vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS Ναργιλέ

Αποσυνδεδεμένος MrExo

Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS Ναργιλέ
« στις: Αυγούστου 24, 2015, 13:16 »
Έχω έναν φίλο που είναι πωρωμένος με ναργίλε και σκεφτόμουν να του πρότεινα να κάνει η.τ χωρίς νικοτίνη φυσικά. Το θέμα είναι όμως πιο είναι πιο "υγιεινό"?
Δεν θέλω να τον προτρέψω να ξεκινήσει μια συνήθεια που τελικά να είναι πιο επιβλαβής για την υγεία του.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS Ναργιλέ
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 24, 2015, 13:20 »

Αποσυνδεδεμένος xatzo

Απ: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS Ναργιλέ
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 24, 2015, 13:28 »
ο ναργιλες ειναι πιο επιβλαβης απο το κτ ασχετα με το τι μπορει μπορει να πιστευει και να σου λεει ο φιλος σου

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS Ναργιλέ
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 24, 2015, 13:31 »
Υπήρχε κάποτε στο φόρουμ μια χρυσή κοπέλα, η Αγγελική (Dark Angel), η οποία μένει στη Jeddah. Από κάτι παλιά ποστ της που θυμάμαι, είχε αναφερθεί ότι η μακροχρόνια χρήση αργιλέ έχει ακόμα χειρότερα αποτελέσματα από το τσιγάρο, καθώς η περιεκτικότητα του σε Μονοξείδιο του Άνθρακα είναι πολύ μεγαλύτερη λόγω του κάρβουνου που χρησιμοποιείται κατά την καύση. Δεν νομίζω ότι τίθεται το παραμικρό θέμα αν το ητ είναι καλύτερο από τον αργιλέ ή οποιοδήποτε εισπνεόμενο το οποίο βασίζεται σε καύση καπνού, το θέμα είναι πόσο καλύτερο. Και μάλλον θα χρειαστεί να περιμένουμε για να δούμε συγκριτικές μελέτες αποκλειστικά για ναργιλέ καθώς ακόμα το παλεύουν στις μελέτες το απλό τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος MrExo

Απ: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS Ναργιλέ
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 24, 2015, 13:40 »
:o :confused1: :o :confused1: :o :confused1:


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26586.0.html

Το έχω διαβάσει. Το ξέρω ότι το η.τ συγκριτικά με το κ.τ είναι άγγελος, αλλά δεν γνωρίζω πόσο ανθυγιεινός είναι ο ναργιλές.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS Ναργιλέ
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 24, 2015, 13:42 »

Το 2011 , ενας ατμιστης , o αθανατος Βασιλης Στιβακτακης , εκανε αυτο το νημα:


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4835.msg154764.html#msg154764


Αθανατος Billako.....μας λείπεις...... :'(




Απο τοτε κι αλλες προσπαθειες ειδαν το φως της δημοσιοτητας  και ενας φιλος και συνατμιστης απο Ιωαννινα , εκανε κι αυτος τη δικη του προσπαθεια.


Υπαρχει λοιπον και ναργιλές ηλεκτρονικο τσιγαρο........... :D 8) ;)


Οποτε , αν ο φιλος σου θελει κατι τετοιο , υπαρχει λυση...... :)

Αποσυνδεδεμένος xatzo

Απ: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS Ναργιλέ
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 24, 2015, 13:44 »
Το έχω διαβάσει. Το ξέρω ότι το η.τ συγκριτικά με το κ.τ είναι άγγελος, αλλά δεν γνωρίζω πόσο ανθυγιεινός είναι ο ναργιλές.
Hookah Smoking Compared With Cigarette Smoking
  • While many hookah smokers may think this practice is less harmful than smoking cigarettes, hookah smoking has many of the same health risks as cigarette smoking.1,2
    • Water pipe smoking delivers nicotine—the same highly addictive drug found in other tobacco products.2
    • The tobacco in hookahs is burned (exposed to high heat) and the smoke is at least as toxic as cigarette smoke.1,2
  • Because of the way a hookah is used, smokers may absorb more of the toxic substances also found in cigarette smoke than cigarette smokers do.1,2
    • An hour-long hookah smoking session involves 200 puffs, while smoking an average cigarette involves 20 puffs.1,2
    • The amount of smoke inhaled during a typical hookah session is about 90,000 milliliters (ml), compared with 500–600 ml inhaled when smoking a cigarette.4
  • Hookah smokers may be at risk for some of the same diseases as cigarette smokers. These include:3,4
    • Oral cancer
    • Lung cancer
    • Stomach cancer
    • Cancer of the esophagus
    • Reduced lung function
    • Decreased fertility
για περιστασιακη χρηση τυπου μια φορα τη βδομαδα που συμβαινει με τον ναργιλε κυριως λογω του στησιματος και της τελετουργιας του δεν ξερω ποσο αξιζει να παει σε ητ που νομιζω θα κανει οπωσδηποτε καθημερινη χρησητωρα για καθημερινη χρηση ναργιλε δεν υπαρχει αμφισβητηση οτι ειναι χειροτερο απο το κτ και ναι σπρωξτον για ητ

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS Ναργιλέ
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 24, 2015, 13:45 »
Ακολη μια δουλεια , που μαλλον δεν τραβηξε..........


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16881.msg614136.html#msg614136

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Υπήρχε κάποτε στο φόρουμ μια χρυσή κοπέλα, η Αγγελική (Dark Angel), η οποία μένει στη Jeddah. Από κάτι παλιά ποστ της που θυμάμαι, είχε αναφερθεί ότι η μακροχρόνια χρήση αργιλέ έχει ακόμα χειρότερα αποτελέσματα από το τσιγάρο, καθώς η περιεκτικότητα του σε Μονοξείδιο του Άνθρακα είναι πολύ μεγαλύτερη λόγω του κάρβουνου που χρησιμοποιείται κατά την καύση. Δεν νομίζω ότι τίθεται το παραμικρό θέμα αν το ητ είναι καλύτερο από τον αργιλέ ή οποιοδήποτε εισπνεόμενο το οποίο βασίζεται σε καύση καπνού, το θέμα είναι πόσο καλύτερο. Και μάλλον θα χρειαστεί να περιμένουμε για να δούμε συγκριτικές μελέτες αποκλειστικά για ναργιλέ καθώς ακόμα το παλεύουν στις μελέτες το απλό τσιγάρο.




Αληθεια βρε Τρυφωνα , που ειναι η Αγγελικη ;;;
Ειχε κανεις νεα της ;;;

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS Ναργιλέ
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 24, 2015, 13:52 »
Το έχω διαβάσει. Το ξέρω ότι το η.τ συγκριτικά με το κ.τ είναι άγγελος, αλλά δεν γνωρίζω πόσο ανθυγιεινός είναι ο ναργιλές.


E-cigarettes around 95% less harmful than tobacco λέει η μελέτη. Ο ναργιλές καίει tobacco. Με την αντιμεταθετική ιδιότητα...  :bow:




Edit: κατόπιν ανάγνωσης του από κάτω post, ομολογώ πως είπα χαζομάρα, γιατί ο ναργιλές στην ουσία δεν καίει ακριβώς τον καπνό.  :eyesplash:
Φαντάσου να μην έκανα και ναργιλέ παλιά δηλαδή. Και τον έστηνα και σωστά από ότι διαβάζω. Παρόλα αυτά δεν ψήνομαι πως είναι πολύ λιγότερο βλαβερός από το κ.τ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2015, 14:21 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS Ναργιλέ
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 24, 2015, 14:06 »
Αν ο φίλος σου κάνει ναργιλέ 1 φορά την μέρα ή λιγότερο δεν ξέρω κατά πόσο σαν συνήθεια θα άξιζε να κάνει ηλ.τσιγάρο και να είναι πιπίλα όλη μέρα...


Κατά τ'άλλα επειδή έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα ναργιλέ αν πληρεί τις προϋποθέσεις ότι χρησιμοποιεί φυσικά κάρβουνα (καρύδας/μπαμπού/λεμονιάς) και όχι καυσόξυλα και απλά κάρβουνα για ψήσιμο ή κάρβουνα ταχείας ανάφλεξης για ναργιλέ ή ακόμα χειρότερα κάρβουνα ταχείας ανάφλεξης για τα θυμιατά. Αν κάνει ειδικά το τελευταίο καλύτερα πιπίλα η.τ. από εμένα.
Επίσης αν πληρεί προϋποθέσεις σωστού καθαρισμού, και χρήση λάστιχου με μη μεταλλικό εσωτερικό μέρος, δηλαδή washable, ώστε να μην εισπνέει σκουριά και άλλες βρωμιές.


Τέλος έρχεται 1) το θέμα του καπνού και 2) ο τρόπος που τον φτιάχνει.
1) κάνει κανονικό καπνό με γεύση και νικοτίνη προφανώς επειδή είναι από φύλλα καπνού, κάνει χωρίς νικοτίνη που συνήθως είναι από φύλλα τσαγιού ή κάνει τις πέτρες;
2) ας πούμε ότι κάνει κανονικό καπνό, πως φτιάχνει τον λουλά;
όταν κλείνει με αλουμινόχαρτο από πάνω το/τα κάρβουνα που βάζει από πάνω ακουμπάνε στον καπνό και τον καίνε; Δλδ ο καπνός έρχεται σε επαφή με το αλουμινόχαρτο; Ή δεν έρχεται σε επαφή και τα κάρβουνα είναι τοποθετημένα περιμετρικά στον λουλά και ζεσταίνουν το μπολ και γίνεται σωστό ψήσιμο του καπνού και όχι κάψιμο; (ανάφλεξη σαν του τσιγάρου σίγουρα δεν γίνεται πάντως ούτε πιάνει ποτέ την θερμοκρασία του τσιγάρου οπότε δεν εκλύονται τόσες ουσίες όμως δεν αρκεί αυτό).


Αν λοιπόν κάνει σωστή και καθαρή χρήση εξοπλισμού, σωστό άναμμα φυσικών κάρβουνων, χρήση heavy duty αλουμινόχαρτου με την γυαλιστερή επιφάνεια να κοιτάζει τον καπνό και όχι τα κάρβουνα, σωστό πακετάρισμα του λουλά και σωστή τοποθέτηση των κάρβουνων τότε αναμφίβολα ο ναργιλές είναι καλύτερος από τσιγάρο, όμως σπάνια το κάνει κάποιος έτσι σωστά και μερακλίδικα οπότε πολλές φορές το τσιγάρο είναι πιο safe από τον ναργιλέ.
*σε μέτριους χρήστες ναργιλέ (2-3 φορές τη μέρα) είχαν γίνει μετρήσεις για μονοξείδιο του άνθρακα και είχε βγει ελάχιστο με μηδέν, πολύ λιγότερο από του τσιγάρου, με όλα τα απαραίτητα όμως μέτρα.


Καταλήγοντας θέλω να πω πως αν χρήση ναργιλέ γίνεται με τον τρόπο που αναφέρω σε νορμαλ χρήση δηλαδή 1 φορά την μέρα ή και λιγότερο θα το θεωρούσα εγώ προσωπικά καλύτερο από το να ατμίζει για παράδειγμα 5ml+ την μέρα (γιατί εκτός από καλή γεύση πρέπει να τον ευχαριστεί και ένα τεράστιο ντουμάνι οπότε πολλά ml). Με κίνδυνο να ξεφύγει και να το κάνει πιπίλα όλη μέρα και πάμε στα 10ml+ εκεί τη μέρα...


Όμως επειδή δεν πιστεύω πως γίνεται τέτοια χρήση το η.τ. κατ εμέ είναι σίγουρα καλύτερο είτε με νικοτίνη είτε χωρίς. Το μόνο αρνητικό είναι να μην ξεφύγει και κάνει κατάχρηση.




*δεν διαφωνώ με το ποστ του xatzo συμπερασματικά, όμως όπως ανέφερα πιο πάνω έχει σημασία το πως γίνεται η χρήση. Σε επιμέρους τμήματα διαφωνώ, για παράδειγμα ποσότητα καπνού και άλλα τέτοια..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364