vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

196 επισκέπτες, 10 χρήστες
Doubt, camber, bloodlessz, tibolaso, vasim, djfloor, Jorge, th3ofilos, Milarepa, maprix

Twitter

Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #120 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 11:29 »
Κάθε αγορά έχει τις ιδιομορφίες της. Η ατμιστική αγορά είναι πρόσφατη και δεν έχει δημιουργήσει σαφείς κανόνες για την συγκριτική διαβάθμιση των προϊόντων. Η τωρινή κουβέντα μπορεί να σταματήσει αλλά αναπόφευκτα η ερώτηση "μα καλά, έχουν τέτοια πράγματα τα premium υγρά μέσα;!" θα επανέλθει στην κουβέντα, όπως έχει έρθει αρκετές φορές ως τώρα. Υπάρχουν πολλοί ατμιστές που ταυτίζουν το premium και με περισσότερη ασφάλεια -πράγμα που έχει αποδειχθεί σφάλμα και δημιουργεί δυσάρεστες εκπλήξεις.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #121 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 11:42 »
Μπορεί να γίνει update το πρώτο post ώστε να προστεθούν κι άλλα υγρά τα οποία είναι καθαρά από τις συγκεκριμένες ουσίες?
π.χ digbys, t-juice

Αποσυνδεδεμένος zorlac

  • **
  • 143
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #122 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 11:47 »
Κάθε αγορά έχει τις ιδιομορφίες της. Η ατμιστική αγορά είναι πρόσφατη και δεν έχει δημιουργήσει σαφείς κανόνες για την συγκριτική διαβάθμιση των προϊόντων. Η τωρινή κουβέντα μπορεί να σταματήσει αλλά αναπόφευκτα η ερώτηση "μα καλά, έχουν τέτοια πράγματα τα premium υγρά μέσα;!" θα επανέλθει στην κουβέντα, όπως έχει έρθει αρκετές φορές ως τώρα. Υπάρχουν πολλοί ατμιστές που ταυτίζουν το premium και με περισσότερη ασφάλεια -πράγμα που έχει αποδειχθεί σφάλμα και δημιουργεί δυσάρεστες εκπλήξεις.

Σύμφωνοι. Απλά θα πρέπει ως ατμιστές να ψάχνουμε για αναλύσεις πριν αγοράσουμε οποιοδήποτε υγρό. 'Premium' ή όχι.  :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #123 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 12:21 »
Συμφωνώ απολύτως. Αλλά πολλοί δεν το βλέπουν έτσι ή δεν γνωρίζουν.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #124 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 12:31 »
Το "πρέπει" νομίζω ότι είναι κάπως βαρύ!

Περισσότερο συμφωνώ με το
Αλλά πολλοί δεν το βλέπουν έτσι...

Εμένα ας πούμε που προσωπικά δεν με νοιάζει, γιατί "πρέπει" να ψάξω για αναλύσεις?  :)

Όσον αφορά το "τι έχουν τα premium υγρά μέσα", και πάλι εξαρτάται από το πως αντιλαμβανόμαστε το "premium". Άλλος μπορεί να το αντιλαμβάνεται ως ασφαλές, άλλος ως ευπαρουσίαστο, άλλος ως εύγευστο και πάει λέγοντας.

Και τα ακριβά πούρα Αβάνας, premium θεωρούνται, χωρίς όμως να υπολείπονται σε βλαβερές ουσίες από τα απλά King Edwards του περιπτέρου! Είναι απλά θέμα αντίληψης.

Αποσυνδεδεμένος zorlac

  • **
  • 143
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #125 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 12:38 »
Ναι, δίκιο έχεις. Εννοούσα πως αν σε νοιάζει τότε πρέπει να ψάξεις.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #126 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 13:54 »
Η μάζα πάντα θα κάνει λάθη, έλλειψη χρόνου, γνώσεων και άσκηςης στη τελική και και αυτό εκμεταλλεύεται όποιος βάζει αυθαίρετα ετικέτες του ειδους (premium κλπ), την "καλή πίστη" της.
Τάδε έφη Ζαραλούστρα, υπάρχει γραμμένο δηλαδής. Αυτό οφελεί τη καθοδήγηση της μάζας. Προς τα που όμωζ, είναι μεγάλο θέμα.
Πέρα από αυτό και κάθε διάθεσης fanboy , το σενάριο που επικρατεί με τη "διαμάχη" Cloud9-FP είναι πως οι αναλύσεις της cloud9 και του δημοσίου εργαστηρίου,  πρώτα έφτασαν στην FP και μετά ανακοινώθηκαν δημόσια, λίγο με την υπόθεση οτι τέτοια τυχαίνουν και συμβαίνουν καθημερινά και λίγο με τον απόηχο απο την FP...
Τ παραπάνω ΔΕν ειναι φιλοσοφία.-

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #127 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 14:11 »
Το "πρέπει" νομίζω ότι είναι κάπως βαρύ!

Εμένα ας πούμε που προσωπικά δεν με νοιάζει, γιατί "πρέπει" να ψάξω για αναλύσεις?  :)

Όσον αφορά το "τι έχουν τα premium υγρά μέσα", και πάλι εξαρτάται από το πως αντιλαμβανόμαστε το "premium". Άλλος μπορεί να το αντιλαμβάνεται ως ασφαλές, άλλος ως ευπαρουσίαστο, άλλος ως εύγευστο και πάει λέγοντας.

Και τα ακριβά πούρα Αβάνας, premium θεωρούνται, χωρίς όμως να υπολείπονται σε βλαβερές ουσίες από τα απλά King Edwards του περιπτέρου! Είναι απλά θέμα αντίληψης.
Όλα τα πρέπει είναι βαριά και έρχονται με προαπαιτούμενα!  :D
Το συγκεκριμένο "πρέπει" ισχύει εάν και εφόσον κάποιος νοιάζεται για τα αποτελέσματα των υγρών στην υγεία του. Νομίζω πως αφορά τους περισσότερους -ίσως να αφορούσε κι εσένα αν δεν έκανες κυρίως βάσεις.

Τα υπόλοιπα παραδείγματα από τελείως διαφορετικές αγορές για το τι εστί premium στέλνουν απλά την μπάλα στην εξέδρα. Οι στάνταρ ουσίες του καπνού θεωρούνται δεδομένες και ουδέποτε έγιναν κριτήριο στα πούρα. Αντίθετα, στην μαγιονέζα αν έβγαιναν κακές αναλύσεις όχι μόνο δεν θα θεωρούνταν πλέον premium το brand αλλά θα εξαφανιζόταν με συνοπτικές διαδικασίες. Αυτό που λέω είναι πως στα ατμιστικά δεν υπάρχει ακόμα κοινή συναίνεση για το τι καθιστά κάτι premium -ή τουλάχιστον για το τι αρκεί για να του αφαιρέσει τελείως τον τίτλο. Στα πούρα ή τις μαγιονέζες (και στα παπούτσια, τα μαστίγια ή τους εκσκαφείς!) είναι σαφέστερα τα κριτήρια.
Στα υγρά είναι μια θολή έννοια (ή τουλάχιστον θολότερη από άλλες αγορές) που ενίοτε δρα παραπλανητικά.
Η έκπληξη των καταναλωτών για το τι μπορεί να κρύβει ένα καλοσχεδιασμένο μπουκάλι και μια υψηλή τιμή είναι απόδειξη.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #128 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 15:17 »
Οι τιμές των ερευνών επίσης δεν αφορούν ντρίπερς με 4πλή αντίσταση κλαπτον 0,40 πυρήνα με 0,48 περιέλιξη σε 3,5 άξονα και μισόκιλο βάμβακα σε θερμοκρασία λάβας
αφου εμμένουμε με τα βασικά δηλαδή δηλαδή

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #129 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 15:32 »
Όλα τα πρέπει είναι βαριά και έρχονται με προαπαιτούμενα!  :D
Το συγκεκριμένο "πρέπει" ισχύει εάν και εφόσον κάποιος νοιάζεται για τα αποτελέσματα των υγρών στην υγεία του. Νομίζω πως αφορά τους περισσότερους -ίσως να αφορούσε κι εσένα αν δεν έκανες κυρίως βάσεις.

Τα υπόλοιπα παραδείγματα από τελείως διαφορετικές αγορές για το τι εστί premium στέλνουν απλά την μπάλα στην εξέδρα. Οι στάνταρ ουσίες του καπνού θεωρούνται δεδομένες και ουδέποτε έγιναν κριτήριο στα πούρα. Αντίθετα, στην μαγιονέζα αν έβγαιναν κακές αναλύσεις όχι μόνο δεν θα θεωρούνταν πλέον premium το brand αλλά θα εξαφανιζόταν με συνοπτικές διαδικασίες. Αυτό που λέω είναι πως στα ατμιστικά δεν υπάρχει ακόμα κοινή συναίνεση για το τι καθιστά κάτι premium -ή τουλάχιστον για το τι αρκεί για να του αφαιρέσει τελείως τον τίτλο. Στα πούρα ή τις μαγιονέζες (και στα παπούτσια, τα μαστίγια ή τους εκσκαφείς!) είναι σαφέστερα τα κριτήρια.
Στα υγρά είναι μια θολή έννοια (ή τουλάχιστον θολότερη από άλλες αγορές) που ενίοτε δρα παραπλανητικά.
Η έκπληξη των καταναλωτών για το τι μπορεί να κρύβει ένα καλοσχεδιασμένο μπουκάλι και μια υψηλή τιμή είναι απόδειξη.

Εγώ πάλι νομίζω ότι με τη συμπεριφορά μας, κάνουμε σαν να είναι ασφαλές  κάτι που εξ ορισμού είναι επιβλαβές για την υγεία μας.
Να θέλουμε να είναι όσο πιο ασφαλές γίνεται ναι, αλλά να θέλουμε να είναι 100% ασφαλές δεν νομίζω οτι γίνεται, ή αν γίνεται το κόστος μάλλον είναι απαγορευτικό.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #130 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 20:44 »
Διαφωνώ μόνο στο κομμάτι που λες ότι το κόστος είναι απαγορευτικό. Το 100% ασφαλές είναι από τα λίγα πράγματα που σε αυτόν τον κόσμο είναι ακόμη δωρεάν: ο καθαρός αέρας του βουνού. Το κακό είναι ότι δεν ατμίζεται.



Ελπίζω να κατάλαβαν όλοι το πνεύμα της απάντησής μου και να μην πει κανείς ότι μίλησα για 100% ασφαλές ΗΤ...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #131 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 08:13 »
Ξέρεις πόσα ευρώ βενζίνη, διόδια, εισιτήρια, κτλ θέλεις αν μένεις σε μεγαλούπολη για να βρεθείς σε καθαρό αέρα του βουνού?  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #132 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 09:53 »
Εγώ πάλι νομίζω ότι με τη συμπεριφορά μας, κάνουμε σαν να είναι ασφαλές  κάτι που εξ ορισμού είναι επιβλαβές για την υγεία μας.
Να θέλουμε να είναι όσο πιο ασφαλές γίνεται ναι, αλλά να θέλουμε να είναι 100% ασφαλές δεν νομίζω οτι γίνεται, ή αν γίνεται το κόστος μάλλον είναι απαγορευτικό.

Δεν ξέρω αν είναι το κόστος που θα μας πειράζει σε μια τέτοια περίπτωση, ή το αποτέλεσμα. Το έχουμε κουβεντιάσει και στο παρελθόν. Δυστυχώς σε αυτό τον καταραμένο πλανήτη, οι απολαύσεις έχουν και προαπαιτούμενα, στην πλειοψηφία τους τουλάχιστον. Τέλος πάντων, επιλογές έχουμε, με ή χωρίς διακετύλιο!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #133 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 15:27 »
Σωστό αυτό που γράφεις, αλλά εγώ στην αναφορά μου για το κόστος συνδυάζω το 100% ασφαλές με τον premium χαρακτήρα και την ίδια γεύση παρά τα διαφορετικά συστατικά. Θεωρώ πως ένα τέτοιο υγρό θα μας χτυπήσει αλύπητα στην τσέπη με δικαιολογία ολα τα παραπάνω.
Έχω μια ελπίδα από την fp με τα νέα υγρά με PD, αντε να δούμε τι θα μας προκύψει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 15:39 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #134 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 23:03 »
Παιδια μπορειτε να μου εξηγησετε αν στην παρακατω αναλυση ενος υγρου υπαρχει καποιο θεμα...

Ακεταλδεϋδη (Acetaldehyde) - 0,5μg/ml (LOQ)

Διακετύλιο (Diacetyl)   - 0,5μg/ml (LOQ)

Ακετυλο-προπιονύλιο (Acetyl Propionyl) - 0,1μg/ml (LOQ)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63710 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix