vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

257 επισκέπτες, 7 χρήστες
lounik, manoslykos, bloodlessz, dimitrisd, Jorge, pngtszs1976, toliss

Twitter

Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μια τελευταία ερώτηση (ελπίζω)
Τα όρια αυτά είναι για έτοιμα υγρά άτμισης. Ποια εκτιμάτε ότι πρέπει να είναι τα προτεινόμενα όρια ανίχνευσης για αρώματα και βάσεις;

Με κάθε επιφύλαξη μέχρι να επιβεβαιώσει και ο γιατρός, θεωρώ ότι στις βάσεις πρέπει να είναι το ίδιο με τα έτοιμα υγρά, καθώς ατμίζονται και σκέτες.

Στα αρώματα, ισως και να πρέπει να υπαρχει ανοχή ανάλογα με το προτεινόμενο ποσοστό συγκέντρωσης. Αν πχ ένα άρωμα προτείνεται να υπάρχει σε ποσοστό 5% στο τελικό υγρό, το όριο ασφαλείας για το συμπυκνωμένο άρωμα ίσως να είναι ανεκτό 18-20 φορές επάνω από αυτό για τα έτοιμα υγρά. 10 φορές καλύτερα ( πάντα για άρωμα 5%) για να καλυφθούν και αυτοί που θέλουν το διπλάσιο όγκο αρώματος για να το ατμίσουν.

Επαναλαμβάνω, βάση λογικής και με πάσα επιφύλαξη μέχρι νεωτέρας.

Εdit:
Τώρα είδα λεπτομερώς το μήνυμα του flavorslut, τα ίδια λέμε.
Edit 02: Ένα μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 19:55 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Πολλά bravo στο forum για το παρόν θέμα.

Τις τελευταίες 2 ημέρες, ψάχνω (διαδικτυακά), αναλύσεις υγρών σχετικές με τις εν λόγω ουσίες.
Βρήκα μόνο της nobacco.
Από την πλειοψηφία των υπολοίπων πολλά λόγια.

Έχω την αδιασάλευτη πεποίθηση, ότι αυτή η έρευνα του κ. Κ. Φαρσαλινού και της ομάδας του, είναι "λίρα εκατό".
Πολλά μπράβο για το κουράγιο σας.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Η έρευνα είχε ανακοινωθεί από τον Ιανουάριο. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,20229.0.html
Είχαν όλο το χρόνο στη διάθεσή τους και πολύ καλά έκαναν. Κι εγώ δεν βρήκα αναλύσεις σε άλλα sites για την ώρα. Είμαι σίγουρος όμως ότι θα ακολουθήσουν κι άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Αραίωση 20% εννοούμε (απλοικά το γράφω) για παράδειγμα 80% βάση, 20% άρωμα?
Δεν είναι πάρα πολύ υψηλή η ποσότητα αρώματος? Γιατί δεν δοκιμάζεται κάτι πιό ρεαλιστικό δηλαδή 7% άντε βαριά βαριά έως 10% που νομίζω είναι σχεδόν στον μέσο όρο προτεινόμενης αραίωσης και στρογγυλό σαν αριθμός για οποιαδήποτε πράξη αν χρειαστεί?
Εκτός κι αν προφανώς κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 21:18 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Στην Αμερική χρησιμοποιούν έως και 40% άρωμα. Δεν είχαμε σκοπό να καλλωπίσουμε τα αποτελέσματα χρησιμοποιώντας αναμίξεις που πολλές φορές δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα...

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως σε αυτό το νήμα θα πρέπει να γράφουν μόνο έμποροι υγρών , ο γιατρός και οι υπεύθυνοι ? λέω εγώ τώρα… γιατί αν μείνει έτσι χύμα για όλους θα γεμίσει ξανά με ανούσια πράγματα … :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ας σβηστούν τα ποστ μου αν είναι μη συμβατά με το θέμα.
Γιατρέ δεν υπονόησα τίποτα μεμπτό με τα γραφόμενά μου.. για μαθηματική ευκολία το πρότεινα.
Η έρευνά σας σε αντίστοιχα ξένα φορα τι αντιδράσεις είχε? αν βεβαια ανέβηκε και αλλού΄.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Έχει ανέβει και σε άλλα φόρουμ, και προκάλεσε ανησυχία (αναμενόμενο)....

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Οι παρακάτω περιεκτικότητες αναφέρονται σε διαλύματα.
Διάλυμα μπορεί να είναι
Στερεό διαλυμένο σε υγρό (καφές σε νερό)
Υγρό διαλυμένο σε υγρό (η νικοτίνη στις βάσεις μας)
Αέριο διαλυμένο σε υγρό
ή
Στερεό διαλυμένο σε αέριο (καπνός)
Αέριο διαλυμένο σε αέριο (ο ατμός μας)

Να θυμηθούμε ότι:
1ml = 1 κυβικό εκατοστό
1lt = 1 κυβικό δεκατόμετρο
1lt = 1.000ml
και ότι
1kg=1.000g
1g=1.000mg
1mg = 1.000μg

Οι μονάδες με τις οποίες μετράμε τις περιεκτικότητες αυτές επιλέχθηκαν πρακτικά για να βολέψουν στην περίπτωση που διαλύτης είναι το νερό, του οποίου η πυκνότητα είναι σχεδόν (πάαααρα πολύ κοντά) 1g/ml ή 1kg/lt

mg/ml, μg/ml, mg/lt, μg/lt: (μάζα/όγκος ή w/v)
περιεκτικότητα που δείχνει πόση μάζα είναι διαλυμένη σε 1μια μονάδα όγκου  διαλύματος.
Να σημειώσουμε ότι:
1mg/ml = 1g/lt (αριθμητής και παρονομαστής πολλαπλασιάστηκαν με το 1.000)
1μg/ml = 1mg/lt (για τον ίδιο λόγο)

Ppm (parts per million):
Δείχνει πόσες μονάδες μάζας ή όγκου της ουσίας είναι διαλυμένες σε 1.000.000 μονάδες μάζας ή όγκου του διαλύματος.
Προσοχή: ή μετράμε και τα δύο σε μάζα ή και τα δύο σε όγκο.


ΑΝ διαλύτης είναι το νερό και μιλάμε για μικρές ποσότητες διαλυμένης ουσίας σχετικά με αυτό, τότε 1ml διαλύματος ζυγίζει 1g και αν η περιεκτικότητά του είναι 5μg/ml, τότε θα είναι και 5mg/lt και 5ppm, γι αυτό και το μπέρδεμα προηγουμένως.
Δηλαδή 5μg/ml = 5mg/lt = 5ppm.
Επίσης, τότε,
5ppm = 5μάζες ουσίας / 1.000.000 μάζες διαλύματος = 5/1.000.000 = 0,000005 = 0,0005%


Όμως, στην περίπτωσή μας ο διαλύτης δεν είναι μόνο νερό και γι αυτό (όπως είπε ο γιατρός παραπάνω) τα νούμερα αλλάζουν ανάλογα με τη μοριακή μάζα των σωμάτων που υπάρχουν στο διάλυμα.

Ακριβής μετατροπή δεν μπορεί να γίνει, καθώς τα αρώματα και οι βάσεις αλλάζουν συστατικά, ανάλογα με τη συνταγή του καθενός.

Ίσως τα βρήκατε κουραστικά όλα αυτά, είναι όμως απαραίτητο να τα έχουμε σαν γλώσσα επικοινωνίας εδώ.
Ελπίζω να μην έκανα κάποιο λάθος.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Μήπως σε αυτό το νήμα θα πρέπει να γράφουν μόνο έμποροι υγρών , ο γιατρός και οι υπεύθυνοι ? λέω εγώ τώρα… γιατί αν μείνει έτσι χύμα για όλους θα γεμίσει ξανά με ανούσια πράγματα … :dontknow: :dontknow:

Ελπίζω να μην είναι ανούσια. Εξάλλου το ρεζουμέ θα βρίσκεται στο πρώτο μήνυμα που θα ανανεώνεται με τις νέες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Το πόστερ της έρευνας σε αρχείο pdf θα το βρείτε εδώ: http://gfn.net.co/downloads/2014/posters/122%20Farsalinos%20%20-%20DA_AP.pdf
Σύμφωνα μ' αυτό, τα επίπεδα διακετυλίου και acetyl propionyl ήταν κατά μέσο όρο δύο φορές υψηλότερα από τα επίπεδα ασφαλείας αλλά 100 έως 10 φορές χαμηλότερα από αυτά του κανονικού τσιγάρου.
Ας μην ξεχνάμε ότι την έρευνα αυτή την χρηματοδότησε μόνη της η ατμιστική κοινότητα λόγω του ενδιαφέροντος για την παραπέρα βελτίωση του ηλεκτρονικού τσιγάρου σε θέματα υγείας.

Η πληροφορία προστέθηκε και στο πρώτο μήνυμα του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος haigs

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 23, 2014, 15:25 »
Απο οτι βλεπω εκανε και η Liqua ελεγχους και τα πιστοποιητικα υπαρχουν στο site της replacesmoke. Κλικαρετε στα ονοματα των υγρων ακριβως κατω απο το banner που λεει για επωνυμα & ελεγμενα υγρα.
(http://www.replacesmoke.com/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%AC-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/liqua.html)

Αποσυνδεδεμένος DimDan

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 28, 2014, 12:37 »
Δηλαδή η Liqua έκανε ποιο γρήγορες αναλύσεις από αλλες μεγαλύτερες εταιρίες.Περίεργα πράγματα.
Επίσης γιατί αυτές οι αναλύσεις παρουσιάζονται στο site του replace και όχι σε όλα τα καταστήματα που τα εμπορεύονται?

Αποσυνδεδεμένος savvis66

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Carto με λεμόνι στο μπαλκόνι κ' η pg μου φουντώνει
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 28, 2014, 12:43 »
Ήταν ποτέ η liqua μικρή εταιρία για να υπάρχουν οι άλλες οι "μεγαλύτερες"? Μάλλον μπερδεύουμε το marketing με την πραγματικότητα αλλά είμαι off topic συγγνώμη

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 28, 2014, 15:11 »
Σε τοπικο επιπεδο, δεν παυει να ειναι υπολογησιμο,
Παραδειγμα
Για τα Liqua ξεκινησε thread Ιανουάριος 12, 2013 (37 σελιδες)
Για τα Halo ξεκινησε thread Ιούνιος 08, 2010 (187 σελιδες)

Αν ρωτησεις 100 ατμιστες: και οι 100 θα ξερουν την Halo ! Για την Liqua να πουμε 60% ? και πολυ ειπα ...(εγω παντος ειμαι στο υπολοιπο 40%) ;)

Η πραγματικοτητα λοιπον ειναι οτι υπαρχουν εταιριες που ειναι "μεγαλυτερες" και σε marketing και σε πωλησεις.

Και οντως ειναι περιεργο που ακομα δεν εχουμε αποτελεσματα εξετασεων και απο αλλες εταιριες  :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8125 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534399 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59641 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237080 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084969 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9952 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy