vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 5 χρήστες
tasos1976, vasim, pngtszs1976, dkostas, Lazy Dog

Twitter

Ni 200 για Temperature Control mods

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 10:27 »
Για κοίτα το φίλε μου και πες μας τα συμπεράσματά σου...δοκίμασες και σε άλλο ατμοποιητή

Εγώ τσιγαρίσιες τζούρες κάνω πλέον.... με kayfun και συγκεκριμένο υγρό, νικοτίνες κλπ...για πνευμονικές ούτε λόγος.
Έχω και γω έναν subtank αλλά δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου πλέον γιατί και γεύση δεν είχε και με έπιανε βήχας...οπότε τον έφαγε το συρτάρι  ;D .

Τώρα όσον αφορά το ροόμετρο που λες θα το ψάξω και αν είναι σε αυτά τα χρήματα που λες ίσως προμηθευτώ και γω ένα γιατί με ενδιαφέρει και εμένα αυτό το θέμα (να έχω μια εικόνα το τι παίζει).


Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 10:35 »
Φίλε Tolis με έφτιαξες με το ροόμετρο.
Η αλήθεια είναι ότι ακόμα με το νικέλιο δεν έχω ασχοληθεί αλλά γενικότερα ψαχνόμουν με την απόδοση των πνευμόνων λόγω του ότι κάνω κατά κύριο λόγο κάνω πνευμονικές.
Θα αγοράσω ένα και θα αναφέρω τις αποδόσεις του kanthal...

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 12:12 »
Το ροόμετρο είναι πολύ χρήσιμο, πολλές φορές σε προειδοποιεί ότι κάτι τρέχει προτού να το αντιληφθείς, π.χ. με έχει προειδοποιήσει ότι άρχισε η περίοδος της γύρης πριν να έχω πολύ έντονα συμπτώματα, ότι με κάποιο κρυολόγημα έπαθα και πνευμονική λοίμωξη οπότε ας επισκεφτώ κανά γιατρό μήπως χρειαστεί αντιβίωση κ.τ.λ.
Μετράει μόνο ένα από τα πολλά μεγέθη που μετράει η σπιρομέτρηση στα ιατρεία, αλλά δεν μπορείς να τρέχεις με το παραμικρό σε γιατρούς, το έχεις πάντα διαθέσιμο και έχεις μια γενική εικόνα που βρίσκεσαι.

Φυσικά καλό είναι κάθε 1-2 χρόνια να κάνεις σπιρομέτρηση για να δει ο γιατρός όλες τις παραμέτρους.

billcrx αν δω ότι με πειράζει ο συγκεκριμμενος ή οι πολύ αεράτες τζούρες θα μπει και μένα στο συρτάρι, του kayfun lite μου φάνηκαν πολύ σφιχτές, αν όμως δω ότι οι τσιγαρίσιες δεν με πειράζουν θα τον συνηθίσω...
Όσο για τα συμπεράσματα εννοείται θα τα πω όταν βγάλω άκρη, αλλά θα αφορούν στο τι πειράζει εμένα, μπορεί κάποιον άλλο να τον πειράζουν διαφορετικά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 11:02 »
Τελικά ο subtank mini το ίδιο με πειράζει είτε με νικέλιο είτε με κάνθαλ.
Άδικα κατηγόρησα το νικέλιο :-[

Μάλλον με πειράζουν οι πνευμονικές. Δυστυχώς μου αρέσανε και δεν έβηχα, αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ίσως με τις mouth to lung να απορροφάται κάποια ποσότητα ατμού ή να κρυώνει πριν φτάσει ατόφια στους πνεύμονες και να τους ερεθίζει λιγότερο.

Τώρα ατμίζω με ni200 στον Μελο eleaf στην 1 τρύπα εισαγωγής αέρα και βελτιώθηκαν οι μετρήσεις (σε 2 μέρες ατμίσματος 680 περίπου, θα δω μήπως βελτιωθούν και παραπάνω). Δεν είναι σούπερ τσιγαρίσια η τζούρα, αλλά πολύ πιο σφιχτή από του subtank.
Τα πειράματα συνεχίζονται, δυστυχώς δεν έχω κλασικό τσιγαρίσιο ατμοποιητή ακόμα, ώσπου να βρω τι θα αγοράσω θα δοκιμάσω σε λίγες μέρες και τον ego one με ni200 που έχει ακόμα πιο σφιχτή τζούρα.


Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 11:25 »
Είδες που στο είχα πει οτι έφταιγε ο αμοποιητής και οι πνευμονικές που έκανες ??..... :) εγώ πάντως ούτε για πλάκα δεν κάνω πνευμονικές πλέον..... ;D
Ο καθένας βέβαια πράτει ανάλογα με το κατά πόσο αντέχουν τα πνευμόνια του...και τι τον ευχαριστεί !!

Τώρα, αν θες πολύ σφιχτή τσιγαρίσια πήγαινε σε Kayfun Lite Plus ή σε Kayfun v4 που είναι λίγο πιο αεράτη αλλά ρυθμίζεται η εισαγωγή αέρα, εγώ αυτόν έχω και το χρησιμοποιώ μια χαρά με ni 2000.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2015, 16:08 »
Έφτασα 690 με τον Melo οπότε για μένα θεώρησα σίγουρο ότι με πειράζουν οι πνευμονικές και το έκλεισα εκεί το θέμα, πήρα επισκευάσιμο τσιγαρίσιο και συγκεκριμένα τον Calix.


Στη δοκιμή μου όμως στον subtank με kanthal έπαθα ένα σοκ όταν ξαναθυμήθηκα την γεύση που δίνει το kanthal ειδικότερα με microcoil(χωρίς dry burn όμως, απλά ένωσα τις σπείρες), ήταν σαν να άτμιζα διαφορετικό υγρό...
Δεν ξέρω αν οφείλεται στην μεγάλη αντίσταση ή στο microcoil.


Έχει πετύχει κανείς αντίστοιχη γεύση αλλά με ni200 spaced coil? Εγώ πάντως όχι ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2015, 16:11 »
Συμφωνώ το kanthal μου βρωμάει πλέων

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2015, 16:31 »
ntonto όταν είπα σαν να άτμιζα διαφορετικό υγρό εννοούσα με πολύ καλύτερη γεύση στο κάνθαλ από ότι στο νικέλιο. Βέβαια στο νικέλιο η γεύση είναι πιο καθαρή, χωρίς καν υποψία καμμένου, αλλά πολύ πιο υποτονική.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 10:02 »
Ένας μήνας με τον Calix με ni200, έφτασαν οι μετρήσεις στο 710 (παρόλο που αύξησα κανά ml την κατανάλωση), σίγουρα δεν με πειράζει το νικέλιο αλλά οι πνευμονικές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364