vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Jorge, manoslykos, Milarepa, Sergios, nXtLs, th3ofilos

Twitter

Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής

Αποσυνδεδεμένος yiona.11

  • *
  • 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..ότι να 'ναι..
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #240 στις: Ιουνίου 10, 2018, 22:22 »
Καλησπέρα σας κι από μένα,

Πολύ νέα στο άτμισμα.. ούτε 2 εβδομάδες.. Ασταμάτητα πρώην καπνίστρια (27 χρόνια ???). Από Marlboro κόκκινο σκληρό και στην συνέχεια μαλακό. Γύρω στο 2009 ξεκινάω στριφτό Holborn κίτρινο και κάπου το 2016 πέρασα στο Λευκό το Holborn.. Είχα αρχίσει να σκέφτομαι να το κόψω κατά μια έννοια.. Δεν είχα μπει όμως ποτέ στην πράξη. Μέχρι που δοκίμασα για πλάκα το ηλεκτρονικό.. Άρχισε να μου αρέσει και μπήκα δυνατά. :-[

1. Άρχισα να νιώθω καλύτερα οργανικά.. Δεν έχω την κούραση που μου έβγαινε τα τελευταία χρόνια.. Κάθε πρωί ξύπναγα (κι είχα κοιμηθεί 7ωρο γεμάτο) κουρασμένη και με πήγαινε όλη μέρα έτσι. Και τα Σ/Κ το ίδιο. Με το η.τ. αυτό άλλαξε!!!
2. Σε επίπεδο αντοχών νιώθω ήδη καλύτερα. Δεν κουράζομαι τόσο όσο πριν με το κανονικό.
3. Τέρμα οι στάχτες και οι κιτρινίλες σε χέρια.
4. Ξαφνικά βρίσκομαι ανάμεσα σε καπνιστές και μου βρωμάει απίστευτα το τσιγάρο!!!!

Να μην τα πολυλογώ κάνω Omnia Tobacco 12mg 50/50 το οποίο και λατρεύω σαν γεύση. Όμως ενώ ξεκίνησα καλά και με κράταγε, τώρα νιώθω πως στις μισές ίσως και περισσότερες τζούρες δεν έχω αυτό το "χτύπημα" που λένε... Δεν ξέρω τι φταίει και τι καθορίζει το χτύπημα στον λαιμό.. Κάπου διάβασα ότι το καθορίζει το PG.. Μήπως όμως είναι και η Νικοτίνη;
Εχω το Joyetech eGo AIO με 0,6 αντίσταση..

Καμιά ιδέα κανείς; (ελπίζω να είμαι στο σωστό τόπικ) :)

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #241 στις: Ιουνίου 10, 2018, 22:30 »
Συγχαρητήρια για το κόψιμο του τσιγάρου κατ' αρχήν.

Για το χτύπημα, σωστά το λές, το PG και το % νικοτίνης παίζουν κύριο ρόλο. Δευτερεύοντα ο αέρας και τα Watt.

Πάντως, εννοείται οτι με το καιρό συνηθίζει ο λαιμός, προσπάθησε μικρές μεταβολές του αέρα και των Watt μέσα στην ημέρα, και ανάλογα με τη κατάσταση (ζεστός καφές, κρύα μπύρα κλπ)

Αποσυνδεδεμένος TasmanR

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #242 στις: Ιουνίου 10, 2018, 23:09 »
Δοκίμασε μια καινούργια αντίσταση γιατί στο ατμιστικό σετ που έχεις δεν νομίζω να μπορείς να ρυθμίσεις vat και αέρα.Πολύ πιθανό να έχει παραδώσει πνεύμα η αντίσταση και να χρειάζεσαι καινούργια.Συγχαρητήρια για την διακοπή του καπνίσματος. :yes:

Αποσυνδεδεμένος yiona.11

  • *
  • 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..ότι να 'ναι..
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #243 στις: Ιουνίου 10, 2018, 23:14 »
Εχω στον νου μου και την αντισταση.. με το ζόρι με φτάνει 1 βδομάδα.. (4ml ημερησίως.. 0,6ohm δεν την παλεύει περισσότερο.. :tongue_smilie: ) Συνήθως την αλλάζω μόλις αντιληφθώ περίεργη γεύση. Στις  6/6 την άλλαξα.. όπου να ναι θα ζητήσει.. ώρα του είναι.. Εγώ μίλαγα πλην της αντίστασης.. Κάποιες στιγμές που θέλω αυτό το περιβόητο χτύπημα είναι άφαντο.. :confused1:


Συγχαρητήρια για το κόψιμο του τσιγάρου κατ' αρχήν.

Για το χτύπημα, σωστά το λές, το PG και το % νικοτίνης παίζουν κύριο ρόλο. Δευτερεύοντα ο αέρας και τα Watt.

Πάντως, εννοείται οτι με το καιρό συνηθίζει ο λαιμός, προσπάθησε μικρές μεταβολές του αέρα και των Watt μέσα στην ημέρα, και ανάλογα με τη κατάσταση (ζεστός καφές, κρύα μπύρα κλπ)
Σ ευχαριστώ πολύ... Τα Watt δυστυχώς δεν παίζει να τα ρυθμίσω.. είμαι με Starter και όχι με mod.. :hmmm:εχω το Joyetech eGo AIO.. Θα πρέπει να κρατήσω αποστάσεις απ τις τζούρες για να πάρω είδηση... Και με το Omnia Tobacco που βγαίνει μόνο σε 12mg (Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει σε mix & vape το Omnia Tobacco να μπορεί να φτιαχτει με 14mg ή 16mg.. αν γενικά να μπορώ να παίξω σε mg Νικοτινης.. :confused1: )


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2018, 16:23 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #244 στις: Ιουνίου 10, 2018, 23:46 »
Δεν νομίζω να πρέπει να ανεβάσεις νικοτίνη.Mod και ατμοποιητή θες , με το ΑΙΟ καλά ξεκίνησες αλλά  χρειάζεται να περάσεις σε κάτι άλλο για να κρατηθείς.Το καλό έιναι ότι εδώ στο φόρουμ θα διαβάσεις ό,τι χρειάζεσαι και θα πάρεις και απαντήσεις .Καλή συνέχεια και κράτα γερά... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος TasmanR

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #245 στις: Ιουνίου 10, 2018, 23:56 »
Τότε η λύση είναι με τον εξοπλισμό που έχεις μεγαλύτερες χρονικές αποστάσεις στις τζούρες σου ή εναλλακτικά mix and vape όπου μπορείς να το κάνεις με περισσότερη pg-νικοτίνη.Η pg επίσης σου δίνει περισσότερη ένταση στην γεύση του αρώματος εκτός από χτύπημα.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #246 στις: Ιουνίου 11, 2018, 00:00 »
διαφωνω ως προς την περιεκτικοτητα νικοτινης.
εν έτη 2018 υπαρχουν ατμοποιητες που κανουν τη δουλεια τους πολυ καλα, με χαμηλοτερες νικοτινες.

Αποσυνδεδεμένος TasmanR

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #247 στις: Ιουνίου 11, 2018, 00:08 »
Αναμφίβολα η ιδανική λύση είναι η αναβάθμιση του εξοπλισμού εάν αυτό είναι εφικτό.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #248 στις: Ιουνίου 11, 2018, 00:18 »
Τόσα νήματα...να μην αρπαχτούμε και λίγο στο τί θα πρέπει να πάρει... :))

Αποσυνδεδεμένος yiona.11

  • *
  • 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..ότι να 'ναι..
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #249 στις: Ιουνίου 11, 2018, 20:24 »
χαχαχαχχα... :laugh1: έλα μωρέ... το πολύ πολύ να πέσω στα φάρμακα στο τέλος..  :wall: (αστειεύομαι.. φυσικά! :)) )

Σκέφτηκα πριν αλλάξω συσκευή, και περάσω σε καμια σύνθετη, να δω τι φάση παίζει με τα PG/VG και την νικοτίνη.. drum & annastas dεν σκέφτομαι καν να πέσω κάτω απ το 12mg ούτε για αστείο δεν το λες αυτό σε 27χρονο καπνιστή.. :tongue_smilie:. Δεν θέλω να το κόψω. Ήθελα απλά να ξεφύγω με κάποιο τρόπο απ το τσιγάρο.. Τους τελευταίους μήνες με χρόνο κάπνιζα κι ένιωθα πως με χάλαγε πολύ. Τώρα εδώ και μιάμιση εβδομάδα.. νιώθω πολύ διαφορετικά.
Καταρχήν δεν νιώθω αυτό το βάρος στα πνευμόνια μου. Νιώθω πιο ανάλαφρη.. δεν ξέρω πως να το περιγράψω.. νιώθω μια ευεξία.. Κάθε πρωί που ξύπναγα για δουλειά ένιωθα τόσο κουρασμένη. Ακόμα και τα Σάββατα.. ένιωθα άθλια. Νόμιζα πως έφταιγε το γεγονός ότι δεν κοιμόμουν 7ωρο ή 8ωρο και πως οι ώρες δεν επαρκούσαν (που ακομα και 8ωρο αν επιανα, πάλι κούραση ένιωθα). Τώρα νιώθω πιο ξεκούραστη. Ακόμα και 6 ωρες ή και 5 αν εχω κοιμηθει, μετά από κανά μισάωρο είμαι κομπλέ.. μια χαρά..!!! Καλύτερα από ποτέ λέμε..
Ρε παιδιά.. μπας και βάζουν τίποτε μέσα στα υγρά;;;; :confused1: :))

Όσο για το τσιγάρο ούτε λόγος.. Δεν το αναζητώ.. Αναζητώ όμως κάτι με μεγαλύτερα διάρκεια στο άτμισμα (να μπορώ να ατμίζω χωρίς να σκέφτομαι ότι Ὠπα ας περιμένω λίγο να κρυώσει το starter ή ώπα κάτσε να κάνω κούφιες τζούρες να βραχεί η αντίσταση // εν πάση περιπτώσει να είναι πολύ πιο μεγάλα τα διαστηματα που θα χρειαστεί κατι τετοιο) , στην γεύση.. στην νικοτίνη, στο "χτύπημα" :)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2018, 02:10 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #250 στις: Ιουνίου 11, 2018, 20:35 »
Ρε παιδιά.. μπας και βάζουν τίποτε μέσα στα υγρά;;;; :confused1: :))


Στα υγρά όχι αλλά βάζουν στα τσιγάρα.

Αποσυνδεδεμένος yiona.11

  • *
  • 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..ότι να 'ναι..
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #251 στις: Ιουνίου 11, 2018, 20:44 »
καλά.. πέρα απ την πλάκα.. αν κρίνω απ το πως ένιωθα όταν κάπνιζα και πως νιώθω σήμερα.. δεν το συζητώ.. σίγουρα βάζουν και σίγουρα σε καίει το τσιγάρο.. :)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2018, 02:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #252 στις: Ιουνίου 11, 2018, 20:49 »
Στα υγρά όχι αλλά βάζουν στα τσιγάρα.
Κρίνοντας από μας, μάλλον βάζουν και στα υγρά  :laugh1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #253 στις: Ιουνίου 11, 2018, 20:54 »
dεν σκέφτομαι καν να πέσω κάτω απ το 12mg ούτε για αστείο δεν το λες αυτό σε 27χρονο καπνιστή.. :tongue_smilie: 

Το κρατάω εδώ να υπάρχει, να το ξαναδείς του χρόνου...

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #254 στις: Ιουνίου 11, 2018, 21:07 »
Mε άλλο εξοπλισμό θα καταλαβαίνεις και τη νικοτίνη καλυτερα και το χτύπημα και όλα αυτά τα καλά του ατμού, και ναι, είναι εντυπωσιακή η διαφορά που ζεις στην καθημερινότητά σου χωρίς το τσιγάρο.Την διατροφή σου πρόσεξε λίγο γιατί όλοι στην αρχή τα πήραμε τα κιλάκια μας... ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8468 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180879 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34107 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537215 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238020 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10412 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12