστής, ή ήδη ατμιστής, το φόρουμ δε σε ενδιαφέρει. Δηλαδή μην το αρχίσεις


Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Εγω θα του ελεγα να βρει καποιο αλλο χομπυ να ασχοληθει...


Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
και εγω αυτο πιστευω. Θα ερθει ο κορεσμος/θα το βαρεθει και θα το παρατησει αργοτερα. Ποιος θελει να κυνηγα συνεχεια τα καινουργια μοντακια,ατμοποιητακια,συρματακια κλπ? Ο πρωην καπνιστης. Καποιος που δεν περασε απο την φαση του καπνιστη και δεν κλειδωθηκε σε αυτη μην μπορωντας να ξεφυγει.. δεν θα βασανιζει πολυ τον εαυτο του στο αν τα ρευματα ειναι καλα, αν εχει υπερτροφοδοσιες..αχ! τωρα παιρνω καμενο κλπ.

Οσον αφορα στο αν θα το γυρισει σε τσιγαρο μετα.. αυτο το βλεπω ακομη πιο δυσκολο εχοντας την εμπειρια του ατμου. Παντα θα του φαινεται πολυ πιο ασχημο γευστικα, πολυ πιο ακριβο, πολυ πιο επικινδυνο, πολυ πιο χαζο στην τελικη. Στην συγκριση το τσιγαρο θα βγει αμεσως μειον.

Οποτε ναι.. οταν θα περασει "η καψα" θα το σταματησει απλα. Ολοι περναμε φασεις στην ζωη μας στο να δοκιμασουμε νεα πραγματα και τα περισσοτερα μολις δουμε τι ειναι, φευγει η περιεργια και τα παραταμε.

καλά δεν έχεις και άδικο... μια τρελα είναι... που ο απλά σε κάνει να ξεφεύγεις λιγάκι... μετά σου περνάει...


προσωπικά τώρα αυτό που αναφέρεις για το καμένο τι εννοείς?


το μονο που γνωρίζω είναι ότι ο ατμοποιητης μπορεί να μπουκώσει... σε αυτή την περίπτωση είμαι ok έχω απόθεμα....


νομίζω πως αν προσεχεις πως το χρησιμοποιείς και το καθαρίζεις συχνά δεν έχεις τέτοια προβλήματα...


Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Με απλα λογια.. Αν η ποσοτητα του υγρου που πηγαινει στην αντισταση δεν ειναι αρκετη τοτε στεγνωνει το φυτιλι σου και παιρνεις μια γευση καμενου.. απο το στεγνο φυτιλι στην αντισταση. Αυτο μπορει να γινει απο δυσλειτουργια του ατμοποιητη.. μεχρι απλα να σου τελειωσε το υγρο ατμιζοντας χωρις να το εχεις παρει χαμπαρι ή τα βολτ/βατ που βαζεις να ειναι παρα πολυ υψηλα :) Οι "δυλειτουργιες" του ατμοποιητη ειναι αυτες που ανα καιρους μας σπανε τα νευρα.. (να σου τυχει πχ χαλια κεφαλη σε εργοστασιακο.. παρα πολλα ενδεχομενα σε επισκευασιμους ;) )

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας

μπορεί να ακουστεί πολύ περίεργο αυτό... αλλα μετά από ατμισμα  αρχίζω και νιώθω σαν μεθυσμένος... δεν μου είχε συμβεί ποτε κάτι τέτοιο...  αυτό οφείλεται στο υγρό με VG/PG ίσος να με πειράζει κάτι... αλλα αυτή η κατάσταση είναι χαλια... και πιθανόν θα το σταματήσω..


η ερώτηση είναι τώρα πως θέλω να αδειάσω το λίγο υγρό που έχει μέσα και να το καθαρίσω ώστε να μην είναι μέσα για να το βάλω στην συσκευασία του...  πως θα το κάνω αυτό? με τι θα γίνει ο καθαρισμός...?


το ηλεκτρονικό τσιγάρο που έχω είναι το alterego Α6

Nai_Ego

Τον πόλο της μπαταρίας μ' ένα στεγνό χαρτομάντιλο, την μπαταρία εξωτερικά με ένα ελάχιστα βρεγμένο με νερό χαρτί ή αρωματικό μαντηλάκι. Το επιστόμιο και τον ατμοποιητή τα ξεπλένεις με λίγο νερό και μετά τα πλένεις με λίγο απορρυπαντικό πιάτων, τα ξεπλένεις καλά και τα αφήνεις να στεγνώσουν εντελώς (αν έχεις πλ. πιάτων μπορείς να τα βάλεις στο καλάθι για τα μαχαιροπίρουνα, στο συντομότερο πρόγραμμα). Την αντίσταση την πετάς όπως είναι.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
μετά από ατμισμα  αρχίζω και νιώθω σαν μεθυσμένος...
ελλειψη οξυγονου μαλλον
και πιθανόν θα το σταματήσω..
σταματα το  :bravo_encouragements:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
μπορεί να ακουστεί πολύ περίεργο αυτό... αλλα μετά από ατμισμα  αρχίζω και νιώθω σαν μεθυσμένος...


Φιλε μου ξανατσεκαρε τα υγρα, αυτα που λες ειναι συμπτωματα νικοτινης.


Τι μαρκα υγρο ειναι? μηπως εχει γινει κανα μπερδεμα κι αντι για μηδενικη εχει μεσα 6ρα? (σπανιο αλλα εχουν ακουστει μπερδεματα σε υγρα).
Οταν ατμισες αυτο το υγρο για πρωτη φορα στο λαιμο το ενιωσες καθολου?
εχεις ενα μονο ειδος υγρο?



ελλειψη οξυγονου μαλλον


Δεν πολυπισυτευω πως ατμιζοντας παιρνεις λιγοτερο οξυγονο.
Η αληθεια ειναι πως δε το χω τσεκαρει (μπορω να το δω εντος των ημερων) αλλα co2 που εχει το ΚΤ δεν υπαρχει τσεκαρισμενα.
Αυτα που περιγραφει δε σου θυμιζουν τα πρωτα τσιγαρα της ζωης σου? Συμπτωματα απ τη νικοτινη ηταν οχι απ την "ελειψη οξυγονου"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2016, 09:04 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
ελλειψη οξυγονου μαλλονσταματα το  :bravo_encouragements:

Εγώ το αντίστροφο θα έλεγα, η έλλειψη οξυγόνου αρχικά προκαλεί τον πανικό του πνιγμού, σε αργότερο στάδιο έρχεται λήθαργος.  Αυτό που περιγράφεις είναι σύμπτωμα καραμπινάτου καπνιστή που μόλις το γύρισε σε ατμό και εισπνέει πολύ οξυγόνο συνηθισμένος να ρουφάει μονοξείδιο.

We were not born yesterday

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62928 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3677 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 969 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem