vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 7 χρήστες
Buliwyf, Mimhsdr, fratz8, bloodlessz, lemon78, manoslykos, tibolaso

Twitter

Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 14:20 »
Σε μια αλυσίδα καταστημάτων που έχει μέσα στα καταστήματα της άνω των 3ων εταιριών υγρά,είναι ασύμφορο οικονομικά να μπορεί να επενδησει σε κάπως καλυτερους δοκιμαστικούς ατμό,έχω τύχει σε δείγματα που ίσως να ήταν κ 5 χρόνια μέσα σε αυτούς του ατμο,φαντασου οτι,σε πιο πρόσφατους ατμό,δεν μπαινουν καν στην διαδικασία να τους αλλάζουν ουτε καν αντιστασεις,το τι καψουλια έχουμε φαει,ας μην τα μετρησω.Anyway,καλή ιδέα τα sample packs,αλλά μην βγούμε μετα κ πούμε γιατί ενα 10μελο που ως τώρα το πληρωνες 5ε,να κοστιζει πλεον 10 κ άνω ευρο.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 14:48 »
Το θέμα με υγρά είναι σαν το καρπούζι, δεν ξέρεις τι θα βρείς.
Για μένα οι εταιρίες μεγάλες - μικρές θα έπρεπε να δίνουν δωρεάν μικρά δείγματα των υγρών τους, έτσι και αλλιώς το κόστος για αυτούς είναι μηδαμινό. Δεν το κάνουν όμως  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος billsal

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 14:53 »
Θα συμφωνήσω απολύτως.Η καλύτερη λύση είναι η διάθεση δωρεάν δειγμάτων ή έστω με μία πολύ μικρή συμβολική σχεδόν τιμή έτσι ώστε να τα δοκιμάζουμε με τον εξοπλισμό που εμείς χρησιμοποιούμε

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 15:00 »

Αυτό με τα sample packs είναι πονεμένη ιστορία και δεν τα δίνουν παρά ελάχιστες εταιρείες.Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος, οτι για δείγμα η συσκευασία/κόστος διανομής θα ήταν πιο ακριβά από το περιεχόμενο :)
Άλλες εταιρείες δεν δίνουν samples γιατί λένε ότι πρέπει να ατμίσεις αρκετά ml για να καταλήξεις σε συμπέρασμα για τα υγρά τους, αλλά εγώ αυτό το θεωρώ ανόητο. Αν ένα υγρό σε αηδιάζει, δεν υπάρχει περίπτωση να επιμείνεις και να ατμίσεις πχ 3-5ml για να είσαι σίγουρος ότι δεν σου αρέσει. Αν όμως ένα υγρό σου ψιλοαρέσει ή είσαι ντεμί να αποφασίσεις, συνήθως του δίνεις δεύτερη και τρίτη ευκαιρία.
To χειρότερο βέβαια, είναι ότι υπάρχουν εταιρείες που δεν επιτρέπουν τη δοκιμή σε συγκεκριμένα υγρά, για παράδειγμα η five pawns για το black flag fallen, ενώ για άλλα την επιτρέπουν. Καθαρά μαρκετίστικα παιχνίδια.


@dikos
Μακάρι τα υγρά να ήταν σαν το καρπούζι, δεν πέφτω ποτέ έξω στην επιλογή του :)



Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 15:07 »
Μηδαμινό είναι το κόστος συσκευασίας παιδιά, θα μπορούσαν να το έβαζαν σε πλαστικές αμπούλες, απλά έχουν βρεί τα κορόιδα εμάς που τα αγοράζουμε πανάκριβα λές και αγοράζουμε τίποτα αρώματα Dior κλπ.

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 15:34 »
Πήγα σε κατάστημα αλυσίδας προϊόντων HT και μου λέει ο καταστηματάρχης...μύρισε και αν σου κάνει το παίρνεις. Για τον λόγο ότι και το λεμόνι μυρίζει απίθανα, αλλά έτσι και το βάλεις στο στόμα σου "αφρίζεις"...δεν μπήκα καν στον κόπο να μυρίσω. Με αυτό τον τρόπο πιστεύω πως δεν πρέπει να αγοράζει κανείς. Ακόμα και τα ακριβότερα αρώματα έχουν testers...γιατί όχι και τα e-liquid's? Άμα η αγορά υγρών αναπλήρωσης καταντάει λαχείο...τότε να παίζω πιο συχνά λαχείο...μπας και αυξήσω τις πιθανότητες να κερδίσω και κάτι. ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 19:32 »
Αν είχα εγώ κατάστημα, τα υγρά που θυσιάζονται για τους φτηνο-ατμο θα τα έβαζα σε σύριγγες 2,5ml και θα τα έδινα 1 ευρώ τη μια (εκτός αν απαγορεύεται  C:-) )
Ο αρχάριος όμως, που δεν έχει εξοπλισμό, αναγκαστικά δοκιμή επιτόπου και με ότι "εργαλείο" υπάρχει. Δεν γίνεται αλλοιώς

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 20:19 »
Πήγα σε κατάστημα αλυσίδας προϊόντων HT και μου λέει ο καταστηματάρχης...μύρισε και αν σου κάνει το παίρνεις. Για τον λόγο ότι και το λεμόνι μυρίζει απίθανα, αλλά έτσι και το βάλεις στο στόμα σου "αφρίζεις"...δεν μπήκα καν στον κόπο να μυρίσω. Με αυτό τον τρόπο πιστεύω πως δεν πρέπει να αγοράζει κανείς. Ακόμα και τα ακριβότερα αρώματα έχουν testers...γιατί όχι και τα e-liquid's? Άμα η αγορά υγρών αναπλήρωσης καταντάει λαχείο...τότε να παίζω πιο συχνά λαχείο...μπας και αυξήσω τις πιθανότητες να κερδίσω και κάτι. ;D ;D ;D
εννοειται φιλε μου οτι σε τετοιους για μενα δεν ξαναπας

τωρα για δοκιμες ειναι μονοδρομος τα δοκιμαστικα φιαλιδια ειδικα για αυτους που βρισκονται σε επαρχια και πρεπει αυτο οι εταιρειες να το καταλαβουν αν θελουν να φερουν τον κοσμο κοντα τους γιατι ναι καλες οι αξιολογησεις και οι περιγραφες και οι ανταλλαγες αποψεν αλλα ο καλυτερος κριτης ειναι ο εαυτος μας..και θελει και προσοχη με τι ατμοποιητη δοκιμαζουμε,δηλ σε τι κατασταση βρισκεται αυτος,λιγο πολυ τα εχετε εκφρασει ολα παραπανω,η atmos πιστευω το επιασε πρωτη το νοημα και το αυτονοητο..και τα δειγματα δεν εχουν και το τεραστιο κοστος μπροστα στο μελλον τους στις ενδεχομενες πωλησεις που θα εχουν

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 21:26 »
Τα πάντα είναι θέμα αγοράς, πιστεύω ότι αν οι καταστηματάρχες πίεζαν τις εταιρίες για δείγματα δωρεάν θα τα είχαν.
Αλλά και πάλι εδώ είμαστε και εμείς και η φωνή μας μπορεί να ακουστεί και ίσος δεν αργήσει η μέρα που θα παίρνουμε δωρεάν δείγματα.

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 22:04 »
Παλιοτερα ειχα παρει εναντι αντιτιμου δειγματα απο ecig (γυρω στο 1ml). Πολυ καλη κινηση. Περασε καιρος και δεν ξερω πλεον τι παιζει, αλλα εκεινα ερχονταν σε πλαστικο στομιο τυπου ego-c. Δεν ξερω πως στελνουν τωρα.

Αποσυνδεδεμένος nuts

Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 22:23 »
Τα χει ακόμα και τα στέλνει με στόμιο άπλα έχει περιορισμένες εταιρίες υγρών, θα ήθελα να δω και τέτοιο και με άλλες εταιρίες όπως atmos lab που ήδη έχει sample άλλα τα δίνουν ως δώρο.
Θα προτιμούσα να έκανε ένα ευρό το ένα ώστε να έχω επιλογή να δοκιμάσω πολλές γεύσεις σε δικούς μου ατμοποιητες και όχι του καταστήματος. Δίνεις 20 ευρό και έχεις επιλογή να δοκιμάσεις 20 γεύσεις για μένα ότι καλύτερο προσωπικά ατμιζω μόλις 3 μήνες και έχω χαλάσει σίγουρα 50-60 ευρό σε υγρά που είτε τα χάρισα είτε τα πέταξα.
Ελπίζω κάποια στιγμή να δούμε samples από πολλές εταιρίες σε λογικές τιμές (απωθημένο το χω αυτό).

http://www.ecig.gr/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%AC-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CF%81%CF%8E%CE%BD/view-all-products.html

http://www.replacesmoke.com/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%AC-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/atmos-lab/atmos-lab-samples-detail.html

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 22:37 »
Κατι σαν αυτο που εχουν κανει οι Σλοβενοι http://www.smokerainbow.com/.
Πανω απο 700 υγρα μονο σε δειγματα του 1ml με τιμη κατω απο 1€ το ενα.
Δυστυχως εχει μονο 3-4 εταιρειες υγρων που κυκλοφορουν στην Ελλαδα.

Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 22:56 »
Παντως το πλουσιοτερο δοκιμαστηριο το εχω βρει Μεσογείων στο μαγαζι της joyetech. Με ατμοποιητες που τους κανει ντριπιν μπροστα σου. Εκπληκτικο και απρόσμενο αποτέλεσμα. Μακάρι να μας σεβοντουσαν και άλλοι ετσι.
Βεβαια μετα την 3η δοκιμη ειναι δυσκολο να διαλέξεις.

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 23:12 »
Κατι σαν αυτο που εχουν κανει οι Σλοβενοι http://www.smokerainbow.com/.
Πανω απο 700 υγρα μονο σε δειγματα του 1ml με τιμη κατω απο 1€ το ενα.
Δυστυχως εχει μονο 3-4 εταιρειες υγρων που κυκλοφορουν στην Ελλαδα.


Ναι αυτό είναι το ιδανικό. Thanks για το link!

Αποσυνδεδεμένος marathess

  • *
  • 34
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 29, 2015, 16:39 »
Μακαρι να υπηρχαν δειγματα απο οσες γινεται περισσοτερες εταιρειες να μν πεταμε τα λεφτα μας...
Μεχρι στιγμης 4-5 μπουκαλακια δεν μου εκατσαν καθολου στους τεσσερις μηνες ατμισματος...  :eyesplash:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 1 25 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:38
από chkontog
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 87 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20389 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix