vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, dkostas, zalaros, white varadero, Sergios, maprix

Twitter

Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« στις: Ιουνίου 11, 2015, 12:55 »
Δεν ξέρω να έχει γίνει τέτοια ερώτηση ξανά, αλλά είναι ένα πρόβλημα που με απασχολεί:
ο συνεργάτης μου, που δουλεύουμε στον ίδιο χώρο, επιμένει ότι ο ατμός από το δικό μου ΗΤ, του προκαλεί ερεθισμό στον λαιμό και συχνά τον ακούω να "καθαρίζει" το λαιμό του.
Επιμένει επίσης ότι η μυρωδιά δεν φεύγει από τη μύτη του μέχρι αργά το βράδυ, ενώ φεύγει από τη δουλειά το μεσημέρι. Σήμερα επέμεινε να βάλουμε ανεμιστήρα στο γραφείο που να διώχνει τον ατμό μακριά του, γιατί δεν μπορούσε να τον ανεχτεί άλλο.

Να σημειώσω ότι είναι χρόνια καπνιστής, χωρίς να τον ενοχλεί ο καπνός του τσιγάρου του δικού του ή των άλλων. Ομως στο άτμισμα το δικό μου αντέδρασε αρνητικά από την πρώτη μέρα.

Εχετε ακούσει παρόμοια περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 11, 2015, 13:10 »
Αν είναι χρόνια καπνιστής και τον ενοχλεί ο ατμός κάτι παράξενο συμβαίνει... :hmmm:

Μήπως ζηλεύει;;;  :))

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 11, 2015, 13:11 »
Ναι, ξέρω δύο τέτοιες περιπτώσεις. Ο ένας είναι φίλος μου αλλά αρκετά υποχόνδριος ως χαρακτήρας κι όταν βρισκόμαστε για καφέ ψάχνει θέση ώστε να μην του έρχονται τα ντουμάνια.Παλιός καπνιστής που το έχει κόψει εδώ και πολλά χρόνια.
Ο άλλος είναι ένας γνωστός του γνωστού, επίσης παλιός φανατικός καπνιστής, που έχει κόψει το κάπνισμα εδώ και 2 χρόνια, αλλά είναι ο ορισμός του μ@λ@κα, απ' όπου κι αν τον πιάσεις.
Ισχυρίζεται ότι έστω και μικρή ποσότητα ατμού, του μπουκώνει την αναπνοή και όχι απλώς διαμαρτύρεται αλλά μου έχει κάνει και μανούρα μέσα σε ταβέρνα.
Αντιθέτως στο χώρο της δουλειάς μου, με πολλά άτομα γύρω μου, ντουμανιάζω κανονικά και όχι μόνο δεν έχω εισπράξει αρνητική κριτική αλλά αντιθέτως φτιάχνονται με τα αρώματα και προσπαθούν να καταλάβουν κάθε φορά τι γεύσεις περιέχει ο ατμός.

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 11, 2015, 13:14 »
Μάκη, το σκέφτηκα κι εγώ, ότι μπορεί απλά να είναι μια παραξενιά σε κάτι καινούριο. Μια φορά του το είπα και αντέδρασε έντονα, ότι πραγματικά έχει πρόβλημα και δεν το βγάζει από το μυαλό του.
Τι να πω... εκτός από συνεργάτης, είναι και φίλος πολλά χρόνια. Δε νομίζω ότι θα έκανε τόση φασαρία, μόνο και μόνο από αντίδραση. Βέβαια, το μυαλό του ανθρώπου μπορεί να γεννήσει πολλά όταν θέλει, ακόμα και σωματικά συμπτώματα.

Πάντως το συγκεκριμένο άτομο είναι χρόνιος καπνιστής, που συνεχίζει να καπνίζει. Δεν το έκοψε ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος emankov

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 11, 2015, 13:24 »
Ειναι πιθανο το ατομο αυτο να ειναι αλλεργικο σε καποιο απο τα συστατικα του υγρου που χρησιμοποιεις.
Πχ η γυναικα μου εχει παραπονεθει για εσωτερικη φαγουρα στο λαιμο οταν ατμιζο συγκεκριμενο υγρο
Το θεμα του ατμισματος και των αλλεργιων ειναι μεγαλο και δεν αφορα μονο τους ενεργους αλλα και τους παθητικους ατμιστες

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 11, 2015, 13:33 »
Πιστευω ότι θα πρέπει να ειμαστε προσεκτικοί και να αποδεχόμαστε το δικαιωμα των άλλων να στα αντιθετα γουστα.
Ποτε δεν το βρήκα σωστό να ατμίζω σε κλειστο χώρο, πάντα ρωταω αν ενοχλεί. Και έξω ακόμα προσπαθω στο ελάχιστο ντουμανι, και όσο το δυνατόν ελαφρύ άρωμα.
Κάποιες φορες μαλιστα παραπονιεται και η γυναικα μου για ειτε ντουμανι, ειτε  για έντονη μυρωδια. Και αυτη κανει Nobaco No3,  που εγω δεν αντεχω ουτε μια τζουρα απο αυτο.
Δεν σημαίνει ότι ειναι οι άλλοι παραξενοι αν δεν θελουν να ανεχονται αυτο που αρεσει σε εμας.
Παρεπιπτοντως, το σύνεφο απο μια καλη τζουρα δεν χάνεται άμεσα όπως στο κανονικο τσιγάρο. Παρατηρουσα μια φορα που ο ατμος απο μια τζουρα μου, έκανε βολτες στον κήπο για ένα τριλεπτο!!

Αποσυνδεδεμένος ark

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 11, 2015, 13:36 »

Οι αλλεργίες είναι μεγάλο θέμα. Για κάποιους επίσης είναι ψυχολογικό. Εμπειρικά, ενώ δεν τους ενοχλεί αυτός καθαυτός ο ατμός, στη θέα του ντουμανιού νοιώθουν ασφυκτικά. Κάποιοι όμως έχουν θέμα με συγκεκριμένα αρώματα. Η γυναίκα μου (καπνίστρια) όταν πέρασα απο το kapnos του Atmos στο RY4 (καπνικά και τα δύο) μου είπε "επιτέλους, δεν το άντεχα το προηγούμενο, μου έμενε για ώρες στη μύτη και μ' ενοχλούσε". Και δεν ήταν η μόνη. Όταν το άτμιζα σε σπίτια φίλων άνοιγαν διακριτικά παράθυρο. Αφού δουλεύεις στον ίδιο χώρο με άλλον, ενημέρωσέ τον σωστά για τον ατμό για να μην του μπαίνει η ιδέα του βλαβερού, και μάλλον θα χρειαστεί να συμβιβαστείς σ' ένα άρωμα πιο ουδέτερο ή πιο ευχάριστο και γι αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 11, 2015, 18:12 »
Δεν ξέρω να έχει γίνει τέτοια ερώτηση ξανά, αλλά είναι ένα πρόβλημα που με απασχολεί:
ο συνεργάτης μου, που δουλεύουμε στον ίδιο χώρο, επιμένει ότι ο ατμός από το δικό μου ΗΤ, του προκαλεί ερεθισμό στον λαιμό και συχνά τον ακούω να "καθαρίζει" το λαιμό του.
Επιμένει επίσης ότι η μυρωδιά δεν φεύγει από τη μύτη του μέχρι αργά το βράδυ, ενώ φεύγει από τη δουλειά το μεσημέρι. Σήμερα επέμεινε να βάλουμε ανεμιστήρα στο γραφείο που να διώχνει τον ατμό μακριά του, γιατί δεν μπορούσε να τον ανεχτεί άλλο.
Δε μας λες και τι ατμίζεις και τι "εργαλεία" χρησιμοποιείς;

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 11, 2015, 18:59 »
Τι εργαλεία χρησιμοποιώ: Eviva dripper και δεν κάνω πνευμονικές, οπότε δεν μιλάμε για νέφη ατμού που θολώνουν την ατμόσφαιρα. Ακόμα και με Aspire K1 ή Kanger Aerotank όμως, την ίδια γκρίνια ακούω.

Οσο για τα υγρά, πολλά και διάφορα...  σκέτη βάση, 25 days later, castle long, manhattan, mother’s milk, space jam "omega", κλπ. Τσιγαρίσια με βαρύ άρωμα δεν κάνω γιατί δεν έχω βρει κάποιο να μου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 11, 2015, 19:21 »
Τα έχεις προβάρει όλα αυτα πάνω τους;  ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 11, 2015, 19:42 »
Κάπου είχαν κάνει 2-3 έρευνες για τους παθητικούς ατμιστες και βρήκαν ότι τα ποσοστά νικοτίνης τουλάχιστον είναι ισάξια με αυτά του "καθαρού" αέρα με λίγο ψάξιμο στο google μπορείς να τη βρείς αν και δεν νομίζω να αλλάξει τίποτα με αν του τη δείξεις..
Είχαν μετρήσει επίσης ότι η VG παραμένει στο χώρο πολλάκις παραπάνω από την PG αλλα πολύ λιγότερο από τον καπνό, ακόμα και εάν φαίνεται παραπάνω.
Αλλα επίσης δεν επρόκειτο να του αλλάξεις τη γνώμη εάν απλά θέλει να σου τη σπάσει..


Γνώμη μου πρέπει να βρείς ένα άρωμα που να τον ξετρελαίνει να το μυρίζει  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 11, 2015, 19:52 »
Περικλή, το συγκεκριμένο άτομο έχει την ίδια αρνητική γνώμη είτε πρόκειται για σκέτη βάση, είτε για το Castle Long... :))

Την έρευνα που αναφέρεις την είχα διαβάσει γιατί έκανα μια μικρή έρευνα για σχετικά άρθρα στα Αγγλικά. Ομως ούτε εκεί βρήκα κάτι που να τεκμηριώνει πραγματική αλλεργική αντίδραση σε παθητικό ατμιστή. Ωστόσο, δεν αποκλείω την πιθανότητα να υπάρχουν πληροφορίες που δεν έτυχε να τις βρω ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 11, 2015, 20:22 »
Δεν μου ρε Γιάννη, ο συνεργάτης σου είπες ότι καπνίζει. Καπνίζει μέσα στο χώρο σας ή βγαίνει έξω, οπότε αυτό του κακοφαίνεται;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 11, 2015, 20:41 »
επειδη διαβασα με προσοχη αυτο το νημα απο την αρχη ... θα πω την δικη μου εμπειρια .. μεσα στον χωρο που εργαζομαι δεν επιτρεπετε να καπνιζουν γιατι ειναι ενας χωρος που δεν εχει και τον καλυτερο εξαερισμο ... πριν κανα 2μηνο επιτρεποταν στα μουλοχτα .. δηλαδη αναβαν το τσιγαρο τραβαγαν μερικες τζουρες και μετα εβγαιναν εξω και το τελειωναν ..
και εχομαστε στο τωρα ...
εγω φυσικα μπορουσα να ατμισω οπου ηθελα και δεν μου ελεγε και δεν μου λεει κανενας τιποτα ... μιας και δεν ενοχλω κρατωντας χαμηλο προφαιλ σε ατμοσυνεφα αλλα και σε μυρωδια που οι περισσοτεροι τρελαίνονται να το μυριζουν και να λενε αντε παλι με τα κεικ και τις σοκολατες .. (ετσι τους φαινονται οι γευσεις ) αντε και τα ψημενα μηλα και αχλαδια .. και ολο τετοια .. ΑΛΛΑ εχουμε και ενα κυριο που ειναι καπνιστης αλλα και καπνιζει και μεσα στο δικο του χωρο αλλα και αλλου αν δεν υπαρχει καποιος που θα του πει τιποτα ... μεγαλος στην ηλικία τεχνιτης ... αλλα οταν απαγορευτηκε το καπνισμα μεσα στο χωρο εκανε κρυφα κανα τσιγαρακι λογω παλιος που ηταν στην δουλεια .. αλλα και παλι ειχε θεμα .. βαρυς καπνιστης .. οποτε βλεπει εμενα να ατμιζω στο χωρο μου και τυχαινει να μπει μεσα το πρωτο που κανει ειναι να βηξει δυνατα και συνεχεια και μετα να πει τι μ@#&κίες μας βαζεις να αναπνεουμε ... δηλαδη αυτο που μας δινει αυτος να αναπνεουμε ?  αλλα επειδη δεν ειμαι σπασικλας  δεν του αναφερω με το τσιγαρο αλλα κακως αλλα εν παση περιπτωση θελω να καταληξω οτι

Ενας μεγαλος παραγοντας ειναι η αντιδραση που εχουν καποιοι καπνιστες στους ατμιστες βλεποντας τους να ειναι  μια χαρα στον χωρο τους και να ατμιζουν ενω αυτοι στην απεξω ... και ενας ακομα λογος που νομιζω ειναι σημαντικός ειναι οτι βλεπουν οτι εχουν θεμα με το κ.τ  και εσυ δεν εχεις (τουλαχιστον εμφανες  :laugh1: :laugh1: :laugh1: ) και σε πικαρουν .....


παντως αλεργικο και τα διαφορα δεν τα πιστευω τοσο εντονα ..  γιατι αν καποιος εχει αλεργεια με κατι δεν θα εχει με παντα .. και μαλιστα και απο μακρυα οταν σε βλεπει απο 10 μετρα μακρυα χωρις καν να μυρίσει ακομα τιποτα ...


αυτα !!!!!

Αποσυνδεδεμένος labrador13

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερεθισμός στο λαιμό σε παθητικό ατμιστή
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 18, 2015, 22:56 »
Απλά ο συνεργάτης σου είναι λίγο περίεργος. Εγώ όταν είμαι σε αμάξι με άλλους καπνιστές με παρακαλάνε να ατμισω για να ξεμυρισει ο χώρος

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172253 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364