vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 7 χρήστες
Parolos, dkostas, manoslykos, Tazz, zakyn8inos, th3ofilos, ΤΖΙΒΑΣ35

Twitter

Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #315 στις: Μαΐου 12, 2016, 19:47 »
Κοίτα μια στο thread του cubis, όλο προβλήματα..... 

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #316 στις: Μαΐου 12, 2016, 20:33 »
Δεν είναι ο cubis όλο προβλήματα, απλά ο σχεδιασμός του - τρόπος γεμίσματος είναι προβληματικός, καθώς δεν υπάρχει έλεγχος τροφοδοσίας. Εάν είχε κάτι τέτοιο θα ήταν σίγουρα μίλια μπροστά από τον ανταγωνισμό

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #317 στις: Μαΐου 12, 2016, 21:17 »
Άρα δεν είναι απροβλημάτιστος. 

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #318 στις: Μαΐου 12, 2016, 21:18 »
Ο τρόπος γεμίσματος γίνεται και με κλειστά μάτια...Τι να πει και ο ναυτίλος? Προσωπικά έσπασα από τα νεύρα μου το πρώτο tank του μιας και είχα χαλάσει πάνω από 10ml μέχρι να καταλάβω από που χάνει. Με το ανταλλακτικό tank επανήλθε...Μάλλον με φοβήθηκε. Στον cubis ουδέποτε είχα πρόβλημα πραγματικά. Πάντως εξακολουθώ να προτείνω τον triton mini ή cubis. 

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #319 στις: Μαΐου 12, 2016, 21:27 »
Εγώ προτείνω μόνο triton mini. Πολύ ποιο γευστικός και με μικρότερη κατανάλωση. Αλλά το κυριότερο πλεονέκτημα έναντι του Cubis είναι το γέμισμα του. Στον Cubis πρέπει να προσέχεις μην βραχεί το χείλος του ποτηριού.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #320 στις: Μαΐου 12, 2016, 21:33 »
Επειδή έχω όλους όσους έχετε αναφέρει, να πω και τη δική μου πρόταση.

Σε κατάταξη σχέσης τιμής/απόδοσης:
1) Triton Mini
2) Cubis ή Nobacco Cupa (είναι ακριβώς ίδιοι)
3) Kabuki
4) Ναυτίλος

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #321 στις: Μαΐου 12, 2016, 21:40 »
Και εγώ τους έχω όλους πλην του kabuki. Προσπαθώ να μην μιλάω βάση προσωπικού κριτηρίου αλλά όσο ποιο δυνατόν αντικειμενικά. Για την ιστορία με βολεύει περισσότερο ο ναυτίλος με το Assy tank. Αλλά οι λόγοι είναι καθαρά υποκειμενικοί. Ο triton mini είναι αυτό που λέμε all-around....

Edit: Όταν μιλάμε για απόδοση προς τιμή σε "τσιγαρίσιους" ατμοποιητές πάντα πρέπει να αναφέρετε και ο Κ1. Με 10 ευρώ στέκεται με αξιώσεις δίπλα σε Ναυτίλο και Τρίτων. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2016, 22:01 από sfk9039 »

Αποσυνδεδεμένος xristakos2006

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΧΙ η.τ αλλά συσκευή ατμίσματος PLEASE
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #322 στις: Μαΐου 12, 2016, 22:12 »
Επειδή έχω όλους όσους έχετε αναφέρει, να πω και τη δική μου πρόταση.

Σε κατάταξη σχέσης τιμής/απόδοσης:
1) Triton Mini
2) Cubis ή Nobacco Cupa (είναι ακριβώς ίδιοι)
3) Kabuki
4) Ναυτίλος

Καλησπέρα ¨

μιας και τους έχεις όλους μπορείς να με βοηθήσεις :hmmm:στο εξής

Έχω τώρα GS AIR – TANK  και GS AIR 2

Έχω δοκιμάσει τον Cubis (τον έχω παραγγείλει από FT και τον περιμένω) μου άρεσε πολύ η ποιότητα του καπνού καθώς και η δύναμή του , δεν έχω δοκιμάσει τους άλλους 3.

Α) Ποιος  από τους άλλους τρεις ( ή/και κάποιος άλλος) έχει παρόμοια χαρακτηριστικά :-\

Β) Εάν μπορείς  δώσε μια κατάταξη τους αλλά χωρίς να υπολογίζεις την τιμή , μόνο την απόδοση :thumpup:

Ευχαριστώ  :bow:

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #323 στις: Μαΐου 12, 2016, 22:56 »
Πιο ευκολος στη χρήση και συμπεριφορά είναι ο ναυτίλος  Εχω δυο μεγάλους και δυο μικρούς...Ακουστηκε περι διαροης.Τους εχω εναμιση χρονο και δεν ειχα διαροες...Το μονο που συμβαινει είναι η κεφαλή να ξεβιδωνει από τη βαση της ,καποιες φορες και να σφηνώνει στην καμπανα.
Εξ ισου καλός είναι και ο  kabuki που τον εχω ελαχιστο χρόνο σε χρήση  και τα συμπερασματα είναι περιορισμένα. 8)
Εχω και τον τριτον μινι ,τον τριτον 2 και τον cubis ,αλλα όταν τους χρησιμοποιώ εκτός σπιτιού , δεν είμαι καθόλου σίγουρος για τη συμπεριφορά τους ???


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #324 στις: Μαΐου 12, 2016, 23:19 »
Αν θέλεις μια διαφορετική κατάταξη που περιλαμβάνει ΚΑΙ την απόδοση (γεύσης),
ΚΑΙ την ποιότητα κατασκευής, ΚΑΙ την ευκολία εύρεσης κεφαλών, ΚΑΙ τα λιγότερα προβλήματα για τον καθένα, κλπ.
ΧΩΡΙΣ την παράμετρο της τιμής, βουαλά:

1) Triton Mini (για μένα η top επιλογή με ΟΛΕΣ τις παραμέτρους κατά νου)
2) Kabuki
3) Cubis ή Nobacco Cupa
4) Ναυτίλος

Τα πιο κοντινά χαρακτηριστικά με τον Cubis για μένα τα έχει ο Triton Mini, και αυτά είναι:
Γέμισμα από πάνω, μηδέν διαρροές, ανθεκτικότητα, αλλά και ακόμα καλύτερη ρύθμιση αέρα.
Αν εννοείς άλλα χαρακτηριστικά, πρέπει να μου τα διευκρινήσεις.

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #325 στις: Μαΐου 12, 2016, 23:42 »
Triton 2 και melo έχουν κάποια θέση ή μπα? :)

Αποσυνδεδεμένος xristakos2006

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΧΙ η.τ αλλά συσκευή ατμίσματος PLEASE
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #326 στις: Μαΐου 12, 2016, 23:44 »
Ευχαριστώ
δεν ψάχνω αλλα χαρακτηριστικά , απλά δεν θέλω τους  αεράτους - πνευμονικούς
δοκίμασα (δεν θυμάμαι ποιόν) και με κούρασε πολύ στο άτμισμα

Να ρωτήσω για άλλους τρεις εάν ανήκει σε αυτούς ή στους αεράτους
1)  Vaporesso TARGET που έχει κεραμική αντίσταση η οποία λένε δίνει καλύτερη γευση  :o,
2) TRON -S  έχω διαβάσει καλές γνώμες  :hmmm:
3) Delta II Joyetech - λένε έχει ρυθμιση ροής υγρού  :confused1:
4)  MELO 2 : που γεμίζει από επάνω :hmmm:

Οπως καταλαβαίνεις  σε έβαλα να μου κρίνεις μάλλον όλους τους εργοστασιακούς  :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #327 στις: Μαΐου 12, 2016, 23:48 »
 @ e-spy Ο μινι τρίτον ναι ,είναι καλός με τις κανθαλ, αλλα με ανεβαζει στα βατ(13-16w) και χωρις TC....Και είναι  2 μλ.μονο...
Ο cubis με τις 1.5 που τον χρησιμοποιώ είναι λίγο μέτριος στα 10 βατ σε ντουμανι και η γευση μού φαίνεται λιγο υποτονική....για πιπιλα καλός είναι...
Ισως  με τις ss , που αναμενω(αυτές στο κουτι δεν ησαν καλές) να είναι καλύτερος και να δειξει τις δυνατότητες του.Δεν θελω όμως να ανεβαινω στα βατ.
Ο kabuki τεραστιο ντουμανι , καλή γευση και κτυπημα με τις Aspire Nautiluς κεφαλες στα 9-9.5 βατ. Αν ανεβεις ακόμη λιγο στα βατ γίνεται παρτυ :D

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #328 στις: Μαΐου 13, 2016, 00:19 »
Ο melo 2 με κεφαλή triton 1.8 ohm δεν με άφησε ικανοποιημένο σε τσιγαρίσια. Έχει μεγάλη καμπάνα και ο ατμός δεν συμπιέζεται ώστε να δώσει γεύση στα χαμηλά βατ. Το ίδιο πρόβλημα έχουν όλοι οι αεράτοι.  Οι κεφαλές της vaporasso είναι άλλη ιστορία. Με ένα στενό επιστόμιο και σχεδόν κλειστό αέρα πέρνεις πολύ καλή τσιγαρίσια στο target tank. Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει την κεραμική στον melo 2 ακόμα για να έχω άποψη. 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #329 στις: Μαΐου 13, 2016, 01:25 »
@xristakos2006:
Ο Vaporesso Target και ο Melo είναι φουλ αεράτοι ατμοποιητές. Ναι μεν έχουν ρύθμιση αέρα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν την αίσθηση μιας σφιχτής τσιγαρίσιας τζούρας. Οι κεραμικές του Target ταριάζουν σε πάρα πολλούς ατμοποιητές αλλά δυστυχώς σε κανέναν από αυτούς που συζητάμε. Ταιριάζουν στον μεγάλο Triton 2, όχι στον mini, και στον Melo 2. Σε άλλους αρέσουν αυτές οι κεφαλές, και σε κάποιους άλλους όχι, Εγώ είμαι κάπου στη μέση. Έχουν το πρόβλημα ότι δεν μπορείς να κάνεις πολλές απανωτές τζούρες, διότι το κεραμικό δεν έχει την ίδια αποροφητικότητα με το βαμβάκι και χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να ποτίσει.

Ο Tron-S είναι εφάμιλλος του Cubis, απλά έχει την ρύθμιση του αέρα και την αναπλήρωση υγρού στο κάτω μέρος. Οι απλές κεφαλές του είναι για τα μπάζα, μόνο η επισκευάσιμη CLR αξίζει, αλλά αυτό προϋποθέτει να στήνεις μόνος σου αντιστάσεις. Δεν βλέπω κάποιον λόγο να τον προτιμήσεις σε σχέση με τον Cubis.

Τον Delta II δεν τον έχω δοκιμάσει.

@spykal1:
Εγώ δεν δίνω και ιδιαίτερη σημασία στο εύρος watt που γράφουν επάνω οι κεφαλές. Στον Triton Mini τις 1,8Ω τις χρησιμοποιώ στα 9-11watt (ανάλογα με το υγρό) και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Στον καθένα ταιριάζουν διαφορετικά πράγματα.

Από την άλλη λες πως χρησιμοποιείς τις 1,5Ω στον Cubis σε λιγότερα watt (10)... Μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο; Σε αυτά τα watt και η γεύση και το ντουμάνι είναι λογικό να είναι υποτονικά. Αυτή η κεφαλή "λογικά" θέλει από 12-13 και πάνω για να αποδώσει σωστά, το οποίο όμως σημαίνει και ελαφρώς μεγαλύτερη κατανάλωση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8489 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34138 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537454 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60045 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238130 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10451 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12