vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

111 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, Buliwyf, Mimhsdr, fratz8, bloodlessz, lemon78

Twitter

Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Πόσες φορές την έχετε πατήσει με δοκιμή υγρού σε κατάστημα που σας φάνηκε καλό και όταν το δοκιμάσατε μετά στο σπίτι να απορείτε με την επιλογή σας;;;  :wall:


Εγώ την έχω πατήσει τουλάχιστον 5 φορές. Ίσως να φταίνε οι ατμοποιητές που έχουν τα καταστήματα (εντάξει, το καταλαβαίνω, δεν γίνεται να έχουν και Kayfun για κάθε υγρό).


Οι αγορές σας σε υγρά γίνονται μετά από γευστική δοκιμή ή διαβάζοντας κριτικές και βουρ για παραγγελία και ό,τι βγει;

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 20:31 »
Τώρα πλέον δεν δοκιμάζω στο κατάστημα γιατί συνήθως δεν έχει καμία σχέση η γεύση μ αυτό που θα δώσει το υγρό στους δικούς μου άτμο, οπότε συνήθως διαλέγω στα τυφλά μικρές ποσότητες, ή το πολύ να δω κανά ριβιού ή να διαβάσω κανά σχόλιο στο φόρουμ.


Παλιότερα συνήθως αυτό που μου άρεσε στο κατάστημα μου άρεσε και στο σπίτι, αλλά υπήρξαν περιπτώσεις που κάποιο υγρό μου άρεσε για 5-6 τζούρες αλλά μετά όταν το αγόραζα ανακάλυπτα ότι για παραπάνω δεν το μπορούσα.


Πάντως ελάχιστα υγρά έχω πετάξει γιατί δεν μου άρεσαν, συνήθως όλο και με κάτι αναμειγνύεται και γίνεται καλύτερο.





Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 20:34 »
φιλε απο κριτικες αλλων ατμιστων την εχω πατησει πιο πολυ.καποια διασημα,φανταστικα υγρα που εχω δοκιμασει και αγορασα πανακριβα με εφεραν σε σημειο εμετου

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 20:42 »
Παλιοτερα οταν τα μαγαζια κι εγω ειχαμε κοντινους ποιοτικα ατμοποιητες ηταν οκ. Μαλιστα θεωρουσα (και το θεωρω) απαραιτητο το δοκιμαστηριο για ενα αξιοπρεπες καταστημα. Και σημερα επιδιωκω μια δοκιμη αν ειναι δυνατο. Αλλα ξερω οτι μπορει να εχει αποκλιση ή να ειναι οκ για 4-5 τζουρες αλλα σε συνεχη χρηση να μην λεει πολλα.

Πλεον εχω κατατοπιστει περισσοτερο στις εταιριες και μπορω να πρσανατολιστω. Μεγαλη βοηθεια και το φορουμ οπου διαβαζω κριτικες και εντυπωσεις και ξερω τι να περιμενω πανω κατω. Ξεροντας τα γουστα μου δεν πεφτω και πολυ εξω ακομα και στα τυφλα. Πχ. δεν ειχα δοκιμασει καν το frosty tart ή το bebeca πριν τα παραγγειλω.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 20:43 »
Σίγουρα η γεύση είναι τελείως υποκειμενικό θέμα... δεν κοιτάω σχόλια του τύπου "είδα το φως του θεού" αλλά περισσότερο αυτά που λένε δυο λόγια για τη γεύση, με τι μοιάζει κτλ. Το θέμα πάντως είναι μέχρι να βρει κανείς τα βασικά του υγρά ή αρώματα.. σ' αυτό θέλει λίγο υπομονή και δοκιμές αναγκαστικά. Μετά είναι πιο απλά τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 20:48 »
για μενα 1 στα 5 που εχω αγορασει πηγανε χαμενα,ποσοστο 20%..... :'(

Αποσυνδεδεμένος goodOldHolden

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 20:54 »
Οσες φορές κάνω το λάθος να αγοράσω υγρό απο κατάστημα δεν μου άρεσε μετά εκτός απο μια φορά που το εκανα σε ίδιο ατμοποιητή στο σπίτι :))  Πλέον αγοράζω μόνο απο ίντερνετ με κριτήριο την απήχηση που έχει και τις απόψεις στα φόρουμ. Βασικά για να καταλάβεις ενα υγρό πιστεύω πρέπει να το κάνεις πολλές μέρες και σε διάφορες ώρες..πχ Ειχα παρει το Gin's addiction. Το ανοίγω στο σπίτι, γεμίζω τον ατμοποιητή και προσπαθούσα να καταλάβω τα αρώματα..μου είχε φανεί ενδιαφέρον. Τις επόμενες ώρες το μόνο που μου θύμιζε ήταν κάτι σε ντεπον/συροπι/αντιβιοτικό και απλά το σιχάθηκα  :tongue_smilie:  Βέβαια γουστα ειναι αυτα..

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 21:45 »
Για μένα όλα είναι θέμα ατμοποιητή.
Σχεδόν όλα όσα έχω δοκιμάσει σε καταστήματα μου και μου άρεσαν μου άρεσαν και στον K1 της aspire. Τα περισσότερα (80%) μου άρεσαν και στον ναυτίλο. Ο delta έχει πιο έντονη απόδοση γεύσης οπότε καποια υγρά που μου κάθονται καλά στους άλλους δεν μπορώ να τα αντέξω ενώ άλλα που μου φαίνονται άγευστα (ή καλύτερα άδεια) στους aspire μου αρέσουν πολύ στον delta. Ελάχιστα μου αρέσουν στους κλόουν επισκευάσιμους μου - τουλάχιστον χωρίς αραίωση, σε μερικά φτάνω μέχρι και 50-50 για να αντέξω τη γεύση, βέβαια εδώ τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει το δικό μου στήσιμο.
Οσον αφορά τα σχόλια συνατμιστών, ότι και να διαβάσεις αν δεν δοκιμάσεις.... δεν.
Μην πω για τις περιγραφές των εταιριών για τα υγρά τους.
Πάντως μέχρι τώρα υγρό δεν έχω πετάξει. Η αραίωση και η μίξη κάνουν θαύματα  :)) .

Α και για να μη ξεχνιόμαστε - είμαι μόλις 3 μήνες ατμιστής, νομίζω πως με τον καιρό η απόψεις μου περι γεύσεων θα αλλάξουν.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 21:49 »
μια απο τα ιδια ... δεν ξερω  αλλα και στο παρελθον οταν  πηγαινα να δοκιμασω υγρα παντα επαιρνα το πιο χαλια και αυτο γιατι οταν δοκιμαζα  ... δοκιμαζα 5 με 6 υγρα και με δικο μου ντριπ τιπ .. που καπου στο τελος η γευση που επαιρνα ηταν κατι απο ολα ... :laugh1: :laugh1: :laugh1: και οταν αποφασιζα και το έπαιρνα .. πηγαινα σπιτι και ελεγα καλα ποσο μ^&^**( ειμαι αυτο πηρα .... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 21:57 »
Ελάχιστα μου αρέσουν στους κλόουν επισκευάσιμους μου
Μου θύμισες τον Μπόζο  :laugh1:
Αγορά στα τυφλά ναι, γιατί όχι; Όχι όμως πάνω από 10ml, αλλοιώς σου στοιχίζει τυχόν αποτυχημένη επιλογή  :wall: και δεν είναι εποχή για σπατάλες.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 22:01 »
εγω πλεον οταν θελω να δωκιμασω υγρο παω με καθαρο τον ατμοποιητη που θα το ατμισω . εδω στην επαρχια δεν εχουμε πολλες επιλογες σε καταστηματα οποτε εχουμε μια πιο φιλικη σχεση και δεν λενε οχι ...


αλλα δυστυχως τα περισσοτερα υγρα μας ερχονται στα τυφλα γιατι εδω δεν υπαρχουν αυτα που συνηθως ατμιζουμε η θελουμε να τσεκαρουμε


ακομη και το esteamer που ειναι καπως πιο μες τα πραγματα ( για πιο προχωριμενους ατμιστες)  απο υγρα και βασεις  δεν εχει σχεδον τπτ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2015, 22:38 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 22:09 »
7η μέρα ατμιστής οπότε η γνώμη μου έιναι καθαρά πως σκοπεύω να κινηθώ. Πήγα πήρα το πρώτο μου υγρό πριν 3 μέρες και μου βγήκε ακριβώς όπως το θέλω. Το γνωρίζω ήδη ότι θα έχει απόκλιση από τον δικό μου ατμοποιητή αλλά μέχρι στιγμής τα 2 υγρά που έχω ( 1ο με το σταρτερ, το οποίο το έιχα δοκιμάσει σε διαφορετικό ατμοποιητή από αυτόν που έχω και το 2ο πριν 3 μέρες) είναι ακριβώς αυτά που θέλω +- λιγο χτύπημα. Σκοπός μου έιναι να έχω 3 γεύσεις στάνταρ, 1 για πρωινό καφέ, 1 για όλη μέρα και 1 για αλλάγη γεύσης ( κάτι σε φρουτάκι) Έτσι θα συμφωνήσω με τον Alexis. Επειδή θέλω συγκεκριμένες γεύσεις ( καπνικές βαριές λόγω στριφτού) θα κοιτάω τις περιγραφές γεύσης από τα παιδιά που έχουν δοκιμάσει ήδη και θα παραγγείλω στα μονόφθαλμα :) .


 

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 22:17 »
Νομίζω πως το πιο βολικό που έχω βρει είναι τα Atmos Lab δείγματα από Replace Smoke. Το δοκιμάζεις με την άνεσή σου, χωρίς να μπερδεύεις γεύσεις, μαζί με καφέ, ποτό κλπ στο δικό σου ατμοποιητή και σχηματίζεις την καλύτερη άποψη για το υγρό.


Ξέρετε αν παίζει κάτι παρεμφερές σε άλλα υγρά ή σε άλλα καταστήματα;

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 23:08 »
Αυτά τα δείγματα της Atmos από τη Replace, μπορούμε να τα παραγγείλουμε και μόνα τους; Γιατί διάβασα ότι είναι μαζί με παραγγελία άλλων προϊόντων.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 10:50 »
Πονεμένη ιστορία οι δοκιμές γεύσεων...

Ήμουν από τους τυχερούς πρωτοεμφανιζόμενους στο άτμισμα, αφού το κατάστημα της περιοχής είχε τεράστια ποικιλία για δοκιμή. Τότε βέβαια, τα μοναδικά υγρά που είχε ήταν FA, αλλά ΠΟΛΛΑ FA, και στο δοκιμαστήριο μόνο μηδενικά, καθώς ήταν η εποχή που υπήρχε στην ατμόσφαιρα η φήμη περί απαγόρευσης πώλησης υγρών με νικοτίνη.

Οι γεύσεις που πρέπει να πω ότι δοκίμασα στα τυφλά, ήταν τα πρώτα μου DIY, είτε FA, είτε Atmos Lab, από τα οποία για καλή μου τύχη και πάλι, δεν υπέφερα καθώς έκανα καλές επιλογές. Εξαίρεση φυσικά το κάστανο της FA, το οποίο το κατατάσσω στα υγρά τα οποία πρέπει να καταργηθούν καθώς παραβιάζει ανθρώπινα δικαιώματα...

Από τη στιγμή που άρχισα να γράφω για υγρά, στην ουσία δοκιμάζω ότι βρεθεί στο διάβα μου. Επικίνδυνη πρακτική, το ξέρω, αλλά βλέπω τον εαυτό κάτι σαν τείχος προστασίας των πιο νέων στο χώρο. Με κάποιους επαγγελματίες του χώρου που έχω μιλήσει, συμφωνούμε στο ίδιο πράγμα: Οι περιγραφές των γεύσεων οκτώ φορές στις δέκα δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Ως αποτέλεσμα, πολλές δοκιμές στα τυφλά καταλήγουν σε αγώνα δρόμου για την τουαλέτα!

Οι δικές μου δοκιμές λοιπόν, είναι ως επί το πλείστον στα τυφλά. Με τον περιορισμό φυσικά της μη δοκιμής υγρών με βούτυρο, καθώς το απεχθάνομαι. Πολλές από αυτές τις δοκιμές έχουν αποκαλύψει διαμάντια, πολλές επίσης με έχουν κάνει να σκέφτομαι την αυτοκτονία!

Τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να γράφω εδώ, καθώς δεν "δοκιμάζω για να αγοράσω". Εδώ και αρκετό καιρό, ατμίζω κυρίως σκέτη βάση, με διάλειμμα ανά 2-3 μέρες. Θεωρώ υποχρέωσή μου όμως να πω το εξής σε αυτούς που δοκιμάζουν στα τυφλά: Αν δοκιμάζετε υγρά στην τύχη, τότε δεν υπάρχει σίγουρος δρόμος, κάποια θα είναι θησαυρός και κάποια αίσχος. Αν δοκιμάζετε βάσει εμπειριών άλλων χρηστών, reviews κλπ, τότε προσπαθήστε να βρείτε γνώμες από άτομα που τα γευστικά σας γούστα και αντιλήψεις συμπίπτουν. Η μέχρι στιγμής εμπειρία μου έχει δείξει ότι είναι απίστευτα δύσκολο να κρατήσεις υποκειμενική στάση όταν γράφεις για ένα υγρό. Θέλω να ενθαρύνω έτσι όλους και όλες σας να δοκιμάζετε και να μοιράζεστε τις εμπειρίες σας. Αυτός είναι ο πραγματικός θησαυρός! Υπάρχουν εταιρείες στο εξωτερικό που δεν τις ξέρουμε, με μικρές ή μεγάλες παραγωγές, με επαγγελματικές ή ερασιτεχνικές συσκευασίες και με υγρά πολλές φορές απίστευτα.

Προσωπικά τουλάχιστον, αυτό θα συνεχίσω να κάνω. Χωρίς προγραμματισμό, χωρίς στάνταρ. Ότι πέφτει στα χέρια μου! Καλύτερα να φάω εγώ την καφρίλα από μια μάπα υγρό, αφού έχω κατασταλάξει στη σκέτη βάση και δεν παίζει να απογοητευτώ, παρά κάποιος καινούριος στο χώρο ο οποίος μπορεί και να παρατήσει το άτμισμα από κάτι τέτοιο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 1 25 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:38
από chkontog
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 87 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix