vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

296 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, ΨΗΛΟΣ, manoslykos, geotron, tibolaso, JohnDag

Twitter

Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 17, 2015, 23:27 »
Να τονίσω πως δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πω πως είναι "εντάξει" ένα προιόν να μην δουλεύει σωστά όπως αυτό που δείχνει ο pbusardo στο βίντεο.
Αυτό που λέω είναι πως από αυτό, μέχρι το να νοιώθουμε οτι ατμίζουμε ωρολογιακές βόμβες, έχει διαφορά.


Τώρα για να απαντήσω και την ερώτηση σου επι του πρακτέου, αν και δεν είμαι σε καμία περίπτωση έμπειρος ή ειδικός, μια επιλογή θα μπορούσε να είναι και αυτή: https://www.replacesmoke.com/ipv4-100-watt-box-mod-v2-detail.html


ή αυτή: https://www.replacesmoke.com/sigelei-100w-box-mod-detail.html


ή ακόμα και αυτή: https://www.replacesmoke.com/ipv-mini-v2-70w-detail.html


Η επιλογή καταστήματος είναι παντελώς τυχαία, απλά εκεί τα βρήκα διαθέσιμα.


Μην ξεχνάς επίσης πως οι συσκευές με πάνω απο 50W, είναι ΟΛΕΣ νέες, καθώς ακόμα και τα 50W θεωρούνται υπερβολικά από πολλούς.
Τα Watt που ζητάς, είναι νέα "μόδα".

Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 18, 2015, 01:51 »
ΟΚ, πες πως παίρνω το Sigelei που προτείνεις - ομολογώ πως δεν το είχα δει. Και, όπως είπα, προτεραιότητα μου είναι η ασφάλεια, και για το συγκεκριμένο δεν έχω ακούσει αρνητικά.

Εδώ, I need more help...

Πρώτη και βασική ερώτηση: μπορώ, λες, ΜΑΖΙ με απαραίτητες ΚΑΛΕΣ μπαταρίες, Subtank Mini και έναν φορτιστή της προκοπής, να μείνω κάτω από τα 150 ευρώπουλα; Και έχεις να προτείνεις τι να πάρω και από που; Παίζει καμία προσφορά για καλύτερη τιμή απο το forum;

Έψαξα λίγο μα δεν είδα κάτι - ομολογώ, όχι, δεν έψαξα όσο θα ήθελα, δυστυχώς δεν έχω διαθέσιμο χρόνο για τίποτα πέρα από αυτά τα μηνύματα που αφήνω εδώ "στα γρήγορα", λόγω "καταστάσεων real life" που δεν μπορώ να αναλύσω εδώ-και-τώρα online :-(

Δυστυχώς, δεν με βλέπω να μπορώ να ανέβω περισσότερο από τα €150, για όοοοολο το πακέτο (που θα πει "να μη χρειαστεί να αγοράσω τίποτα για τους επόμενους μήνες")... :-(

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 18, 2015, 02:22 »

Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 18, 2015, 02:38 »
Ξέρω, ξέρω, είμαι αχάριστος... :-)

ΟΚ, μια απλή ερώτηση - γιατί αν το ψάξω εγώ, θα χαθώ για τα καλά - και δεν με παίρνει να ρίχνω ΤΟΣΗ ανάγνωση: IPV4, που στα €110 εμπεριέχει ΚΑΙ δυνατότητα φόρτησης των μπαταριών που του έχεις χώσει, και υποστηρίζει ΚΑΙ TC, ή το Singelei + πρόσθετο φορτιστή;

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 18, 2015, 03:19 »
Νομιζω πως με τόσο ψάξιμο που εχεις κανει για να μάθεις για τον μπουρσαρντο και για τα προβλήματα που βγαλανε το 5% απο τα ιστικ και τα 30 βατ που δίνει το ιβικ στο πρωτο πάτημα , ξέρεις της απαντήσεις σε οτι ρωτάς εδώ μέσα και μας το παίζεις λίγο άσχετος   !!!!!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 18, 2015, 03:25 »
Όπως είπα και πριν, δεν είμαι ο καλύτερος στο να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση. Εγώ ένα ταπεινό Sigelei mini 30W έχω παραγγείλει και δεν βλέπω την ώρα να έρθει.

Από εκεί και πέρα καλύτερο είναι να υπάρχει εξωτερικός φορτιστής αναμφίβολα.

Αν το budget είναι περιορισμένο, ίσως να σε έπαιρνε να ξεκινήσεις με on-board φόρτιση και αργότερα να πάρεις φορτιστή. Στην περίπτωση σου όμως που δεν θέλεις να δώσεις άλλα χρήματα για καιρό, μάλλον καλό θα ήταν να πάρεις φορτιστή μαζί.

Εγώ πήρα πάντως.

Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 18, 2015, 03:45 »
@RennOs Χεχ, nope, οντως δεν ξέρω την τύφλα μου - και για αυτό με βλέπεις και αγχώνομαι σε κάθε πιθανή ερώτηση. Και επειδή, βασικά, είμαι σε φάση που και να θέλω ΔΕΝ έχω χρόνο για πολύ ψάξιμο, μα ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ τις... τζούρες νικοτίνης, το άγχος πολλαπλασιάζεται. Βαλε και την ανεργία, που σημαίνει πως "ό,τι πάρω τώρα θα ΠΡΕΠΕΙ να είναι Η Σωστή Επιλογή (TM)" γιατί μετά, δεν έχει κοκό, και... ακόμα περισσότερο άγχος!

@Modivin Sorries, θεώρησα - λόγω του στυλ των απαντήσεων σου - πως θα είχες καμιά... δεκαριά συσκευές, και βαθύτατες γνώσεις στο θέμα  :D

Ναι, πάντως, το σκέφτεσαι σωστά - και πιο καθαρά από ό,τι μπορώ εγώ. Κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον θα εξηγήσω και από εδώ το "γιατί δεν παίζει χρόνος και έχω και τρελό, συενχόμενο άγχος", μα αυτό είναι ιστορία για επόμενο επεισόδιο...  :hmmm:

Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 19, 2015, 20:27 »
Το λεμπόν, θερητικά, πέρασε "topup" από τη WinBank στο Paypal μου, οπότε σκέφτομαι να πάρω από FastTech (ΑΝ δέχεται Paypal και ΑΝ έχει "περάσει" κανονικά η μεταφορά χρημάτων)...

Sigelei 150W TC
Subox πακετάκι (αφού α) ήθελα και έναν Subtank Mini, και η τιμή του θα μου έρθει +€10 σε σχέση με το πόσο θα τον έπαιρνα από Ελλάντα και β) ήθελα άλλο ένα μηχανάκι "για backup")
Aspire Triton (δεν κοίταξα καν αν είναι διαθέσιμο απο Fasttech ακόμα - υποθέτω πως ναι, αφού... φαίνεται να έχει τα πάντα).

Κανένα σχολιάκι σχετικά με τις επιλογές; Μπαταρίες και φορτιστής από εδώ (αν και ακόμα δεν ξέρω τι και πως - έχω διάβασμα μπροστά μου  ;D )

Να ρωτήσω, επειδή δεν γνωρίζω και πολλά ακόμα από το χόμπι, πως θέλω να πάρω και τα απαραίτητα "συμπράγκαλα" για να στρίβω τις δικές μου αντιστάσεις. Δεν το θέλω "ως χόμπι", όπως είχα πει, μα για να μην πληρώνω αντιστάσεις €4 - €4,5 (δηλαδή, πώς λέμε "θα το κάνω από... ανάγκη"), για να γλιτώσω κανένα φράγκο (μακροπρόθεσμα). Το γράφω εδώ διότι δεν γνωρίζω τι σύρμα να πάρω, επειδή σε σχετική ερώτηση μου στο νήμα για τη FastTech ο shadockan με ρώτησε για αυτό - και δεν ήθελα να "λερώνω" την εκεί συζήτηση με άσχετα πράγματα.

Μπαίνω στο κλίμα σιγά-σιγά.

Πρόσθετη ερώτηση (και διευκρίνηση προς Shadockan και όποιον άλλο μπορεί να απαντήσει) λοιπόν: τι σύρμα(τα) και βαμβάκια να πάρω, για να στρίβω αντιστάσεις για τα παραπάνω; Μου αρέσουν οι "αεράτες" τζούρες και ο μέτριος σε θερμότητα ατμός (αν αυτό έχει καμία σημασία).

Πρόσθετη - πρόσθετη ερώτηση: είχε πει η Petra κάποια στιγμή, αν το κατάλαβα καλά, πως συσκευές σαν το iStick 30w αλλά ΚΑΙ το subox που είχα μπανίσει "δεν θα ήταν αρκετά για να δουλέψουν όπως πρέπει την Ατλαντίδα μου". Πώς το εννοείτε αυτό; Από 20W και πάνω, στο iStick 30w μου, μου δίνει περιστασιακά γεύση καμμένου. Ο κατασκευαστής της λέει, αν δεν κάνω λάθος, "να την παίζεις από 20w έως 40w". Έστω πως έχεις ένα 100άρι μοντάκι (ή το 150άρι που έβαλα στο μάτι): στα πόσα W θα τη δουλεύεις; Γιατί; Δεν είναι πως "βαριέμαι να ψάξω για να μάθω τις απαντήσεις", είναι πως δεν ξέρω καν "για τι να ψάξω" - "ποιές είναι οι σωστές ερωτήσεις". Δωστε ένα hint και... αρχίζω το ψάξιμο (για να μην παιδεύεστε να μου γράφετε κατεβατά που έχουν ειπωθεί και πάλι αλλού).

Πρόσθετη - πρόσθετη - πρόσθετη ερώτηση: λένε πως το sub-Ohm vaping και "τα πολλά watts" είναι γενικά επικίνδυνα. ΟΚ, το καταλαβαίνω, σπρώχνουμε τις μπαταρίες στα όρια τους. ΑΝ, όμως, "τρέχεις" π.χ. μια Ατλαντίδα με coil στα 1,5 Ohm - 2 Ohm, στα 15W - 30W, ΠΑΛΙ "την σπρώχνεις" και "πουσάρεις τις μπαταρίες"; Αυτό το "πότε πιέζουμε τις μπαταρίες" ομολογώ πως δεν το έχω πολυκαταλλάβει, αφού όποτε το πετυχαίνω είναι σε συζητήσεις για sub-Ohm vaping. Δηλαδή σε ΜΗ Sub-Ohm vaping, ΔΕΝ υπάρχουν (πιθανά) προβλήματα;

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 19, 2015, 20:41 »
Αρχικά, μάλλον θα σε στενοχωρήσω, αλλά τσέκαρε το ebanking σου να δεις την κατάσταση του εμβάσματος. Υποθέτω θα είναι ακυρωμένο. Το ίδιο δοκίμασα κι εγώ και παρόλο που αρχικά φάνηκε να τσουλάει μετά από καμιά ώρα που μπήκα να τσεκάρω φάνηκε άκυρο.

Στα υπόλοιπα: συμπράγκαλα που χρειάζεσαι:

Σύρμα, βαμβάκι, κατσαβιδάκια, νυχοκόπτη ή κοπτάκι και ένα ψαλιδάκι να κόβεις το μπαμπάκι. 

Ότι αφορά αντίστάσεις και wattage, αντιστάσεις 1.5-2.0 ωμ δουλεύονται συνήθως έως και 15 watt όχι παραπάνω. Αυτό εξαρτάται και από το σύρμα που χρησιμοποίησες να τις φτιάξεις. Μια αντίσταση δηλαδή 1.5 ωμ που φτιάχτηκε από 32άρι σύρμα νομίζω μπορεί να σηκώσει μερικά περισσότερα watts από μια αντίσταση 1.5 ωμ που φτιάχτηκε από 25άρι.  Γενικά καλό είναι ξεκινάς από χαμηλά και να τον δουλεύεις προς τα πάνω σιγά σιγά μέχρι να βρεις τα όρια της αντίστασης (να πάρεις δηλαδή το καψούλι :P )

Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 19, 2015, 21:18 »
@tsabasid Χμμ, δεν ξέρω "που να κοιτάξω για το status του εμβάσματος" - παντού φαίνεται σαν να μην έγινε η παραμικρή συναλλαγή, μα υποθέτω πως η μέχρι τώρα απουσία οποιουδήποτε update έχει να κάνει με το "έγινε σε ώρες εκτός ωραρίου". Υποθέτω θα... φάω και εγώ το άκυρο αύριο :-(

Για τα υπόλοιπα, για τα βασικά ναι, thanks, τα είδα και από αλλού και έκανα το λάθος να επιχειρήσω και εγώ να επισκευάσω τα coils του Atlantis μου. Για αυτό θέλησα να αρχίσω το χόμπι των επισκευάσιμων - επειδή με τον Atlantis αυτό που κατάφερα ήταν να... βράσει το υγρό, να ξεχειλίσει από τον Atlantis σε όλο το iStick, και να τρέχω να σκουπίζω με το μάτι ορθάνοιχτο για το πότε θα σκάσει στα χέρια μου. Αποτυχία το πείραμα. Υποθέτω πως με τους επισκευάσιμους θα είναι ευκολότερη η φάση, και δεν θα έχω τόσες πιθανότητες να τρέχει καυτή λάβα στα χέρια μου.

Σύρμα, έχω καμιά... παλάμη (είκοσι, τριάντα εκατοστά) 28άρι, 32άρι και 40άρι, που είχα πάρει "για να φτιάξω τον Atlantis όπως οι μάγκες στα βιντεάκια" (μα, με την καμία). Βαμβάκι, έχω τέσσερα-πέντε φύλλα koh-gen-do που μου έμειναν από το πείραμα, μα έλεγα να πάρω κανένα... πεντόκιλο τώρα που θα τσιμπήσω "κανονικούς επισκευάσιμους" (δεν ξέρω πού θα βρω το φθηνότερο - που το προμηθεύονται οι υπόλοιποι εδώ). Νυχοκόπτη, οκ, με βρίζει η γυναίκα που τον έχω καβαντζώσει στο γραφείο, μα έχω. Ψαλιδάκι θα πρέπει να πάρω άλλο ένα, πιο κοφτερό. Θα χρειαστώ και "γυριστήρι", διότι όσο και αν προσπάθησα, τα δικά μου coils ήταν σαν τα φρύδια της Μάτζικα Ντε Σπελ.

Για το "πώς πάνε τα Ohms και Watts", κάτσε, δηλαδή όσοι έχουν κατοστάρια και διακοσάρια κουτάκια, στα πόσα Ohms "τρέχουν" τις αντιστάσεις τους;! Βάσει των όσων λες, τα... iStick 30w's αρκούν για όλες τις ανάγκες του κάθε vaper!  ;D

(Σοβαρά ρωτάω, έτσι; Όχι ειρωνικά..! Απλά, μου φαίνεται "κάπως" η φράση - standard αγνοώ τα κέρατα μου σε πρόσθετες πληροφορίες!)

EDIT: μπερδεγουέη, με τρελαίνει το αβατάρι σου! Ash for life! Συν το ότι είμαι ίσως από τη μειοψηφία που της άρεσε ΚΑΙ το Bubba Ho Tep!

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 19, 2015, 21:57 »
Λέω το συνήθως. Όπως σου είχε πει και η Πέτρα, αν θες να ατμίζεις στα 30watt συστηματικά, δε μπορείς να είσαι με το 30άρι. Πρέπει να πάρεις ένα με σαφώς μεγαλύτερη δυνατότητα ώστε όταν το ατμίζεις συστηματικά στα 30 αυτό  να μη γονατίζει. Γενικά αντιστάσεις μέχρι 1.5 ohm δεν τις πας πάνω από 20watt, για συστηματικό άτμισμα, πιστεύω πως φλερτάρεις με καμμένο μετά. Τιμές 80 και 100 watt χρησιμοποιούν αυτοί που παίζουν με πολύ χαμηλές αντιστάσεις της τάξεως των 0.2-0.3 ωμ.

Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 19, 2015, 22:42 »
Κάτσε βρε συ, τότε τα... 200Ohms ΠΟΥ κολλάνε; Νομίζω δεν επιτρέπουν οι νόμοι της Φυσικής βάσει των μπαταριών που υπάρχουν να πέσεις κάτω από 0,0x Ohms! Εκτός αν παίζει 12 Monkeys φάση, "έχουμε μπαταρίες απ' το μέλλον"  :tongue_smilie: ;D

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 19, 2015, 22:54 »
Ποια 200ohms? Δε νομίζω να έγραψα κάτι τέτοιο πουθενά. Επίσης, το οτι ορισμένοι προσπαθούν να ξεπεράσουν την ίδια την υπερβολή δε σημαίνει ότι είναι σωστό και ορθολογικό. Οπότε το σκεπτικό που το προσεγγίζεις το θέμα είναι λάθος. Το αν κάποιος θέλει να ατμίζει συστηματικά 0.2 ohm τριπλή αντίσταση στα 100 watt μπορεί να το κάνει. Δε σημαίνει ότι απολαμβάνει κάτι περισσότερο από κάποιον που ατμίζει στα 12watt μια απλή 1.8 ohm αντίσταση.

Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 19, 2015, 23:00 »
Sorry, δικό μου λάθος: εννοούσα τα 200Watt, που βλέπω πως υποστηρίζουν κάποια μοντάκια!

Edit: και, "α, ναι, έτσι το πιάνω", μιλάμε για διπλές-τριπλές κ.λπ. αντιστάσεις. Που θα πει (αν καταλαβαίνω καλά) πως χρειάζονται και πολλαπλάσια Watt "για να τις οδηγούν".

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 19, 2015, 23:09 »
Το να προσπαθήσεις να στείλεις 200W σε μονή αντίσταση, είναι λίαν επιεικώς δείγμα αυτοκαταστροφικών τάσεων. Για λόγους μέτρησης και μόνο, είχα δοκιμάσει να δώσω 180 σε διπλή αντίσταση 0,55Ω. Το αποτέλεσμα, ήταν φλόγα περίπου στο 1".

Ας μην συνεχίσουμε εδώ όμως αυτή την κουβέντα, υπάρχουν άλλα νήματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8183 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59679 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237136 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136067 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy