vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

263 επισκέπτες, 5 χρήστες
dfoust, manoslykos, bloodlessz, thanos1071, Jorge

Twitter

Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
καλησπέρα σας.. αγόρασα το πρώτο μου ηλεκτρονικό τσιγάρο το altergo A6 να ενημερώσω πως δεν είμαι καπνιστής αλλα είχα την επιθυμία να κάνω τσιγάρο και έτσι στράφηκα προς το ηλεκτρονικό γιατί δεν ήθελα κανονικό για λόγους ασφαλειας..


σαν πρώτη δοκιμη που έκανα μερικές τζούρες παρατηρώ πως έχω κάποιες μικρές ενόχλησης και μια ελαφριά ταχυκαρδία... ενώ χρησιμοποιώ υγρό με 0% νικοτίνη


τι να κανω?

Από τον συντονισμό:
Το θέμα ανοίχτηκε (διαχωρίστηκε από τη συζήτηση για παρενέργειες από το άτμισμα) μετά από μια παρερμηνεία των παραπάνω γραφομένων, όπως θα δείτε στη συνέχεια της συζήτησης.
Παρόλα αυτά, επειδή έστω και υποθετικά η συζήτηση έχει το ενδιαφέρον της, το νήμα κρατήθηκε ώστε να έχουμε τις απόψεις των μελών μας σε μια τέτοια περίπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2016, 23:40 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
akisgr1, καλησπέρα.

 
Δεν θα σου πω γνώμη σαν νέος ατμιστής που είμαι κι εγώ, θα σου μιλήσω σαν εξαρτημένος από νικοτίνη, σαν εξαρτημένος από το τσιγάρο για πάνω από 27 χρόνια.

 
Μακριά απ' όλα. Μακριά και από το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Όλοι εμείς που βλέπεις, παλεύουμε (πολλοί για χρόνια) να γυρίσουμε πίσω, στα χρόνια που οι πνεύμονες ήταν υγιείς.

 
Δεν θα πω ποτέ καλύτερα το η.τ. από το κ.τ., θα πω: σταμάτησε τώρα που είναι αρχή.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
@akisgr1
Συμφωνώ απόλυτα με τον JoeBarTeam.
Σκέψου καλά αν θέλεις να βάλεις τον οποιοδήποτε νέο εθισμό στην ζωή σου.
Σου αφαιρεί κάτι από την ελευθερία επιλογών σου και επηρεάζει τον οργανισμό σου.
ΟΜΩΣ αν για κάποιο λόγο θέλεις να το κάνεις (ξανασκέψου το!!!) τότε όλα δείχνουν ως λιγότερο βλαβερό το ηλ.τσιγάρο από το τσιγάρο και σίγουρα το προτιμότερο από τα δύο σύμφωνα με όσα ξέρουμε ως τώρα.

Για να μην μείνει αναπάντητη η ερώτηση:
Για ταχυκαρδία συνήθως λέμε "πολύ νικοτίνη". Εφόσον δεν κάνεις νικοτινούχο υγρό θεωρώ πιθανότερο να είναι ένα σχετικό άγχος/έξαψη λόγω της νέας συνήθειας μαζί με την αναστάτωση που φέρνει στην κανονική αναπνοή η μακρόσυρτη διαδικασία του να τραβάς τζούρα. Κάποιοι μπορεί και να ζαλιστούν από αυτό.

Σταμάτησέ το τώρα. Εκτός αν θέλεις σαν τρελός τσιγάρο -αλλά γιατί να το θέλεις;  :o Δεν το χρειάζεσαι.

Αν -για δικούς σου λόγους- δεν το σταματήσεις, πιθανολογώ πως θα βρεις τον ρυθμό σου και ο οργανισμός σου θα συνηθίσει μόνος του. Αν όμως παραμένει το όποιο πρόβλημα θα πρέπει να ρίξεις μια ματιά στο αν κάτι στο συγκεκριμένο υγρό που δοκιμάζεις σε ενοχλεί. Μπορεί να είναι κάτι στο άρωμα, μπορεί να είναι στη "βάση" του υγρού.
Βάση ονομάζουμε τον μεγαλύτερο όγκο του υγρού μέσα στο οποίο μπαίνουν τα αρωματικά στοιχεία. Αποτελείται από γλυκερίνη ή/και προπυλενογλυκόλη (τα λέμε VG και PG αντίστοιχα) και λίγο νερό. Μια ενόχληση θα μπορούσε να οφείλεται σε VG ή PG, οπότε κάποιος βρίσκει υγρά που να έχουν λιγότερο ή καθόλου από αυτό που τον ενοχλεί.

Αν επιμείνει τα ξαναλέμε. Αλλά εύχομαι να μην τα ξαναπούμε και να αποφασίσεις πως δεν χρειάζεσαι κανένα εισπνεόμενο!
 :yes:

ΥΓ: Δεν είμαστε γιατροί οπότε μιλάμε μόνο από πρακτική εμπειρία με το άτμισμα και η όποια συμβουλή είναι απλώς μια σκέψη βασισμένη σε ότι γνωρίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
akisgr1, καλησπέρα.

 
Δεν θα σου πω γνώμη σαν νέος ατμιστής που είμαι κι εγώ, θα σου μιλήσω σαν εξαρτημένος από νικοτίνη, σαν εξαρτημένος από το τσιγάρο για πάνω από 27 χρόνια.

 
Μακριά απ' όλα. Μακριά και από το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Όλοι εμείς που βλέπεις, παλεύουμε (πολλοί για χρόνια) να γυρίσουμε πίσω, στα χρόνια που οι πνεύμονες ήταν υγιείς.

 
Δεν θα πω ποτέ καλύτερα το η.τ. από το κ.τ., θα πω: σταμάτησε τώρα που είναι αρχή.


καλησπέρα έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ δεν θα πρότεινα σε κανέναν να αρχίσει το κάπνισμα είτε είναι ηλεκτρονικό η κανονικό τσιγάρο... προσωπικά χωρίς να είμαι καπνιστής όπως και το τόνισα έκανα ένα μεγάλο λάθος που πήρα ηλεκτρονικό τσιγάρο... έχω αρκετές ενόχλησης στο στηθος σαν πρώτη φορα που κάνω αυτό το πράγμα..  φυσικά δεν μου φαίνεται καθόλου εθιστικό.. από χτες να έχω κάνει ελάχιστα ελαφριές τζούρες,  και ακόμα το υγρό από τα 2ml που παίρνει είναι κοντά στην μέση... γενικά περνάω άνετα 2 μέρες πιστεύω... με τον καφέ περισσότερο πρωί-απόγευμα

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY

 φυσικά δεν μου φαίνεται καθόλου εθιστικό..

Καλά... Περίμενε λίγο ακόμα. Νομίζεις πως είναι παιχνιδάκι να το κόψεις αν γίνεις junky της νικοτίνης. Λες και όλοι εδώ μέσα ατμίζουμε για το χαβαλέ. Αν κάποια στιγμή θες να το κόψεις θα μαρτυρήσεις και στο υπογράφω. Αν ήταν εύκολο, δε θα είμασταν όλοι εμείς εδώ, θα το είχαμε κόψει.

Φαντάζομαι πως είσαι μεγάλος άνθρωπος (ενήλικος εννοώ) και ξέρεις τι σου γίνεται. Η απόφαση είναι δική σου, όμως ξανασκέψου το. Ή τουλάχιστον άτμιζε χωρίς νικοτίνη.
Edit : Τώρα είδα πως είσαι χωρίς νικοτίνη οπότε άκυρο το πέσιμο λολ. Whatever!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2016, 23:05 από altan678 »

να ενημερώσω πως δεν είμαι καπνιστής αλλα είχα την επιθυμία να κάνω τσιγάρο


Τοσο καλά λογια άκουσες για το τσιγάρο και ειχες την επιθυμία  :wall:   


Ουτε να το σκεπτεσαι, ακομα και το ηλεκτρονικό και να πας να  φτυσεις τα ρεταλια που σου το πούλησαν

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Ρε παιδια μη τον παιρνετε ζπ τα μουτρα τον ανθρωπο, αν θελει να ατμισει λιγο για χαβαλε ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗ  δεν ειναι δα και τιποτα σπουδαιο.
Μη κανει μονο τη μ.... και δοκιμασει με νικοτινη

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00

καλησπέρα έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ δεν θα πρότεινα σε κανέναν να αρχίσει το κάπνισμα είτε είναι ηλεκτρονικό η κανονικό τσιγάρο... προσωπικά χωρίς να είμαι καπνιστής όπως και το τόνισα έκανα ένα μεγάλο λάθος που πήρα ηλεκτρονικό τσιγάρο... έχω αρκετές ενόχλησης στο στηθος σαν πρώτη φορα που κάνω αυτό το πράγμα..  φυσικά δεν μου φαίνεται καθόλου εθιστικό.. από χτες να έχω κάνει ελάχιστα ελαφριές τζούρες,  και ακόμα το υγρό από τα 2ml που παίρνει είναι κοντά στην μέση... γενικά περνάω άνετα 2 μέρες πιστεύω... με τον καφέ περισσότερο πρωί-απόγευμα


@akisgr1,

 
θα σε παρακαλέσω να μην διαβάσεις κανένα σχόλιο, πακετάρεις ξανά τη συσκευή και την πετάς όπως είναι, και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, υποψιάζομαι πως είσαι και κάτω των 18 ετών.

 
Επίσης, σωστό θα ήταν, η διαχείριση του φόρουμ να διαγράφει όλα τα σχόλια που ενθαρρύνουν το άτμισμα σε μη καπνιστές. Δεν είναι παιχνίδι.

 
Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας κι όχι το κάθε ανώνυμο μέλος. 

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
@JoeBarTeam


είμαι 25 ετών... 


ξέχασα να σας αναφέρω πως πρώτη δοκιμη που είχα κάνει ήτανε κανονικό τσιγάρο... μονο 2-3 φορες το οποιο και το σταμάτησα άμεσος αλλα είχα την επιθιμια μετά να πάρω κάποιο που θεωρείτε πιο ασφαλές και δεν περιχέει νικοτίνη...


ξέρω πως κάνω κακό στον ευατό μου δεν είναι ότι καλύτερο και δεν προτείνω σε κανέναν να καπνίζει...  αλλα όλο το θέμα που το ξεκίνησα είναι το άγχος της δουλειάς... ήθελα με κάτι να περνάει η ώρα...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δεν υπάρχει σχόλιο στο φόρουμ που να ενθαρύνει το άτμισμα σε μη καπνιστές.
Παρολαυτά αν ένας ενήλικας αποφασίσει να το αρχίσει (παρά τις ενστάσεις μας) δεν μπορεί να μην είναι αποδεκτός και καλοδεχούμενος στο φόρουμ του ατμίσματος. Καλώς ή κακώς υπάρχει ή θα υπάρξει και μικρό τέτοιο ποσοστό. Δικαιούται να πει την εμπειρία του και να ζητήσει πληροφορίες όπως όλοι.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη

@akisgr1,

 
θα σε παρακαλέσω να μην διαβάσεις κανένα σχόλιο, πακετάρεις ξανά τη συσκευή και την πετάς όπως είναι, και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, υποψιάζομαι πως είσαι και κάτω των 18 ετών.

 
Επίσης, σωστό θα ήταν, η διαχείριση του φόρουμ να διαγράφει όλα τα σχόλια που ενθαρρύνουν το άτμισμα σε μη καπνιστές. Δεν είναι παιχνίδι.

 
Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας κι όχι το κάθε ανώνυμο μέλος.




το οτι αν δεν ατμισει κατα 90% θα καπνισει δε σου περναει απ το μυαλο?








@JoeBarTeamείμαι 25 ετών...  ξέχασα να σας αναφέρω πως πρώτη δοκιμη που είχα κάνει ήτανε κανονικό τσιγάρο... μονο 2-3 φορες το οποιο και το σταμάτησα άμεσος αλλα είχα την επιθιμια μετά να πάρω κάποιο που θεωρείτε πιο ασφαλές και δεν περιχέει νικοτίνη... ξέρω πως κάνω κακό στον ευατό μου δεν είναι ότι καλύτερο και δεν προτείνω σε κανέναν να καπνίζει...  αλλα όλο το θέμα που το ξεκίνησα είναι το άγχος της δουλειάς... ήθελα με κάτι να περνάει η ώρα...





η λυση για το αγχος ειναι να κοψεις το αγχος, οχι να υιοθετεις συνηθειες παραλληλα με το αγχος.




Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Μου περνάει απ' το μυαλό πως δεν μιλάμε σοβαρά. 

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
ναι, καλο θα ηταν να σκεφτεις και το δεδομενο πως στον πραγματικο κοσμο δεν ειναι ολα τελεια.
Αν πεταξει τη συσκευη οταν θα του ξαναρθει επιθυμια δεν προκειται να παρει αλλη αλλα θα παει στο περιπτερο να παρει πακετο, κι οπως θα θυμασαι καπως ετσι ξεκιναει μια εξαρτηση απο τις χειροτερες.
Προσωπικα δεν επικροτω τη χρηση ΗΤ απο μη καπνιστες, αλλα απ το να ξεκινησει καποιος το καπνισμα ε 10000000000 φορες να ξεκινησει το ατμισμα. Η διαφωνια σου δεν καταλαβαινω που βρισκεται?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2016, 14:20 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Ο άνθρωπος έχει την υγεία του, κι από μία βιαστική και λάθος επιλογή επέλεξε ως αγχολυτικό το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Επιμένετε να δίνετε μπράβο και να επικροτείτε γνώμες όπως: ε, καλά, δεν χάθηκε ο κόσμος, ας ατμίσει και λίγο κι ας καλωσορίσουμε το άκαπνο νέο μέλος.

 
Η διαφωνία μου είναι στο αυτονόητο, ο αγαπητός φίλος είναι νεότατος, 25 χρονών τρως σίδερα. Να συμβουλευτεί τον γιατρό του κι όχι τα παλαμάκια σου.

 

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
δηλαδη που βλεπεις να τον επικροτω?




τεσπα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59643 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237082 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 493 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136043 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084970 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy