vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

374 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, dkostas, Mimhsdr, panoskapa

Twitter

Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #90 στις: Μαΐου 02, 2015, 19:26 »
kayfun

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #91 στις: Μαΐου 02, 2015, 19:31 »
Προσωπικη μου αποψη...lite plus

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #92 στις: Μαΐου 02, 2015, 19:54 »
kayfun δαγκωτο  ;)

Αποσυνδεδεμένος mpampis ps

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #93 στις: Μαΐου 11, 2015, 15:28 »
thanks

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #94 στις: Ιουλίου 05, 2015, 21:41 »
Καλησπέρα σας :) είμαι καινούριος στην παρέα :)
Επειδή είμαι σε αναζήτηση καινούριου ατμοποιητή , θα ήθελα να ρωτήσω την εξής ερώτηση :)

Έχω iStick 30w.. αν αγοράσω τον Lemo 2 ,θα είμαι ικανοποιημένος ;;;
η eLeaf εταιρία που μίλησα μέσω email μου πρότεινε να πάρω τον MELO ...

Αλλά και ο MELO αλλά και ο Lemo 2 έχουνε αντιστάσεις 0.5 ohm ..
δεν μπορώ να καταλήξω κάπου :(

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #95 στις: Ιουλίου 05, 2015, 21:54 »
Ο lemo 2 είναι επισκευάσιμος και ο Melo εργοστασιακός. Στον Lemo 2 φτιάχνεις ότι αντίσταση θές όχι μόνο 0.5

Αποσυνδεδεμένος AK47

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #96 στις: Ιουλίου 05, 2015, 21:55 »
Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες!! Για να σε βοηθήσουν οι πιο έμπειροι καλό θα ήταν να δώσεις και άλλα στοιχεία..... Τύπου σε πόσα βατ ατμιζεις.... Τι μπατζετ έχεις... Τι θες από τον δεύτερο ατμοποιητη σου....αν ξέρεις από επισκευασιμους.... Πόσα ml καταναλωνεις.... Τέτοια πράγματα....

Sent from my OnePlus using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #97 στις: Ιουλίου 05, 2015, 21:58 »
Καλησπέρα σας :) είμαι καινούριος στην παρέα :)
Επειδή είμαι σε αναζήτηση καινούριου ατμοποιητή , θα ήθελα να ρωτήσω την εξής ερώτηση :)

Έχω iStick 30w.. αν αγοράσω τον Lemo 2 ,θα είμαι ικανοποιημένος ;;;
η eLeaf εταιρία που μίλησα μέσω email μου πρότεινε να πάρω τον MELO ...

Αλλά και ο MELO αλλά και ο Lemo 2 έχουνε αντιστάσεις 0.5 ohm ..
δεν μπορώ να καταλήξω κάπου :(

Υπάρχει μια βασική διαφορά μεταξύ των 2, ο MELO είναι με ανταλλάξιμες κεφαλές του εμπορίου, ενώ ο Lemo2 είναι επισκευάσιμος όπου πρέπει να φτιάξεις μόνος σου τις αντιστάσεις.
Έχοντας και τους 2 θα σου πω ότι υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ των 2, καμία σχέση.... Αν έχεις την όρεξη να ασχοληθείς με το επισκευάσιμο θα σου προτείνω τον Lemo 2, αν και αν αποφασίσεις να πας εκεί θα σου πρότεινα κατι σε Kayfun...
Μου κάνει εντύπωση πάντως που σου είπαν ότι έχουν αντιστάσεις 0,5 Ω και οι 2... Μάλλον εννοούν το αρχικό στήσιμο που έρχεται με τον Lemo 2...

Στην διάθεση σου για περισσότερες πληροφορίες...

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #98 στις: Ιουλίου 05, 2015, 22:01 »
Ο lemo 2 είναι επισκευάσιμος και ο Melo εργοστασιακός. Στον Lemo 2 φτιάχνεις ότι αντίσταση θές όχι μόνο 0.5


για αυτον τον λόγο και εγώ παραξανεύτηκα που η εταιρία eLeaf που ήρθα σε εποικινωνία μαζί της μέσω email,
σαν να είχε κολλήσει να πάω να αγοράσω τον MELO και όχι τον Lemo 2.
Μου είπε ότι θα έχω καλύτερη απόλαυση με τον MELO  και όχι τον Lemo 2.

Και ότι αν θέλω να απολαύσω τον Lemo 2 να αγοράσω το iStick 50w... παρόλο που τους τόνισα ότι είμαι καινούριος ατμιστής και ότι το πρώτο μου MOD που αγόρασα ήτανε από αυτούς και ότι αγόρασα το iStick 30w.

Και τώρα, μέσα στο ΣαββατοΚύριακο έχω σπάσει το κεφάλι μου με το να προσπαθώ να καταλάβω τι γίνετε , και γιατί τέτοιο "πλεύρισμα" πάνω στο θέμα από την ίδια την eLeaf :(
Δηλαδή , ότι αφού θέλω να τον Lemo 2 , να πάω να αγοράσω τώρα το iStick 50w

όπως είπα είμαι καινούριος στο η.τ από τις 5 Ιουνίου , αλλά διάβασα τα πάντα γύρω από RDA , RBT και όλα τα άλλα που ξέχασα τα αρχικά τους :P :P



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες!! Για να σε βοηθήσουν οι πιο έμπειροι καλό θα ήταν να δώσεις και άλλα στοιχεία..... Τύπου σε πόσα βατ ατμιζεις.... Τι μπατζετ έχεις... Τι θες από τον δεύτερο ατμοποιητη σου....αν ξέρεις από επισκευασιμους.... Πόσα ml καταναλωνεις.... Τέτοια πράγματα....

Sent from my OnePlus using Tapatalk


Τώρα , κάνω liquid καπνικό , στον ατμοποιητή Aspire Ce5 --> [size=78%]http://www.aspirecig.com/products/bdc-series/bdc17.html[/size]
στα 4.4 Volt , με 10.1 Watt.. και δεν ευχαριστιέμαι .. ούτε γεύση , ούτε ατμό .. ούτε Throat hit ..
To υγρό που κάνω είναι το Rock n' Rolla , Cigar -> [/size][size=78%]http://www.nexxton-ecig.com/index.php?route=product/product&path=77_49_50&product_id=593&limit=100[/size]


Θέλω να κάνω όσο ποιο κόντα στο τσιγάρο να ευχαριστηθώ :)
Για ML Καταναλώνω περίπου 3-4 την ημέρα, και ίσως , γιατί απλά δεν τα ευχαριστιέμαι.. δεν έχουνε γεύση γιατί οι αντιστάσεις τα Wick τους έχουνε μπουκώσει , και είναι και BDC ( bottom Dual Coil ) με 2 μικρές τρυπούλες :(


Από επισκευάσιμους δεν ξέρω, αλλά θα μάθω .. είδα Video sto Youtube και έχω τον αδερφό μου να με βοηθήσει να φτιάξω τα δικά μου Coils ,έχουμε και Ohm Meter

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2015, 22:20 από Paladin »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #99 στις: Ιουλίου 05, 2015, 22:08 »
Με τον Lemo 2 θα έχεις πολλές δυνατότητες ειδικά με το 30άρι Istick..


Ανάμεσα σε αυτά τα 2 θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια σε Lemo 2..!!!

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #100 στις: Ιουλίου 05, 2015, 22:09 »
Ούτε καν... Μην μασάς... Τα 50 Watt είναι για πολύ χαμηλές αντιστάσεις... Αλλά και το 30αρι παίζει sub-ohm... Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους... Αν θες νεο iStick μπορείς να περιμένεις το 40αρι που θα έχει έλεγχο θερμοκρασίας

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #101 στις: Ιουλίου 05, 2015, 22:11 »
Υπάρχει μια βασική διαφορά μεταξύ των 2, ο MELO είναι με ανταλλάξιμες κεφαλές του εμπορίου, ενώ ο Lemo2 είναι επισκευάσιμος όπου πρέπει να φτιάξεις μόνος σου τις αντιστάσεις.
Έχοντας και τους 2 θα σου πω ότι υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ των 2, καμία σχέση.... Αν έχεις την όρεξη να ασχοληθείς με το επισκευάσιμο θα σου προτείνω τον Lemo 2, αν και αν αποφασίσεις να πας εκεί θα σου πρότεινα κατι σε Kayfun...
Μου κάνει εντύπωση πάντως που σου είπαν ότι έχουν αντιστάσεις 0,5 Ω και οι 2... Μάλλον εννοούν το αρχικό στήσιμο που έρχεται με τον Lemo 2...

Στην διάθεση σου για περισσότερες πληροφορίες...


Καταρχάς , σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες !! :) Προσπαθώ να απαντήσω και να γράψω όσο ποιο γρήγορα γίνετε :)



Για αυτόν τον λόγο επίσης μπερδεύτηκα πάρα πολύ .. δηλαδή αν φτιάξω εγώ αντίσταση 0.6 ohm , αντί για 0.5 που είναι ήδη μια δωρεάν .. θα την ευχαριστηθώ με το iStick 30w που έχω.. καθώς το iStick30w δουλεύει από 0.4 ΟΗΜ και άνω...
Αλλά η άπαντηση που πήρα ήτανε ότι το Lemo 2 θα το ευχαριστηθώ με το iStick 50w και όχι με το iStick 30w

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ούτε καν... Μην μασάς... Τα 50 Watt είναι για πολύ χαμηλές αντιστάσεις... Αλλά και το 30αρι παίζει sub-ohm... Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους... Αν θες νεο iStick μπορείς να περιμένεις το 40αρι που θα έχει έλεγχο θερμοκρασίας


Σε ευχαριστώ για την απάντηση :)


Δυστυχώς , όπως είπα , είμαι καινούριος στο η.τ :) 1 μήνα μόνο , και έχω δώσει πολλά για το η.τ ως τώρα, και το iStick 30w το έχω από τις 29 Ιουνίου .. ( 6 ημέρςε μόνο )  είναι κρίμα να το βάλω στο συρτάρι και να δώσω 90 ευρώ για να πάρω το iStick50w .. και τέτοια λεφτά δεν έχω :( τα λεφτά που έχω , θέλω να τα δώσω σε έναν ατμοποιητή να αρχίσω να ευχαριστιέμαι γεύση και ατμό :)


Το 30άρι το πήρα 50 ευρώ full πακέτο, γνήσιο της eLeaf , έκανα και το Genuine-Test
Όταν λες το 50 Watt είναι για πολύ χαμηλές αντιστάσεις , δηλάδη ;; από 0.2 και άνω ;;
Εγώ αν πάρω το Lemo 2 που είναι από 0.4 και άνω ( όσο είναι δηλαδή το iStick 30w το δικό μου ) θα τον ευχαριστηθώ στο Full ?

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #102 στις: Ιουλίου 05, 2015, 22:27 »
Δεν χρειάζεται να κάνεις αντιστάσεις 0,4... Με μια αντίσταση 1.2-1.5 Ω θα είσαι κομπλέ.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #103 στις: Ιουλίου 05, 2015, 22:40 »
Φίλε Paladin δεν αναφέρεις το πιο βασικό.
Αν κάνεις πνευμονικές τζούρες πήγαινε σε Lemo 2, αν σου αρέσουν οι τσιγαρίσιες (mouth to lung), πήγαινε καρφί για Kayfun Lite plus (V2) και θα με θυμάσαι.
Τους έχω και τους δύο. Ο Lemo είναι περισσότερο για πνευμονικές (πιο αεράτος), ο Kayfun για mouth to lung (πιο σφιχτό αέρα).
Και οι δύο είναι εξίσου καλοί και επισκευάσιμοι. Ο KL+ δουλεύει καλύτερα με αντιστάσεις ανάμεσα στα 1,6 με 2,0 Ohm, ο Lemo 2 και με μικρότερες έως 0,4 Ohm (που τον έχω δουλέψει). 
Όλα αυτά είναι βγαλμένα από την μικρή προσωπική εμπειρία μου και θέλω να βοηθήσω για να μην δώσεις τζάμπα λεφτά μέρες που είναι. Το καλύτερο βέβαια είναι πριν αποφασίσεις να μπορείς να τους δοκιμάσεις και τους δύο. :)
Α, και το istick 30W, μια χαρά είναι αν δεν κάνεις πολύ χαμηλές αντιστάσεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #104 στις: Ιουλίου 05, 2015, 23:18 »
βρε... τι σου είπαν από την eleaf... και μετά λέμε για κάποια από τα δικά μας μαγαζιά ότι λένε αρλούμπες.
Να το πω απλά μετά από 4 χρόνια στον ατμό;
Το στικάκι 30 βατ είναι Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ κυκλοφορεί σήμερα σε οικονομικό μοντ σε σύνολο χαρακτηριστικών (μέγεθος, αυτονομία, ευκολία χειρισμού, ταχύτητα φόρτισης, συμβατότητα, ισχύς ρεύματος, τιμή, προβλήματα) Η μόνη περίπτωση που δεν θα σε καλύπτει είναι με ατμοποιητές τύπου ατλαντίδας, που θέλουν 50-80 βατ. Κράτα το και μην ακούς κανέναν. Αν δε σου φτάνει όλη μέρα, φρόντιζε στο ενδιάμεσο να του ρίχνεις μισάωρες φορτισεις σε διαλείμματα. Κάποια στιγμή θα πάρεις κι ένα δεύτερο μοντ για καβάντζα, αλλά αν δε σου περισσεύει, μπορείς με ρέγουλα να τα βγάλεις πέρα και μ΄αυτό.


Ατμοποιητές τώρα:
Πραγματικά, δεν υπάρχει ατμοποιητής που να μην αποδίδει πολύ καλά στο στικάκι. Οπότε, δεν τίθεται θέμα συμβατότητας με το μοντ, αλλά με σένα  :laugh1:
Οπότε σκέψου τι θέλεις: έναν φτηνό εργοστασιακό καλύτερο από τον ce5; Είναι οι aspire K1 και gemini mini, με κόστος κάτω από 10 ευρώ και τις κεφαλές στα 2.5 ευρώ περίπου.
για πιο ακριβά πηγαίνεις σε ναυτίλο μινι στα 30 ευρώ με 3.5 κόστος κεφαλής.


θεωρώ οτι πνευμονικές δεν κάνεις με τον ce5, οπότε μένω σε τυπικούς ατμοποιητές.
Αφού λοιπον σκέφτεσαι σοβαρά να επενδύσεις σε επισκευάσιμο, για ποιοτητα και μακροπρόθεσμη οικονομία, να ξέρεις πως όλοι κάνουν (εκτός βέβαια αυτών που θέλουν 30 και πάνω βατ για να δουλέψουν)
Τα σιγουράκια είναι ένας kayfun lite+, ή ένας erlprinz από οικονομικούς και γνήσιους. Εύκολοι και οι δυο, με τον πρώτο να είναι ακόμη πιο εύκολος.
Το πρόσθετο καλό τους είναι ότι κυκλοφορούν ανταλλακτικά για να τους μετατρέψεις σε μίνι αν θέλεις. ειδικά ο καυφούν έχει άπειρα ανταλλακτικά.
Σε συνδυασμό με το μικρό και κομψό istick, θα έχεις ένα μικρό αλλά ισχυρό η.τ.


Με τον καιρό μπορείς να πάρεις και δεύτερο επισκευάσιμο. Δεν παντρεύεσαι τον πρώτο, μην ανησυχείς.
Υπάρχουν και άλλοι επισκευάσιμοι, μπορείς να δεις στα νήματα. Το βασικό για έναν αρχάριο είναι η ευκολία χρήσης και στησίματος, ώστε αν έχει προβλήματα, να είναι σίγουρος ότι έκανε ο ίδιος κάτι λάθος και να είναι εύκολο να το βρει.
Για λόγους ευκολίας χρήσης, θα σου πρότεινα επίσης έναν απλό ατμοποιητή όπως οι δυο από πάνω, που να έχει συγκεκριμένη λειτουργία, ώστε να μην μπερδεύεσαι μέχρι να γίνεις πιο έμπειρος.
Θα σου τονίσω εδώ ότι οι δυο συγκεκριμένοι ΔΕΝ είναι οι καλύτεροι της αγοράς. Αλλά είναι μια πολύ καλή και οικονομική αρχή, λόγω της καλής τιμής τους και της ευκολίας χρήσης τους σε σχέση με την απόδοση που θα πάρεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3651 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 953 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem