vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 10 χρήστες
maprix, dkostas, bloodlessz, grag, Lazy Dog, Jorge, Tem, lidbab, manoslykos, th3ofilos

Twitter

Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής

Αποσυνδεδεμένος Vasilis Hond

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay hungry Stay foolish
    • Olympic Idea
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #135 στις: Απριλίου 13, 2015, 17:27 »
Καλησπέρα και από μένα.


Νέος ατμιστής για άλλη μια φορά και εγώ καθώς είναι η 2η φορά που το ξανα πιάνω. Η πρώτη ήταν πριν 2,5 χρόνια και τώρα πριν 2 μήνες ξανά από την αρχή.


Να πω την αμαρτία μου, το πρωί θα κάνω κανα 2 τσιγάρα με τον καφέ μιας και η κοπέλα μου καπνίζει και δεν λέει με τίποτα να πιάσει το η.τ. ή έστω να το κόψει με αποτέλεσμα να παρασύρομαι. Το βράδυ αν πιούμε κανα ουζάκι θέλω με την παρέα ένα ακόμη. Το καλό είναι ότι άπό ένα πακέτο 20αρι καπνό την μέρα το έχω αντικαταστήσει  με 5ml υγρό την μέρα μιας και κάνω 9mg νικοτίνης.


Εύχομαι και ελπίζω να καταφέρω μια μέρα (που δεν αργεί όπως το βλέπω) να μην κάνω ούτε ένα κ.τ.


Παιδιά μπράβο για το forum και την τόσο καλή δουλειά που κάνετε εδώ και στηρίζετε τους νέους αλλά και την τεχνογνωσία που δίνετε!

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #136 στις: Απριλίου 22, 2015, 03:52 »
Ατμίζω 5-6 μέρες τώρα αλλά παράλληλα με λίγα κ.τ. Εκεί όμως που έκανα 1μισι πακέτο τώρα κάνω 6-8 κ.τ και δεν μου λείπει και ιδιαίτερα. Το κατεβάζω σιγά σιγά για να μήν έχω κάνα στερητικό απο τις λοιπές ουσίες που έχουν συζητηθεί εδώ περα. Βοηθάει επίσης το ότι τα κ.τ που κάνω είναι 0.1 νικοτινή οπότε το η.τ φαίνεται να με καλύπτει με τα 9αρια και 12αρια υγρά που έχω πάρει. Να πώ ότι είχα ξαναδοκιμάσει το η.τ παλιότερα αλλά τότε ίσως γιατί δεν ήμουν έτοιμος να το κόψω, ίσως γιατί κάτι υγρά καπνικά που είχα πάρει με είχαν αηδιάσει, δεν το συνέχισα. Μέσα στο Πάσχα πήγα να ανέβω μιά ανηφόρα στο χωριό μου και έκανα 20 λεπτά να συνέλθω. Τώρα προετοιμάστηκα κατάλληλα. Μετά απο αρκετό διάβασμα σε αυτό το φορουμ προμηθεύτικα τα κατάλληλα υγρά, φρουτάκια frosty από umami (άπαιχτα!) και 2-3 άλλα που βλέπω εδώ ότι προτιμούνται και μπορώ να πώ μετά από 2-3 κιόλας μέρες έκανα μία διαδρομή που κάνω συχνά σε σχετική ανηφόρα και δεν σταμάτησα να πάω πιό σιγά όπως άλλες φορές. Η αλλαγή είναι άμεση, παρόλο που κάνω αυτά τα λίγα κ.τ ακόμη, πλέον δεν λαχανιάζω τόσο έυκολα.

Μπράβο για το φόρουμ και για την δουλειά που γίνεται εδώ!

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #137 στις: Απριλίου 22, 2015, 04:37 »
Επειδή με έχουν πιάσει αϋπνίες και δεν έχω τπτ άλλο να κάνω τέτοια ωρα , ενα λάθος που κανεις είναι οτι κανεις ακόμα κ.τ. παράλληλα με το η.τ πάρε μια απόφαση και για 7 ημέρες μην κανεις κανένα θα είναι δύσκολο αλλά μετα δεν θα το εχεις ανάγκη .Είναι μια δυσκολη απόφαση να κανεις μονο η.τ αλλά πιο εύκολη απο το να κόψεις τέλειος το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #138 στις: Απριλίου 22, 2015, 18:30 »
Φίλε Stathis1 θα μου επιτρέψεις να σου προτείνω κάτι που έχει αποδειχθεί ότι βοηθάει: γιατί δεν δοκιμάζεις κάποιο καπνικό υγρό? Έχουν εξελιχθεί πολύ σε σχέση με τα παλιά και θεωρώ ότι είναι πιο αποτελεσματικά στην οριστική διακοπή του κτ από ότι τα φρουτογλυκά.

Βέβαια κατά τη γνώμη μου, ακόμα και η μείωση που έχεις κάνει, καλή είναι.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #139 στις: Απριλίου 22, 2015, 19:47 »
γιατί δεν δοκιμάζεις κάποιο καπνικό υγρό? Έχουν εξελιχθεί πολύ σε σχέση με τα παλιά και θεωρώ ότι είναι πιο αποτελεσματικά στην οριστική διακοπή του κτ από ότι τα φρουτογλυκά.

 Συμφωνώ, επιβεβαιώνω και επαυξάνω! Θεωρώ, κρίνοντας απο τον εαυτό μου, οτι βοηθάει καλύτερα. Και εγώ ξεκινώντας πήρα ένα καπνικό και ένα γλυκό. Όλη ημέρα με το καπνικό και το γλυκό το χρησιμοποιώ 2-3 φορές για να σπάει την μονοτονία και να μην χάνω την γεύση.

Αποσυνδεδεμένος Gigantas

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #140 στις: Ιουλίου 08, 2015, 19:08 »
Καλησπέρα σας!
Νέος ατμιστής μιας εβδομάδας! Είμαι αρκετά χαρούμενος που το ξεκίνησα.Δεν περίμενα να έχω τέτοια αντίδραση! Αν και είναι αρκετά νωρίς για συμπεράσματα, μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει ούτε ένα κ.τ. και ούτε το αναζητά ο οργανισμός μου! Βέβαια θα προσπαθήσω με τον καιρό να ελαττώσω την νικοτίνη στα υγρά (18mg κάνω τώρα) ώστε κάποια στιγμή στο μέλλον να μην την αναζητώ καθόλου!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #141 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:22 »
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ

Αποσυνδεδεμένος Artista

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #142 στις: Αυγούστου 03, 2015, 11:58 »
Γεια χαρα παιδια , νεος forumητης χαιρομαι που σας γνωριζω


Λοιπον , μεχρι στιγμης εχω αναμεικτες εμπειριες με το ατμισμα , εχω ξεκινησει και σταματησει 2 φορες γιατι δεν με καλυπτε απο ενα σημειο και μετα σαν εμπειρια . Αρχικα με κρατησε καποιο καιρο ο πειραματισμος με τις νεες γευσεις υγρων αλλα και το γεγονος οτι δεν ηθελα να καπνιζω πια , μεχρι που εφτασα σε σημειο να μην ικανοποιουμαι απο την αποδοση των ατμοποιητων ("θολες" γευσεις , μικρη παραγωγη ατμου) και αποφασισα να σταματησω τελειως . Κρατησα για 3 βδομαδες χωρις ηλεκτρονικο ουτε παραδοσιακο τσιγαρο ,ωσπου καποιο βραδυ εκανα μια τζουρα παραδοσιακου  σε μια παρεα που βρισκομουν ,καποιο αλλο βραδυ περισσοτερες και εντελει ξαναρχισα το καπνισμα .


Οταν το καλοσκεφτηκα , πηρα την αποφαση να μαζεψω χρηματα , να περιορισω το καπνισμα και αν δεν καταφερω να το κοψω να περιμενω ωσπου να βγουν αξιολογα προιοντα ηλ .τσιγαρου για να με "ξανακερδισει" . Ετσι και εγινε . Τωρα προσπαθω να βρω τροπο να βελτιωσω την γευση απο τα υγρα με στησιματα στο επισκευασιμο κομματι του SubTank Mini v2 που αγορασα .


Για να συνοψισω την εμπειρια μου ως τωρα :
Υπερ- Παρα πολλα αξιολογα υγρα , συνεχης πειραματισμος γευσεων , απειρα πιο υγειηνη συνηθεια απο το καπνισμα (δεν βηχω , δεν βρωμαω τσιγαριλα, δεν μυριζει το σπιτι και σιγα σιγα νιωθω να καθαριζουν τα πνευμονια μου ), Προιοντα που σου δινουν μεγαλη ποικιλια μορφων ατμισματος ωστε να βρεις την καταλληλη για σενα . Πλεον το ατμισμα σαν εμπειρια ειναι πολλες φορες πιο "πλουσιο" απο το καπνισμα ,σαν απολαυση.
Κατα- Μπορει να εχει μικροδιαροες , να χρειαστεις χρονο και να δοκιμασεις ΠΟΛΛΑ υγρα ωστε να βρεις το ιδανικο για σενα , Υψηλο αρχικο κοστος για ενα ποιοτικο πακετο , δεν εχει την ευκολια του τσιγαρου που αν σου τελειωσουν πας σε ενα περιπτερο και ξαναπαιρνεις , Μπορεις να ξεμεινεις απο υργο / αντισταση / μπαταρια ενω εισαι εξω και να μην μπορεις να ατμισεις . Βεβαια για ολα αυτα μπορεις να προνοησεις


Αυτα απο εμενα , ειμαι σιγουρος οτι ξεχασα αρκετα πραγματα , αλλα εδω ειμαστε να τα συμπληρωνουμε . Καλως σας βρηκα παιδια

Αποσυνδεδεμένος TASLAB

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #143 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 23:06 »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι πλέον 1 μήνα ατμιστης. Στο διάστημα αυτό δεν έχω κάνει κ.τ. καθόλου. Πιστεύω πως έστω και 1 την ημέρα να κάνεις σύντομα θα πάρεις πακέτο. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο το έβαλα στην ζωή μου για να μην καταστρέφω τον εαυτό μου με το κ.τ. και τα καταφέρνω μια χαρά. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά του φόρουμ για τις χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές που μου παρέχουν μεσα από τα θέματα που έχουν αναπτύξει. ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΌ ΤΣΙΓΆΡΟ ΔΏΡΟ ΣΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ ΣΑΣ. Εγώ δώρισα ένα στην σύντροφό μου και απολαμβάνουμε πλέον την ζωή δίχως τις χιλιάδες καρκινογόνες ουσίες του κανονικού τσιγάρου.

Αποσυνδεδεμένος Stelios.A

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #144 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 20:47 »
Καλησπέρα και από εμένα. Νέος ατμιστής, στο παρελθόν είχα κάνει άλλες 2 απόπειρες οι οποίες κράτησαν 2 ώρες και πολύ λέω (η εποχή που ηλεκτρονικό τσιγάρο ήταν κάτι που έμοιαζε στην κυριολεξία με τσιγάρο και άναβε και ένα πορτοκαλί led όταν προσπαθούσες να το χρησιμοποιήσεις. :))  Και άλλη μια λίγο αργότερα με κάτι που είχε αμπούλα αν θυμάμαι καλά την οποία έπρεπε να γεμίζω με χειρουργικές κινήσεις). Τώρα αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω, έχω ξεκινήσει εδώ και ενα μήνα και από 2 πακέτα Camel την ημέρα, έχω εγκαταλείψει εντελώς το κ.τ απο την πρώτη ημέρα και κάνω περίπου 4ml ημερησίως με 12mg νικοτίνη και καπνικό υγρό.

Αποσυνδεδεμένος axl100

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #145 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 16:28 »
Καινουργιος και εγω, 10 μερες ατμιζω. με κολλησε η φιλη μου που το ξεκινησε και αυτη τελευταια. Δεν πιστευα πως το ηλεκτρονικο μπορει να δωσει τετοια απολαυση και για αυτο δεν ειχα ασχοληθει ποτέ, μεχρυ που το δοκιμασα και ενθουσιαστηκα. Την Δευτερα πηγα στο κοντινοτερο σημειο πωλησης (καπνοπωλειο), ειχε μονο 2 συσκευες (κιτ) - μια αλτερεγκο και το evod mega. Πηρα το evod mega λογω της μπαταριας. Την πρωτη εβδομαδα ολα ηταν καλα μεχρη που μειωθηκε δραματικα η αποδοση και αλλαξα την κεφαλη. Τωρα πλημμυρηζει με καθε 2ο γεμισμα και με εχει πιασει απελπισια...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #146 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 17:32 »
Μήπως δεν έσφιξες σωστά την κεφαλή;
Πάντως δεν είναι και σπάνιο να σου τύχει κεφαλή με πρόβλημα.
Ρίξε και μια ματιά στο νήμα του evod:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,15881.0.html

Αποσυνδεδεμένος Nietzsche

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #147 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 17:43 »
alx μην απελπίζεσαι! Συμβαίνουν αυτά  ιδίως στην αρχή μέχρι να του πάρεις το καλάι. Θα σου πρότεινα να τον λύσεις και να του ρίξεις ένα καθάρισμα. Βγάλε την αντίσταση και καθάρισε και την βάση του ατμοποιητή. Όταν γεμίζεις πρόσεχε μην πηγαίνει υγρό στο κέντρο και γενικά καθάριζε τον κεντρικό σωλήνα με λίγο χαρτάκι που και που. Τράβα λίγο πιο χαλαρές τζούρες, είναι διαφορετικός ο τρόπος που ρουφάς στο η.τ. από τι στο κ.τ. Όταν έχεις θέμα βγάζε το τανκ, κράτα το ανάποδα (με το επιστόμιο προς τα κάτω) και φύσα στον κεντρικό σωλήνα. Έχε λίγο χαρτί στην πλευρά που είναι το επιστόμιο για να πάει το παραπανίσιο υγρό που φυσάς. Άλλαξε αντίσταση μην έχεις πέσει σε προβληματική. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις αντιστάσεις με οργανικό βαμβάκι που έχει βγάλει η kangertech (καλύτερη γεύση κατά την γνώμη μου). Μπορείς να βρεις εδώ:

http://www.alterego.gr/e-shop/hlektroniko-tsigaro/kanger-evod-mega-kit-26/kanger-vocc-organic-cotton-coil-1-5ohm.html

ή

http://www.zerobacco.gr/analosima/antallaktikes-kefales/kanger-organic-cotton-coils-vocc.html

Αποσυνδεδεμένος axl100

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #148 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 18:03 »
Τα εκανα ολα αυτα πολλες φορες και με τις 2 κεφαλες που εχω, αυτη την στιγμη ειναι οκ. Αλλα η εμπιστοσυνη μου στην συσκευη εχει κλονιστει...Το τσιγαρο ειναι κατι που το θες οποτε σου καπνησει κυριολεκτικα και οχι οποτε του καπνισει.

Αποσυνδεδεμένος Nietzsche

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #149 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 18:30 »
Γι'αυτό συνήθως έχεις παραπάνω από μια συσκευές για να είσαι καβατζωμένος. Καλύτερα κάποια στιγμή να πάρεις άλλον έναν (πιο σύγχρονο) ατμοποιητή (βλέπε ναυτίλο, delta19 κτλ) που συν της άλλης θα σου δίνει καλύτερη γεύση και περισσότερες επιλογές (ρύθμιση εισαγωγής αέρα κτλ), όπως και μια VV/VW μπαταρία/mod (βλέπε istick). Εκτός ότι θα σου δώσουν μια σταθερότητα θα αναβαθμίσουν 100% την ατμιστική σου εμπειρία-απόλαυση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8437 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180826 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34081 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237894 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085472 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12