vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

286 επισκέπτες, 7 χρήστες
camber, manoslykos, Mantis039, Jorge, nightdream, maprix, lagoudakis

Twitter

Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα

Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« στις: Αυγούστου 17, 2015, 19:55 »
Από τον συντονισμό
Από μεταφορά από τον πίνακα "Συζήτηση για αγορές από Ελλάδα".


Παίδες, είχα ρωτήσει και σε άλλο νήμα - όπου, δυστυχώς, το ομολογώ, ήμουν εκτός θέματος (για επισκευάσιμους ατμοποιητές) το "τι πακέτο ατμοποιητών και mod να πάρω ως δυνατότερη εναλλακτική στο iStick 30W που έχω ήδη". Ειπώθηκαν κάποιες προτάσεις, όπως το eVic VT και το iStick 50W, με τις οποίες, όμως, έχω κάποια κολληματάκια - και για αυτό ανοίγω αυτό το θέμα: επειδή μου ψιλο-γυάλισε το Subox.

Το eVic VT φαίνεται αρχικά μια εξαιρετική πρόταση. Υποστηρίζει TC, το οποίο ναι, από ό,τι διαβάζω είναι κάτι που θα με ενδιέφερε, μα, από την άλλη, με κάποια αναζήτηση βρήκα πολλά-πολλά μηνύματα αλλά και videos στο YouTube που αναφέρουν πως όχι μόνο η συσκευή "έχει κουσούρια", μα και πως σε ορισμένες φάσεις είναι... επικίνδυνη! Ένα αρχικό "pulse" που στέλνει, λένε, "για να ανιχνεύσει το τι coil φοράει", μπορεί να καταλήξει στο να το καίει. Άλλες φορές "ξεφεύγει" από το TC, εντελώς κατά τύχη, και μπορεί να... βράσει το υγρό εκεί που δεν το περίμενες σε θερμοκρασία πολύ υψηλότερη από ό,τι είχες ρυθμίσει, εκτοξεύοντας το στο στόμα σου.

Οφείλω να ρωτήσω, λοιπόν, όσους το έχουν ήδη: συναντήσατε κανένα από τα παραπάνω προβλήματα; Το... φοβάστε και εσείς; Sorry αν φαίνεται σαν να το ψάχνω υπερβολικά, αλλά μιλάμε για κοντά €80, που δεν τα έχω για πέταμα και, το σημαντικότερο, για την ίδια την ασφάλεια μου - αν μιλάμε για συσκευή που όντως μπορεί να... φλαμπαδιάσει.

Από την άλλη, το iStick 50W το έχει αρκετός κόσμος, οπότε μπορείς να πεις πως είναι δοκιμασμένο. Έχει εμφανίσει όμως, λένε, και πολλά προβλήματα. Καταλαβαίνω πως όσο πιο δημοφιλής είναι μια συσκευή, όσο περισσότεροι την έχουν, τόσο μεγαλύτερος είναι και ο αριθμός όσων θα μπορούσαν να αντιμετωπίσουν ένα πρόβλημα με αυτήν. Δεν ξέρω, όμως, για καποιο λόγο δεν μου φαίνεται και πολύ "αναβάθμιση" σε σχέση με το iStick 30W που έχω ήδη, αφού... δεν κάνει και κάτι παραπάνω εκτός από το να έχει 20W περισσότερα. Ναι, "αυτό είναι το ζητούμενο", αλλά αν μπορώ να τα σκάσω για μια δεύτερη, καλύτερη συσκευή, ας είναι καλύτερη σε περισσότερους τομείς από ό,τι στο "πόσα Watt σηκώνει".

Με τα παραπάνω οφείλω να αναφέρω, για όσους δεν είχαν πετύχει την αρχική μου ερώτηση, πως θέλω να πάρω μαζί με ένα νέο, δυνατότερο/καλύτερο Mod, και έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή. Όχι διότι θέλω να το ξεκινήσω ως χόμπι - δεν με βλέπω να... τρελαίνομαι να στρίβω αντιστάσεις και να το πολυ-ψειρίζω - αλλά διότι θα μου έρχεται οικονομικότερο κάτι τέτοιο. Ταυτόχρονα, θα ήθελα όσο το δυνατόν κοντινότερη εμπειρία στον Atlantis που έχω ήδη, αφού ναι μεν δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο, μα "αυτό που έχω με καλύπτει" (άρα, όπως λένε οι φίλοι οι αμέρικανς, "why fix what ain't broken"?).

Μου φαίνεται, λοιπόν, πως καταλήγω στο Subox της Kanger. Από την άποψη πως έχει ήδη πακετάκι τον Kanger Subtank Mini, που ήταν ο ένας από τους δυο επισκευάσιμους στον οποίο είχα καταλήξει κατόπιν συμβουλών από άλλους εδω. Δεν ξέρω τι διαφορές έχει σε σχέση με το iStick 50W όσον αφορά σε features - από όσο κοίταξα, πάνω-κάτω ίδια μου φαίνονται, μα μπορεί να πάρει ξεχωριστά μπαταριούλα, κάτι που διευκολύνει στο ότι μπορώ να πάρω δυο και να τις φορτίζω ξεχωριστά (οπότε να μην ξεμένω). Το σκέφτομαι σωστά, ή είναι, για κάποιο λόγο, μάπα το καρπούζι; Από όσο έψαξα, ειδικά για αυτή τη συσκευούλα, όλοι λένε πως είναι μια τίμια και αξιόλογη επιλογή.

Πρόσθετη ερώτηση μου: το θέλω σε μαύρο, και από ό,τι βλέπω, υπάρχει πια ΜΟΝΟ σε ένα κατάστημα, το Ηλεκτρονικό Τσιγαράδικο, εδώ: http://www.310.gr/kanger-subox-50W

Καταλήγω λοιπόν: αξίζει ως συσκευή, ή σας έχει βγάλει κανένα κουσούρι - ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο; Αξίζει το κατάστημα, ή... "ή"; Και μήπως, τελικά, ανησυχώ υπερβολικά για το eVic, και όσοι λένε πως "έχει προβλήματα" είναι κολλημένοι; Ακόμα και εδώ διάβασα πως "δεν διαβάζει σωστά coils", "ανεβοκατεβάζει αντίσταση" κ.λπ. κ.λπ., πράγματα που, τουλάχιστον στο χώρο των υπολογιστών όπου έχω εμπειρία, δείχνουν "buggy" συσκευή. Και ομολογώ πως ψιλοφοβάμαι μια συσκευή που μπορεί και να εκραγεί να "έχει bugs" (σαν να λέμε "το αεροπλάνο που θα πετάξετε τρέχει beta firmware").

Thanks για τις όποιες απαντήσεις και σχόλια, και sorry αν σας έπρηξα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2015, 10:41 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 17, 2015, 20:06 »
Όλες οι συσκευές σε αυτό το budget έχουν τα κουσούρια τους. Για να ξεφύγεις θα πρέπει να πας σε κάτι αρκετά πιο premium και ακριβό φυσικά. Υπολόγισε στο κόστος του Subox και το κόστος αγοράς μπαταριών που δεν περιέχονται. Εν τέλει αν είχες καταλήξει και σε Subtank ίσως να σε συμφέρει.

Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 17, 2015, 20:21 »
Ναι βρε συ, αλλά και το "πιο premium και ακριβό" ΔΕΝ βλέπω να υπάρχει στο Ελλάντα, και δεν έχω τρόπο να αγοράσω κάτι απο εξω. Π.χ. εντάξει, μπάνισα το Sigelei 150W TC. Και λέω να τα σκάσω. Να σκάσω ένα κατονπενηντάρι, να πάρω κάτι αξιόλογο που να ξέρω πως θα με κρατήσει και τουλάχιστον ένα εξάμηνο. Που; Πώς; Πουθενά. Ή, τουλάχιστον, δεν το είδα εγώ, όσο και αν έψαξα... :-(

Αυτή είναι η βλακεία, πως αν δεν έχεις τρόπο να πάρεις κάτι "από έξω", περιορίζεσαι στο τι έχουν τα ελληνικά καταστήματα. Και ή βλέπεις ελάχιστες εντελώς πανάκριβες φάσεις (200 και βάλε), είτε κουτάκια που παίζουν κάτω από το κατοστάρικο και κινούνται στα 30W με 50W. Εκτός αν, βέβαια, κοιτάζω στα λάθος σημεία.

Αν κανείς, π.χ., μπορεί να μου πει που να βρω συνδυασμό Singelei 150W TC με Kanger Subtank (ή κάποιον άλλο παραπλήσιο με τον Atlantis αλλά RBA atomizer για "αεράτες" direct-to-lung τζούρες και μπαταριο-κουτο-θήκη που να ΜΗΝ έχει τόσες πιθανότητες να μου ανατιναχτεί στη μούρη), πακετάκι με μπαταρίες, φορτιστές, "γυριστήρι" coils, "όλο το πακέτο" συνολικά (που θα πει "να ΜΗΝ ξαναχρειαστεί να σκάσω φράγκο πέρα από αναλώσιμα") για μέχρι €150, το παίρνω επιτόπου.

Εν συντομία: Δίνω λίγο περισσότερα από το συνδυασμό iStick 30W + Ατλαντίδα για κάτι που θα ήθελα να είναι λίγο καλύτερο, "επισκευάσιμο" και όχι-επικίνδυνο. Δεν νομίζω πως ζητάω πολλά - περισσότερα χρήματα, "περισσότερα" στο συνδυασμό. Χωρίς (σημαντικό) κίνδυνο ανατίναξης και bugs που με καθιστούν όχι "καταναλωτή" μα beta tester (ΚΑΙ με πιθανό κίνδυνο της σωματικής μου ακεραιότητας στην προκειμένη περίπτωση).

Θεωρώ πως σε αυτό τον τομέα θα έπρεπε να είμαστε πολύ-πολύ πιο απαιτητικοί. Φοβόμαστε "τη στάμπα του ατμιστή" και όλα όσα τη συνοδεύουν, το να πρεπει να απολογούμαστε πως "αυτό που κάνουμε δεν είναι τόσο κακό όσο το τσιγάρο" και ξεχνάμε κάτι σημαντικότατο: πως ΟΛΕΣ οι συσκευές στην Ευρώπη είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΕΣ να έχουν εγγύηση δυο ετών καλής λειτουργίας, βάσει νόμου. Δεν πα' να είναι Κινέζικης προέλευσης, αν υπάρχει "κουσούρι", ο άλλος δεν θα έπρεπε καν να τις πουλάει. Το ότι μας αρέσει το χόμπι, και δεν θα θέλαμε να εξαφανιστεί, μας έχει κάνει να σκύψουμε το κεφάλι και να αποδεχτούμε πως το 99% των συσκευών που κυκλοφορούν είναι απαράδεκτες Κινεζιές χωρίς αξιοπρεπή έλεγχο ποιότητας.

Προφανώς δεν τα λέω τα παραπάνω για να προσβάλω κάποιον, έτσι; Απλά κρατήστε κατά νου πως τα mods και τα e-τσιγάρα παίζει να είναι τα μόνα "gadgets" στην Ευρώπη που ΔΕΝ έχουν εγγύηση της προκοπής, ενώ ΕΙΝΑΙ "συσκευές που λειτουργούν με ρεύμα/μπαταρίες".

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 17, 2015, 20:34 »
TO θέμα της εγγύσης έχει καλυφθεί κι αλλού. Όλες οι εταιρίες είναι ελεύθερες να προσφέρουν εγγύση όση θέλουν. Η 2ετία έχει να κάνει ουσιαστικά (με το γράμμα του νόμου) αν παίζει απόκρυψη ελαττώματος κατά την αγορά. Άσχετα αν μας βολεύει να το λέμε εγγύση.  Από τη στιγμή που δε σε αναγκάζει κανείς να αγοράσεις σημαίνει πως αποδέχεσαι την αγορά με ότι αυτό συνεπάγεται. Πάντως με βάση όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ μέχρι στιγμής πιο εύκολα θα έπαιρνα κάτι χαμηλότερου κόστους και θα το άλλαζα αν και όταν χαλούσε παρά να πληρώσω για κάτι πιο premium.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 17, 2015, 20:43 »
Το istick 100w που μόλις έφτασε στην Ελλάδα το έχεις εξετάσει σαν επιλογή;
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές αξιόλογοι υπάρχουν και made in greece.

Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 17, 2015, 20:57 »
@tsabasid: Για το θέμα της εγγύησης, διαφωνώ. Δεν γνωρίζω τι έχει συζητηθεί, μα από όσο γνωρίζω, δεν ισχύει αυτό που λες - πρόσεξε, δεν το λέω για να σε διαψεύσω ή να σε μειώσω. Να εξηγηθώ: παλιά εργαζόμουν ως συντάκτης στο PC World. Είχαμε κάνει, λοιπόν, ένα (από πολλά) αφιέρωμα στο θέμα των online συναλλαγών. Το παιδί που είχε γράψει το θέμα, και "το είχε ψάξει", είχε μιλήσει με άτομα που του είχαν ξεκαθαρίσει πως ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ στην Ευρώπη κάθε εταιρεία είναι υποχρεωμένη να καλύπτει με τουλάχιστον δυο χρόνια καλής λειτουργίας τα τεχνολογικα προϊόντα που πουλά. Τονίζω το "νομίζω", διότι δεν ήμουν εγώ αυτός που είχε γράψει το θέμα, αλλά ταυτόχρονα τονίζω το "δια νόμου". Μιλάμε για φάση του στυλ "αν τους τρέξεις στα δικαστήρια, και αντέχει η τσέπη σου να το τραβήξεις όσο τραβήξει, στο τέλος ΕΣΥ θα δικαιωθείς ως καταναλωτής". Απλά στη φάση περιπτώσεων όπως τα e-τσιγάρα, στην πίσω-πίσω κερκίδα βρίσκονται εταιρείες χαμένες κάπου στην Κίνα, που για να τις βρείς, τρέχα-γύρευε.

@Doubt: το σκέφτηκα, μα από τη μια είδα πως δεν ήταν διαθέσιμο, από την άλλη, όταν έχω διαβάσει τόσα αρνητικά για το iStick 50w, κρατάω μια πισινή για όλα τα προϊόντα της eLeaf. Και λέω εντάξει, το 30W ως τώρα μου βγήκε καλό (αν και με τρομάζει που θερμαίνεται υπερβολικά σε τζουρες 5-8sec στα 20W). Το 100W, όμως, που θα έχει και ΔΥΟ μπαταρίες, αν κάτι πάει στραβά, θα ψάχνω το σαγόνι στο πεζοδρόμιο. Το Sigelei που ανέφερα, από την άλλη, δεν συνοδεύεται από (πολλά) παράπονα (όσο έψαξα), και θεωρείται "συσκευή - εγγύηση".

Αυτό είναι απάντηση και στο σχόλιο για το "αν προτιμώ φτηνό ή ακριβό": σαν συσκευή-συσκευή, εννοείται θα προτιμούσα κάτι φτηνό που να αντικαταστήσω, αντί να ψάχνω τρόπους να επιδιορθώσω κάτι που αγόρασα πανάκριβα. Όταν, όμως, παίζει και το φτηνό να σου προκαλέσει ζημιά; Αν μιλάμε για φάση του στυλ "ρουφάς καπνό απο μια χειροβομβίδα", θα προτιμούσες αυτή να είναι καινούργια και μοντέλο δοκιμασμένο και από άλλους, ή ένας φτηνός κλώνος, με κάποια σημεία που εμφανώς δεν είναι καλά κολλημένα και μια ψιλο-στραβούλα περόνη, που έφτιαξε ένας ψιλο-μεθυσμένος Κινέζος ένα απόγευμα Παρασκευής, που τον είχε παρατήσει η Λιν Γιάνγκ για τον κολλητό του, Σεν Τσούι, επειδή "της έψηνε καλύτερα το ρύζι";

EDIT-Update: για τους επισκευάσιμους-ελληνικούς, ό,τι είδα να φαίνεται καλό, και να σχολιάζεται εδώ όχι απλά ως ισάξιο, αλλά ως κλάσεις ανώτερο των Atlantis-Subtank Mini, ήταν και... κλάσεις ακριβότερο (π.χ. €100+ για το Φαινόμενο). Έχασα κάποια επεισόδια;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 17, 2015, 20:58 »
Σε ξαναρωτήσαμε στο νήμα: την Ατλαντίδα σκοπεύεις να τη δουλέψεις κάποια στιγμή σε φουλ δυνατότητες; πχ 60 βατ; ή όχι;
Αν έχεις σκοπό να τη δουλεύεις μέχρι 30 βατ και πού και πού λίγο παραπάνω, πάρε το ιστικ 40 ή 50. Ανάλογα με το μέγεθος που σου αρέσει.
Αν είσαι πολύ της ασφάλειας, βάλε του επιτόπου LG imr καφέ στα 3000mah 20A ή κάτι παρόμοιο. Αλλιώς, κάνε την αλλαγή μετά από ένα εξάμηνο
Το subox δεν έχει καλά ρεύματα, έχει θέμα με τον πόλο του, που δημιουργεί δυσλειτουργίες με άλλους ατμοποιητές. Δεν θα έλεγα ότι είναι πετυχημένο προιόν. Για το κουτάκι μιλάω, όχι για τον ατμοποιητή.


Αν έχεις σκοπό να δουλέψεις την ατλαντίδα στο φουλ, τότε τίποτε από όλα αυτά δεν σου κάνει. θέλεις μοντ με διπλή μπαταρία, που δεν ξέρω κατά πόσο κυκλοφορεί εδώ, με τις ελλείψεις που έχουν τα καταστήματα λόγω cc.
ή βρίσκεις τρόπο να το πάρεις από έξω κι ό,τι σου βγει, ή περιμένεις να τελειώσουν τα cc, ή περιμένεις να κλείσεις τρίμηνο στο φόρουμ και να το πάρεις από κάποια αγγελία. Ακόμη κι αν είναι εξωτερικού, σίγουρα είναι δοκιμασμένο. Τα 8 στα 10 προβληματικά βγάζουν το πρόβλημα τις πρώτες μέρες.


ΥΓ. To θέμα της εγγύησης δεν αφορά μόνο στα η.τ. Αφού δούλευες σε pc περιοδικό, γνωρίζεις ότι όλοι οι σκληροί δίσκοι έχουν 3 χρόνια εγγύηση. Οι ίδιοι δίσκοι αν μπούνε σε λάπτοπ έχουν μόνο έναν χρόνο εγγύηση από την εταιρία που υπογράφει το λαπτοπ. Ασχετα αν η χ εταιρία κατασκευής δίσκων δίνει 3 χρόνια εγγύηση.
και λες μετά για μια μπαταρία ego!!!

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:05 »
Δεν νομίζω πως με αυτά που έχεις βάλει στο μάτι να αγοράσεις δεν κάνεις κάποια ουσιαστική αναβάθμιση, απλά αλλάζεις προϊόντα και πετάς 80 ευρώ.


Από εκεί και πέρα εφόσον συζητάς την αγορά κάποιου μοντ που θες να είναι κάτι πάνω του μετρίου καλό είναι να κάνεις υπομονή μέχρι να μπορέσεις να κάνεις την αγορά από γνωστά ηλεκτρονικά καταστήματα του εξωτερικού, ας πούμε ένα μοντακι της τάξης των 140 δολαρίων που φοράει dna 200 ακόμη ακόμη 56 με 63 δολάρια μοντακια που φοράνε τσιπάκια yihi για την περίπτωση που δεν θες να ανεβάσεις το κόστος.


Τώρα για το θέμα που συζήτησες στο γεγονός πως δεν θες να στρίβεις αντιστάσεις απλά να ξέρεις  πως όσο νάνε για tc συσκευή συζητάς μια αντιστασουλα καλό είναι να την στρίψεις γιατί οι κεφαλές έχω ακούσει πως είναι και λίγο προβληματικες αλλά και προβληματικες να μην είναι υπολόγισε πως μέχρι τέλος του χρόνου (όπου και θα βγούμε από το καθεστώς cc) με μια αντίσταση kanger νικελίου για tc mont που κοστίζει 6 ευρώ και πες ότι θα την αλλάζεις κάθε 2 εβδομάδες στην καλύτερη περίπτωση θα σου βγει μανίκι 48 ευρώ.




Εγώ στην θέση σου δεν θα αγόραζα τίποτα θα κρατούσα τα 80 ευρώ αν ήθελα κάνα dna 200 θα έβαζα 15 ευρώ τον μηνά στην άκρη μέχρι το τέλος του χρόνου θα μάζευα τα λεφτακια μου θα έκανα μια αγορά θα πουλούσα και τον εξοπλισμό που έχω για απόσβεση θα άρχιζα να στρίβω αντιστάσεις νικελίου στον kanger ατμοποιητη που συζήτησες.


Ότι δίνεις παίρνεις. Μικροποσα σε μοντακια και ατμοποιητες δεν είναι τελικά φθηνές λύσεις γιατί σε σύντομο χρονικό διάστημα θα δώσεις πάλι χρήματα για κάτι νέο και φθηνό.


Κλείνοντας θα σου πω πως οι άνθρωποι των περασμένων γενεών που δεν είχαν οικονομική δυνατότητα αγόραζαν ένα και καλό για να τους κρατήσει για καιρό.




Αυτές είναι οι προσωπικές μου απόψεις και δεν έχουν σκοπό να θίξουν πράγματα και καταστάσεις, όποια αντιπαράθεση είναι θεμιτή εφόσον συνοδεύετε με λογικά επιχειρήματα και προάγουν τον διάλογο.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:06 »
Επίσης δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό "ρουφάς καπνό απο μια χειροβομβίδα".


Ναι κάποιες συσκευές έχουν παρουσιάσει προβλήματα, αλλά δεν είναι και οτι ανατινάζονται στον αέρα δεξιά και αριστερά ατμιστές καθημερινά.
Στις ελάχιστες περιπτώσεις που έγινε κάτι τέτοιο, υπέυθυνοι ήταν άσχετοι κάγκουρες που προσπαθούσαν να ατμίσουν βραχυκυκλώματα για να βγάλουν πιο πολλά ντουμάνια από τους άλλους κάγκουρες. Και μιλάμε για περασμένες εποχές όταν το Subohming ήταν κάτι σαν το Base Jumping.


Πλέον το Subohming είναι μέρος της ατμιστικής καθημερινότητας, ακόμα και με εργοστασικούς ατμοποιητές.

Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:15 »
@petra Και το είπα (νομίζω) και στο άλλο νήμα, πως θα ήθελα να την δουλέψω παραπάνω, αλλά δεν ξέρω για 60W διότι "αυτό που νιώθω τώρα με καλύπτει". Όπως νομίζω είχα πει πως ναι, θα ήθελα ένα μοντάκι μέχρι 100W - δεν υπάρχει, όμως, κάτι που ενώ "δεν έχει premium τιμή", ταυτόχρονα να μην είναι και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ; ΜΠΟΡΩ να αποδεχτώ κουσούρια του στυλ "τρίζουν τα πλήκτρα + / -". ΜΠΟΡΩ να αποδεχτώ κουσούρια του στυλ "δεν κλείνει καλά το πορτάκι της μπαταρίας". ΔΕΝ μπορώ να αποδεχτώ κουσούρια του στυλ "το έχεις ρυθμίσει στα 60W με αντίστοιχο coil και σου πετάει ξαφνικά 300 διότι έτσι" (σαν αυτά που λένε για το eVic).

Για τις ελλείψεις, δεν είχα καταλάβει πως οφείλονται αποκλειστικά στα CC. Ως νέος στο χώρο υπέθεσα πως η κατάσταση ήταν πάντα έτσι στο Ελλάντα - πως τα καταστήματα δεν έφερναν ποτέ mods πέρα από κάποιες "φιλικές μάρκες". Διότι αν ο άλλος ΔΕΝ μπορεί "να φέρει Sigelei", πως μπορεί "να φέρνει Joyetech";! Είναι Ελληνική;!;

Για την εγγύηση, όχι, το ίδιο το laptop, ως σύνολο, έχει και αυτό "εγγύηση καλής λειτουργίας δυο χρόνια". Αν σου πει ένα κατάστημα πως "δεν παίζει", μπορείς "να του τρίψεις την Ευρωπαϊκή Οδηγία στη μούρη" (στα λέω όπως μου τα είχαν πει και γράψει). Μπορεί η εγγύηση του δίσκου "να πέφτει από τα τρία χρόνια" (αφού πια αποτελεί κομμάτι ενός νέου συνόλου), μα το νέο σύνολο εντάσσεται στο ίδιο πλαίσιο εγγύησης.

@ntonto: σωστο το σκεπτικό, μα επειδή δεν με βγάζει η μπαταρία, και έχω το άγχος "τι γίνεται αν ξεμείνω Σάββατο βράδυ - ως (πρώην πια) φανατικός καπνιστής θα ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ μια εναλλακτική ΧΩΡΙΣ να θέλω να επιστρέψω στο τσιγάρο", κοιτούσα ΤΩΡΑ για... backup. Και με την ευκαιρία που θα τα έσκαγα για δεύτερη συσκευή, έλεγα να πάρω κάτι καλύτερο. Υποθέτω πως απλά θα περιμένω, αισιοδοξώντας μην μου κάτσει καμιά στραβή (και έχοντας ένα καπνό πάντα στο τσαντάκι :-( )...

@Modivin: μιλάω για την παρουσίαση που έκανε κάποιος κ. Busardo, που θεωρείται και "γνώστης του χώρου", για το eVic VT, στο οποίο φαίνεται να... φλαμπαδιάζουν coils με το καλημέρα σας, και μπόλικα μηνύματα online για το πώς ξεκίνησαν να "πετάνε αέρια" πολλά iStick 50W και άλλες ψιλο-προσιτές συσκευές. Αν δεν παίζει τόοοοσο πρόβλημα όσο λένε, και την γιγαντώνουν την κατάσταση, το καταλαβαίνω. Είπαμε, είμαι νέος στο χώρο, από τη μια έχω εσάς με μια στάση "εντάξει, δεν τρέχει και τίποτα", που ναι, σας εμπιστεύομαι, αλλά από την άλλη βλέπω ξένους "που το παίζουν αυθεντίες" να λένε ο ένας "προσοχή στο τάδε, φτύνει λάβα στο στόμα σου", ο άλλος "το χ-ψ-ζ μπορεί να σου ανατιναχτεί, μην το φορτίζεις χωρίς να το κοιτάς", κάποιους εδώ να λένε "πήρα το eVic και, εντάξει μωρέ, διαβάζει ό,τι να'ναι τα coils μα δεν τρέχει και τίποτα" και... αγχώνομαι! Θέλω να πω, ΕΔΩ δεν υπάρχει ένα μήνυμα που λέει "προσοχή με τις μπαταρίες που χρησιμοποιείτε και τη φροντίδα του mod σας", που μιλά για το πώς ναι, όντως, μπορεί και να σκάσει καμία, εντάξει μωρέ, έχασε το σαγόνι του κάποιος (και είναι και sticky αν θυμάμαι καλά), και γύρω-γύρω από αυτό συζητήσεις για συσκευές που "εντάξει, ψιλο-υπολειτουργούν"! Ως νέοπας νιώθω σαν να δέχομαι μπλεγμένα σήματα! "ΜΗΝ πατήσεις το κουμπί, μπορεί να πέσει το αεροπλάνο, αλλά αν το ψιλο-πατήσεις με ταπ-ταπ-ταπ, μπορεί και να μην παίζει πρόβλημα, και θα έχεις τον καλύτερο οργασμό της ζωής σου, μα ΜΗΝ πατήσεις το κουμπί"..!

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:21 »
Και εγω φιλε στην ιδια φαση με σενα ειμαι ατμιζω 3 μηνες τωρα .
Εχω ενα Cloupor mini (με  σετ απο μπαταριες) και εναν Subtank . Προσφατα αρχισα να ασχολουμαι με το "στριπσιμο" και τωρα εχω παραγγειλει ( απο ελλαδα) το IpV D2 που απ οτι διαβαζα ειναι πολυ καλο μοντακι και θα παρω και εναν Aspire triton (με RTA) και συντομα αφου συνιθησω το στριπσιμο θα παω για καιφουν
Το εψαχνα μερες τωρα και σε αυτα κατεληξα

Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:25 »
Παρεπιπτόντως, ειδικά για το θέμα της εγγύησης: αν το ψάξεις θα δεις πως κάποιοι λένε πως "πρόκειται για γκρίζα φάση", αλλά πως ΑΝ ο καταναλωτης ΜΠΟΡΕΙ να αποδείξει πως ΔΕΝ φταίει αυτός για δυσλειτουργία του προϊόντος, τότε η εταιρεία είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να το αντικαταστήσει μέσα σε διετία από την αγορά του. Σε Αγγλία - Ουαλία η "εγγύηση καλής λειτουργίας" απλώνεται σε φάσμα εξαετίας, αν και τα δικαιώματα του καταναλωτή "σβήνουν" όσο περνά το διάστημα.

Σε φάση χρήσης σε υπολογιστή και σκληρών δίσκων - μιας και αυτό αναφέρθηκε, μπορείς με ενα πρόγραμμα παρακολούθησης του SMART να δεις την κατάσταση του δίσκου με ακρίβεια (βάσει των στοιχείων που παρέχει, υποχρεωτικά, ο ΙΔΙΟΣ ο κατασκευαστής του μέσα από το firmware του). Αν, λοιπόν, ΔΕΝ έχει κοπανήσει, ΔΕΝ έχει βραχεί, δεν-δεν-δεν, και όμως, "άρχισε τα κλικς στον ενάμισυ χρόνο χρήσης", μπορείς να τους το στείλεις πεσκέσι να το λουστούν.

Δες χαρακτηριστικό άρθρο για σχετικά γνωστή εταιρεία που σκόνταψε (αγρίως) στο σχετικό νομοθετικό πλαίσιο:

http://www.yourdailymac.net/2012/04/apple-finally-gives-in-two-years-warranty-for-consumers-in-the-european-union/

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:41 »
Διότι αν ο άλλος ΔΕΝ μπορεί "να φέρει Sigelei", πως μπορεί "να φέρνει Joyetech";! Είναι Ελληνική;!;

Μπορεί και το κάνει επειδή ίσως ο αντιπρόσωπος της μιας εταιρίας να είναι σε θέση κάνει εισαγωγή και αυτός της άλλης όχι, γιατί ο τάδε χοντρέμπορος του κάνει πίστωση εν μέσω CC και ο άλλος όχι, κ.λ.π. κ.λ.π. Παραδείγματα φέρνω.
Φυσικά επηρεάζει και το πόσο δημοφιλές είναι ενα προιόν γιατί ο έμπορος, στις μέρες που διανύουμε λογικό είναι το μικρό κεφάλαιο που μπορεί να στείλει έξω, να κοιτάξει να το επενδύσει σε αυτό που θα πουλήσει ευκολότερα.

@Modivin: μιλάω για την παρουσίαση που έκανε κάποιος κ. Busardo, που θεωρείται και "γνώστης του χώρου", για το eVic VT, στο οποίο φαίνεται να... φλαμπαδιάζουν coils με το καλημέρα σας, και μπόλικα μηνύματα online για το πώς ξεκίνησαν να "πετάνε αέρια" πολλά iStick 50W και άλλες ψιλο-προσιτές συσκευές. Αν δεν παίζει τόοοοσο πρόβλημα όσο λένε, και την γιγαντώνουν την κατάσταση, το καταλαβαίνω. Είπαμε, είμαι νέος στο χώρο, από τη μια έχω εσάς με μια στάση "εντάξει, δεν τρέχει και τίποτα", που ναι, σας εμπιστεύομαι, αλλά από την άλλη βλέπω ξένους "που το παίζουν αυθεντίες" να λένε ο ένας "προσοχή στο τάδε, φτύνει λάβα στο στόμα σου", ο άλλος "το χ-ψ-ζ μπορεί να σου ανατιναχτεί, μην το φορτίζεις χωρίς να το κοιτάς", κάποιους εδώ να λένε "πήρα το eVic και, εντάξει μωρέ, διαβάζει ό,τι να'ναι τα coils μα δεν τρέχει και τίποτα" και... αγχώνομαι! Θέλω να πω, ΕΔΩ δεν υπάρχει ένα μήνυμα που λέει "προσοχή με τις μπαταρίες που χρησιμοποιείτε και τη φροντίδα του mod σας", που μιλά για το πώς ναι, όντως, μπορεί και να σκάσει καμία, εντάξει μωρέ, έχασε το σαγόνι του κάποιος (και είναι και sticky αν θυμάμαι καλά), και γύρω-γύρω από αυτό συζητήσεις για συσκευές που "εντάξει, ψιλο-υπολειτουργούν"! Ως νέοπας νιώθω σαν να δέχομαι μπλεγμένα σήματα! "ΜΗΝ πατήσεις το κουμπί, μπορεί να πέσει το αεροπλάνο, αλλά αν το ψιλο-πατήσεις με ταπ-ταπ-ταπ, μπορεί και να μην παίζει πρόβλημα, και θα έχεις τον καλύτερο οργασμό της ζωής σου, μα ΜΗΝ πατήσεις το κουμπί"..!

Για το βίντεο του pbusardo συγκεκριμένα, δείχνει τι γίνεται ΑΝ ξεκλειδώσει η ρυθμιση και ΑΝ έχεις πολύ μικρή αντίσταση και ΑΝ το φυτίλι σου είναι στεγνό και υπερβάλει για να περάσει ενα μήνυμα. Επίσης αναφέρεται στην πρώτη έκδοση της συσκευής. Δεν την έχω την συγκεκριμένη, και δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί το θέμα, αλλά μιλάει για μια απο τις πρώτες συσκευές μίας εντελώς νέας τεχνολογίας. Το early adoption πάντα εγκυμονεί κινδύνους.

Για τα υπόλοιπα (αν και δεν έχω πετύχει τα posts που αναφέρεις) θεωρώ πως είναι μιας άλλης εποχής στην οποία κάποιοι προσπαθούσαν να κάνουν πράγματα με τον ηλεκτρισμό που απλά δεν γίνονται. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο σημείο που όλα είναι regulated αλλά απο τότε έχουμε κάνει πολύ δρόμο. Σε μια τελική και κάποια κινητά έχουν εκραγεί κάποτε. Δεν είδα κανέναν να ψάχνει κινητό με κριτίριο "να μήν σκάει".

Φυσικά για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω πως όλα είναι τέλεια και αρμονικά πλασμένα και εννοείται πως είναι καλό είναι να ψάχνουμε και να ενημερωνόμαστε σχετικά με ένα προιόν που μας ενδιαφέρει, αλλά δεν χρειάζεται πανικός και τρομολαγνεία.

Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 17, 2015, 23:16 »
@modivin Εντάξει, για τα προϊόντα, είπαμε, ΔΕΝ γνωρίζω - τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι, και όταν βλέπω παντού να παίζουν τρείς - τέσσερις εταιρείες, υπέθεσα πως "αυτό συνέβαινε πάντα". Όπως, για παράδειγμα, τα χρόνια που στο Ελλάντα η Dell ηταν λέξη άγνωστη στο χώρο των υπολογιστών.

Για την επικινδυνότητα των συσκευών, αρχίζω ανάποδα - από το εν λόγω βιντεάκι. Σε αυτό ο pbusardo λέει πως "κάτι του συνέβει πριν λίγες ημέρες, όπου η συσκευή του έφτυσε καυτό υγρό στο στόμα του". Και ΜΕΤΑ "άρχισε να το ψάχνει" και κατέληξε στα συμπεράσματα που κατέληξε. Που θα πει - αν τον πιστέψουμε βέβαια, αν και τον επιβεβαιώνουν και άλλοι - πως το eVic ξεκλείδωσε ενώ το χρησιμοποιούσε, υπό ψιλο-φυσιολογικές συνθήκες. Που επίσης θα πει πως τα δυο από τα τρια "αν" που θέτεις (μικρή αντίσταση - στεγνό φυτίλι) δεν παίζουν, αφού (ΑΝ, από πλευράς μου, θυμάμαι καλά τι έλεγε) δεν έκανε sub-Ohming και σίγουρα (αφού βρισκόταν σε φάση χρήσης) "το φυτίλι δεν ήταν στεγνό". Που μας αφήνει το ότι "ξεκλείδωσε η ρύθμιση" και το ότι "υπερβάλει". Αποδεκτό το δεύτερο, απαράδεκτο το πρώτο - νομίζω.

Και με το παραπάνω μεταφερόμαστε στο ότι "το early adoption εγκυμονεί κινδύνους", το οποίο ΟΚ, είναι αποδεκτό. ΠΟΙΕΣ συσκευές, όμως, της εγχώριας αγοράς, παίζουν στα 70W+, δίχως να έχουν κουσούρια όπως το προαναφερθέν, που μάλιστα έχουν λάβει αρκετή έκταση στο εξωτερικό; Το iStick 50W ΕΧΕΙ "θαφτεί", και δεν είναι δα και καμία κορυφαία συσκευή με τρελά features. Το 100άρι ούτε που έχει δοκιμαστεί ακόμα. Αλλες, να πω την αλήθεια, δεν είδα, πέρα από κάποια μηχανικά box στα 200+ ευρώπουλα. Επαναλαμβάνω πως ίσως κοίταζα στα λάθος "στέκια". Άρα, πες πως ΔΕΝ θέλεις να είσαι "early adopter", αλλά ΘΕΛΕΙΣ μια συσκευη 70W+ που να είναι κατά 99% αξιόπιστη. Δέχομαι πιθανότητα προβληματικής μπαταρίας, "εξαίρεσης στον κανόνα" κ.λπ. ΤΙ μπορείς να πάρεις; Αυτό λεω, πως, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή, υποχρεωτικά είσαι ή "early adopter", ή παίρνεις συσκευή που "έχει βγάλει κουσούρια" σε ένα ποσοστό (που ακούγεται πως είναι) μεγαλύτερο του 1% (μιλάω για το iStick 50W).

Αυτό που ΔΕΝ ήξερα, και δικαιολογεί την κατάσταση, ήταν το ότι "ήταν διαφορετική η φάση πριν τα CC". Έτσι, ναι, δικαιολογείται η φάση - ΥΠΗΡΧΑΝ "καλές επιλογές", μα εξαφανίστηκαν μαζί με τη δυνατότητα εισαγωγής από έξω. Αυτό να το δεχτώ. Αυτό που νόμιζα, και μου τη βίδωσε (και για αυτό το όποιο μπινελικοκλαψούρισμα από πλευράς μου), πως "τα εγχώρια μαγαζιά φέρνουν ή χρέπια, ή τις χειρότερες - φθηνότερες προτάσεις όπου μπορούν να έχουν περισσότερο κέρδος", αφήνοντας τις καλύτερες επιλογές για όσους το ψάχνουν, να τις εισάγουν μόνοι τους.

Παρεξήγηση από πλευράς μου, ως noob. Άρα, με λίγη υπομονή, ελπίδα για άρση των CC, δεν είναι μόνο το ότι "θα μπορώ να φέρω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ συσκευή απ' ώξω", αλλά και πως θα αρχίσουν να ξανα-εμφανίζονται στα εδώ καταστήματα (φάση που δεν.. πρόλαβα να ζήσω).

Να πάρει... Που να βρω έναν αμερικάνο γνωστό να μου στείλει ένα Sigelei 150W TC τώρα; :-D

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Upgrade από iStick 30W + Ατλαντίδα
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 17, 2015, 23:18 »
Ασφάλεια πάνω από τα 50 βατ;
μοντ με 2 αποσπώμενες καλές μπαταρίες
τα τσιπάκια της Yihi και της evolv (dna) είναι από τα καλύτερα.
Από μάρκες; Hcigar, vaporshark, sigelei, smok, snow, godκλπ...
Κάτι πολύ φτηνό να το αποφύγεις αν θέλεις ασφάλεια.
Από κει και πέρα, είναι θέμα αισθητικής κυρίως αν σου αρέσει κάτι μεγάλο ή κάτι μεγαλύτερο, κάτι πιο στρογγυλό ή πιο τετράγωνο κλπ
ή αν διαβάσεις για κάποιο πολύ καλές ή πολύ κακές κριτικές.


Πάντως το evic μια χαρά είναι ή είναι πια, αλλά δεν σου κάνει λόγω βατ.
Δες και στα ριβιού εδώ. Σε μοντ, αλλά και στα ριβιού της Ατλαντίδας, να δεις με τι μοντ τη δουλεύουν οι φανατικοί χρήστες της.


Τα ελληνικά καταστήματα έχουν περισσότερη ποικιλία κάτω από νορμάλ συνθήκες. Σε μοντ όμως άνω των 50 βατ δεν θα βρεις μεγάλη ποικιλία, λόγω της περιορισμένης εμπορικότητάς τους σε συνδυασμό με τα πολλά νέα μοντέλα που εμφανίζονται κάθε μήνα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8187 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33850 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237139 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136069 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10014 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478651 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy