vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 9 χρήστες
manoslykos, funes, dkostas, giorgos1999, giorgoscr, camber, Jorge, DarkSky, lagoudakis

Twitter

Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 22, 2016, 15:05 »
[justify]Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.[/justify]
[justify]Προσωπικά να πω πως παραμένω ακόμα σε βαθιά νερά, το θέμα επιστόμια είναι μεγάλο και δυστυχώς πολλές φορές δεν του δίνουμε όση σημασία πρέπει. Μέχρι τώρα διαπίστωσα πως υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους, σε σημείο όπου μπορεί ακόμα και ν' ατμίσω “τζάμπα” υγρά ενώ η απόδοσή τους θα ήταν μέρα με τη νύχτα σε σχέση με ό,τι έπρεπε να γνώριζα. Μπορώ πλέον να πω με βεβαιότητα πως η δουλειά για την οποία προορίζονται είναι β α σ ι κ ό τ α τ η. [/justify]

[justify]Υπάρχουν βασικοί κανόνες, όπως αναφέρει ο φίλος e-spy, όπου πρέπει να τους ξέρω, μετά έρχεται το χάος (υλικά, διαστάσεις, πάχη, κ.ο.κ.). Μέχρι στιγμής έχω περίπου 20 επιστόμια και ορισμένες μου παρατηρήσεις είναι λίγο περίεργες, ίσως και αστείες, κι εξηγούμαι:[/justify]

[justify]
  • Η αισθητική έχει τον πρώτο λόγο, δηλ. αυτό που ταιριάζει στο σύνολο έχει πλεονέκτημα. Σωστό; όχι, κι όμως το κάνω.
  • Η συνήθεια είναι 2η φύση, δηλ. δεν μπορώ ένα υλικό (για παράδειγμα, εγώ δεν αντέχω το τεφλόν και λατρεύω την απόδοση του ss).
  • Το πιο ανορθόδοξο απ' όλα. Από τα καλύτερα αποτελέσματα που έχω πάρει είναι και από τα πιο άσχημα και περίεργα επιστόμια.
[/justify]


[justify][Αν κάποια στιγμή φτιαχτεί σχετικός πίνακας θα ήταν σπουδαίο εργαλείο. Ελπίζω οι εμπειρότεροι ατμιστές να βρουν χρόνο και διάθεση για να έχουμε κάτι τέτοιο στα χέρια μας]. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 22, 2016, 15:39 »
α) Οι τρεις παρατήρησεις σου όσο αστείες ή περίεργες κι αν κούγονται, ισχύουν και για άλλους.  ;D

β) Τι ακριβώς πίνακα έχεις στο μυαλό σου; Δώσε μια σύντομη περιγραφή ή παράδειγμα να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

γ) Μπορείς να ανανεώσεις το λινκ της 2ης φωτό του 1ου μηνύματος γιατί προφανώς δεν... 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 22, 2016, 15:56 »
[justify]α) Χαχα, ναι αυτό πιστεύω κι εγώ για το (α).[/justify]

[justify]β) Για τον πίνακα, σκεφτόμουν πως τελικά ίσως οι πίνακες να ήταν 2. Δηλ. π.χ. ένας βασικός πίνακας με τις διαφορές στις βασικές κατηγορίες: επιστόμιο + κατηγορία ατμοποιητή, κι ένας 2ος ανοικτός πίνακας (ακόμα και με συνοδευτική εικόνα) με το αντίστοιχο επιστόμιο (υλικό, μέγεθος, πάχος κ.λπ.), Δηλ. κάθε φορά σαν μία ξεχωριστή παρουσίαση, για κάθε επιστόμιο που πέφτει στα χέρια μας (είτε του ατμοποιητή είτε αγορασμένο ξεχωριστά). Κάπως έτσι, όμως είναι θέμα που δεν μπορώ εγώ να κάνω, θέλει χρόνο, μέλη, και τους Συντονιστές που αντιπαθώ χαχαχα. [/justify]

[justify]γ) Ναι, το έχω δει από εχθές και δεν μπόρεσα να τη βρω (ψέματα, δεν θυμάμαι ποια ήταν...).  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 22, 2016, 16:12 »
Για μένα κυριάρχο ρόλο παίζει η αίσθηση του drip tip. Πως το νιώθω στα χείλη λόγω υλικού διάμετρος τρύπας κλπ.
Νομίζω ότι ασυναίσθητα βολεύομαι με διαμέτρο παρόμοια της γόπας του βιομηχανικού! Πολλά τα χρόνια καπνίσματος.

Από τις αρχές κιόλας που ξεκίνησα το άτμισμα, γυρόφερνα αυτά τα τεμπέλικα για μένα επιστόμια. Έχετε άποψη μήπως ??


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 22, 2016, 20:20 »
Σόρρυ, αλλά από πλευράς αισθητικής και μόνο, εγώ δεν...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 23, 2016, 14:32 »
Από τις αρχές κιόλας που ξεκίνησα το άτμισμα, γυρόφερνα αυτά τα τεμπέλικα για μένα επιστόμια. Έχετε άποψη μήπως ??

Εμένα πάντως savo μου μοιάζουν είτε για επιστόμια πνευστού μουσικού οργάνου, είτε για ιατρικά εργαλεία που χρησιμοποιούνται σε κάποια επέμβαση που δεν θέλω να γνωρίζω... ;D


Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 15, 2016, 10:43 »
Νοιώθω οτι έχω κενά σε αυτο το θεμα και έχω επισης και γω την αίσθηση οτι ειναι σημαντικότερο απο οτι φαίνεται εκ πρώτης όψεως.  :confused1:
Θα ήταν χρησιμο οι εμπειρότεροι αν μπορούσαν να μας δώσουν κάποιες βοήθειες με παραδείγματα και φωτο αν ειναι δυνατόν ώστε να αποκτήσουμε ένα βασικό μπούσουλα στην αναζήτησή μας.  :)

Αποσυνδεδεμένος armada11

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 16, 2016, 01:05 »
Έχει κανείς να προτείνει κάποιο drip tip για theorem γιατί το κοντό που έχει ζεσταίνετε και ανεβάζει υγρά στο στόμα

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Βορινός

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
  • A vaper needs a cig like a fish needs a bicycle
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 16, 2016, 01:32 »
Ε λοιπόν είναι φοβερό...τώρα που το διάβασα τυχαία σε αυτό εδώ το thread, ναι, θα συμφωνήσω στο ότι με τα δύο SS επιστόμια που έχω χρησιμοποιήσει έβγαλα άφτρες στο στόμα. Να προσθέσω μόνο πως και τα χέρια μου πλένω τακτικά και την συσκευή μου διατηρώ καθαρή και τα επιστόμια τα πλένω καθημερινά, ειδικά το βράδυ για να αρχίσω με τον πρωινό καφέ με καθαρό επιστόμιο και φρέσκια γεύση. Τι να πω, θα δοκιμάσω τεφλόν ή κοκάλινο.

Αποσυνδεδεμένος lusiferinos

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 28, 2016, 16:31 »
Εγώ με SS είχα θέματα χρησιμοποιώ delrin (POM) πλέον και βρήκα την υγειά μου

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 18, 2016, 11:50 »
Παιδια κανενα επιστομιο σαν αυτο του AIO joyetech; 
https://www.fasttech.com/products/0/10012927/4387704-authentic-joyetech-ego-aio-1500mah-e-cigarette
Ξερετε να εχει σπειρες μεγαλες μεσα;
Ψαχνω για anti spit back και βρηκα και αυτα με την σχαριτσα...
Θα προτιμουσα να ειναι teflon και γενικα οχι μεταλλο....

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 18, 2016, 11:55 »
Πλαστικά είναι αυτά Zelatini. Έχει η ecig. Πήρα ένα τέτοιο εγώ.Όταν έρθει θα σας πω πως είναι

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 18, 2016, 14:03 »
Πήρα ένα απο πέτρα, καλό, πολύ καλό σαν αίσθηση και δεν ζεσταίνεται εύκολα. Είχα απηυδήσει τώρα με τις πολλές ζεστές. Εσωτερικά έχει μέταλλο (SS?) μέχρι τη μέση. Όχι οτι ειναι τέλειο, αλλα σίγουρα δεν κλαίω τα 6€ που το πλήρωσα.

Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 18, 2016, 14:06 »
σπανια εχω προτιμησεις στα drip tip και χρησιμοποιω αυτο που δινει ο ατμο..........ειτε ss,ειτε πλαστικο.

Αποσυνδεδεμένος ciumel

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 18, 2016, 21:19 »
μολις γυρισα απο μπανιο και μου πεσε  το τσιγαρο απ το τσαντακι..
ευτυχως γλυτωσα μονο μ ενα σπασμενο drip tip(το μαμα του expromizer,derlin νομιζω το λενε) και το μεσημερι διαβαζα το θεμα αυτο.
ωραια θα ταν να χαμε ενα θεμα σχετικο μονο με drip tip
και πως μπορουν αυτα να επηρεασουν τις παραμετρους στο ατμισμα.
καμμια 10αρια μερες που δοκιμαζω τον expromizer νομιζω του λειπει γευση(η εμενα μου λειπει για να μην τον αδικω)
καμμια προταση για drip tip που να εστιαζει στη γευση;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180429 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12