vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;

Οι απορίες του αρχάριου επιστρέφουν..!

Περιμένω να μου έρθουν (κάαααποτε) μπόλικα "κομμάτια" από FastTech, για να συνεχίσω και εγώ το... μαγικό ταξίδι μου στο vaping, στο οποίο χώθηκα με ένα συνδυασμό iStick 30W και μιας Ατλαντίδας. Το νέο μοντάκι που παρήγγειλα, τελικά, ως "επόμενο βήμα" μετά το iStick αλλά και για πειραματισμό με "μεγαλύτερες απαιτήσεις" είναι το IPV D2. Εδώ, όμως, βλέποντας και το σχετικό νήμα συζήτησης για αυτό, μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες για το λεγόμενο sub-Ohm vaping.

Θυμίζω πως η μόνη εμπειρία που έχω μέχει σήμερα από το vaping είναι ακριβώς αυτό: sub-Ohm καταστάσεις με την Ατλαντίδα, που "την τρέχω" συνήθως στα 12 με 17W του iStick 30W, ανάλογα κάθε φορά με το υγρό. Κάποιες φορές μου δίνει μια αίσθηση καμμένου, συνήθως όχι. Βλέπω, λοιπόν, όλον τον ντουνιά να έχει πορωθεί με το Sub-Ohm vaping, λέγοντας πως "είναι επανάσταση", αλλά στη συζήτηση για το συγκεκριμένο μοντάκι να λέγεται πως "δεν έχει stepdown" και "δεν θα μπορεί να τρέχει sub-Ohm ατμοποιητές κάτω από Χ Watts". Και εδώ είναι η φάση που... προβληματίζομαι.

Αν τρέχεις έναν ατμοποιητή με sub-Ohm coil στα 13W (ξέρω, "είναι για περισσότερα", θυμίζω "γούστα είπε ο πίθηκος" :-D ), μπορείς να τρέξεις έναν άλλο (ή τον ίδιο, με άλλο coil) π.χ. στο 1Ohm αλλά με διαφορετικά Watts και να έχεις "ίδια εμπειρία"; Τι είναι, δηλαδή, αυτό που κάνει το ίδιο το sub-Ohm, ως όρο, "τόσο κορυφάουα" ώστε να το συζητούν όλοι, αν με ένα δυνατότερο μοντάκι μπορείς να έχεις τα ίδια αποτελέσματα και στο 1, και το 1,5, και τα 3Ohms; Ή μήπως, όντως, υπάρχει κάποια διαφορά που μου διαφεύγει, και "άλλη φάση το sub-Ohm";

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 31, 2015, 00:22 »
Sub-ohming = Χρηση αντιστασεων κατω του 1Ω.


Mπορει να ακουγεται cool για καποιους, αηδια για καποιους αλλους.
Το ολο σκηνικο ξεκινησε με τη διαδεδομενη χρηση (καποτε) των μηχανικων μοντ.
Επειδη εκει, δε μπορεις να ρυθμισεις watt οπως & οποτε γουσταρεις, επρεπε να βρεθει τροπος να
μπορεις να ζητησεις περισσοτερα watt απο τη μπαταρια. Η εξελιξη των μπαταριων, βοηθησε πολλους ατμιστες
να αρχισουν κ να σεταρουν τους ατμοποιητες τους με αντιστασεις κατω του 1Ω, ετσι ωστε να μπορουν να
"ανεβασουν" τα watt που χρησιμοποιουν. (ειναι κ οι ατιμες οι απωλειες ενα θεμα)


Στη σημερον ημερα, επικρατει ο ορος αυτος για στησιματα σε διαφορους ατμοποιητες, διοτι τα συρματα που χρησιμοποιουνται
ειναι αρκετα μεγαλυτερης διαμετρου, απ'οτι συνηθιζοταν πριν 2 χρονια. Απο το 0.16-0.20mm εχουμε φθασει να χρησιμοποιουμε
συρματα διαμετρου εως κ 1.4-1.6mm. Γιατι? Αυτο θα το ψαξεις σε αλλο νημα.


Θελοντας κ μη, εαν χρησιμοποιησεις συρμα μεγαλης διαμετρου, για να επιτυχεις ενα σχετικα ικανοποιητικο αποτελεσμα στο ατμισμα σου, η αντισταση δε μπορει παρα να βγει κατω του 1Ω, αρα SUB-OHM. Μπορεις να κανεις καμια 20αρια σπειρες με 0.5 συρμα αν θες, αλλα θα πρεπει να τη χωρεσεις καπου πρωτα & να ζητησεις αρκετα watt παραπανω απ'οτι συνηθως.


Θες να παιζεις τωρα με 0.5 αντιστασεις σε 13W? Σορρυ, αλλα κατι δεν κανεις καλα. Ψαξτο λιγο παραπανω. Εκτος εαν στηνεις με 0.2 συρμα κ παιζεις σε sub-ohm.
Τωρα, οσον αφορα το d2 & καθε d2. Οταν η πλακετα του μοντ σου δε σου επιτρεπει να κανεις step down κατω απο ενα σημειο, τοτε οσο κ να το ζητας, ΔΕ θα το κανει. Εμπειρικα θα δεις σε τι volts κυμαινεσαι με τις αντιστασεις που φτιαχνεις. Εαν σε καλυπτει, καλως. Εαν οχι, τοτε ή θα αλλαξεις τα στησιματα σου, ετσι ωστε να μπορει να αποδωσει σωστα το μοντ ή θα κοιταξεις για αλλο μοντ.


Σορρυ για το σεντονι(?). Απωθημενο απο τον Παοκ ειναι.  :laugh1:
Δε θελω ουτε να προσβαλω, ουτε να ειρωνευτω. Απλα θετω τα 2 σεντια μου!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 31, 2015, 00:48 »
Εμένα προσωπικά όταν ακούω Subohming μού έρχονται στο μυαλό κάτι κάγκουρες σαν αυτούς:





Εξ'ορισμού το Subohming πάει πακέτο με τα ντουμάνια και ξεκίνησε από τους cloud chasers, και έγινε mainstream από τότε που οι μεγάλες εταιρίες μυρίστικαν το trend και άρχισαν να βγάζουν εργοστασιακό Subohm εξοπλισμό για να μεγαλώσουν το target group τους.


Αυτό δεν σημαίνει φυσικά πως όποιοι προτιμούν Subohm ή clouds και πνευμονικές, είναι απαραίτητα κάγκουρες. Το σίγουρο όμως είναι πως σχεδόν πάντα το ντουμάνι επιτυγχάνεται εις βάρος της γεύσης και αυτό δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει προσωπικά.


Έχω εξοπλισμό και για τα δύο, έχω δοκιμάσει και τα δύο, και έχω καταλήξει πως προτιμώ mouth to lung άτμισμα με ατμοποιητές προσανατολισμένους στην γεύση και όχι στα ντουμάνια. Παίζω ως επι το πλείστον με αντιστάσεις 1,6-2.0Ω και 10-16W.


Δεν υπάρχουν κανόνες (πέρα από αυτούς του Ohm). Ο καθένας δοκιμάζει και αποφασίζει τι του ταιριάζει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 31, 2015, 01:01 »
Κάγκουρες επειδή μας αρέσουν τα ντουμάνια και το subώμ; κάτι δεν λες σωστά παλίκαρε,και δεν βλέπω κάπου το κακό να πάς σε εναν διαγωνισμό για να γουστάρεις.Τώρα εσύ αν θές να χαρακτηρίζεις κάγκουρες κάποιους απο τον τρόπο ατμίσματος με γεία σου με χαρά σου...

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 31, 2015, 01:03 »
Θα τολμήσω κι εγώ μια απάντηση από άλλη οπτική, μιας και
και άσχετος με τα σύρματα είμαι από τη μια
και γνώστης της θεωρίας ωστόσο
και η ατμιστική μου εμπειρία έχει κατέβει το πολύ μέχρι τα 1,6Ω.

Η μοναδική μου εμπειρία από τις "υπόγειες" αντιστάσεις ήταν τρεις τζούρες σε ατμοσυνάντηση. Δυσάρεστη εμπειρία, πολύς ατμός μεν, δεν προλάβαινα να επεξεργαστώ τις γεύσεις δε.
Γενικά, δεν μου άρεσε.
Παρόλο που ίσως να είμαι μειοψηφία, ας προσπαθήσω να δώσω μιαν εξήγηση σε αυτά που βίωσα, με βάση και τη χρήση ηλεκτρονικού μοντ αυτή τη φορά.

Η έννοια "ίδια αποτελέσματα" που θέτεις, ίσως είναι σύνθετη.
Υποθέτω όμως, γιατί αυτό μου έρχεται εμένα στο μυαλό, ότι εννοείς την ίδια ισχύ.
Ας πάρουμε λοιπόν, δύο ακραίες περιπτώσεις αντιστάσεων αλλά στα 13 βατ.

βατ    τάση    αντίσταση    ρεύμα
13      2,55     0,5             5
13      6,24     3                2,08

Στην μεγάλη αντίσταση, για να φτάσεις την ισχύ που θες, ανεβάζεις πολύ την τάση. Πολύ έως επικίνδυνα πολύ. Ένας εργοστασιακός δεν θα τα βγάλει πέρα.
Στην μικρή αντίσταση, ανεβαίνει πολύ το ρεύμα.

Σε ποια από τις δύο περιπτώσεις ανεβαίνει περισσότερο η θερμοκρασία; Αν δεν έχω κάνει κάποιο τραγικό λάθος, μάλλον στη δεύτερη.  Έτσι, βράζει περισσότερη ποσότητα υγρού, περισσότερος ατμός, πιο απότομο πικ και η αίσθηση του "καράμπα, τι χτύπημα ! έλεγαν να κόψω το ΚΤ με χαμομήλια και φρούτα και λαχανικά κι εδώ βρήκα κάτι ακόμα πιο δυνατό".

Εδώ είναι και η ένστασή μου.
Οι εταιρείες που τα φτιάχνουν αυτά προφανώς και παρακολουθούν τους χομπίστες, εκ των οποίων οι χρήστες μηχανικών μοντ είναι ακόμα πιο έμπειροι, απευθύνονται όμως στο ευρύ κοινό, που δεν είναι οι "άλλοι" πιο άσχετοι από εμάς μη φορουμίστες ατμιστές, αλλά αυτοί που ΘΑ γίνουν αρχάριοι ατμιστές τα επόμενα χρόνια.
Και όλα αυτά νομίζω πως στοχεύουν στο απλό μήνυμα:
Ηλεκτρονικό τσιγάρο !!! Άσε το κανονικό και η ανάμνηση της πρώτης τζούρας καπνού, που μούδιασε το κορμί σου και σε έκανε να πεις "εδώ είμαστε" και ΜΑΤΑΙΑ να αποζητάς να ξαναγίνει εντύπωση στις επόμενες κούτες ΚΤ τελείωσε. Με το ΗΤ θα χαμογελάς και θα ζήσεις ακόμα πιο έντονα.

Αυτό ακριβώς φοβάμαι:
Ναι μεν η μικρή αντίσταση δίνει πιο δυνατή τζούρα με την ίδια ισχύ, άρα κρατά στο ΗΤ περισσότερους "αναποφάσιστους".
Όμως,μήπως η ανεβασμένη θερμοκρασία οδηγεί αλλού (παραγωγή βλαβερών ουσιών;)... αν τα υπολόγισα όλα καλά...

Όσο για τη γεύση που δεν κατάλαβα, ίσως να είναι θέμα δικό μου ή όντως δεν προλαβαίνουν οι κάλυκες να επεξεργαστούν την ποσότητα. Αλλά αυτό είναι δευτερεύον θέμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2015, 01:13 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 31, 2015, 01:07 »
Κάγκουρες επειδή μας αρέσουν τα ντουμάνια και το subώμ; κάτι δεν λες σωστά παλίκαρε,και δεν βλέπω κάπου το κακό να πάς σε εναν διαγωνισμό για να γουστάρεις.Τώρα εσύ αν θές να χαρακτηρίζεις κάγκουρες κάποιους απο τον τρόπο ατμίσματος με γεία σου με χαρά σου...


Αυτό δεν σημαίνει φυσικά πως όποιοι προτιμούν Subohm ή clouds και πνευμονικές, είναι απαραίτητα κάγκουρες.

Δεν υπάρχουν κανόνες (πέρα από αυτούς του Ohm). Ο καθένας δοκιμάζει και αποφασίζει τι του ταιριάζει καλύτερα.


Κάγκουρες χαρακτήρισα αυτούς στο video.

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 31, 2015, 01:11 »
Ναί και ο λόγος; τέλος πάντων,δεν υπάρχει λόγος για "διαπληκτισμούς". :thumpup:

Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 31, 2015, 01:26 »
Παίδες, ως νούμπ που ακόμη ΔΕΝ έχει πάρει στα χέρια του "τον νέο εξοπλισμό", η όλη εμπειρία μου περιορίζεται στο iStick 30W, την Ατλαντίδα και ό,τι διαβάζω (και βλέπω) εδώ και αλλού. Αυτό το ξεκαθαρίζω διότι ο mantos είπε πως γενικά κάτι δεν κάνω καλά με τον εξοπλισμό μου. Δεν ξέρω βρε mantos, όπως πήρα το προαναφερθέν "πακέτο", έτσι το χρησιμοποιώ - ακόμη δεν έχω στήσει δικό μου RTA και coil από το μηδέν (αν και προσπάθησα να επιδιορθώσω μια κεφαλή της Ατλαντίδας και... πλημύρισα). Έτσι, κάπου το ψιλο-χάνω με... advanced φάσεις του στυλ "στρίβω δικό μου coil X αντίστασης για άτμισμα στα Ψ Watts". Ναι, μπορεί η Ατλαντίδα με τα default coils της στα 0,5Ohm να προτείνεται να χρησιμοποιείται στα 25W+, αλλά τι να το κάνω που όποτε το δοκίμασα (ναι, "είχα ποτίσει και αφήσει το coil για λίγη ώρα να μουλιάσει") μου έδωσε γεύση ψιλο-καμμένου; Τι να πω, μπορεί να έπεσα σε προβληματικά "ετοιματζίδικα" coils. Πίσω στο θέμα μας, όμως.

Το μήνυμα του spectrum μάλλον με έβαλε πιο πολύ στο νόημα, αλλά και πάλι με άφησε με την απορία: έχω μια "εμπειρία Χ" από το συνδυασμό iStick 30W και Ατλαντίδας με default coils στα 0,5Ohms. Ένα ορισμένο ντουμάνι και γεύση που, ναι, με κατάφερε να μειώσω δραματικά το κάπνισμα (του στυλ "ένα τσιγάρο στις 2-3 μέρες, που και πάλι συγκριτικά μου ψιλο-αφήνει πια μια γεύση αηδίας", οπότε με βλέπω σύντομα να το κόβω εντελώς). Το IPV D2, όμως, λόγω απουσίας δυνατότητας stepdown, δεν μπορεί να δουλέψει - λένε, διάβασα, δεν ξέρω - τα 0,5 coils (ή άλλες sub-Ohm καταστάσεις) σε χαμηλά Watts. Θα μπορώ, λοιπόν, με coils στο 1Ohm, ή στο 1,5Ohm, ή whatever, στους RTAs που έχω παραγγείλει και ίσως ανεβάζοντας/κατεβάζοντας τα Watt (υποθέτω με υψηλότερη αντίσταση θέλεις περισσότερα Watts;) να έχω "ίδια γεύση και ντουμάνι" με ό,τι βλέπω τώρα;

Αν αυτό βοηθάει, έχω παραγγείλει ένα... εύρος RTAs, για να μάθω "να παίζω" με διαφορετικά στησίματα, να δω "διαφορετικές εμπειρίες" αλλά, μάλλον το σημαντικότερο, επειδή αναγνωρίζω το... ψυχογκαγκάν της υπόθεσης, πως για να ξεχαστώ πραγματικά από το στρίψιμο τσιγάρου καλό είναι "να έχω νέα παιχνιδάκια". Περιμένω, λοιπόν, κάποια στιγμή στο απροσδιόριστο μέλλον (διότι FastTech) τους:

  • Kanger Subtank
  • Aspire Triton
  • Orchid V4 Styled
  • Cthulhu RTA
  • Goblin Styled RTA
  • Silver-Play RTA
  • Goliath Styled RTA
...και ναι, όλοι εκτός από τους Subtank και Triton είναι κλώνοι (κατά την FastTech που αυτούς "τους λέει Authentic"). Θα μπορέσω "να έχω κάτι παραπλήσιο με Ατλαντίδα και 0,5Ohms στα 12 με 17W" στο συνδυασμό IPV D2 με αυτούς και coils στα Χ-Ψ-Ζ Ohms, όσον αφορά σε γεύση και ντουμάνι; Αν και, εντάξει, το ντουμάνι ΔΕΝ με νοιάζει και τόσο πολύ, νομίζω πως ψιλο-βοηθά στο "άπλωμα" της γεύσης στο στόμα και το λαιμό (ίσως είναι ιδέα μου).

EDIT: Updated για να προσθέσω (πάλι) και το "εύρος Watts που παίζω τώρα" στον εξοπλισμό που ήδη έχω.
EDIT 2: Ξέχασα τον Τρίτωνα;! Για δες..!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2015, 01:35 από ducklord »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 31, 2015, 02:08 »
...
απορία:
έχω μια "εμπειρία Χ" από το συνδυασμό iStick 30W και Ατλαντίδας με default coils στα 0,5Ohms. Ένα ορισμένο ντουμάνι και γεύση που, ναι, με κατάφερε να μειώσω δραματικά το κάπνισμα (του στυλ "ένα τσιγάρο στις 2-3 μέρες, που και πάλι συγκριτικά μου ψιλο-αφήνει πια μια γεύση αηδίας", οπότε με βλέπω σύντομα να το κόβω εντελώς). Το IPV D2, όμως, λόγω απουσίας δυνατότητας stepdown, δεν μπορεί να δουλέψει - λένε, διάβασα, δεν ξέρω - τα 0,5 coils (ή άλλες sub-Ohm καταστάσεις) σε χαμηλά Watts. Θα μπορώ, λοιπόν, με coils στο 1Ohm, ή στο 1,5Ohm, ή whatever, στους RTAs που έχω παραγγείλει και ίσως ανεβάζοντας/κατεβάζοντας τα Watt (υποθέτω με υψηλότερη αντίσταση θέλεις περισσότερα Watts;) να έχω "ίδια γεύση και ντουμάνι" με ό,τι βλέπω τώρα;
...
Θα μπορέσω "να έχω κάτι παραπλήσιο με Ατλαντίδα και 0,5Ohms στα 12 με 17W" στο συνδυασμό IPV D2 με αυτούς και coils στα Χ-Ψ-Ζ Ohms, όσον αφορά σε γεύση και ντουμάνι; Αν και, εντάξει, το ντουμάνι ΔΕΝ με νοιάζει και τόσο πολύ, νομίζω πως ψιλο-βοηθά στο "άπλωμα" της γεύσης στο στόμα και το λαιμό (ίσως είναι ιδέα μου).
...

Μήπως το πρόβλημα βρίσκεται στην αξιωματική θεμελίωση;
Γιατί πρέπει να βασιστείς σε αυτά που έχεις δοκιμάσει μέχρι τώρα;
Πάρε πρώτα εμπειρίες από διάφορους συνδυασμούς και μετά συναρμολογείς το πρότυπο που ζητάς.

Βέβαια, τα γράφω εγώ αυτά, που όταν ξεκίνησα είχα μια ego, άλλαζα αμπουλίτσες, ετοίμαζα ένα στόλο χαρτοπετσέτες για τις διαρροές, τις έβαζα στην κωλότσεπη όταν έβγαινα έξω και οτιδήποτε νέο μου φαινόταν επανάσταση. Και βεβαίως και το δοκίμαζα, γιατί ήταν ΤΟ νέο. Το πρότυπο συμπληρωνόταν με ιμπεριαλιστική όρεξη...

Σήμερα, έχεις ντουζίνες συνδυασμών, αλλά αυτό που λείπει είναι όντως Η λύση:
ο τέλειος συνδυασμός τους - ίσως γιατί το θέμα είναι ΚΑΙ υποκειμενικό.
Πρόταση: απόκτησε πρώτα πιο πολλές εμπειρίες - ναι, οι περισσότερες δοκιμές θα είναι αποτυχία, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά. Όταν φτάσεις στο επίπεδο όχι πια να τις εμπλουτίσεις αλλά να προσπαθείς (ελαφρά) να καλυφθείς με βάση αυτά που έχεις στην κατοχή σου, τότε ναι, θα έχεις φτάσει εκεί που ζητάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2015, 02:20 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 31, 2015, 02:25 »
Θα έλεγα οτι βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Είσαι νέος στο χώρο, ακόμη μαθαίνεις τα βασικά περί ηλεκτρισμού και υλικών στο άτμισμα και παρήγγειλες ό,τι πιο περίπλοκο στο στήσιμο σε ατμοποιητές.
Στα πρώτα σου ποστ είχες πολλές επιφυλάξεις για την ασφάλεια, δεν ήθελες πολλά βατ και τώρα παρήγγειλες ατμοποιητές με τεράστιες απαιτήσεις σε αμπέρ και βατ και όλοι subohm (όχι ότι δεν στήνονται και με σετάπ πάνω από 1ομ) Καταρχήν ως αρχάριος δεν χρειάζεσαι όλα αυτά. Κατά δεύτερο, αν επιμένεις να τους δουλέψεις με λίγα βατ, δεν θα τους ευχαριστηθείς ή τέλος πάντων δεν έχει νόημα να πάρεις αυτούς. Κατά τρίτον, με τις λίγες γνώσεις που έχεις ακόμη, τον goliath πχ ούτε για πλάκα δεν θα καταφέρεις να τον στήσεις. Και δεν μιλάω για το πώς θα περάσεις το σύρμα, αλλά για το πώς θα ρυθμίσεις συνδυαστικά αντίσταση, βαμβάκι, ροή αέρα και υγρού. Ακόμη και η αποσυναρμολόγησή του είναι μανίκι. Μιλάω εκ πείρας.


Εχεις ξοδέψει χρήματα, με τα οποία θα αγόραζες από εδώ έναν ναυτίλο για να τον έχεις για σιγουράκι μέχρι να τον βαρεθείς και να τον δώσεις και έναν καυφούν λαιτ, που είναι ένας ασφαλέστατος στα πάντα του ατμοποιητής (για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ ευκολόχρηστος στα πάντα του)


Μ΄αυτούς και τα 2 μοντάκια, θα ατμιζες μια χαρά για καιρό.
Στο ενδιάμεσο, θα μάθαινες με ρέγουλα τα βασικά περί βατ, ομ, αμπέρ, συρμάτων, βαμβακιών, ώστε να προχωρήσεις αργότερα σε άλλους ατμοποιητές.
Σκέψου ότι αν ένας από αυτούς τους ατμοποιητές που παρήγγειλες έχει ένα ελαττωματάκι, θα ταλανίζεσαι αιώνια χωρίς να μπορέσεις να καταλάβεις οτι δεν κάνεις εσύ λάθος κάτι.


Τώρα ρωτάς εμάς αν θα έχεις μ΄αυτούς κάτι παραπλήσιο με την Ατλαντίδα; Είναι θέμα στησίματος και μόνο και ο καθένας από αυτούς έχει το δικό του, το οποίο μπορεί να το βρεις με την πρώτη ή με την δέκατη (αρχάριος ον) Πολλαπλασίασε επί 8 ατμοποιητές και βγάλε μόνος σου συμπεράσματα.
αααα..... επίσης... αν όλοι αυτοί δουλέψουν όπως πρέπει να δουλέψουν, το στικάκι 30 είναι πολύ αδύναμο. Τώρα αν θέλεις να τους δουλέψεις στα 15 βατ, δεν ξέρω για όλους, αλλά για goblin και goliath, αν βάλεις 20ρι σύρμα, μονή αντίσταση στο 1.5 ομ, ναι, θα δουλέψουν, αλλά αν ήταν να κάνεις τέτοιο στήσιμο, έστηνες έναν καυφούν. Αν τους στήσεις με χοντρό σύρμα διπλή αντίσταση, με 15 βατ αυτοί οι δυο θα σε πνίξουν στις διαρροές.

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 31, 2015, 02:36 »

Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να βρείς κάποιον που έχει τον εξοπλισμό να σε βοηθήσει να δοκιμάσεις τις λεγόμενες Sub Ohm καταστάσεις με τα υγρά σου.
Ιδανικά σε dripper και όχι τις αηδίες subohm tanks κτλ. Αν είσαι Θεσσαλονίκη στείλε μου π.μ. να βρεθούμε να δοκιμάσεις ότι θέλεις.


Τώρα όσον αφορά τις αντιστάσεις Sub Ohm και γιατί υπάρχει μια μεγάλη παρεξήγηση κατά την άποψή μου, αφού φλυαρίσω λίγο για τα σύρματα πρώτα.


Μιλώντας πάντα για Kanthal A1.


To 28 AWG (0.32mm) για να κάνει μια αντίσταση σε 2.5mm τρυπανάκι 0.5 Ohm χρειάζεται 3 σπείρες.
Το 26 AWG (0.40mm) χρειάζεται 4 σπείρες. (50 τετραγωνικά χιλιοστά)  12 Watt
Το 24 AWG (0.51mm) χρειάζεται 6 σπείρες. (105 τετραγωνικά χιλιοστά) 25 Watt
Το 22 AWG (0.64mm) χρειάζεται 9 σπείρες. (217 τετραγωνικά χιλιοστά) 50 Watt
(περίπου τα παραπάνω ανάλογα τον μάστορα)(όλες οι παραπάνω πληροφορίες από το steam engine)


Βλέπεις ότι όσο παχαίνει το σύρμα μικραίνει η αντίστασή του και χρειάζεται περισσότερο σύρμα για να πετύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Το άλλο θέμα με το παραπάνω φαινόμενο είναι ότι χρειαζόμαστε και περισσότερη ισχύ για να καταφέρουμε να φέρουμε το σύρμα στην επιθυμητή θερμοκρασία ώστε να ατμοποιήσει το υγρό μας.
Η παραγωγή ατμού και γεύσης εξαρτάται από την ποσότητα υγρού που ατμοποιείται.
Αν κοιτάξεις τις παρενθέσεις παραπάνω θα δείς την επιφάνεια που γίνεται ατμοποίηση σε κάθε περίπτωση και λίγο μετά τα Watt που χρειάζονται για να έχεις περίπου την ίδια ατμιστική εμπειρία σε θερμοκρασία ατμού.


Υπάρχει μια τεράστια παρεξήγηση όσον αφορά το Sub Ohming.
Ότι χάνεται η γεύση όσο κατεβαίνουν τα Ohm και ανεβαίνουν τα Watt και αυξάνεται η παραγωγή ατμού.
Διαφωνώ και στις τέσσερις διαστάσεις (ναι βάζω και τον χρόνο).
Μην μπερδεύεστε με το cloud chasing. Αυτό είναι το, ας το πούμε, άθλημα του χώρου των ατμιστών γιατί οι περισσότεροι ήταν καπνιστές και δεν είναι για πολλά πολλά.


Συμφωνώ όμως ότι είναι άκρως επικίνδυνο να κάνεις Sub Ohming γιατί θέλει διάβασμα και κατανόηση.


Και καταλήγοντας, μέχρι και πρίν από ένα χρόνο (για να είμαι γενναιόδωρος) όσοι είχαν καταφέρει να κόψουν το κάπνισμα ατμίζοντας, το πετύχανε ατμίζοντας στην καλύτερη των περιπτώσεων στα 8 watt (όταν η μπαταρία ήταν πλήρως φορτισμένη).
Τώρα που απέκτησε ψωμί (λεφτά) το όλο θέμα, φτάσαμε αισίως στο να ελέγχουμε με περηφάνεια την θερμοκρασία που ατμοποιείται το υγρό μας γιατί διαφορετικά δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Και τα περί υγείας τα ακούω σαν ευρώ στην τσέπη τους.

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 31, 2015, 03:05 »
εγω δεν καταλαβαινω, αφου εχεις αυτη την απορια και διεθεσες το Χ ποσο, γιατι αγορασες μονο subohm ατμοποιητες, και βλεποντας απο τα ονοματα, ατμοποιητες που "μοιαζουν" μεταξύ τους. Μονο που βλεπω τα deck τους τρομαζω!!!
Θα μπορουσες να παρεις ενα ναυτιλο και τον subtank. Στον ναυτιλο θα δοκιμαζες με 1.8 mouth to lung να δεις τι φαση ειναι (που ειναι και η απορια σου), στον subtank θα επερνες TC κεφαλες για να δοκιμασεις το ΤC στο νεο σου μοντακι, θα επερνες τις 0.5 κεφαλες που ειναι το στανταρακι σου, θα επερνες και 1.2 και 1.5 για να δεις παλι πως ειναι πανω απο 1ohm με αυτον τον ατμοποιητη, και θα δοκιμαζες και το RBA ειτε subohm, ειτε πιο μεγαλες, ειτε για TC,, και ολα αυτα στα χαμηλα watt που θες!. Αφου λοιπον το εκανες αυτο θα κατεληγες καπου, ας πουμε οτι θα σου αρεσαν οι μεγαλυτερες αντιστασεις καλυτερα, αλλα να τις φτιαχνεις εσυ. Μετα απο αυτη την δοκιμη θα εκανες και την σοβαρη αγορα αφου θα ειχες βρει την ατμιστικη σου ταυτοτητα (θα επερνες εναν kayfun η εναν russian, η εναν erl η δεν ξερω τι!)
2η παραλειψη, τοσοι ατμοποιητες, ουτε ενας RDA! αμαρτια, αφου εκανες που εκανες την αγορα, και εισαι ψημενος για δοκιμες!

Σημειωση:  γραφεις "(υποθέτω με υψηλότερη αντίσταση θέλεις περισσότερα Watts;)"το οποιο ειναι αντιθετο και "αν με ένα δυνατότερο μοντάκι μπορείς να έχεις τα ίδια αποτελέσματα και στο 1, και το 1,5, και τα 3Ohms " οπου για τετοιες αντιστασεις δεν σου χρειαζεται δυνατο μοντακι, με ενα που να φτανει τα 30-40w εισαι υπερκομπλε και θα το παιζεις συνεχεια σχεδον στα μισα των δυνατοτητων του. Χαμηλη αντισταση θα παιξει στα πιο πολλα watt, μεγαλη αντισταση θα παιξει χαμηλοτερα σε watt, λεγοντας το καπως μπακαλικα, νομιζω ενα σχετικα εγγυρο range απο αυτα που εχω δει και εδω ειναι 8-18 για μια αντισταση 1.8Ω -οχι οτι τοσο πρεπει να ειναι, αλλα οτι οι χρηστες τετοιων αντιστασεων τις ατμιζουν σε αυτο το ευρος- .Τα μαζεμενα 8αρια ειναι τυχαια, δεν σημαινουν κατι!


διόρθωση μορφοποίησης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2015, 03:23 από spectrum »

Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 31, 2015, 03:35 »
@spectrum Ναι, έχεις δίκιο στο ότι "πρέπει να δοκιμάσω", αλλά το είχα πάντα το να πέφτω με τα μούτρα σε ό,τι νέο συναντούσα για να μάθω ό,τι περισσότερα μπορούσα. Αυτό που κάνω τώρα, λοιπόν, είναι ακριβώς αυτό: ένα "μακροβούτι" με το οποίο μαθαίνω όσο μπορώ περισσότερα. Αυτό είναι "οι δοκιμές μου" - αφού διανύω μια κομματάκι περίεργη περίοδο της ζωής μου (κάααποια στιγμή "θα εξηγήσω το γιατί", τώρα δεν είναι η κατάλληλη φάση), που δεν θα μπορούσα και να συναντιέμαι με κόσμο / να πηγαίνω σε καταστήματα "για να δοκιμάζω πράμα".

@petra Οι ατμοποιητές που παρήγγειλα ήταν αυτοί που οι περισσότεροι θεωρούν "κορυφές στο χώρο του RTA (μέχρι και) σήμερα" από ό,τι είδα τόσο εδώ όσο και σε μια σειρά άλλων sites. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μου είναι δύσκολο το στήσιμο τους, αλλά δεν είπα και πουθενά πως "επιμένω να τους δουλέψω σε λίγα Watt". Η ερώτηση μου ήταν εξαρχής "δουλεύω σε λίγα Watt την Ατλαντίδα σε iStick 30W και ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ, αλλά έχει από μαμάς 0,5Ohm coils, θα μπορώ να έχω αντίστοιχη εμπειρία σε άλλον ατμοποιητή με coils στο 1 και βάλε Ohms ΧΩΡΙΣ να ασχολούμαι με το άθλημα του sub-Ohming;". Τον Ναυτίλο δεν τον πήρα διότι, όλως περιέργως, δεν τον πέτυχα πουθενά όσο έψαχνα ως "καλή σύγχρονη πρόταση", ενώ απείχα από τους Kayfun διότι και στην Ατλαντίδα μου αρέσουν οι δυο "μεγάλες αεράτες" ρυθμίσεις της και η "τζούρα απευθείας στα πνευμόνια", ενώ συγκριτικά η "μικρή" ρύθμιση της μου φαίνεται ενοχλητική. Και μου προτείνεις να πάρω και παίξω με ατμοποιητές που έχουν ΜΟΝΟ "τέτοια μικρή ροή αέρα";! Ή, τουλάχιστον, αυτό γνωρίζω για τους Kayfun (και μου είχαν προτείνει και από εδώ, σε άλλο νήμα, να τους αποφύγω).

@xxpistoss Χεχ, δυστυχώς φίλε μου είμαι Αθήνα. Δεν τσίμπησα dripper διότι θεώρησα πρόσθετη δυσκολία (και... ενόχληση) το "πρόσεχε να είναι βρεγμένο το βαμβάκι" (αν και ομολογώ πως μου γυάλισαν κανα-δυο στη Fasttech, σε τιμή κάτω των €10, "έτσι, για δοκιμή").

Για τα υπόλοιπα, thanks, "το πιάνω". Επαναλαμβάνω, όμως, πως η ερώτηση μου δεν είναι "τι πρέπει να κάνω για να πιάσω 0,5Ohms όπως στην Ατλαντίδα" αλλά "και με 1 και με 1,5 Ohms δεν καλύπτομαι με αυτούς (θα το έλεγες και "δεν μπορούν να αποδώσουν αντίστοιχο άρωμα-ντουμάνι στο 1Ohm - 1,5Ohm;!") αντί να παίζω με το κομματάκι επικίνδυνο σε καρα-νουμπ σαν εμένα χόμπι του sub-Ohming";

Όπα, εδώ να προσθέσω πως ξαναδιάβασα το μήνυμα σου όπου, εμμέσως πλην σαφώς, μετά το μάθημα για τα coils ("το'πιασα, thanks") αναφέρεις πως ναι, το sub-Ohming είναι ψιλο-περιττό, με μοναδικό αποτέλεσμα τη δημιουργία "μεγαλύτερων ντουμανιών" (σωστά;!).

Και η ερώτηση μου πηγάζει και από σχόλια που έχω δει και εδώ και αλλού από αρκετούς που λένε πως "δεν έχει νόημα το sub-Ohming αν έχεις εξοπλισμό που να σου παρέχει παραπλήσια εμπειρία σε περισσότερα Ohms". Με επέκταση της ερώτησης "δηλαδή, αυτοί οι ατμοποιητές, ΑΝ μάθω να τους στήνω σωστά - με τη βοήθεια σας - και ΑΝ τους τρέχω στο IPV D2 σε ΠΑΝΩ από 1Ohm, θα μπορούν να αποδώσουν όπως η Ατλαντίδα στο iStick 30W στο 0,5Ohm;". Σύγκριση είναι - Ατλαντίδα στο iStick με coil "μαμάς" 0,5Ohm στα 12 με 18W VS Ένα Μάτσο RTAs στο IPV D2 με coils στο 1Ohm και Watts "ό,τι είναι ασφαλές/λογικό/κατάλληλο για το συνδυασμό".

@dkoure Για το Ναυτίλο (που λες και εσύ όπως η Petra) έχεις δίκιο μα, επαναλαμβάνω, "μου διέφυγε" (δεν ξέρω πώς). Για τον subtank, ναι, ήταν ο πρώτος που είχα βάλει στο μάτι - για αυτό το λόγο. Νομίζω πως αυτοί που πήρα, όμως, δεν παίζουν ΜΟΝΟ σε sub-Ohm καταστάσεις, σωστά;

Διάβασα και ξαναδιάβασα reviews και συζητήσεις για όλους τους, και είδα άτομα να τους στήνουν από τα 1,5Ohm μέχρι τα 0,3Ohm, με μονά, διπλά ή και τετραπλά coils (ανάλογα με τη φάση). Σκέφτηκα λοιπόν (πιθανότατα λανθασμένα) πως μπορώ να ξεκινήσω "να παίζω" με τον πιο απλό από αυτούς, με μονό coil στο 1 - 1,5Ohm, και μετά, μαθαίνοντας, βλέπουμε. Αν κρίνω από τη συνολική αντιμετώπιση σας, μάλλον έκανα λάθος, έτσι;  :tongue_smilie:

Ο δε λόγος που τους πήρα μαζεμένους είναι διότι "μπήκα στο χόμπι τρέχοντας". Αν ήταν κάθε φορά που θέλω "να κάνω το επόμενο βήμα" να περιμένω... ένα μήνα "να έρθει η πραμάτεια από τη Fasttech", φέξε μου και γλύστρισε. Θεώρησα πως "πήρα όλο το πακέτο" εξαρχής, για να αρχίσω π.χ. από τον πιο απλό RTA από το πακέτο (υποθέτω τον Τρίτωνα, που φάνηκε σχετικά εύκολο το RTA kit του) προχωρώντας σταδιακά-αλλά-με-γοργά-πηδηματάκια στους υπόλοιπους (υποθέτω μέσα σε διάστημα 2-3 μηνών).

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Και κάτι άλλο: λέτε (και δεν είστε οι μόνοι) πως "είναι επικίνδυνο το sub-Ohming". Από όσα έχω διαβάσει και καταλαβαίνω, έχετε δίκιο. Από αυτή την άποψη, όμως, ΔΕΝ είναι "επικίνδυνο" και το να διαθέτουν προϊόντα όπως η Ατλαντίδα και το Subtank που έρχονται εξαρχής με sub-Ohm coils; Πως το εννοείτε το "είναι επικίνδυνο το sub-Ohming": απευθύνεται ΚΑΙ σε αυτά τα προϊόντα (π.χ. με τη λογική "δεν θα έπρεπε να πωλούνται σε αρχάριους όπως εγώ"), ή πως "είναι επικίνδυνο το DIY sub-Ohming" (και αν ναι, γιατί αυτό και όχι και τα "έτοιμα coils");
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2015, 03:41 από ducklord »

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 31, 2015, 03:55 »
κοιτα, ειναι λογικο να κανεις τετοιες ερωτησεις, εγω τις εκανα αναποδα πριν λιγους μηνες ρωτοντας "γιατι επισκευασιμους, γιατι subohm και γιατι μηχανικα mods?", ειδκα εαν εισαι καπου οπου δεν μπορεις να δοκιμασεις πραγματα (ατιμη επαρχεια). Βλεπω ομως οτι αυτη την ερωτηση μονο ο ιδιος μπορεις να την απαντησεις και θα την απαντησεις 1-2 μηνες αφου παραλαβεις το πακετακι σου! Εγω κοιταζω με τι ειμαι ικανοποιημενος, και προς τα που με τρωει ο κ***ς μου να παω να δοκιμασω! μετα την πρωτη αγορα, πηγα σε ναυτιλο, μετα πηρα και ενα κλουπορ, τωρα θελω να δω πως ειναι το ατμισμα με παραπανω airflow και λιγο πιο χαμηλες αντιστασεις και να δω πως ειναι να στηνεις μια αντισταση και περιμενω εναν subtank. Με τρωει η απορια σιγα σιγα, πως ειναι να ατμιζεις με TC οποτε βλεπω προς τα χριστουγεννα να μου κανω δωρο ενα d2 η ενα vtc mini η αναλογα με τα reviews ενα αντιστοιχο μικρο μοντακι. Μεχρι τοτε θα εχω βρει το airflow που θα με δεσει για λιγο καιρο ακομα τουλαχιστον και εαν μου αρεσει να στηνω αντιστασεις θα παρω και εναν αντιστοιχο επισκευασιμο . Με ενα χομπι σαν αυτο νομιζεις οτι ξερεις τι θελεις αλλα οσο ασχολεισαι τοσο βρισκεις ενδιαφεροντα, μεχρι να το "τερματισεις" και να περιμενεις κατι εντελως νεο να ερθει στο παιχνιδι η να το κοψεις! Δοκιμαζοντας θα απαντησεις στις ερωτησεις σου, και ψαχνοντας και διαβαζοντας θα τα βρεις ολα! Και στο φιναλε, καλυπτεσαι μονο με αυτο που εχεις στο μυαλο σου. Εαν βαλεις στο μυαλο σου οτι σε καλυπτει μια εγκο με εναν ατμοποιητη αρχικου πακετου και οτι απλα ειναι ενα μεταβατικο σταδιο για να κοψεις το καπνισμα πιθανοτατα τελειωνει εκει!
και μην καπνιζεις καθολου! ΒΡΩΜΑΕΙ! (ναι, το ειπα!)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 31, 2015, 04:28 »
Τελικά άλλο ρώταγε ο ducklord και άλλο απάντησα, γιατί μου φάνηκε η αρχική ερώτηση πιο θεωρητική και γενική.  :eyesplash:


Αν θέλεις την άποψη μου, βιάστηκες πράγματι. Βέβαια καταλαβαίνω το "πέφτω με τα μούτρα" πολύ καλά μιας και στις 125 μέρες (ακριβώς) που ατμίζω, έχω αλλάξει από απλό ego, σε Ego ONE και έχω καταλήξει σε ηλεκτρονικό μοντάκι με Kayfun v4 και έναν Dripper και έχω πάει σε επισκευάσιμες και DIY υγρά και γνωρίζω πολύ καλά πως αυτά είναι μόνο η αρχή. Έχω δώσει ένα κουβά λεφτά αλλά δεν το μετάνοιωσα γιατί δεν έχω κάνει άκυρες αγορές και γιατί το έχω δει και σαν hobby.


Δεν θεωρώ λοιπόν "λάθος" το ότι πήρες πολλούς ατμοποιητές, πέραν από αυτό που γράφει η petra, δηλαδή οτι δεν ξέρεις ακόμα να στήσεις σωστά έναν, και αν προσπαθήσεις με όλους αυτούς, κάτι να σου πάει στραβά, άντε να κάνεις troubleshooting με τόσες μεταβλητές.


Το "λάθος" σου για μένα ήταν οτι πήρες που πήρες 7 διαφορετικούς ατμοποιητές, δεν διάλεξες να είναι διαφορετικοί για να δείς τι σου ταιριάζει.


Οι προτάσεις που σου έκαναν σε προηγούμενα νήματα ήταν ανάλογες με τα στοιχεία που είχε παραθέσει. Λογικό να σου πούν να μείνεις μακρυά απο kayfun αν δηλώνεις πως αυτό που θέλεις είναι πνευμονικές. Παρόλα αυτά, αν δεν δοκιμάσεις μόνος σου, πως θα ξέρεις? Αν έλεγες "μου αρέσουν τα πορτοκάλια¨και σου έλεγαν "τότε μην φάς μπανάνες" θα είχαν δίκιο. Αλλά αν δεν φάς ποτέ μπανάνα ο ίδιος, τι να λέει?


Το πιο καλό θα ήταν (αφού οπως λες δεν έχεις την πολυτέλεια να γνωρίσεις κόσμο και να δοκιμάσεις) να πάρεις έναν αεράτο, έναν τσιγαρίσιο έναν Subohm, έναν dripper, έναν έτσι και έναν γιουβέτσι και να δεις τι από όλα προτιμάς τελικά.


Στην θέση σου, θα έπαιρνα έναν απο τους ατμοποιητές που κάνουν και για τα δύο. Για παράδειγμα ο Subtank, παίρνει και Subohm καί μεγάλύτερες αντιστάσεις, και μάλιστα εργοστασιακές. Εγώ αντίστοιχα πήρα τον Ego ONE που κάνει το ίδιο.
Κανείς από τους δύο δεν κάνει τέλεια ούτε το ένα, ούτε το άλλο, αλλά με έναν ατμοποιητή έχεις δοκιμάσει και τα δύο και ξέρεις προς τα πού σε ενδιαφέρει να πας, οπότε ανάλογα διαλέγεις προς τα πού να προσανατολιστείς στην επόμενη αγορά σου.


Επίσης και οι δύο (Subtank και Ego ONE) έχουν και εργοστασιακές και επισκευάσιμες κεφαλές, οπότε δοκιμάζεις και τις επισκευάσιμες για να δεις αν σου αρέσει και θέλεις να ασχοληθείς με το άθλημα.


Και όλα αυτά με $37.36 για τον ONE και κανένα $53.19 για τον Subtank.


Και ναί ΒΡΩΜΑΕΙ!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537655 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136642 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085725 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12