vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

530 επισκέπτες, 2 χρήστες
ZoeM, camber

Twitter

Ni 200 για Temperature Control mods

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Ni 200 για Temperature Control mods
« στις: Ιουλίου 26, 2015, 15:35 »
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να ανοίξω μία συζήτηση για το Ni 200, το οποίο χρησιμοποιείται για αντιστάσεις σε TC Mods και κατά πόσο είναι πιο υγειινό από το Kanthal A1 που χρησιμοποιείται εδώ και πολλά χρόνια.
Αφορμή για αυτή την έρευνα ήταν η τόσο μεγάλη απήχηση που είχαν τα mods με TC στο ατμιστικό κοινό και ο αγώνας δρόμου όλων των εταιρειών που ασχολούνται με την κατασκευή των ατμοποιητών και των box mod να προχωρήσουν χωρίς να κάνουν έρευνα κατά πόσο βλαβερό ή υγειινό είναι αυτό το υλικό (Ni 200) το οποίο απαιτείται για να δουλέψουν αυτά τα νέας τεχνολογίας mods με TC.
Διαβάζοντας στο διαδίκτυο περί συρμάτων, ανησύχησα ιδιαίτερα με αυτά που αναφέρονται για το Ni200, γιατί ήθελα να μπω και γω (περισσότερο από περιέργεια), στον κόσμο των TC Mods.
Προς το παρόν και μέχρι να πεισθώ ότι τουλάχιστον δεν θα κάνω περισσότερο κακό στον εαυτό μου εγκατέλειψα την ιδέα για αγορά TC mod.
Το Kanthal A1 αποτελείται από 3 στοιχεία: σίδηρο, χρώμιο και αλουμίνιο. Και τα 3 στοιχεία χρησιμοποιούνται καθημερινά στην κουζίνα μας εδώ και χιλιάδες χρόνια.
Το Νi 200 από την άλλη από ότι διάβασα αποτελείται από 99% από νικέλιο το οποίο είναι πολύ μαλακό μέταλλο και δεν ενδείκνυται π.χ. για την κουζίνα. Επίσης όταν θερμαίνεται βγάζει απελευθερώνει κάποια συστατικά τα οποία τα αντιλαμβανόμαστε με την "μεταλλίλα" που πολλοί ατμιστές έχουν αναφέρει όταν ατμίζουν, που οφείλεται στην χαλαρή μοριακή δομή του και από ότι διαβάζω είναι τοξικό στην εισπνοή με υποψίες για βλάβες στους πνεύμονες (καρκίνο).
Θα ήθελα λοιπόν αν υπάρχει κάποιος ειδικός στά μέταλλα ή χημικός, να μας αναλύσει πιο εμπεριστατωμένα για το Ni 200 και το πόσο αυτό όπως διαβάζω, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την υγεία μας.
Ενδεικτικά βάζω ένα βίντεο που είναι σχετικά μικρό (10'), για να το δείτε και να προβληματιστείτε μαζί μου:  :)




+++ Να σημειώσω ότι το νήμα το άνοιξα γιατί θέλω να μάθω κάτι περισσότερο από ανθρώπους που έχουν γνώσεις πάνω στο αντικείμενο και θα παρακαλούσα να μην γίνει πεδίο αντιπαραθέσεων οπαδών του Kanthal A1 VS Ni 200.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 26, 2015, 19:06 »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 26, 2015, 19:44 »
Φίλε Χρήστο, νομίζω ότι για πολλούς λόγους δεν πολυβοηθάει την ανάπτυξη συζήτησης, μια παραπομπή σε σχετική συζήτηση ενός άλλου φόρουμ.
Πιστεύω πως θα ήταν πιο χρήσιμο να γράψεις τη δική σου γνώμη και τα συμπεράσματα αφού ήδη έχεις παρακολουθήσει το θέμα στο reddit. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος triastros

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 15, 2015, 22:24 »
Το γεγονός ότι το θέμα αυτό δεν έχει ''δουλευτεί'' καθόλου,σημαίνει ότι ίσως οι περισσότεροι εδώ με΄σα δεν ψρησιμοποιούν Ni200?
Θεωρώ οτι είναι ένα πολύ σημαντικό ζήτημα και θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω τις γνώμες εδώ .
Μέχρι τώρα έχω κάνει κάποια έρευνα, την οποία συνεχίζω και θα παραθέω τα στοιχεία σύντομα.
Περιμένω τις απόψεις σας.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 16, 2015, 00:10 »
Eγώ πάντως διαβάζω σε άλλα νήματα που αφορούν τα μοντς με έλεγχο θερμοκρασίας, τα οποία ως γνωστόν χρησιμοποιούν Ni200, πολλά προβλήματα και παράπονα.
Πιστεύω ότι τα συγκεκριμένα μοντς πρέπει να βελτιωθούν γιατί σε συνδυασμό με αυτό το σύρμα δεν δουλεύουν όπως θα έπρεπε. :(
Αν έχεις φίλε Μάνο κάποια στοιχεία, παρέθεσέ τα. :)

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 16, 2015, 08:44 »
Το γεγονός ότι το θέμα αυτό δεν έχει ''δουλευτεί'' καθόλου,σημαίνει ότι ίσως οι περισσότεροι εδώ με΄σα δεν ψρησιμοποιούν Ni200?
Θεωρώ οτι είναι ένα πολύ σημαντικό ζήτημα και θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω τις γνώμες εδώ .
Μέχρι τώρα έχω κάνει κάποια έρευνα, την οποία συνεχίζω και θα παραθέω τα στοιχεία σύντομα.
Περιμένω τις απόψεις σας.

Μάνο τη γνώμη του κάθε άσχετου(συμπεριλαμβανομένου εμού) τι να την κάνεις; Να βγει ο καθένας να λέει τον πόνο του και τι "πιστεύει" πως ισχύει; Το ζήτημα είναι καθαρά επιστημονικό και δε χρίζει παράθεσης απόψεων κατά τη γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος Nassos

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 16, 2015, 10:36 »
To συγκεκρμένο βίντεο το είδα πριν μιά εβδομάδα περίπου. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι η evolv άρχισε να χρησιμοποιεί αυτό το σύρμα, για να δουλεύει το TC, χωρίς κανένα πειραματικό δεδομένο για το τι επιπτώσεις έχει η χρήση του σε ατμοποιητές. Οι Κινέζοι είδαν ότι ΄΄πουλάει΄΄ και ΄γεμισαν την αγορά με μοντάκια που κάνουν σχεδον το ίδιο και δουλεύουν όλα με νικέλιο. Το ότι τα περισσότερα mod έχουν TC σήμερα σημαίνει μόνο ότι το καταναλωτικό κοινό τα αγοράζει. Προσωπικά ελλάτωσα κατά πολύ τη χρήση του νικελίου στις αντιστάσεις που φτίάχνω. Το ατμιστικό αποτέλεσμα με kanthal είνα πολύ κάλο, για τα γούστα μου τουλάχιστον. Ακόμα στήνω έναν καυφούνη και έναν magma μόνο με νικέλιο αλλά τους χρησιμοποιώ πολύ σπάνια πια.
Ο Φαρσαλινός έχει τοποθετηθεί πάνω στο θέμα;

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 16, 2015, 11:55 »
Με TC κι ένα σωστό κόιλ Νι200 , δεν υπάρχει περίπτωση να δεις το κόιλ να κοκκινίζει ούτε καν στο ελάχιστο.
Μιλάμε για θερμοκρασίες max 300o C.  Είναι θερμοκρασίες "ρουτίνας" γι το μέταλλο. Σε αυτό στηρίχτηκαν στην ανάπτυξη του TC.
 Πέραν τούτου κι εγώ βέβαια με όλους, ανησυχώ για την ποιότητα του μετάλλου αλλά και κάθε φορά να μην ακουμπάνε οι σπείρες του κόιλ μεταξύ τους.
Την πρώτη πρόταση την υπογράμμισα γιατί έχω διαβάσει διάφορα ποστ που ατμιστές λένε πως παίρνουν καυτό ατμο στο TC και παρόμοια. Πρέπει να ψαχτούν λίγο νομίζω ή ίσως και να συμβαίνει κάτι που δεν γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος triastros

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 16, 2015, 13:22 »


[color=rgba(0, 0, 0, 0.701961)]Θα συμφωνήσω με τον Chillo,ότι δεν θα πυρώσει το Ni200.Τώρα για την περίπτωση  του πολύ ζεστού ατμού,σε ορισμένη θερμοκρασία αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει.[/color]
Σίγουρα η παρέμβαση του γιατρού μας θα ήταν πολυ χρήσιμη.
Γιατί καλή η θέληση και το ψάξιμο αλλά επιστήμονες δεν είμαστε.Πάντως προσωπικά με προβληματίζει το εξής ερώτημα.
-Το Ni200 πράγματι για να αρχίσει να βγάζει το οτιδήποτε κακό,χρειάζεται να φτάσει σε πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες από αυτές που μπορούν να δώσουν τα mods που έχουμε.Ίσως γιαυτό και δεν συνίσταται το dry burn.Το θέμα είναι κατά πόσο μπορούμε να εμπιστευτούμε ένα chip σε αυτό το ζήτημα.Όπως έχει ξαναειπωθεί, είναι η αρχή του ελέγχου θερμοκρασίας και έχουμε αρκετό δρόμο μπροστά.
Και ένα δεύτερο ερώτημα:
-Για τους παλαιότερους του χώρου,παλιότερα όταν kanthall δεν ηλταν τόσο δημοφιλές,διάβασα ότι πρώτο σε προτιμήσεις ήταν το nichrome.Το οποίο αποτελείται από 80% νικέλιο.Συνεπώς αναρωτιέμαι,τότε με τα watt να ανεβαίνουν,πως είμασταν βέβαιοι ότι δεν ξεφεύγαμε από το <όριο ασφαλείας> ως προς την θερμοκρασία?Όσο για dry burn,για το οποίο όπως έχει πει ο γιατρός , πιθανώς να αλλάζει την δομή των μετάλλων,τότε τι επικρατούσε?
Σίγουρα πολλά ερωτήματα,περισσότερο τροφή για σκέψη,γιατί άκρη δεν μας βλέπω να βγάζουμε.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 28, 2015, 11:21 »



Αυτά είχα γράψει παλιότερα:

Στις 20 μέρες μέτρησα στο ροόμετρο (peak flow meter) αύξηση ικανότητας των πνευμόνων μου απο 640 σε 670 και σε 2 μήνες έφτασα 685!!! Πριν από 5 χρόνια που αγόρασα το ροόμετρο είδα τιμή 670(πέφτει η τιμή με την ηλικία και επιταχύνεται η πτώση με το κάπνισμα), τώρα είδα τιμές που δεν έχω δει ποτέ, λες και ξανάνιωσα ΠΑΝΩ από 5 χρόνια.Καμία παρενέργεια από το ΗΤ ως τώρα, δεν νομίζω ότι μπορώ να αποδόσω την πυτιρίδα στο ΗΤ :))


Να προσθέσω ότι στους 5 περίπου μήνες ατμίσματος έφτασα στο νέο ρεκόρ των 710!!!

Τότε πείστηκα 100% για την βελτίωση της υγείας από την πλήρη αντικατάσταση του ΚΤ με ΗΤ και αποφάσισα να επενδύσω σε TC συσκευή και συγκεκριμένα το Vaporshark DNA40.
Δυστυχώς δεν συνέχισε η εντυπωσιακή αύξηση της ικανότητας των πνευμόνων μου, το αντίθετο μάλιστα, τον τελευταίο μήνα π.χ. κυμαίνονται οι τιμές από 640 ως 670 δηλαδή πισογύρισμα σε τιμές λίγο καλύτερες από όταν κάπνιζα...
Δεν άλλαξα κύρια υγρά, ούτε ατμοποιητή, επίσης δεν κόλλησα καμιά πνευμονική λοίμωξη ούτε είναι περίοδος που έχω εποχιακή αλλεργία στη γύρη (που έχω δει στα 6 περίπου χρόνια που έχω το ροόμετρο ότι ρίχνουν την ικανότητα των πνευμόνων παροδικά).
Η μόνη αλλαγή που μπορώ να σκεφτώ είναι η χρήση Ni200 που σίγουρα τουλάχιστον μου αφήνει μια περίεργη μεταλλική γεύση, πρέπει να διαβρώνεται το νικέλιο από τα υγρά.

Έχω προβληματιστεί πολύ και σκέφτομαι να δοκιμάσω τιτάνιο.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 10:10 »


2 μέρες αργότερα, αφού σταμάτησα να ατμίζω στον subtank mini με Ni200 και ατμίζοντας στο ego one με το RBA και στο egrip με τις εργοστασιακές κεφαλές(και τα 2 χωρίς Ni200), μέτρησα 690 δηλαδή αύξηση 50!
Σίγουρα με πειράζει κάτι στον subtank mini και 99.9% είναι το νικέλιο. Για να είμαι σίγουρος 100% θα έπρεπε να ατμίσω με kanthal στον subtank mini, αλλά είμαι ανυπόμονος να δοκιμάσω το τιτάνιο, αν μπορέσω θα αγοράσω το απόγευμα και αρχίζει η νέα δοκιμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 10:34 από Tolis RBA »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 15:13 »
Η τάση του "ο,τι θέτε φτιάνουμε" υπάρχει και έχει εξευτελιστεί απο τότε που ο ανταγωνισμός έγινε άκρατος. Προσωπικά δεν μπορώ και δεν διατίθεμαι σε άμεσο χρόνο να το αποκλείσω αυτό και για το TC.
Έχουμε πολλές μετρήσεις που είτε έχουν γίνει εκτός αντικειμένου -όπως αυτή πού εξέφρασα παραπάνω- ή που μεταφράζονται κατά βούληση, όπως του διακετύλιου ή και της PG .
Ο Δρ Φαρσαλινός είναι αδιαμφισβήτητα καταλύτης του ΗΤ, μαζί με άλλους επιστήμονες βέβαια και που θα μπορούσε να μας δώσει έστω μία θέση/άποψη ή ακόμα καλύτερα και να το ερευνήσει σε βάθος. Αυτό το εκλαμβάνουμε σαν δεδομένο εκ των προτέρων.
Tolis RBa Πολύ καλά κάνεις και μας αναφέρεις το θέμα και κινείς τα νεύρα (μας-σας-των). Αν κατάλαβα καλά είσαι αλλεργικός σε κάποια πράγματα όπως τη γύρη που λες; Ή απλά διαπίστωσες με το εργαλείο διαφορές την άνοιξη;

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 16:06 »
chillo έχω αλλεργική ρινίτιδα - επιπεφυκιτιδα - άσθμα και συνεπώς κάθε άνοιξη όταν αρχίσουν οι ενοχλήσεις, αρχίζω να παίρνω aerius και τα συμπτώματα εξαφανίζονται. Αλλεργία σε άλλα πράγματα εκτός της γύρης δεν έχω από όσο ξέρω, δεν αποκλείω όμως να έχω στο νικέλιο αφού επηρρεάζει τόσο πολύ την πνευμονική λειτουργία.

Θα επανέλθω όμως όταν δοκιμάσω τιτάνιο στον subtank mini, αν δω ότι δεν με επηρεάζει θα είμαι 100% σίγουρος ότι το νικέλιο έφταιγε και όχι κάτι άλλο του συγκεκριμένου ατμοποιητή που δεν μπορώ να φανταστώ αυτή τι στιγμή(π.χ. χαλασμένος insulator, αν και δεν έχω δει τίποτα ύποπτο).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 16:12 από Tolis RBA »

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 09:10 »
Και γω έχω αλλεργία στη γύρη και οταν μπαίνει η άνοιξη αρχίζουν τα συμπτώματα...φτερνίσματα,φαγούρα κλπ..
Από Φεβρουάριο που ξεκίνησα το άτμισμα( με Kanthal)...μέχρι τον Απρίλιο-Μαίο που με πιάνει η αλλεργία είδα για πρώτη φορά βελτίωση φέτος στα συμπτώματα της αλλεργίας.
Εδώ και δύο μήνες χρησιμοποιώ ni200 και TC και μπορώ να πω οτι μου αρέσει και σε σπειρομέτρηση που έκανα πριν μια εβδομάδα βγήκε καλυτερη από αυτή που είχα κάνει το Μάιο...

Tolis RBA θα ήθελα να μας πεις (άσχετα με τι λένε οι μετρήσεις και τα νούμερα) εσύ αν νιώθεις βελτίωση, καλύτερα, τι γενική αίσθηση έχεις..............γιατί εγώ πριν κάνω τη σπειρομέτρηση του είχα πει του γιατρού οτι αυτή θα βγει καλύτερη από τις προηγούμενες γιατί όντως ένιωθα καλύτερα απλά τα νούμερα ήρθαν και το επιβεβαίωσαν.

Επίσης δοκίμασε και το τιτάνιο να μας πεις τις εντυπώσεις σου....

Η γνώμη μου πάντως είναι οτι επειδή είδα αρχικά μια σχετική βελτίωση (λογικό και αναμενόμενο άλλωστε) αυτό δε σημαίνει οτι θα βελτιώνομαι και κάθε μέρα επειδή έκοψα το κ.τ και άρχισα το η.τ ........δεν περιμένω και πολλά...τουλάχιστον να μένω σταθερός  ;D

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ni 200 για Temperature Control mods
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 10:06 »
billcrx η γενική αίσθηση είναι ότι βελτιώνει την υγεία πάρα πολύ σε όλους τους τομείς, απλά στην πνευμονική λειτουργία έχω και ένα όργανο που το επιβεβαιώνει και συμβαδίζει με το πως αισθάνομαι την αναπνοή μου, όποιος θέλει μπορεί να πάρει ένα ροόμετρο στα κεντρικά φαρμακεία, αν θυμάμαι καλά 20 με 30Ε κάνει.
Δυστυχώς το τιτάνιο είναι το πιο δύσκολο σύρμα, σκέτο ελατήριο, το τυλίγεις σε τρυπανάκι 3άρι και αυτό ανήγει σαν να το τύλιξες σε 5άρι, δεν παλεύεται χωρίς πύρωση, τουλάχιστον το grade 1 που δοκίμασα εγώ, το παρατάω προς το παρόν.
Από χτες ατμίζω στον subtank mini με kanthal χωρίς πύρωση, θέλω να δω αν με πειράζει το νικέλιο ή κάτι άλλο στον συγκεκριμένο ατμοποιητή.
Μπορεί π.χ. να πειράζει το ότι εκεί κάνω ημι-πνευμονικές αντί για τσιγαρίσιες τζούρες, μπορεί τα o-rings ή κάτι άλλο να έχει αλλοιωθεί, δεν μπορεί να κατηγορήσω το νικέλιο αν δεν αποκλείσω όλους τους άλλους παράγοντες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364