vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

561 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, gfilip, Sergios

Twitter

πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #105 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 11:35 »
Πήρα πριν λίγες μέρες το Joyetech evic vtc mini kit με τον ego one mega ατμοποιητή.

Ο ego one mega είχε συνδεδεμένο μέσα ένα ni200 head και το σύνδεσα πρώτη φορά πάνω στο mod χωρίς να παρατηρήσω πως ήταν ήδη σε Watt mode την ώρα που το έβγαλα απο το κουτί.Η μία φορά που πάτησα το fire button νομίζω πως ήταν μάλλον καταστροφική γιατί μου άφηνε πολύ χάλια γεύση στο λαιμό.


Άλλαξα την κεφαλή και έβαλα τιτανίου.


Το πρόβλημά μου είναι πως αν περάσει ώρα που το mod είναι ανενεργό , δεν έχω παραγωγή ατμού για τουλάχιστον 6-7 τζούρες και μου αφήνει μια πολύ δυνατή και βαριά γεύση (ίσως και κάψιμο) στο λαιμό με αποτέλεσμα να βήχω.Μετά απο κάποια ώρα στρώνει.

Να σημειώσω εδώ πως γύρω απο εκεί που κάθεται το drip tip στον ατμοποιητή μαζεύει λίγο υγρό, αλλα ευτυχώς δε μου το πολυπετάει στο στόμα.

Any advice?
 


Το οτι πήρες χάλια γεύση και κάηκε ο λαιμός σου είναι επειδή όπως είπες και σύ έκανες λάθος στην ρύθμιση του μοντ και δούλεψες λάθος την Ni200 σε Power mode.

O ego one mega δουλεύει καλύτερα με τις CLR κεφαλές τις οποίες μπορείς να επισκευάσεις είτε αλλάζοντας μόνο το βαμβάκι είτε αλλάζοντας και σύρμα.

Για το υγρό που βρίσκεις εκεί που μπαίνει το ντριπ τιπ είναι φυσιολογικό γιατί από κεί περνάει ο ατμός όταν ρουφάς και ένα μέρος του υγροποιείται, λόγω διαφοράς θερμοκρασίας.

Για περισσότερες πληροφορίες και λύσεις σε διάφορα θεματάκια αλλά και πώς να στήνεις την CLR κεφαλή, σου προτείνω να μελετήσεις το νήμα των TRON-S και Ego one mega. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2016, 11:40 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος Vagattack

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 00:42 »
σαν καινούριος και έχοντας eleaf melo 2 έχω πάρει ειδικότητα στις πνευμονικές...
Ni200 0,15 185-220 στα 30-40watt και kanthal 0,5 στα 18-24watt αναλόγως τη διάθεση... στα 6mg
καλή γεύση μέχρι στιγμής και πολύς ατμός...
όταν βγαίνω εκτός σπιτιού "ντρέπομαι και κάνω σφιχτές" με σχεδόν κλειστό τον αέρα γιατί με κοιτάνε σαν UFO :wall:
πάντως πιστεύω ότι οι τσιγαρίσιες είναι πιο "υγιεινές" γιατί καταλήγει λιγότερος ατμός στα πνευμόνια...


Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 00:31 »
Κι εγώ έχω την αίσθηση (ή ψευδαίσθηση) ότι είναι πιο υγιεινές οι τσιγαρίσιες, γιατί 35 χρόνια τώρα δεν έχω νοιώσει τον καπνό να προχωράει πιο κάτω απ'το λαιμό μου (αν και σίγουρα κάτι προχωράει)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 01:33 »
Και εμένα οι πνευμονικές δεν πάνε πολύ κάτω, μέχρι τα δάχτυλα των ποδιών μου σχεδόν :)
Καλό κακό δεν ξέρω, αλλά έτσι το ευχαριστιέμαι.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 13:11 »
Παντα τσιγαρισιες (mouth to lung) για τους εξης λογους:
1) Πρωην καπνιστης
2) Γευση
3) Φυσιολογικο ατμισμα & οχι παιχνιδι
4) Λιγα W (μεχρι 10 το ανωτερο)
5) Προστασια οσο ειναι δυνατον στα πνευμονια μου απο ιστοριες που δεν κατεχω
6) Ευχαριστηση

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 20:37 »
Εμένα ικανοποιητική γεύση μου δίνει μόνο η πνευμονική τζούρα...μυστήριος ο κάθε ουρανίσκος.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 21:54 »
Παντα πνευμονικες (lung) για τους εξης λογους:

1) Πρωην καπνιστης
2) Γευση
3) Φυσιολογικο ατμισμα & οχι παιχνιδι
4) Αρκετα W (απο 15 το κατωτερο)
5) Προστασια οσο ειναι δυνατον των νευρων μου απο ιστοριες που κατεχω
6) Ευχαριστηση

Αποσυνδεδεμένος G.PAL

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 22:42 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ,ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ ΚΙ ΕΓΩ 1,5 ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ(ΤΣΙΓΑΡΙΣΙΕΣ Η ΟΧΙ).ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.ΜΕ ΤΑ ΑΛΜΑΤΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ Η.Τ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΦΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ,ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ I STICK 50 ΚΑΙ SUBTANK MINI.ΜΕ 1.2 ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΙ ΥΓΡΟ 0.9, 50-50(ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΤΖΟΥΡΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ Ο ΛΑΙΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΟΦΤΕΣ ΤΖΟΥΡΕΣ)ΦΟΥΛ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΤΟΛΕΣ!!!!! :))

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 22:51 »
Εγώ ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω;

Τσιγαρίσιες παίρνω την καλύτερη γεύση.

Έλεγχο θερμοκρασίας όσες φορές δοκίμασα τσιγαρίσιες εκτός του ότι καίει ο λαιμός μου, ξυπνάω σαν να χω χρόνια φαρυγγίτιδα, πνευμονικές δεν νιώθω καθόλου γεύση απλά κάνω εφέ καπνού ή δε ξέρω να δουλεύω TC ή τελικά είναι μόνο για πνευμονικές.

Τελικά καταλήγω μάλλον kanthal και φουλ τσιγαρίσιες ακόμα και με τους πιο αεράτους ατμοποιητές.

Θα δείξει!

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:54 »
Είχα και εγώ την ίδια απορία όταν μου είπε η κοπέλα ότι ο ατμοποιητής που θα πάρω κάνει για πνευμονικές τζούρες αλλά δε ρώτησα, γιατί πάνω κάτω κατάλαβα στο μυαλο μου τι θέλει να πει...Πήρα ένα μικρό drip tip γτ ήθελα να προσπαθήσω να κάνω τσιγαρίσιες...Δεν είναι και τόσο εύκολο με τον Summit..Tον έχω μια βδομάδα με μεσαία νικοτίνη και νομίζω οτι θα ρίξω και άλλο..με τις πνευμονικές είμαι ικανοποιημένος! 

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 14:51 »


 

Τελικά καταλήγω μάλλον kanthal και φουλ τσιγαρίσιες ακόμα και με τους πιο αεράτους ατμοποιητές.

 

Αυτό θέλω να δω πώς θα το καταφέρεις.
Εγώ πήρα έναν Lemo 2 , έκλεισα όσο μπορούσα τον αέρα, έβαλα και κλειστό επιστόμιο και πάλι για να καταλάβω κάτι, ρουφούσα 3 λίτρα αέρα , στα 25W. (Τον έσπρωξα αμέσως ,... φυσικά)

Αποσυνδεδεμένος tonydeli7

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • There are no problems, only solutions.
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 15:08 »
Εμενα μου ειχαν τελειωσει τα υγρα χτες και εκανα μονο βαση.Πηγα και πηρα πριν λιγο,το UMAMI Frostyz Tart 9Mg(ενω κανω απο 6 και κατω). Θα το αραιωνα ουτως ή αλλως με βαση full vg 0mg. Στο δρομο για το σπιτι λεω δεν βαζω λιγο μεσα στον subtank.....

Συνηθισμενος στις πνευμονικες,δε σκεφτηκα οτι εχει μενθολη,λεμονι και 9mg.......
Aνοιξαν ολα,πνευμονια,μυτη,λαιμος! :P

Το αραιωσα κατα σχεδον 3/4 με βαση και πλεον ειναι κομπλε!


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 15:21 »
Είχα και εγώ την ίδια απορία όταν μου είπε η κοπέλα ότι ο ατμοποιητής που θα πάρω κάνει για πνευμονικές τζούρες αλλά δε ρώτησα, γιατί πάνω κάτω κατάλαβα στο μυαλο μου τι θέλει να πει...Πήρα ένα μικρό drip tip γτ ήθελα να προσπαθήσω να κάνω τσιγαρίσιες...Δεν είναι και τόσο εύκολο με τον Summit..Tον έχω μια βδομάδα με μεσαία νικοτίνη και νομίζω οτι θα ρίξω και άλλο..με τις πνευμονικές είμαι ικανοποιημένος!
Ο Summit είναι μόνο για πνευμονικές. Σε σημείο υπεροξυγόνωσης ακόμα και με σχεδόν κλειστή την εισαγωγή του αέρα... :))
Όποιος καταφέρει να κάνει τσιγαρίσιες με αυτόν να μου πει και μένα για να μην πάει στα σκουπίδια το δωράκι που μου κάνανε...  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 18:13 »
Αυτό θέλω να δω πώς θα το καταφέρεις.
Εγώ πήρα έναν Lemo 2 , έκλεισα όσο μπορούσα τον αέρα, έβαλα και κλειστό επιστόμιο και πάλι για να καταλάβω κάτι, ρουφούσα 3 λίτρα αέρα , στα 25W. (Τον έσπρωξα αμέσως ,... φυσικά)
Κλείνεις τη μια τρύπα με το χέρι-δάχτυλο ιδικά στο melo 2 lemo 2 η καλύτερη τσιγαρίσια (ο επισκευασιμος του λεμο μέλο)

Μπορείς να το κάνεις και συ e-spy  αυτό.

Έγινε edit μετά από απανωτές καταγγελίες ότι πίνω ληγμένα. Μπερδευτήκαν τα μπούτια μας!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2016, 23:57 από Alxhmisths »

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 21:57 »
Ο Lemo είναι ο επισκευάσιμος. Έχει μια οβαλ τρύπα για τον αέρα που μπορεί να κλείσει τόσο ώστε να γίνει στρογγυλή. όμως όταν την κλείσεις πολύ προσπαθώντας να πάρεις τσιγαρίσιες, αρχίζουν οι διαρροές.
Ο πόλος έχει μια πολύ φαρδιά τρύπα που ανεβάζει αέρα και σε συνδυασμό με την μεγάλη καμπάνα και καμινάδα ...δεν σφίγγει η τζούρα με τίποτα. Ρουφάς και ρουφάς ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172216 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10652 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364