vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, ZoeM, bloodlessz, Ηρακλης

Twitter

Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #165 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 21:43 »
Το μονο που παρατηρησα ειναι οταν τραβαω τζουρα οτι το υγρο κανει ενα θορυβο (προφανως βραζει). Οπως το μηχανημα του οδοντιατρου που σου βαζει στο στομα για τα σαλια! :)) :)) Ελπιζω να ειναι φυσιολογικο. Το υγρο καλο αν και θα ηθελα μαλλον κατι με ακομα πιο ουδετερη γευση.  Ενα μικρο καψιματακι  εχω στο λαιμο (ανεπαισθητο-ισως να ειναι και η ιδεα μου).
Πιστευω ομως οτι ολα θα πανε καλα και θα απαλλαγω μια και καλη απο το τσιγάρο.
Είναι φυσιολογικό. Κάποιοι ατμοποιητές το κάνουν πιο έντονα, άλλοι πιο ήπια, αλλά γενικά όλοι... "ακούγονται".
Το καψιματάκι μπορεί να είναι διάφορα πράγματα. Λίγο πιο έντονη νικοτίνη από το ποσοστό που θά' θελες, ένα άρωμα σε ποσότητα που σε μπουχτίζει και ψιλοερεθίζει τον λαιμό ή και η τζούρα που κάνεις: αν είναι έντονη σαν του τσιγάρου και όχι πιο απαλή και μακρόσυρτη τότε μπορεί να μην προλαβαίνει να μένει αρκετά μουσκεμένο το φυτίλι/βαμβάκι της κεφαλής οπότε σου αφήνει υποψία "καμμένου".

Αποσυνδεδεμένος satya

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "No mud, no Lotus"
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #166 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 13:06 »
Χαίρεται!! Κι εγώ καινούρια στο άθλημα. Είχα ξαναπροσπαθήσει όπως και κάποιοι φίλοι παραπάνω πιο παλιά, πήγα έσκασα μια κατοστάρα για να πάρω όλα τα παρελκόμενα και τελικά τα πήγα όλα στην οικογένειά μου οι οποίοι είναι ΟΛΟΙ άκαπνοι και ατμιστές εδώ και 4 χρόνια!!!

Το λάθος μου τότε ήταν το υγρό. Δεν το άντεχα, ήταν βαρύ και δεν μπορούσα να ατμίσω όχι δεύτερη, πόσω μαλλον πρώτη κανονική τζουρίτσα. Κάπνιζα old horborn αρωματικό με λευκά χαρτάκια, οπότε θεωρούσα ότι έπρεπε να έχω υγρό με πολλά ml νικοτίνης...... ΧΙ !! Μεγάλο και τιτανοτεράστιο...

Τώρα που το ξανααποφάσισα πήγα σε μία εξαιρετική δεσποινίδα σε μαγαζί εξυπηρέτησης, της εξήγησα και μου έδωσε για αρχή ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που χρειαζόμουν !

Οπότε here I am, μετά από 1,5 μήνα!!

Στο εντωμεταξύ μου έρχεται ΛΥΣΣΑ να καπνίσω κάποιες φορές (κι εκτός από την πρωτοχρονιά), ζητάω από φίλους να κάνω ένα και με το που το ανάβω, αηδιάζω ΤΟΟΟΟΟΟΣΟ πολύ που το επιστρέφω στον δωροθέτη!!!!!  :D :D :D :D

Καλως σας βρήκα λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος Olaf

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #167 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 15:26 »
Πάντα καλά και πάντα τέτοια!  :thumbsup_move_1:


Ευχαριστώ πολύ κι ανταποδίδω!!! :bye: :bye: :bye:
Τώρα έχω κάνει μια ¨χοντρή¨ παραγγελία στον εβραίο και μόλις έρθουν...βουρ στον πατσά !!!!! :cigar:

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #168 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 14:59 »
Χαιρετε κλεινω 20 μερες με ητ. Εχω ενα eleaf 16s και μια 900 ρα justfog μπαταρια.Ηδη ψυνομαι για ναυτιλο και μοντακι.Μετα απο 35 χρονια καπνισματος πρωτη φορα μυριζω καπνο απο κτ και δεν το αντεχω.Η βοηθεια σας εδω ειναι ολα τα λεφτα.Δεν βλεπω να ξαναβαζω στο στομα μου το διαβολοτσιγαρο.Οσον αφορα το οικονομικο εχω αρχιζει και ξοδευω πολλα σε υγρα,αυτο ειναι το μονο μειον,αλλα που θα παει θα καταλειξω καπου,αρκει που εγυνε η αρχη!

Αποσυνδεδεμένος atlas

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #169 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 16:27 »
επειδη ειμαι κι εγω εντελως φρεσκος απο 10-12-2015 αν ξαναξεκιναγα απο σημερα θα γλιτωνα αρκετα χρηματα αν απλως επαιρνα τον Aspire Triton mini(1.8ωhm) που δεν εχω αλλα καποια στιγμη ισως παρω σε συνδυασμο με το Jwell Onyx(που εχω) ή παρόμοιο κουτακι. και εισαι κομπλε πιστευω

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 03:14 »
Χαίρεται και από έμενα.

Ο λόγος που δεν ξεκινούσα το ηλεκτρονικό ήταν γιατί πίστευα πως ήταν αέρας κοπανιστός. Θεωρούσα ρίσκο να δώσω ένα πενηντάρικο για ένα starter kit, να μην μ'αρέσει και να μου μείνει στο χέρι. Τελικά την έκανα την κίνηση και 15 μέρες μετά (υπό τον φόβο να μην ξεμείνω) έχω παραγγείλει άλλα δύο σετάκια να υπάρχουν για ώρα ανάγκης. Έρωτας από την πρώτη ρουφηξιά.

Είναι νωρίς αλλά είμαι σίγουρος, τσιγάρο τέλος.


Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 11:55 »
Καλο ειναι να το επαναλαμβανουμε καθε τοσο στους νεους ατμιστες:
Παιδια μην επαναπαυεστε και μην "παιρνετε θαρρος" τοσο γρηγορα. Το τσιγαρο καραδοκει παντα στη πρωτη γωνια για εναν πρωην καπνιστη. ΠΡΟΣΟΧΗ.

Αποσυνδεδεμένος Sofia K.

  • *
  • 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ατμίζειν εστί εύ ζην
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #172 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 01:35 »
  Γειά σας κι από εδώ!
Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής (3,5 μήνες στον ατμό)...
Το “πολύ καλή” είναι λίγο.  Το άτμισμα έχει γίνει απόλαυση και ταξίδι.  Τύφλα να 'χει το “άλλο”! Χαίρομαι, επίσης, που βοήθησα και άλλους – επίσης σκληρούς – καπνιστές να γίνουν αποκλειστικά ατμιστές, και μάλιστα από την 1η κιόλας ημέρα χρήσης του η.τ. (όπως άλλωστε κι εγώ).  Όλοι, πλέον, ασχολούμαστε με diy υγρά, μοντάκια και επισκευάσιμους. Η άμεση αναβάθμιση είναι επιτακτική ανάγκη, όταν πρέπει να καλύψεις ανάγκες που πριν κάλυπταν 50 κ.τ. ημερησίως!
Και κάτι πιο γενικό. Παρατήρησα ότι πιο light καπνιστές που ξεκίνησαν επίσης η.τ., δεν έχουν διακόψει ακόμη το κ.τ.  Μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι για εκείνους δεν αποτελούσε και τόσο μεγάλο βραχνά το κ.τ. ώστε να ψάξουν το η.τ. περισσότερο και να κάνουν τις κατάλληλες “επενδύσεις” προκειμένου να καλυφθούν απόλυτα από αυτό.  Και γιατί να το κάνουν άλλωστε;  Από light καπνιστές να γίνουν heavy ατμιστές;  Διότι ελοχεύει και αυτός ο κίνδυνος... Καλό είναι, λοιπόν, εμείς οι νέοι και ενθουσιώδεις ατμιστές, να προσέχουμε πού στρέφουμε τον υπερβάλλοντα ζήλο μας.
Κατά τα άλλα... να 'μαστε καλά να ατμίζουμε, να το ψάχνουμε και να τη βρίσκουμε, απλά και όμορφα, χωρίς προκλητικές συμπεριφορές απέναντι σε καπνιστές και μη.  Έτσι, από εμάς για εμάς!


 
Υ.Γ.  Θα συμφωνήσω και με το προηγούμενο post.  Eυχαριστούμε το συντονισμό αλλά και όλους τους παλαιούς του forum, για τις συμβουλές και την υπομονή τους.  Να 'στε καλά παιδιά!  Καλή δύναμη με όλους εμάς...  :)

Αποσυνδεδεμένος TigerBill

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #173 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 01:51 »
Σοφια πολυ ομορφο το post σου συμφωνω μαζι σου, η διαδρομη μου μοιαζει με την δικη σου, ειμαι τοσο χαρουμενος που δοκιμασα και επέμενα μεχρι να βρω αυτο που με γεμιζει που τωρα δεν γυρναω πισω... :nope:

Αποσυνδεδεμένος Jonnis1973

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #174 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 15:49 »
Kαλησπερα στην παρεα νεος ατμιστης 7 ημερων  καλο ειναι αλλα δεν μπορω να κανω κουμαντο στο ποσο ατμιζω, ατμιζω ολλη την ωρα και βλεπω το υγρο να τελειωνει γρηγορα και ειναι και ακριβα

Αποσυνδεδεμένος xxiissmd

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #175 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 16:03 »
Το ίδιο ακριβώς θέμα αντιμετωπίζω και γω... Θελω να πιστεύω οτι σιγα σιγα θα βρούμε τους ρυθμούς μας και θα σταματήσουν να φεύγουν έτσι τα υγρά-λεφτά!!

Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #176 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 16:16 »
μπορειτε να φτιαξετε τα δικα σας υγρα

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #177 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 16:41 »
Παιδιά, το θέμα της κατανάλωσης υγρών δεν είναι απλό, έχει κι αυτό τις παραμέτρους του.

Εξαρτάται 
  • από τη σύσταση του υγρού (ποσοστά PG/VG), 
  • το χτύπημα που δίνει (σε σχέση και με τη νικοτίνη που περιέχει),
  • το είδος της τζούρας που κάνετε (τσιγαρίσια ή πνευμονική), 
  • το είδος του ατμοποιητή, 
  • το είδος της αντίστασης, κλπ.
Έχει να κάνει σχεδόν με όλες τις παραμέτρους του ατμίσματος, που σημαίνει πως οι συνδυασμοί είναι πραγματικά εκατοντάδες...

Πριν απογοητευτείτε από την ποσότητα των υγρών που καταναλώνετε, δοκιμάστε να αλλάξετε κανα δυο παραμέτρους από αυτές που ανέφερα,
ζητήστε βοήθεια από κάποιον φίλο, ΔΙΑΒΑΣΤΕ τα αντίστοιχα νήματα εδώ στο φόρουμ και κάντε τις κατάλληλες ερωτήσεις.

Θα σας βοηθήσουμε όπως μπορούμε.
Υπάρχουν πολύ (και πολλοί) έμπειροι ατμιστές εδώ μέσα και γενικά οι περισσότεροι είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε όπου γνωρίζουμε κάτι κι έχουμε εμπειρία.

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #178 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 18:55 »
Kαλησπερα στην παρεα νεος ατμιστης 7 ημερων  καλο ειναι αλλα δεν μπορω να κανω κουμαντο στο ποσο ατμιζω, ατμιζω ολλη την ωρα και βλεπω το υγρο να τελειωνει γρηγορα και ειναι και ακριβα

Αν κάνεις premium υγρά, τότε άστα στην άκρη και πάρε κάτι πιο προσγειωμένο. Έτσι κι αλλιώς η γλώσσα σου ακόμα σαν την εθνική οδό είναι από την πίσσα. Κάνε υπομονή κανά δυο  βδομάδες ακόμα και άτμιζε πιο οικονομικά υγρά μέχρι να βρεις το βήμα σου. Εγώ έπαιρνα μόνο Liqua και After-8 για αρκετό καιρό.

Αν τώρα και τα φθηνά υγρά σου φαίνονται ακριβά, κάνε μια σύγκριση με το πόσα χρήματα έδινες για τσιγάρα. Με ένα πακέτο/ημέρα ήθελες 28 ευρώ τη βδομάδα. Αυτό είναι χοντρικά 2 30μελα Liqua και 2 αντιστάσεις. Αν χαλάς περισσότερο από 60ml τη βδομάδα τότε ναι, να το κοιτάξεις.

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #179 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 18:19 »
Καλησπέρα σας παιδιά ;D
Είμαι περιπου 6 μήνες με τον ατμο.
Δεν το συζητάω κλασεις ανωτερο το ΗΤ.
Μεγαλη ποικιλια σε γευσεις και ατμοποιητες και μοντ.
μπορω άνετα να το δω και σαν χόμπυ.
Έχω τον ΝΑΥΤΙΛΟ ΤΟΝ ΜΙΝΙ και τον ΜΕΛΟ ΜΕ ΤΟ 40W ISTICK και τον JUST2 της ELEAF
με 1.8 KAI 0.5 OM τριτον τον ΜΕΛΟ και 1.8 OM  bvc ton NAUTILO.
Αυτή την στιγμη εχω καμια 10αρια γευσεις TJUICE Και γλυκερινη 0% της ΑΤΜΟΣ.
Δεν το κανω για να σταματησω το καπνισμα αλλα ετυχε και δοκιμασα και εμεινα στο ΗΤ.
Οπως ειπα παραπανω το ευχαριστιεμε πολυ περισοτερο απο το κανονικο τσιγαρο.
Τουλαχιστον μεχρι στιγμης.
Καλα να περνατε και καλα ατμισματα. :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8318 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180601 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15606 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136126 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12