vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, camber

Twitter

Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Το αναδημοσιεύω με επιφύλαξη,
Η είδηση αναρτήθηκε σε site εταιρείας που παράγει ατμιστικά υγρά (Cyclop Vapors) μαζί με μια έκκληση για πώματα ασφαλείας.
Το άρθρο για τους φίλους που δεν γνωρίζουν αγγλικά αναφέρει πως στο Fort Plain της Νέας Υόρκης την Τρίτη 9 Δεκεμβρίου πέθανε ένα μωρό ενός έτους από κατάποση "unnamed" δηλαδή μη επώνυμου ατμιστικού υγρού. (Δεν ξέρουμε αν πρόκειται για ιδιοκατασκευή υγρού των γονιών).
 Στις 16:06 κάλεσαν ασθενοφόρο και πυροσβεστική που δυστυχώς δεν κατάφεραν να επαναφέρουν το παιδάκι το οποίο δεν αντιδρούσε και διαπιστώθηκε (κηρύχτηκε) νεκρό στις 17:53 στο νοσοκομείο.
Η ανάκριση έδειξε ότι το παιδί είχε πιει ατμιστικό υγρό το οποίο βρισκόταν σε μπουκαλάκι χωρίς ετικέτα και χωρίς πώμα ασφαλείας.
Το άρθρο συνεχίζει με έκκληση προς τους γονείς αλλά και τις εταιρείες παρασκευής ατμιστικών υγρών να λαμβάνουν όλα τα μετρά ασφαλείας,ετικέτες, πώματα ασφαλείας και όσον αφορά τους γονείς να φροντίζουν να μην είναι προσβάσιμα τα υγρά τους. Όλα αυτά που έχουμε συζητήσει πάρα πολλές φορές εδώ.
 Αντιλαμβάνεστε τι πρόκειται να ακολουθήσει αν η είδηση αυτή είναι αληθινή! Πόλεμος κατά του ατμίσματος!


Σε αυτό το σημείο θέλω να σας διηγηθώ ένα προσωπικό περιστατικό και σας παρακαλώ πολύ να το διαβάσετε για να καταλάβετε πόσο εύκολα μπορεί να γίνει μλκία ακόμα και αν κάποιος είναι πολύ προσεκτικός:
Τα υγρά μου στο σπίτι τα φυλάω σε μεταλλικό κουτί με κλειδαριά το οποίο έχω τοποθετημένο σε πολύ ψηλό σημείο/ντουλάπι στο οποίο το μωρό (η κόρη μου είναι 19 μηνών τώρα) δεν μπορεί να φτάσει με τίποτα. Όταν βγαίνω από το σπίτι είτε μόνος είτε με το μωρό έχω πάντα στην πλάτη μου σακίδιο με τον ατμιστικό μου εξοπλισμό και τα υγρά μου (όσοι με γνωρίζετε το ξέρετε ότι κυκλοφορώ πάντα με σακίδιο στην πλάτη).
 Μια φορά λοιπόν είχα πάρει δυο 15mlα μπουκάλια έτοιμο υγρό, ένα 18αρι και ένα μηδενικό και τα είχα αναμείξει σε πλαστικό μπουκάλι του φαρμακείου ώστε να φτάσω την νικοτίνη στο επιθυμητό 9mg.
Φεύγω με την κορούλα μου να την πάω σε κλειστό παιδότοπο εμπορικού κέντρου , το εμπορικό είναι κοντά στο σπίτι και αφού πάμε για παιχνίδι με την μικρή αποφασίζω να μην πάρω το σακίδιό μου μαζί,ο nautilos μου όμως είναι σχεδόν άδειος και έτσι παίρνω το μπουκαλάκι του φαρμακείου με το υγρό καραμέλα βουτύρου που μυρίζει υπέροχα στην τσέπη μαζί μου ώστε να γεμίσω τον Ναυτίλο αν ξεμείνω.
Πάμε στον παιδότοπο με την μικρή, παίζουμε περνάει η ώρα κάποια στιγμή ζεσταίνομαι πολύ βγάζω το μπουφάν στο τρενάκι, μόλις τελειώνει η βόλτα με το τρενάκι και σηκώνομαι να βγω από το τραινάκι με την μπέμπα έτσι όπως είχα το μπουφάν στα χέρια πέφτει το πορτοφόλι μου, το μαζεύω και συνεχίζω... Σε αυτό το σημείο έχω ξεχάσει εντελώς ότι έχω σε μια από τις τσέπες του μπουφάν το μπουκαλάκι με το υγρό!

Βλέπετε με τόσο παιχνίδι με την μικρή δεν άτμιζα καθόλου έτσι όταν ήρθε η ώρα να επιστρέψουμε σπίτι ο ναυτίλος μου δεν είχε αδειάσει ακόμα.
Επιστρέφουμε σπίτι, βάζουμε την μικρή για ύπνο, κάθομαι , περνάνε 1-2 ώρες και κατά τις 11.30 το βράδυ ο ναυτίλος αδειάζει, πάω να γεμίσω, ψάχνω το μπουκαλάκι και θυμάμαι ότι ήταν στην τσέπη του μπουφάν άλλα τώρα πια δεν είναι εκεί!
Μου έρχεται flash back το πως έπεσε το πορτοφόλι όταν σηκωθήκαμε από το τραινάκι και μου κόπηκαν τα πόδια! Άσπρισα!! Σκεφτόμουν ότι το μπουκαλάκι είχε πέσει στον παιδότοπο και με τέτοια μυρωδιά θεωρούσα και θεωρώ βέβαιο πως οποίο παιδί θα το έβρισκε θα το έπινε!
Η ώρα είναι σχεδόν 11:30 το βράδυ, το εμπορικό έχει κλείσει αλλά ξέρω ότι έχει σεκιουριτάδες και πετάγομαι ελατήριο να πάω εκεί, να εξηγήσω την κατάσταση σε κάποιον από αυτούς και να ανέβουμε μαζί στον παιδότοπο να ψάξουμε για το μπουκαλάκι.
Μόλις κατέβηκα από το σπίτι και μπήκα στο αυτοκίνητο μου έκοψε να ψάξω το αυτοκίνητο και ευτυχώς το μπουκαλάκι ήταν πεσμένο δίπλα από το κάθισμα του οδηγού πιθανότατα από την ώρα που ξεκίνησα με την μικρή να πάμε στον παιδότοπο.
Προσοχή παιδια, μεγάλη προσοχή!!!

Λοιπον,το άρθρο για τον θάνατο του μωρού βρίσκεται εδώ:  http://www.cyclopsvapor.com/child-dies-from-eliquid-ingestion-the-time-for-change-is-now/


Απ'το συντονισμό:
Προ ετών στο φόρουμ μας, είχαμε τονίσει την επικινδυνότητα σε σχέση με τα μικρά παιδιά:

...
Επίσης θα πρέπει να τονιστεί ότι η φύλαξη-αποθήκευση ακόμη και "μηδενικών" σε νικοτίνη υγρών, θα πρέπει να γίνεται σε μέρη μακριά από παιδιά (αλλά και τα αγαπημένα μας κατοικίδια).

Απλά θα πρέπει να συμπληρώσουμε "ακόμη και η καθημερινή χρήση και εναπόθεση τους".

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η λοιπόν !!!


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2014, 21:48 από Vangos »

Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 22:47 »
ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!!!


Οχι μονο με ατμιστικα υγρα αλλα και με απορρυπαντικα θα μπορουσε να συμβει αυτο αλλα και με πολλα αλλα.


ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ !!!

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 22:48 »
πολυ κριμα για το παιδακι,και ας ξανα πω ΜΑΚΡΙΑ ΤΑ ΥΓΡΑ απο μωρα,δηλαδη ποσο χαζος και ανευθυνος μπορει να εισαι σαν γονιος και να αφηνεις το υγρο σε σημειο που μπορει να το παρει το παιδακι,σαν να αφηνες απορυπαντικο η φαρμακα σε σημειο τετοιο..και λιγο οφ τοπικ,ετοιμαστειτε τωρα για ΛΑΣΠΗ.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 22:54 »
Δεν ειναι off topic παιδιά.
πραγματι θα μπορουσε να συμβει με οποιοδηποτε απορρυπαντικο.
απλα επειδη με τα απορρυπαντικα δεν ερχομαστε σε τοσο στενη επαφη οπως με τα ατμιστικα υγρά ενδεχομένως ('ξέρω γω?) υποσυνείδητα να χαλαρώνει η προσοχη μας σχετικά με τα υγρά...

Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 23:02 »
Και ομως αν το σκεφτουμε λιγο υπαρχουν το ιδιο επικινδυνα πραγματα στο σπιτι που ΔΕΝ εχουμε σκεφτει να ασφαλισουμε.


Ποσοι εχουν στο μπανιο σε χαμηλα σημεια απορυπαντικα (χλωρινη, καθαριστικο πατωματος κτλ ?). Αυτα ολα δεν εχουν πωμα ασφαλειας.


Ποσοι κλεινουν τα συρταρια με τα μαχαιροπηρουνα ?


Γενικα ειναι δυσκολο να τα αποφυγεις ολα, αλλα εχω δει περιπτωσεις που παραειναι απροσεχτοι.




Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 23:37 »
.....δηλαδη ποσο χαζος και ανευθυνος μπορει να εισαι σαν γονιος και να αφηνεις το υγρο σε σημειο που μπορει να το παρει το παιδακι,....


Μην γράφουμε ελαφρά την καρδία
Απάντησε ο φίλος





Σε αυτό το σημείο θέλω να σας διηγηθώ ένα προσωπικό περιστατικό και σας παρακαλώ πολύ να το διαβάσετε για να καταλάβετε πόσο εύκολα μπορεί να γίνει μλκία ακόμα και αν κάποιος είναι πολύ προσεκτικός:.....



Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 23:43 »
Οτι κ να πουμε,ποτε μα ποτε δεν ξερεις ποτε μπορει να γινει το κακο,κριμα παντος :/

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 00:18 »
Θα ήθελα να πω και κάτι θετικό:
Εξαιτίας του φόρουμ και της μεγάλης έγνοιας των Ελλήνων ατμιστών για την ασφάλεια (δεν βρίσκω συχνά όμοιά της στο εξωτερικό) είδαμε να παγιώνεται στην Ελλάδα η χρήση πωμάτων ασφαλείας στα ατμιστικά υγρά από πολύ νωρίς.
Αυτό το αυτονόητο πράγμα δυστυχώς ακόμα δεν το τηρούν αρκετοί παρασκευαστές στη Δύση.

Όμως η στραβή παραμονεύει και ας μην ξεχνάμε πως εκτός από τα εργοστασιακά μπουκάλια σχεδόν όλοι μεταφέρουμε ποσότητες σε απλούστερα μπουκαλάκια (πχ αυτά με την βελόνα). Είναι το δεύτερο μικρούλι που πεθαίνει με αυτό τον τρόπο. Δυστυχώς στατιστικά είναι πολύ πιθανό να μην είναι το τελευταίο αλλά, τελικά, είναι στο δικό μας χέρι να μην γίνει ποτέ!

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 01:35 »
Κρίμα, αν ισχύει.


Ωστόσο αν ήθελε θα χε πιει και ένα μπουκάλι σουπλίν το ίδιο εύκολα οπότε ειλικρινά δεν μου κάνει εντύπωση. Ειδικά αφού μυρίζουν ωραία όλα αυτά θέλει παραπάνω προσοχή όταν έχεις παιδιά σπίτι, αν κάνεις υγρά με νικοτίνη.

Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 07:22 »
Αληθεια πιστευετε οτι αυτο μπορει να ωφειλεται σε νικοτίνη?  Δλδ αν καποιος πιει ενα μπουκαλι πχ 20αρι χωρις νικοτίνη δεν θα παθει κατι απο την pg και vg?

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 07:48 »
Μονο απο την νικοτινη αν επαθε κατι τ αλλα συστατικα ειναι βρωσιμα δυσκολο να παθεις κατι .
Και αλλαξτε τον τιτλο στο θεμα .

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 08:53 »
Το γεγονός μπορεί να πάρει τεράστιες διαστάσεις. Άλλο να τραυματιστεί ενήλικας από κακή χρήση , αλλό να πεθάνει παιδί από απροσεξία ενηλίκου. Και κακά τα ψέματα, δεν είμαστε όλοι προσεκτικοί με τα παιδιά μας. Και υπάρχουν και ειδικές περιπτώσεις, όπως γονείς ναρκομανείς, αλκοολικοί κ.α. που είναι εύκολο να χάσουν την προσοχή τους... Το θέμα είναι ευαίστητο και φοβάμαι ότι το επιχείρημα με τη χλωρίνη δε βοηθάει (αν σκεφτεί κανείς την ελκυστικότητα των αρωμάτων). Το μόνο που μπορεί να  απαιτηθεί είναι τα πώματα ασφαλείας, όσο για τα diy παραμένουν στην δική μας υπευθυνότητα...Συμφωνώ, αν γίνεται να αλλάξει ο τίτλος του θέματος, όχι για να το κουκουλώσουμε, αλλά σου κόβει τα πόδια....

Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 10:34 »
Πινω με τον συντεκνο καφε και στα ποδια μας παιζει το κοπελι 1,5 ετους.Μας πεφτει κατω ενα αδειο child proof μπουκαλακι.Την ωρα που λεω  παλι καλα που ειναι child proof ,το πιανει το ανοιγει και μας το δινει.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 10:50 »
Μονο απο την νικοτινη αν επαθε κατι τ αλλα συστατικα ειναι βρωσιμα δυσκολο να παθεις κατι .
Και αλλαξτε τον τιτλο στο θεμα .


Γιατι να αλλαξει ο τιτλος? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος loniscup

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θάνατος μωρού 1 έτους από κατάποση ατμιστικού υγρού.
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 12:42 »
Πινω με τον συντεκνο καφε και στα ποδια μας παιζει το κοπελι 1,5 ετους.Μας πεφτει κατω ενα αδειο child proof μπουκαλακι.Την ωρα που λεω  παλι καλα που ειναι child proof ,το πιανει το ανοιγει και μας το δινει.

Το έπαθα κι εγώ με υγρό πολύ γνωστής εταιρείας (uk), και σκεφτόμουν μήπως ήταν χαλασμένο!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364