vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

280 επισκέπτες, 12 χρήστες
Tazz, maprix, Koggiot, Tsimio, Tem, Jorge, billythekid, Nikrom, white varadero, funes, aalex, jim356

Twitter

Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;

απλα  η  ελευθερη  βουληση  δεν εχει να  κανει [ εδω ] με [[ θρησκευτικές ιδιαιτερότητες]] πραγμα  σε εμενα  εντελως αδιαφορο

εχει  να  κανει  με νομικού ενδιαφέροντος θεματα   στην  περιπτωση  μας   :)

κλεινω  απλα  και  λεω  στον  κυριο  25αρη    να  πραξει  το  λιγοτερο βλαβερο  για την  υγεια του 

αν μπορει  να  ειναι  εκτος  απο  κατι  που ο  ανθρωπινος  οργανισμος  δεν  ειναι  φτιαγμενος  να  εισπνεει το  καλυτερο 

αλλα  αν  δεν μπορει  να  βρει  τις  λιγοτερο  βλαπτικες  επιλογες  που  εχει 

και  κατα  την  γνωμη  μου  αν κρινω  απο  εξετασεις ιατρικες  ολου  του  ειδους  σε  εμενα 
το  η.τ     ειναι   μακραν  καλυτερο  απο την εισπνοη  ουσιων  [  με  αποδειξη καρκινογονες και  οχι  μονο ]οπως  το  κανονικο τσιγαρο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2016, 12:49 από xalkidapro »

Φυσικά ο καθένας έχει το ελεύθερο να λέει τη γνώμη του, εφόσον πάντα μένει εντός ορίων κανονισμών αυτού του φόρουμ. Φυσικά είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και αποφασίζουμε για τον εαυτό μας και επιλέγουμε τι είναι καλύτερο για εμάς.

Επειδή όμως είμαστε και σε ένα νήμα όπου μιλάμε για παρενέργειες η.τ. (στο οποίο τρυπώνουν συχνά και συμπτώματα άσχετα με το η.τ.), αλλά και γενικότερα στο φόρουμ, το ότι είμαστε ενήλικες και το ότι έχουμε ελεύθερη βούληση και δικαίωμα στην αυτοδιάθεση δεν σημαίνει ότι μπορούμε να δίνουμε συμβουλές ελαφρά τη καρδία.

Αν κάποιος ατμίζει 36άρα νικοτίνη γιατί μπήκε στο μαγαζί και ζήτησε "ό,τι πιο δυνατό" και έρθει εδώ και παραπονεθεί για λαιμό και στομάχι κι εμείς του πετάξουμε ένα "ε, η PG θα φταίει, δοκίμασε με πιο πολλή VG", γιατί αυτό δούλεψε σε μας, πόσο καλή συμβουλή του δίνουμε; Και πόσο μπορεί να επηρεάσει την υγεία του η βιαστική συμβουλή μας; Ναι, δεν είμαστε γιατροί, ναι δεν τα ξέρουμε όλα, αλλά αυτός που μπαίνει πρώτη φορά εδώ μέσα, ενδεχομένως ξέρει λιγότερα από εμάς και ενδεχομένως θεωρήσει ότι αυτά που λέμε τα λέμε επειδή ξέρουμε τι λέμε.

Οπότε ας ξέρουμε τι λέμε όταν το λέμε.

ΥΓ: Αυτό δεν πάει σε κανέναν προσωπικά, απλά επειδή με απασχολούσε καιρό, είπα να το αφήσω εδώ.


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

 
Μία ανοιχτή ερώτηση. Αντέχετε την αντίθετη γνώμη;
Βλέπω πως ξεφεύγουμε πλέον κι ανοίγουν πολλά θέματα, μπορούμε λοιπόν να πάμε την κουβέντα σε συγκεκριμένο νήμα: Θα προτρέπατε έναν μη καπνιστή στη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου;
Τα υπόλοιπα που διαβάζω πάνε πλέον αλλού, σε προσωπικές αιχμές και σε άλλο ύφος.

 
ΥΓ: Φίλε Nick74, το κουράσαμε και ψόφησε. Από την αρχή που διάβασα την ανάρτηση του φίλου (που προσωπικά την είδα περίεργη), τόνισα πως πρέπει να συμβουλευτεί γιατρό κι όχι τυχαία ή και ανώνυμα μέλη. Έρχεσαι και καλά έκανες, να πεις πως δεν τρέχει και τίποτα, ας ατμίσει με προσοχή (να μην χρησιμοποιήσει νικοτίνη), δεν χάλασε ο κόσμος. 
Βλέπω επίσης πως ελάχιστοι στάθηκαν σε αυτό (συμβουλή γιατρού) και επικεντρώθηκαν για το ποιος καταπατάει την ελευθερία του άλλου, απαντάω με τον ίδιο τρόπο: έχω το δικαίωμα της αντίθετης γνώμης; δεν προσέβαλα κανέναν και τίποτα. Για οτιδήποτε άλλο, αγαπητέ φίλε, είμαι εδώ.   

 
Όλα καλά και προχωράμε παρακάτω.

φιλε  JoeBarTeam  το  να  πας  σε  γιατρο  οταν  εχεις παθολογικη  δυσλειτουργεια  ειναι  το αυτονοητο

μην  το  λες  ξανα  και  ξανα  ,,,το  γνωριζουμε  αγαπητε  φιλε  και  το γνωριζει  ο  καθε   νορμαλ 
εγκεφαλος   

απο  κει  περα ο  καθενας  λεει  την  αποψη του  και  κρινετε 




Αποσυνδεδεμένος BJ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Καλήμερα!!Εγώ θέλω να πω πώς από παρενέργειες θα δούμε στο μέλλον.Το μόνο σίγουρο είναι πως η τσέπη μας εχει αδηαση  αφου πουλάνε τα έτοιμα υγρά 20΄30΄40΄50 κτλπ ευρω λες και πουλάνε το ελιξήριο της ζωής τη να πω αφού το δηλητήριο έφτασε να μας το πουλάνε τόσο ακριβά!!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
φιλε  JoeBarTeam  το  να  πας  σε  γιατρο  οταν  εχεις παθολογικη  δυσλειτουργεια  ειναι  το αυτονοητο

μην  το  λες  ξανα  και  ξανα  ,,,το  γνωριζουμε  αγαπητε  φιλε  και  το γνωριζει  ο  καθε   νορμαλ 
εγκεφαλος   

απο  κει  περα ο  καθενας  λεει  την  αποψη του  και  κρινετε


Η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, πρέπει και να φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
H μόνη αξία που έχουν οι γνώμες και η διαφορετικότητα τους βρίσκεται μέσα σε μια συζήτηση με κάποιους κανόνες ώστε να διασταυρωθούν και να μπορεί κάτι να καταλήξει σε ένα συμπέρασμα κοινά αποδεκτό.  Οι γνώμες που παραμένουν στο αποστειρωμένο τάπερ της διαφορετικότητας τους δεν είναι γνώμες αλλά αυταρχική επιβολή - (ή θα υιοθετήσετε την δική μου ή θα διαφωνώ για πάντα).

Και το ζήτημα εδώ είναι οι επιπτώσεις του ητ  στην υγεία.  Δεν ορίσαμε αυστηρά όμως τι σημαίνει υγεία, και η ιατρική το μόνο που έχει προσφέρει στον ορισμό είναι να ορίζει τι σημαίνει ασθένεια.  Η φυσική (φυσιολογία) και η ψυχική (συμπεριφορά) υγεία είναι ένα αντικείμενο ακόμα υπό διερεύνηση απ'την επιστήμη, σαν ορισμός, και ακόμα περισσότερο όταν δεν μιλάμε για την υγεία ατομικά αλλά σαν σύνολο.

Που την βρήκε την εξουσία ο γιατρός να μιλήσει για την κοινωνική υγεία;  Θα έπρεπε να είναι ο τελευταίος που θα έπρεπε να ρωτηθεί γιατί έχει οικονομικό συμφέρον στην διαιώνιση της παθογένειας.  Να ρωτήσω την γνώμη ενός βιολόγου, ενός φυσικού, ενός χημικού, ενός εργαζόμενου στην χαλυβουργία, ενός ανθρακωρύχου, κατασκευαστή αμιάντου, μπουλντοζιέρη στη χαβούζα, έναν γεωπόνο, να πω!  Κάτι ξέρουν όλοι αυτοί για υγεία.

Μας ενδιαφέρει όντως το ζήτημα υγεία και ητ ή μας ενδιαφέρει η συγκέντρωση επιχειρημάτων ώστε να μην μας το απαγορεύσουν οι αντμινιστρέϊτορ των ζωών μας.  Με ποιά λογική ειλικρινά δίνουμε συμβουλές εμείς που ξέρουμε, ασχέτως ηλικίας;

Αποσυνδεδεμένος Μπαμπης

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • 👀
Πρεπει να παμε οπωσδήποτε  σε γιατρο ολοι οι ατμιστες για να μας βγαλει κ αλλα κουσουρια να του πληρωσουμε και την 1η 2η 3η επισκεψη, αφου σιγουρα δε θα μας πει οτι ειμαστε καλα επειδη καθαρα θελει το καλο μας και επειδη ο φιλος μας με ευγενικο και όχι αυταρχικό τροπο μας συμβουλεύει χωρις να μας το επιβαλει, λεγοντας ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ,,, χαλασε ολη τη συζήτηση χωρις να το καταλαβουμε!!!  Φιλε μου επειδη μας ψυχοπλακωσες με τους γιατρούς τελικα δε μας ειπες τι παρενεργειες προκαλει σε σενα...!!! :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Θα έλεγα πως μας ενδιαφέρει κυρίως η υγεία, δευτερευόντως οι απαγορεύσεις που κοντοζυγώνουν.
Μετά από 21 χρόνια βαρύ κάπνισμα μπορώ να πιέσω λίγο κάποιον να μην μπλεχτεί ακόμα και με το άτμισμα.
Δεν νιώθω πως δικαιούμαι να κάνω τον κουμανταδόρο της ζωής του ή να του αρνηθώ συμβουλή ή να του πω "εφόσον δεν είσαι σαν κι εμένα δεν σου μιλάω".
Κάποιος που θα μπει εδώ χωρίς να υπήρξε καπνιστής μπορεί να είναι αυτό που λέει, μπορεί να είναι ανήλικος, μπορεί ακόμα και να είναι δημοσιογράφος που μαζεύει υλικό για άρθρο. Όπως και ο οποιοσδήποτε από εμάς εξάλλου. Αστυνομία δεν είμαστε και ταυτότητες δεν παίρνουμε.

Όταν κάποιος παίρνει την ευθύνη, εγγράφεται και δηλώνει ενήλικος οι αποφάσεις της ζωής του δεν είναι στην δικαιοδοσία μας. Θα ωθήσουμε προς αυτό που θεωρούμε καλύτερο -δεν αδιαφορούμε για τον άλλο- αλλά δεν μας έβαλε νταντά του, όπως κι εμείς για δεκατίες με το τσιγάρο δεν ανεχόμασταν νταντά. Θα πούμε γνώμη αλλά τελικά δικαιούται να βρίσκεται εδώ όσο και ο καθένας μας. Έγκριση για την ζωή του δεν ζήτησε κανείς μας και κανείς μας δεν έχει την αυθεντία να δώσει έγκριση ή να "απορρίψει" κάποιον άγνωστο.

Συμφωνώ πως το τι είναι Δημόσια Υγεία είναι πολύ πιο λεπτό από όσο φαίνεται. Δεν μπορώ να πω πως δεν είναι θέμα των γιατρών γιατί θα είναι σαν να τους βγάζω ύποπτους εξ ορισμού. Δεν είναι έτσι, ούτε κινδυνεύουν να βρεθούμε όλοι υγειέστατοι και να χάσουν το ψωμί τους. Αλλά ξέρουμε πως κάποιοι είναι και ανήθικοι και με ύποπτα κίνητρα -συμβαίνει κι αυτό.

Θεωρώ καλό ένας μη καπνιστής να αρχίσει άτμισμα; Φυσικά και όχι!
Θεωρώ πως είναι πάρα πολύ σοβαρό; Ε, μάλλον όχι. Μπορώ να σκεφτώ απείρως σοβαρότερα. Αυτό που έκανα εγώ 21 χρόνια ήταν πολύ σοβαρότερο και δεν μου γύρισε κανείς την πλάτη. Ας μην γινόμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως τώρα που αλλάξαμε μυαλά.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Πρεπει να παμε οπωσδήποτε  σε γιατρο ολοι οι ατμιστες για να μας βγαλει κ αλλα κουσουρια να του πληρωσουμε και την 1η 2η 3η επισκεψη, αφου σιγουρα δε θα μας πει οτι ειμαστε καλα επειδη καθαρα θελει το καλο μας και επειδη ο φιλος μας με ευγενικο και όχι αυταρχικό τροπο μας συμβουλεύει χωρις να μας το επιβαλει, λεγοντας ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ,,, χαλασε ολη τη συζήτηση χωρις να το καταλαβουμε!!!  Φιλε μου επειδη μας ψυχοπλακωσες με τους γιατρούς τελικα δε μας ειπες τι παρενεργειες προκαλει σε σενα...!!! :hmmm:


@Μπάμπης, καλησπέρα.

 
Μάλλον σε μένα απευθύνεσαι αν κατάλαβα καλά. Μα το έχω γράψει αμέτρητες φορές και με κάθε τρόπο: Προσωπικά, δεν έχω καμία ενόχληση ή παρενέργεια από το άτμισμα. Έχω πει από την πρώτη μέρα εδώ πως, εγώ βρήκα για 1η φορά λύση για να ξεφύγω από το κάπνισμα. Μακάρι όλοι οι καπνιστές να δουν ό,τι είδα κι εγώ.

 
Λέω επίσης, είμαι αντίθετος στο να γίνει χρήστης η.τ. κάποιος μη καπνιστής. Λέω επίσης, ο γιατρός είναι αυτός που μπορεί να το βεβαιώσει κι όχι εγώ. Τόσο απλά.

 
Λέω ακόμα, ως απάντηση σε κάποια αθώα μέλη, (πολύ αθώες αναρτήσεις που διάβασα χαμογελώντας με την αγνότητα των λέξεών τους, και το λέω ειλικρινά), αν βρουν 1 λέξη που να έγραψα ως πολέμιος του η.τ. παρακαλώ να με ξεμπροστιάσουν τώρα. Δεν θα ήμουν ούτε πετυχημένο τρολ από τη στιγμή που έχω διαθέσει αρκετά χρήματα έως τώρα για το η.τ., που σε καμία περίπτωση δεν μετάνιωσα γιατί ακόμα κι εκεί κέρδος είχα (το ξαναλέω, έκανα 60+ τσιγάρα ημερησίως).

 
ΥΓ: Να ζητήσω από την μεριά μου μία συγγνώμη στον Διαχειριστή του φόρουμ για την όλη διαδικασία μετακίνησης των άσχετων μηνυμάτων που κι εγώ προκάλεσα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δεν σε καταλαβαίνω...
ΟΛΟΙ είμαστε αντίθετοι στο να γίνει ένας μη-καπνιστής ατμιστής.
Προτείνεις να διαγράφονται από το φόρουμ; Να τους βρίζουμε; Να μην απαντάμε στις ερωτήσεις τους; Να κάνουμε πως δεν υπάρχουν στο φόρουμ ή στη ζωή; Τι θα έκανες που τα άλλα μέλη του φόρουμ δεν κάναμε και ενοχλημένα επαναλαμβάνεις την ίδια δήλωση;

Και για τις συμβουλές:
Οποιαδήποτε ερώτηση για παρενέργειες, είτε την θέτει πρώην καπνιστής είτε άκαπνος, τίθεται σε φόρουμ που δεν δηλώνει ιατρικό, απαντιέται βασικά όχι από γιατρούς,  με κάθε επιφύλαξη και συχνή υπενθύμιση πως δεν είμαστε γιατροί, απλά συγκρίνουμε εμπειρίες. Δεν ξέρω τι θα πει "να βεβαιώσει ο γιατρός". Το πρόβλημα του καθενός; Μακάρι. Δυστυχώς δεν έχουν μεγάλη εμπειρία στο θέμα αλλά μακάρι. Το αν πρέπει κάποιος μη καπνιστής να αρχίσει άτμισμα; Δεν πρέπει, δεν τίθεται ερώτημα. Τι άλλο σε τρώει;

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Κανένα σαράκι δεν έχω αγαπητέ φίλε BigSur, όλα καλά.


Δεν προτείνω και δεν επαναλαμβάνω τίποτα, αν είδες απαντάω και υπερασπίζομαι τη γνώμη μου. Ακόμα κι εδώ, υπάρχουν μέλη που είναι γιατροί, αυτοί μπορούν να απαντήσουν σωστά για τους μη καπνιστές. Εγώ σταματάω εδώ, δεν υπάρχει λόγος να τραβάμε κάτι από τα μαλλιά.


Συμφωνούμε και πάμε παρακάτω. Δεν απαγορεύω τίποτα και σε κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας

1. είχα την επιθιμια μετά
2. το άγχος της δουλειάς
3. ήθελα με κάτι να περνάει η ώρα



Διάβασα όλο το νήμα και πάλι δεν καταλαβαίνω τον λόγο που θέλει να ατμίσει ο akisgr1. Κατά την γνώμη μου, σύμφωνα με το (1), αν νιώθεις την ανάγκη, καλώς.


Αντιθέτως, αν βλέπεις το άτμισμα ως κάτι που θα σε χαλαρώνει από το άγχος ή κάτι για να περνάει η ώρα, διαφωνώ. Για εμένα προσωπικά, ούτε αγχολυτικά λειτουργεί το ηλεκτρονικό, ούτε και την θεωρώ μια καλή συνήθεια «απλά για να περνάει η ώρα». Αν θέλεις κάτι για να σε βοηθήσει με το άγχος, το οποίο όλοι μας αντιμετωπίζουμε λίγο-πολύ, υπάρχουν πολύ όμορφες δραστηριότητες (αθλήματα, περπάτημα) ή άλλες πρακτικές (ένα ζεστό ντουζ, μουσική κτλ).

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Έτσι κι αλλιώς φαίνεται πως χάσαμε τον νέο μας φίλο.
Αλλά αποκτήσαμε κάποιον άλλο, ακόμα πιο ενδιαφέροντα, αλλού στο φόρουμ...
Αααχ, τι συγκινήσεις έχει η ζωή ενός φτωχού ατμιστή!
 ;D

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνούμε και πάμε παρακάτω. Δεν απαγορεύω τίποτα και σε κανέναν.


Αν ο άλλος είναι ενήλικας και αν αποφάσισε να αρχίσει το άτμισμα, παρόλο που μπορεί να μην συμφωνούμε, δεν μας πέφτει κανένας λόγος στην απόφαση του και φυσικά δεν μπορούμε να απαγορεύσουμε τίποτα ακόμα και να θέλαμε.


Αυτό όμως που κατά την γνώμη μου έπρεπε να σκεφτείς πριν ξεκινήσεις όλη την αναμπουμπούλα, είναι πως αν ο άλλος το έχει αποφασίσει, τότε καλύτερα είναι να τον δεχτούμε στην παρέα μας και να του μεταδώσουμε την γνώση μας ώστε σε αυτό που αποφάσισε να είναι όσο πιο ασφαλής γίνεται.


Από ότι είδα το μόνο που καταφέραμε είναι να τον διώξουμε τον άνθρωπο και λογικό είναι αφού και εγώ δεν έχω καμία διάθεση να βρίσκομαι στην θέση να πρέπει να απολογούμαι στον κάθε άσχετο στο internet για τις επιλογές μου ως ενήλικας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180238 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8252 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534566 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237184 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085123 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10060 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12