vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Doubt, Tazz, manoslykos, Jorge, Aoratix, ZoeM

Twitter

Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 20:57 »
Δυστυχώς δεν υπάρχει αντικειμενική μέθοδος προσδιορισμού της ικανοποίησης από τα ατμο-υγρά.
Αν συνεχίσεις τις δοκιμές, θα συνεχιστούν και οι απογοητεύσεις  :shock_sick_02: . Το bebeca π.χ. άλλοι το θεωρούν βάλσαμο.
Καλύτερα να κάνεις μια πρώτη επαφή με νέες γεύσεις σε μαγαζί με δοκιμαστήριο.
Αγορές στα τυφλά όχι πάνω από 10ml (ασύμφορο σε περίπτωση αποτυχίας)
Να ξέρεις πως υπάρχει θέμα στο φόρουμ για να χαρίσεις ότι δεν σου κάνει, μην το πετάς. Λυπήσου τις καημένες τις κατσαρίδες :))
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2015, 21:05 από Doubt »

Αποσυνδεδεμένος christospao13

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 21:28 »
ευχαριστω για την απαντηση απλα ηθελα να ξερω αν η φαρμακιλα εξασθενει με τις μερες και δυναμωνει η πραγματικη γευση επειδη προσωπικα αρωμα καραμελας η καραμελας βουτυρου δεν ενιωσα στα της F.A ουτε κατα διανοια αντιθετως εντονη φαρμακιλα στο μαξιμουμ. Στα της ατμος ειχαν εντονη γευση(οκ ισως δε μου αρεσε η γευση)αλλα ειχαν κι αυτα μπολικη φαρμακιλα.Της inawera τουλαχιστον εχουν τη γευση που υποσχεται το μπουκαλι (αν και οχι εντονη) και μηδεν μυρωδια απο αυτη τη φαρμακοοσμη. Ξερεις αν εξασθενει με ανοιχτο μπουκαλι μερικες βδομαδες?Μηπως ειναι θεμα ωριμανσης επειδη σε αρκετα απο αυτα ειδα ημ/νια παρασκευης 1 βδομαδα η 10 μερες πριν.Οσο αφορα τα μπουκαλια τα κρατησα για να τους δωσω δευτερη ευκαιρια εν καιρω,εννοειται οτι μονο αυτο που εβαλα για ατμισμα αδειασα στο νεροχυτη κι αν δω οτι και παλι δε τοτε ασφαλως θα τα χαρισω
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2015, 21:35 από christospao13 »

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 21:37 »
Ανεξάρτητα της ημερομηνίας παραγωγής, υποτίθεται πως πωλούνται για χρήση άμεσα. Αλίμονο αν κάναμε ωρίμανση και στα έτοιμα, δεν φτάνει που τα πληρώνουμε για έργα τέχνης και βγαίνουν μια αηδία και μισή. :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 09:38 »
Γενικά όταν θέλεις υγρά οι δοκιμές σε κατάστημα είναι μονόδρομος. Προσωπικά, κάνω την έρευνα μου στο internet, διαβάζω reviews, κρατάω σημειώσεις, και πηγαίνω με το σκονάκι μου, παρέα με καφεδάκι, σε κατάστημα και δοκιμάζω.


Να αναφέρω ότι ενώ δοκίμασα σε κατάστημα το έτοιμο υγρό BARBARA της Atmos και μου άρεσε, όταν το έφτιαξα DIY 50/50 ήταν χάλια. Επίσης, δεν μπορούσα να σταθώ δίπλα σε άλλον. Η γυναίκα μου γκρίνιαζε για την μυρωδιά, ένας φίλος μου ότι μύριζε ποδαρίλα  :tongue_smilie:  κλπ.


Έχω δοκιμάσει διάφορα υγρά και αρώματα, αλλά σήμερα, μετά από 4 μήνες ατμίσματος, κατέληξα στο να φτιάχνω δικά μου υγρά 50/50 με RY69 της Atmos ή RY4 της FA, Αποτέλεσμα  :baby: :baby: :baby: . Σίγουρα υπάρχουν πολλά καλά υγρά / αρώματα και όπως πολλά πράγματα, έτσι και το η.τ βασίζεται σε trial and error!

Αποσυνδεδεμένος Γουίλλη

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουαρίου 22, 2015, 01:58 »
Ας πω και εγώ την εμπειρία μου με το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ξεκίνησα το άτμισμα στις αρχές Οκτώβρη με δυο απλές μπαταρίες (Ego-C, Ego-T) και απλούς ατμοποιητές Ego μιας χρήσης. Επειδή η τελευταία παρτίδα ατμοποητών που πήρα είχε πολλά προβλήματα, σταματούσαν να λειτουργούν στα καλά καθούμενα, έβγαζαν έντονη γεύση πλαστικού, αγόρασα έναν ατμοποιητή Aspire K1 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Το πρώτο λάθος που έκανα ήταν όταν αγόρασα το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αγόρασα μαζί και υγρά και είπα στην ιδιοκτήτρια του καταστήματος ότι επειδή κάπνιζα πολύ και βαριά τσιγάρα, θέλω υγρά με υψηλή περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Μου έδωσε με 16mg. Την ρώτησα αν αυτή είναι η υψηλότερη περιοκτικότητα και μου είπε ότι υπάρχουν και υγρά με πιο υψηλή, αλλά δεν μου τα δίνει γιατί είναι για αυτούς που καπνίζουν πούρο και πίπα. Το αποτέλεσμα ήταν σε μια βδομάδα να πάω στο περίπτερο για τσιγάρα.

Το δεύτερο λάθος ήταν όταν πριν λίγο καιρό από υγρά με σκέτη προπυλενογλυκόλη, πήγα σε υγρά με σκέτη γλυκερίνη γιατί δελεάστηκα από μια προσφορά. Το αποτέλεμα είναι να έχουν αδύναμο χτύπημα που δεν με ικανοποιεί και καμιά φορά να καπνίζω κανονικά τσιγάρα. Όταν ατμίζω υγρό με 24mg νικοτίνη και 100% PG δεν μου λείπει καθόλου το τσιγάρο, και παρέα με κόσμο να είμαι που καπνίζουν και να με κεράσουν τσιγάρο θα αρνηθώ. Όταν ατμίζω υγρά με γλυκερίνη και λιγότερη νικοτίνη όταν είμαι στο σπίτι δεν μου πολυλείπει το τσιγάρο, όταν όμως βγω με το που θα δω κάποιον να καπνίζει αμέσως το σκέφτομαι. Αυτά προς το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουαρίου 22, 2015, 09:35 »
Χρειάζεσαι και μια πιο δυνατη μπαταρια , as πουμε ενα iStick , η , ενα μινι cloupor, η, mia ego v/v 1600 mah.
o K1 ειναι καλός, αλλα κοίταξε και για κανα nautilus. Sta γνωστα κινεζομάγαζια θα τα βρείς σε πολυ καλές τιμες.
Στην παρούσα φάση καλυτερα υγρα 50%PG/VG 12- 18 mg nikotini

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουαρίου 22, 2015, 15:22 »
Όταν ατμίζω υγρό με 24mg νικοτίνη και 100% PG δεν μου λείπει καθόλου το τσιγάρο, και παρέα με κόσμο να είμαι που καπνίζουν και να με κεράσουν τσιγάρο θα αρνηθώ.
Αυτό είναι το ιδανικό φίλε μου. Συνέχισε και μην ανησυχείς, λάθη και αναποδιές συμβαίνουν σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος Γουίλλη

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουαρίου 22, 2015, 18:42 »
Σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας. Φίλε vamaxin σκοπεύω κάποια στιγμή να πάρω μια πιο δυνατή μπαταρία και έναν καλύτερο ατμοποιητή. Όσο για τα υγρά ξέρω εκ πείρας, γιατί τα πρώτα που άτμισα ήταν 50-50, ότι 50% VG/PG και 12 - 18 mg νικοτίνη δεν με καλύπτουν. Φίλε Doubt στο άτμισμα, όπως γενικά στη ζωή, απ' τα λάθη μας μαθαίνουμε.

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουαρίου 22, 2015, 21:59 »
Εγώ πριν 4 χρόνια ξεκίνησα με 24αρια υγρα totally απο Αγγλία.
Μετά ανακάλυψα και Ελληνικά από την ecig, μάλιστα έχουν 24αρια και 36αρια.
Τώρα κάνω 6αρι και το σπάω κιόλας με μηδενικο...
Στο Παγκράτι έχει ολόκληρο δοκιμαστηριο, εκεί διαλέγω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Γουίλλη

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουαρίου 23, 2015, 15:55 »
Με τα 36άρια υγρά δεν υπάρχει κίνδυνος νικοτινίασης; Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω αλλά φοβάμαι λίγο.

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουαρίου 23, 2015, 18:51 »
Αφού είσαι ΟΚ με 24άρι, μείνε εκεί καλύτερα.
Αν θέλεις να κάνεις δοκιμή με 36άρι και σε χτυπήσει στο λαιμό, το σπας με 12άρι κι έρχεται στα μέτρα σου.

Αποσυνδεδεμένος killer14

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουαρίου 23, 2015, 20:56 »
Καλησπερα κ καλη σαρακοστη, σε ολα τα μελη.
Αισιως κλεινω μηνα σαν ατμιστης, και οι εντυπωσεις μου ειναι παρα πολλη καλες.
Υπαρχει ενοτητα με αγγελιες μελων??

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουαρίου 23, 2015, 21:30 »
Υπάρχει, αλλά αν ρίξεις μια ματιά στο ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ (FAQ)- ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ θα καταλάβεις γιατί δεν είναι ακόμα ορατό σε σένα.

Καλώς μας ήλθες.

Αποσυνδεδεμένος killer14

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουαρίου 23, 2015, 21:36 »
Καλως σας βρηκα, δλδ χρειαζεται χρονος, για να γινει ορατη ι ενοτητα?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουαρίου 23, 2015, 21:49 »
Για ξεκίνημα, διάβασε με προσοχή το λινκ που σου έγραψα πριν. Απλά για να σε διευκολύνω, διάβασε και το Προνόμια σε παλιότερα ενεργά μέλη του φόρουμ



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8340 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180653 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33980 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15670 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085335 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12