vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, ΒΑΓΓΟς, Jorge, manoslykos

Twitter

ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 00:10 »
Θα ήθελα σας παρακαλώ να μάθω από ατμιστές που ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΗΝΟΥΝ τους δυο ατμοποιητές του νήματος, ποιός από τους δυο είναι καλύτερος σε ΓΕΥΣΗ...

ΙΑΤΤΥ ή ΕΒΙΒΑ...

Δεν με ενδιαφέρει ούτε η ποιότητα κατασκευής ούτε αν σφυράνε, ούτε αν έχουν διαρροές, ούτε κανένα κατασκευαστικό ελλάτωμα...

Είμαι σαφής... Σύγκριση ΜΟΝΟ σε γεύση και ποιότητα τζούρας...

Σας ευχαριστώ...  :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 04:02 »
 :laugh1:


Εισαι κατσαβιδακιας......... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 07:43 »
Δεν είμαι ρε συ Shado...

Ατμοποιητή με κεραμικό έχω, τον ΙΑΤΤΥ...

Που κατα γενική ομολογία... Όποιος έχει καταφέρει να τον σετάρει σωστά δίνει τόνους γεύσης!!! Όπως έχει δώσει και σε μένα!!!

Είναι οτι πιο άμεσο προς σύγκριση με τον Εβίβα, που ο Εβίβα όμως μηχανικά, ενώ έχει κεραμικό, έχει μεγαλύτερο θάλαμο ατμοποίησης που ΜΗΧΑΝΙΚΑ είναι μείον, αλλά και τεράστια ποσότητα βαμβακιού στο θάλαμο ατμοποίησης που ΔΕΝ έρχεται σε άμμεση επαφή με το υγρό, πράγμα επίσης μείον... Πράγμα που γίνεται χειρότερο μιας και το βαμβάκι βρέχεται "μονόπαντα"...

Θεωρητικά λοιπόν δεν μπορεί να δίνει καλύτερη γεύση ο Εβίβα!

Επίσης άλλη ερώτηση... Ποιός έχει πιο σφιχτή τζούρα από τους δύο?

Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 08:54 »
Κατά την ταπεινή μου άποψη καλύτερη γεύση έχει ο iatty. Τον eviva τον δουλεύω  με τις δύο τρύπες ανοιχτές με αποτέλεσμα να είναι πιο αεράτος από τον iatty όταν τον χρησιμοποιώ με την 510 βάση. Αυτό διορθώνεται μέχρι ένα σημείο  με την υβριδική βάση για το Just αλλά και πάλι είναι ένα κλίκ πιο σφιχτός.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 18:00 »
1)  Γιατι αλλαξες το Avatar ???
Μου αρεσε πιο πολυ το προηγουμενο , γιατι μου θυμηζε τις ................ μπανανες.........ξερεις εσυ...... :laugh1:


2)  Ο ΙΑΤΤΥ ειναι πιο ''γευστικος'' , γιατι εχει καποια σημεια αναφορας , που δεν τα δινουμε σημερα σημασια... 8)  .
Ενα απο αυτα ειναι το non.

3)  Μπορει να ειναι μεγαλη η καμπανα  του Eviva , αλλα το κεραμικο μεσα στο οποιο γινεται ολη η δουλεια , περιορίζει αυτο το μεγεθος.


4)  Κυριε σουβλακοφαγε (μοναχοφαγε) , που μπορω να αγορασω ΙΑΤΤΥ ;;;;    ;D


Ειναι καλυτερη η αποδοση γευσης στον ΙΑΤΤΥ και γραφω καλυτερη , γιατι πραγματικα ειναι καλυτερη και οχι διαφορετικη.
Και για 'μενα ειναι ο ανωτερος φιτιλατος ατμοποιητης σε γευση , αλλα εχει καποια κατασκευαστικα σημεια που δεν υπαρχουν σε κανενα αλλο ατμοποιητη.
Αυτος φυσικα ειναι και ο λογος που ακομα και σημερα , οι μοναδικοι ατμοποιητες που τον ξεπερνανε , δεν ειναι φιτιλατοι και μαλιστα το κανουν και μεγαλη προσπαθεια.
Και δεν ειναι πολλοι.......ενας-δυο....


Το κακο ειναι ομως οτι θα πρεπει να εχεις και καποια εξικιωση παραπανω για να μπορεσεις να τον στησεις σωστα.
Αν τον καταφερεις................κολλας......... ;D


Κατσαβιδάκια , που μου πηρες και αναποδες....... :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 19:06 »
Κατά καιρούς εχω ατμισει και από τους 2 ατμοποιητες αλλά λογω ότι δεν είχα κανέναν από τους δυο στην κατοχή μου δεν μπορώ να εκφέρω άποψη  8)  , κάτι παλιές καραβάνες εδώ στο νησί λένε ότι άμα δεν έχεις φάει καψούλι από ιαττη δεν είσαι ατμιστης για πες μου τι ισχύει ρε σ κωστα και βασιλη :))

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 20:09 »
Μου πέρασαν οι ανάποδες... :tongue_smilie:

Δεν ρωτάω υστερόβουλα Shado...

Θέλω πολύ να δοκιμάσω Εβίβα για μα έχω κι εγώ άποψη...

Από ζήλεια τα λέω!!! :))

Δεν έχω φράγκα όμως να διαθέσω για κάτι έστω οριακά κάτω από ΙΑΤΤΥ...

Θες να σου στείλω τον ΙΑΤΤΥ να μου στείλεις τον ΕΒΙΒΑ? :tongue_smilie:

Sxolare... Δεν θες να το δοκιμάσεις αυτό, πίστεψέ με!!!
Μένεις άγαλμα!!! :))

Αποσυνδεδεμένος nellios

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 20:19 »
Η γεύση έχει πολλές πτυχές. Ο κάθένας ψάχνει κάτι διαφορετικό. Άλλος ένταση, άλλος καθαρότητα, άλλος ομοιομορφία. Τρέχα γύρευε.


Δε θα σταθώ στη γεύση λοιπόν και θα σου πω τα εξής:


O iatty έχει πυκνό ατμό που κάνει το άτμισμα απολαυστικό. Στην ποιότητα/πυκνότητα ατμού ο eviva ήταν πολύ μέτριος.


Ο iatty τονίζει τη γλυκάδα του υγρού. Βγάζει γλυκήτητα ακόμα και στη σκέτη βάση.


O iatty σε υγρά τύπου ry4, tribecca, bebeca, smoke, βγάζει νότες που δεν έχω βρει σε κανένα άλλο ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 20:30 »
Νομίζω ότι πλέον είναι καιρός να ανοιχθεί και ένα νήμα IATTY vs EVIVA vs PHENOMENON  :tongue_smilie: και να τρέχουν οι συντονιστές/διαχειριστές να το μαζεύουν  :))

Μην σε ανησυχεί ιδιαίτερα, η διαγραφή νήματος δεν είναι καθόλου χρονοβόρα!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2015, 20:39 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 21:25 »
Κωστη , δεν χρειαζεται να μου στειλεις τον ΙΑΤΤΥ.


Αν θελεις και οποτε θελεις , στον στελνω.


Αρκει να μου στειλεις στην επιστροφη σουβλακι και μαλιστα να το βγαλεις φωτογραφια μαζι με το πακετο της επιστροφης , για να το δουν η Σενια , o Αlkaz , η Εφη , ο papous , o drum και ο sensk......... :))

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 22:07 »
Δεν είχα ποτέ εβίβα
αλλά βλέποντας σύγκριση φαινόμενο-εβίβα
μάλλον θα έλεγα ιάττυ.
Προσωπικό γούστο τζούρας,άποψη
και ίσως επηρεασμένη επιλογή από συναίσθηματα
και περιπέτειες καπνού.
Συγνώμη που μιλάω χωρίς να έχω και τους δύο.


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 22:27 »
Πιστεύω πως δεν θα είμαι off topic αν πω την εμπειρία μου από τους ατμοποιητές και όχι από τα σουβλάκια.
Και για να προλάβω αντιδράσεις η εμπειρία μου ΚΑΙ στους 2 είναι μόνο με βαμβάκι.
Η εβίβα αν και μπορεί να στηθεί με σίλικα θεωρώ ετεροχρονισμό να το κάνω.


 ΙΑΤΤΥ (με τα ελάχιστα που γνωρίζω στο στήσιμό του)


1. Δύστροπος. Πολύ βαμβάκι και δεν τροφοδοτεί, λίγα περισσότερα βαττ και καμένο.
2. Γεύση ακριβείας και λεπτών αποχρώσεων. Ατμός σχετικά πλούσιος αλλά όχι όσο πυκνός θα τον ήθελα.
3. Υγρασία στον πόλο 510 οπότε αν έχετε μόνο μοντάκια του τελευταίου έτους ξεχάστε τον.
4. Πολύ ζεστό ντριπ τιπ και με λίγα βαττ. Δεν δέχεται άλλο ντριπ τιπ παρά μόνο το δικό του
(πιθανόν να υπάρχει εξάρτημα μετατροπής που δεν το ξέρω)
5. Θέλει απαραίτητα σύρμα N-R-N οπότε ξεχνάμε νικέλια, κοβάλτια, κλπ.
6. Τζούρα προς το σφιχτό.


ΕΒΙΒΑ


1.Συγχωρεί λάθη. Δεν συγχωρεί μόνο το λίγο βαμβάκι στο ντεκ και αμέσως ξερνάει.
2. Γεύση πλούσια ατμός πυκνός, βελούδινος με προτίμηση στα RYειδή.
3. Ρυθμιζόμενος πανεύκολα πόλος, με εξαιρετική αγωγιμότητα.
4. Δέχεται όλα τα ντριπ τιπ και είναι δροσερός
5. Στήνεται με κοινά συρματα και με όλους τους τύπους
6. Τζούρα προς το ανοιχτό.


  Γευστικά οι διαφορές τους είναι ελάχιστες (αν υφίστανται κιόλας)
Και ο λόγος ;
 Απλός !
Η καρδιά τους είναι ακριβώς το ίδιο κεραμικό.
Μπορούν λοιπόν να στηθούν με το ίδιο ακριβώς σύρμα, την ίδια ποσότητα βαμβακιού, με την αντίσταση στην ίδια θέση.
Απλά ο ένας θέλει master για να στηθεί και ο άλλος ένα απλό bachelor.




Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 22:33 »
Ξεκινάει ένα νήμα με σαφή παράκληση του δημιουργού του να περιοριστεί στη γευστική σύγκριση δυο ατμοποιητών και τίποτε άλλο.
Κι αυτό, με την προυποθεση ότι οποιος γράφει, έχει στην κατοχή του και τους δυο.
Αρχίσαμε τα off topic από την πρώτη σελίδα ακόμη.

Αν και θα είχε ενδιαφέρον και το ΙΑΤΤΥ VS EVIVA: από ποιον από τους δυο φάγατε το μεγαλύτερο καψούλι;
ας παραμείνουμε στο θέμα μας...

και στους δυο ατμοποιητές και μόνον αυτούς.
Παράκληση είναι αυτή, όχι συντονιστική παρατήρηση.

ΥΓ. Με πρόλαβε ο netsplit... δεν αφορά βέβαια αυτόν το ποστ μου

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 22:53 »
Τα καψούλια του ΙΑΤΤΥ δόξα το Θεό τα γνωρίζω...
Όπως και όλα τα μείον αυτού του ατμοποιητή... :))

Από τη στιγμή όμως που τον προσπάθησα, και θεώρησα οτι η γεύση του αξίζει οποιοδήποτε καψούλι, και ΔΕΝ έκανα πίσω, και δεν τον έβρισα, από εκείνη τη στιγμή με έχει πλυμμυρίσει με γεύση!!!
Άσε που με έκανε καλύτερο χομπίστα και δεν κωλόνω πλέον μπροστά σε κανέναν ατμοποιητή με ΟΠΟΙΑ δυσκολία μου παρουσιάζει... ;)

Θεωρώ οτι η κοινή ύπαρξη κεραμικού με τον ΕΒΙΒΑ, δεν τον κάνει ίδιο με τον Εβίβα... Οι μηχανικές διαφορές είναι πολλές, καμινάδα , διάμετρο καμινάδας, μήκος καμινάδας, το γεγονός οτι τα βαμβάκια ή φυτίλια έρχονται σε επαφή με το υγρό απευθείας σε μεγαλύτερο μήκος, ενώ το φυτίλι-βαμβάκι που δεν έρχεται σε επαφή με το υγρό και βρίσκεται μέσα στην καμπάνα είναι ελάχιστο σε σχέση με τον Εβίβα, αλλά και μέγεθος χώρου ατμοποίησης που είναι κατα πολύ μικρότερο σε σχέση με τον Εβίβα και έχει άμεση σχέση με τις περιδινήσεις του αέρα, αλλά και άλλες μηχανικές λεπτομέρειες τον κάνουν εντελώς διαφορετικό...

Με την ίδια λογική όποιος ατμοποιητής έχει C2 κεραμικό είναι ίδιος με όλους, δηλαδή βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι, από παλιά κληρομάιζερ ως και Σοφία, αλλά και ΙΑΤΤΥ και Εβίβα...
 :)

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙΑΤΤΥ vs ΕΒΙΒΑ
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 23:02 »
εγώ τόλμησα να πω την γνώμη μου έχοντας και τους 2 ατμοποιητές.
Διαπιστώνω με λύπη μου πως επειδή διαφωνείς,- ενώ δεν έχεις πιάσει ποτέ τον εβίβα- παραπέμπεις σε ανύπαρκτες διαφορές και διαστρεβλώνεις όσα προσπάθησα να επισημάνω.
Προφανώς λοιπόν το νήμα αυτό είναι παγίδα που σκοπό έχει να εξυψώσει (ξανά) τον βασιλιά Ιάττυ.
Κρίμα, λυπάμαι που έγραψα...


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix