vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

607 επισκέπτες, 4 χρήστες
treloneritis, fotis3d, Harris, dkostas

Twitter

SOS !!! Σε ποσο καιρο γινομαστε καλα οταν ξεκοψουμε απο ολα ?

Αποσυνδεδεμένος riki

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα σας , ατμιζα συστηματικα ( ενοοντας συστηματικα ενοω οτι μονο ηλεκτρονικο τσιγαρο και καθολου κανονικα) 2 μηνες!

στις τελευτεες ημερες προτου το κοψω τελειως το ητ ατμιζα με 0,045 νικοτινη ( συμφωνα με τους υπολογισμους μου , γιατι αναμυγνεια 0,9νικοτινη με 0 νικοτινη , το θεμα ειναι οτι βλεπω  καταστροφικες παρενεργειες απο την διακοπη του ατμισματως εδω και 20 ημερες εχω σταματησει το ατμισμα!


Σε πόσο καιρό λέτε να γινω καλα και να μου φυγει ολο το συνδρομο στερησης ? ενοω ποτε θα φυγουνε τα ψυχολογικα και σωματικα συμπτοματα της διακοπης του ατμισματως ?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: SOS !!! Σε ποσο καιρο γινομαστε καλα οταν ξεκοψουμε απο ολα ?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 19:00 »
Δεν υπάρχει απόλυτος κανόνας αλλά συνήθως τα ψυχοσωματικά υποχωρούν στις 2-4 εβδομάδες μετά την διακοπή του καπνίσματος. Με το άτμισμα (και μάλιστα με ελάχιστη νικοτίνη) δεν υπάρχει λόγος να είναι περισσότερο, ειδικά εφόσον η σωματική εξάρτηση μάλλον έχει ήδη φύγει. Το καθαρά ψυχολογικό σκέλος έχει να κάνει και με τον τρόπο ζωής, τα ζόρια που αντιμετωπίζεις και προσωπικούς παράγοντες.

Όμως γιατί να υποστείς "καταστροφικές παρενέργειες" αντί να δώσεις παραπάνω χρόνο στον οργανισμό σου ατμίζοντας πιο πολύ καιρό πριν το κόψεις;

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SOS !!! Σε ποσο καιρο γινομαστε καλα οταν ξεκοψουμε απο ολα ?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 19:01 »
ποιος μπορει να σου δωσει απαντηση σε αυτο που ρωτας? στο καθενα βγαινει διαφορετικα .


η αποψη μου ειναι πως δεν εισαι ακομη ετοιμος να σταματησεις το ατμισμα γιατι ολα στο μυααλο μας ειναι . αν το εχεις παρει αποφαση παρε το μυαλο σου απο εκει και τελος , εξαλου δεν εισαι εξαρτημενος πια απο τη νικοτινη αλλα απο την κινηση , οποτε βρες αλλους τροπους να απασχολεις τα χερια σου

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: SOS !!! Σε ποσο καιρο γινομαστε καλα οταν ξεκοψουμε απο ολα ?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 19:02 »
 Τα ψυχολογικά λογικά ποτέ... :tongue_smilie:  Αν και θα υπάρξει σαφής ύφεση... Πάντα θα είσαι πρώην καπνιστής / ατμιστής. Ανα πάσα στιγμή μπορεί να το νοσταλγήσεις όσος καιρός και να περάσει.

Η σωματική στέρηση θα έλεγα μαξ μετά από 15 μέρες φεύγει αλλά δεν είμαι ειδικός.


Σκέψου και τη μηδενική. Είναι καλύτερη από την πιθανότητα της επιστροφής στο ΚΤ...  ;)

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SOS !!! Σε ποσο καιρο γινομαστε καλα οταν ξεκοψουμε απο ολα ?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 19:07 »
Αν το συγκρινω με το τσιγαρο, θα ελεγα... σε μία βδομαδα το πολυ :confused1:


Αλλα γιατι να καταπιεζεσαι αδικα, και τι εννοω: Οταν καπνιζα και ηθελα να ξεκοψω, σκεφτομουν το τσιγαρο σχεδον συνεχεια, τωρα με το ατμισμα, βγαινω εξω για δουλειες, μπορει να τσιμπισω και κατι και για να μην με βαραινει δεν κουβαλαω το μοντακι μαζι μου, και μπορω να πω οτι ουτε καν το σκεφτομαι, οταν επιστρεψω στο γραφειο ή στο σπιτι ξανα ατμιζω αλλα οσο ειμαι εξω ουτε περναει απο το μυαλο μου, με το τσιγαρο δεν ηταν ετσι. Οποτε η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι μαλλον... "πολυ συντομα".

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SOS !!! Σε ποσο καιρο γινομαστε καλα οταν ξεκοψουμε απο ολα ?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 19:29 »
Δεν μπορεί να υπάρξει ακριβής απάντηση στο ερώτημα.
Το θέμα δεν είναι πότε θα καθαρίσει ο οργανισμός απο νικοτίνη, αλλά τί γίνεται με τους αλλοιωμένους εγκεφαλικούς υποδοχείς που έχουν μείνει πίσω. Το πότε και αν θα επανέλθουν είναι κάτι που δεν μπορεί να απαντηθεί.
Το κάπνισμα είναι σωματικός, ψυχολογικός και συμπεριφεριακός εθισμός. Οι περισσότεροι υποτιμούν,λανθασμένα, πάρα πολύ τον σωματικό εθισμό.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: SOS !!! Σε ποσο καιρο γινομαστε καλα οταν ξεκοψουμε απο ολα ?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 19:51 »
Νομίζω πως καλούμαστε να απαντήσουμε σε έντονα ψυχοσωματικά που κάποιες φορές συνοδεύουν διακοπή καπνίσματος: κρίσεις άγχους, έλλειψη συγκέντρωσης, κατάθλιψη, αϋπνία, εκρήξεις θυμού και τέτοια έντονα φαινόμενα.
Αυτά δεν κρατάνε για πάρα πολύ και δεν έχουν σχέση με την νοσταλγία που μπορεί κανείς να νιώσει ακόμα και 5-6 χρόνια αργότερα για τσιγάρο.
Μην τρομοκρατούμε ένα ήδη ταλαιπωρημένο άνθρωπο με... "αλλοιωμένους εγκεφαλικούς υποδοχείς" που δεν ξέρουμε αν θα επανέλθουν!  :eyesplash:

Ειδικά εφόσον ακόμα και για τέτοια κουβέντα η απάντηση που δίνεται είναι πως επανέρχονται ικανοποιητικά σε 3 περίπου εβδομάδες:
http://whyquit.com/recovery/2007_Mamede_receptor_binding_21_days.pdf

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: SOS !!! Σε ποσο καιρο γινομαστε καλα οταν ξεκοψουμε απο ολα ?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 20:00 »
Ψυχοσωματικα σιγουρα δεν ειχα,το μονο που ειχα κ αυτο για τον πρωτο μηνα αποχης απ το κτ,ηταν καποια ψιλονευρακια (ολιγον ευεξαπτος θα ελεγα) αλλα βοηθησαν κ αλλοι παραγοντες (καποια προβληματα) + το στρες.Απο εκει κ περα ολα τα αλλα απλα ηταν στο μυαλο που με τον καιρο χαθηκαν.Τωρα ο καιρος απεξαρτησης να το πω?ειναι στο χερι του καθενα να το αποβαλει με οποιον τροπο νομιζει κ νιωθει αυτος,δεν νομιζω οτι υπαρχει αποτελεσματικη βοηθεια απο 3ους,γνωμη μου.

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SOS !!! Σε ποσο καιρο γινομαστε καλα οταν ξεκοψουμε απο ολα ?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 20:09 »

Μην τρομοκρατούμε ένα ήδη ταλαιπωρημένο άνθρωπο με... "αλλοιωμένους εγκεφαλικούς υποδοχείς" που δεν ξέρουμε αν θα επανέλθουν!  :eyesplash:


Φίλε μου, οι "αλλοιωμένοι εγκεφαλικοί υποδοχείς" είναι δυστυχώς μια πραγματικότητα και είναι η αιτία δημιουργίας του εθισμού. :) Μακάρι να ήταν αλλιώς...

Η άποψη των 20 ημερών γίνεται δεκτή απο κάποιους ερευνητές, και απο κάποιους
άλλους όχι. Στην πραγματικότητα δεν νομίζω ότι μπορεί να δωθεί σαφής απάντηση.
ΥΓ. Να μην αναφέρω και άλλες ερευνητικές απόψεις και με κατηγορήσετε για τρομολαγνεία... ;D ;D ;D

Φιλικά πάντα.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: SOS !!! Σε ποσο καιρο γινομαστε καλα οταν ξεκοψουμε απο ολα ?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 20:39 »
φιλε μου θα ειμαι ελάχιστα σκληρός με σένα αλλα πάντα καλοπροαίρετα :yes: :yes: μας είπες οτι ατμιζες συστηματικά 2 μήνες  δεν ήσουν ατμιστης φίλε μου απλα είχες μια περίοδο που έκοψες το κτ και μπήκες σε μια φάση απεξάρτησης που την στήριξες για πολύ μικρο χρόνο στο ΗΤ .. ήταν σαν να είχες  βάλει τσιρότα ή νικορετ καραμέλες .. ... ακόμα καλά δεν έχεις απεξαρτηθεί απο το κτ ..  η συνήθεια που είχες δεν ξεχάστηκε ούτε καν σαν οργανισμός δεν καθάρισες από κάποιες έστω μικρες καλυτερεύσεις απο το κ.τ ..Πέρασες στο ητ αλλά δεν πρόλαβες να αποκτήσεις συνήθεια .. και πιστεύω ουτε καν είχες βρει κάποιο υγρό  που να σε κρατήσει ... στο λέω με πάντα γνώμονα το χρονικό περιθώριο που άφησες τον εαυτό σου ραγδαία να ρίξει την νικοτίνη και να φτάσει σε σχεδόν μηδενική ... στο λέω γιατί (εδω είμαι λιγο σκληρός) αν κάπνιζες πολυ καιρό θα παλινδρομήσεις στην παλιά σου συνήθεια πολυ εύκολα ... παίρνω ενα παράδειγμα δικό μου ./. πριν αρχίσω το ατμισμα για 2,5 μηνες δεν κάπνιζα ούτε ατμιζα .. ήμουν όπως λένε στεγνός απο νικοτίνες και τέτοια κρατήθηκα για αυτούς τους μήνες και μετά ένιωθα στερητικό μετά απο 33 χρόνια καπνίσματος .. βρήκα το φόρουμ γνώρισα το ατμισμα και συνέχισα χωρίς κτ το ατμισμα ..έφτασα 2 χρόνια και μετά παλιδρομισα με κτ παρόλο που δεν το είχα ανάγκη για 3 μήνες μετά ένιωσα πάλι τα καταστροφικά του σημάδια και ξεκίνησα παλι ητ μέχρι σήμερα ... που θέλω να καταλήξω ... το κτ είναι ύπουλο και μας φέρνει στο μυαλό χιλιάδες δικαιολογίες να το αρχίσουμε ... ακόμα και να μας βάλει να σταματήσουμε το ατμισμα και να νιώσουμε οτι ούτε αυτο χρειαζόμαστε ... και μια ωραία ήμερα μας παίρνει πάλι από κάτω και μας νικάει ... το κτ ειναι ύπουλο ....

Με λίγα λόγια φίλε μου ειλικρινά δεν είσαι έτοιμος να κάνεις σταμάτημα του ητ ... που εγώ σου εύχομαι να το κάνεις και να σταματήσεις τελείως τα εισπνεομενα ... :yes: :yes: :yes:
αλλά απο τι άλλη αυτό θέλει δουλειά και θέληση και εμείς δεν έχουμε αυτή την θέληση αλλιώς δεν θα αρχίζαμε ουτε το ητ.. μια και κάτω μαχαίρι κόψιμο μην κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας  :-\ ( και κάποιοι  θα πουν οτι αυτά που λέω δεν παίζει να συμβαίνουν αλλά είπα ειναι προσωπική γνώμη κανείς δεν ειναι υποχρεωμένος να ασπαστεί τίποτα απο τα λεγόμενα μου )

σου εύχομαι τα καλύτερα  :yes: :yes: :yes: και μην δίνεις σημασία σε αυτό που λεω απλα ειναι μια συμβουλη που απλα στην δινω να την σκευτεις και να την  κρινεις

Και για να απαντήσω και στην ερώτηση του νήματος ... ποτε δεν γινόμαστε καλα απλά δίνουμε δύναμη στον εαυτό μας να αντιστεκόμαστε στην στέρηση της συνήθειας ... και όσο έχουμε δύναμη θα μείνουμε εκτος απο όλα όσο δεν έχουμε θα πέσουμε πάλι .... και προτιμώ όσο βέβαια μπορώ να πω να πέσω στο πιο ακίνδυνο το ΗΤ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172191 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364