vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

538 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, grag, Jorge, Sergios, camber, giorgos1999, manoslykos

Twitter

Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 20:13 »

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και καλή χρονιά με υγεία κι ευτυχία.

Πρώτα απ' όλα να πω πως δεν ξέρω τίποτα για το θέμα «Επιστόμια». Επίσης, σαν νέος ατμιστής, τυχαία -και μετά από 2 μήνες ατμίσματος- κατάλαβα πως κάθε επιστόμιο ανάλογα τον σχεδιασμό του έχει και την κατάλληλη χρήση, αν τοποθετηθεί κάποιο λάθος επιστόμιο τότε αναλιώνεται το ατμιστικό αποτέλεσμα που πρέπει να έχουμε.
Σε αντίστοιχο νήμα για ερωτήσεις express, έκανα την ανάλογη ερώτηση γιατί δεν έχω απάντηση για ένα τέτοιο θέμα. Διαβάζω αρκετά ενδιαφέροντα σχόλια και χρήσεις. Διαφορετικά υλικά κατασκευής, κοντό ή μακρύ, με ψύκτρες και χωρίς ψύκτρες, ή με συνδυασμό υλικών (π.χ. Ανοξίδωτο ατσάλι και εξωτερικό pyrex γυαλί), και πολλά άλλα.
Στη δική μου περίπτωση, τυχαία βρήκα πως μέγιστη απόδοση είχα με κοντό ss επιστόμιο των 7mm/5mm. Αντιγράφω την ερώτηση που έκανα στο άλλο νήμα:

Θα ήθελα τη γνώμη των εμπειρότερων ατμιστών για κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Επάνω σε Kayfun lite plus, (με αρωματικό υγρό, σε κοντό plexi tank και χωρίς την ss καμινάδα), ίδιο στήσιμο (1,8Ω στα 9W) σε όλες τις δοκιμές που έκανα σε επιστόμια.
Δοκίμασα αρκετά επιστόμια (7 ή 8 ). Από ανοξείδωτο ατσάλι, από τεφλόν, αλουμίνιο, διαφορετικές διαστάσεις, με ψύκτρες και χωρίς ψύκτρες, με ρύθμιση αέρα κ.ο.κ.
Το ατμιστικό αποτέλεσμα ήταν μέρα με τη νύχτα. Δεν μιλάω για δική μου παραξενιά, μιλάω για γεύση ή καθόλου γεύση. Σε κάποια επιστόμια έπαυε να υπάρχει γεύση ή το αποτέλεσμα ήταν πολύ τίποτα..., κατόπιν, όταν τοποθετούσα άλλο επιστόμιο, η γεύση επέστρεφε.

Έκανα αρκετά ml, αφιέρωσα αρκετή ώρα πριν μιλήσω. Τι ισχύει βρε παιδιά; ή παλάβωσε η μύτη μου ή κάτι άλλο συμβαίνει που αγνοώ.
(για την ιστορία, στο συγκεκριμένο στήσιμο, το καλύτερο αποτέλεσμα το είχα με κοντό ss επιστόμιο των 7mm/5mm).”



Επίσης, δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα για σωστή επιλογή σε επιστόμια, σε περίπτωση που υπάρχει ήδη το θέμα αυτό, παρακαλώ τους συντονιστές να διαγράψουν το θέμα. Ελπίζω οι εμπειρότεροι ατμιστές να βάλουν γνώση, στοιχεία αλλά και παραδείγματα στησίματος. Μπορεί τα περισσότερα επιστόμια να μην έχουν μεγάλο κόστος όμως είμαι σίγουρος πως εκεί έξω υπάρχουν πολλοί ατμιστές που δεν δίνουν καμία σημασία στον ρόλο που έχει ένα επιστόμιο, και πως χρησιμοποιούν λάθος επιστόμια κι έτσι δεν έχουν το ιδανικό ατμιστικό αποτέλεσμα, (που προσωπικά μπορώ να βεβαιώσω τους φίλους πως αν δεν έβλεπα τυχαία την τόσο λάθος επιλογή σε επιστόμιο που είχα, θα άτμιζα λάθος για πολύ πολύ καιρό).

 
Ευχαριστώ που με διαβάσατε.


Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 20:31 »
και εγω κανω τις αντιστοιχες δοκιμες αυτες τις μερες.... οπως εγραψα και εδω:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11607.msg928519.html#msg928519
το πολυ κοντο drip που φοραει με εκαψε λιγο (η αντισταση βρισκεται σε αποσταση αναπνοης ατο τα χειλη, χαχα), επιστρατευσα ενα πιο μακρυ που ειχα και πιο στενο (ασχημο το θεαμα θα μου πειτε αλλα με βολεψε...)ειμαι Kayfun-άς, της σφιχτης τσιγαρισιας τζουρας, τι να κανω...

αυτη παντως ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη. γευση δεν εχασα παντως. απεναντιας ανεσυρα απο τη ναφθαλινη καπνικα υγρα τα οποια ειχα παρατησει για καιρο. (βασικα με το kayfun ατμιζω σκετη βαση). κατι αλλο φταιει


Διόρθωση γραμματοσειράς




« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2016, 04:19 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 20:42 »
Giorgosss, καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω γιατί δεν ξέρω. Στη δική μου περίπτωση (κι ενώ είχα βολευτεί μια χαρά με τον ατμοποιητή ψηλά και μακριά από φυτιλοαντιστάσεις), όταν τοποθέτησα κοντό τανκ πήγα κι άλλαξα επιστόμιο. Εκεί ήρθαν όλα τούμπα. Με το αρωματικό υγρό να εξαφανίζεται, καμία γεύση, καμία υποψία απόλαυσης. Έτσι έκανα τις δοκιμές και κατέληξα σε κοντό ss επιστόμιο για το συγκεκριμένο στήσιμο τού ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος pap150

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 04, 2016, 21:44 »
Ξέρει κανείς από θέμα υγείας αν αλλάζει κάτι ανάλογα με το υλικό κατασκευής?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 04, 2016, 21:57 »
εγω ανακαλυψα τελευταια οτι με τα ss βγαζω αφτρες στο στομα.
εβαλα ενα πλαστικο ή και τεφλον και υσηχασα πραγματικα
απο θεμα γευσης δεν ειδα διαφορα

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 18, 2016, 21:04 »
Άυτρες ε;; Ε,λοιπόν, κάτι τέτοιο έχω παρατηρήσει κι εγώ... βρε λες. Θαλλάξω επιστόμιο και θα σας πω. 
Πάντως, έχω ακούσει ότι απ τεφλόν βγαίνει πιο κρύος ο αέρας ενώ οι ss τον ζεσταίνουν...ή το ανάποδο;  :WhatHeMeans:
Κι εγώ έχω δει διαφορά με κοντό- μακρύ...2 μόνο γαρ έχω στην κατοχή μου. 

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 19, 2016, 01:36 »
Το τεφλόν ζεσταίνεται δυσκολότερα από το SS,
αλλά αυτό δε σημαίνει πως δε ζεσταίνεται.

Με SS drip-tip και αύτρες δεν έχω θέμα άμα
καθαρίζω -έστω- μια φορά τη μέρα το drip tip
με ένα υγρό μαντηλάκι (μερικές φορές ξεχνάω
και καθαρίζω μετά από 2-3, αλλά και πάλι δε
παίζει θέμα). Εποχές που είμουν πνιγμένος
-παραπάνω από το συνηθισμένο- στη δουλειά
ξέχναξα να το καθαρίζω και μόνο τότε έβγαζα
(ο κάθε οργανισμός όμως παίζει και να έχει
διαφορετική ανοχή, οπότε καλύτερα συχνό
καθάρισμα).

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 19, 2016, 06:32 »
συμφωνω με τον FML , αλλα παιζει και ρολο που κουβαλας το σετακι σου μεσα στην ημερα.
σε τι τσεπες μπαινει, που το ακουμπας τι δουλεια κανεις κτλ
ενα καθαρισμα μπορει να μην ειναι αρκετο να σε γλυτωσει.
προσωπικα, μετα την χρηση του πλαστικου (ή τι ειναι αυτο) εχω ησυχασει και χωρις το τακτικο καθαρισμα του :yes:

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 21, 2016, 19:15 »
Πάντως πήρα επιστόμιο κοκκάλινο και με βόλεψε τέλεια! Το καθάριζα και το ss 2-3 φορες τη μέρα αλλά ξέρω γω είχε γρατζουνιστεί λίγο από πέσιμο και μάζευε γρήγορα βρωμίτσα; είμαι εγώ ευαίσθητη...δεν ξέρω. Με το κοκκαλο μου φαίνεται πιο ζεστός ο αέρας και δυο μέρες τρα δεν εβγαλα κάτι στο στόμα. Είδωμεν!

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 21, 2016, 19:30 »
Καλησπερα σας.
Παιζη μεγαλο ρολο το επιστομιο οπως παιζουν ρολο πολλα πραματα μαζι για να εχεις το τελειο ατμισμα.
Ο καυφουν μινι v3 με μεσατο επιστομιο (σαν του ΝΑΥΤΙΛΟΥ) εχει απογειωση στην γευση ουτε το κοντο που εχει ουτε αλλα ποιο φαρδεια εχουν τετοια αποδοση.
Αντιθετος με ελενχο θερμοκρασιας μου κανει καλυτερα ενα γυαλινο που εχω χοντρο απο ΜΕΛΟ.
Θελει ψαξιμο,αξιζει τον κοπο εχει διαφορα καθε επιστομοιο σε τι γευση σου βγαζει ο ατμοποιητης.
Το εχω τσεκαρη γιατι ειδα τεραστια διαφορα με αρκετες φορες δοκιμη με υγρα που ξερω πολυ καλα την γευση τους.
:thumpup:

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 21, 2016, 20:36 »
Και εγώ έχω παρατηρήσει σημαντική διαφορά από επιστόμιο σε επιστόμιο, με χειρότερα τα κοντά με μεγάλη διάμετρο οπής.
Τα τύπου kayfun lite + είναι τα αγαπημένα μου πάντως και από αίσθηση και από γεύση  :yes:

Αποσυνδεδεμένος tonydeli7

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • There are no problems, only solutions.
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 21, 2016, 21:15 »
Εμενα αυτο που με εχει βολεψει ειναι το μαμα του Subtank... Τωρα τελευταια χρησιμοποιω και ενα απο joyetech aio που ειναι και anti-spit..

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 22, 2016, 00:20 »
εγώ πάλι ψάχνω τα επιστόμια να έχουν πολύ λεπτά τοιχώματα ή τουλάχιστον το σημείο που εισχωρεί στον ατμο να εχει μεγάλη οπή εσωτερικά ,έτσι ώστε να δημιουργούνται  ελάχιστοι υδρατμοί άπω κάτω ,που δίνουν όχι τόσο ευχάριστη γεύση αργότερα. 

Αποσυνδεδεμένος fafalos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 22, 2016, 00:45 »
Γιατί μου φαίνεται ότι τα λεπτά επιστόμια αποδίδουν καλύτερη γεύση;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Επιλέγοντας το σωστό επιστόμιο (drip tip)
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 22, 2016, 10:44 »
Επειδή την αποδίδουν.  ;D

Τα χοντρά (σε διάμετρο οπής) επιστόμια είναι (κυρίως) για αεράτες ή/και πνευμονικές τζούρες.
Που σημαίνει ότι εισέρχεται περισσότερος αέρας σε αναλογία.
Στα λεπτά εισέρχεται περισσότερος αγνός, καθαρός ατμούλης, άρα και γεύση  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180481 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237292 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12