vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Jorge, camber, bujinkan, antiklitos140, manoslykos, th3ofilos

Twitter

Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #225 στις: Αυγούστου 07, 2017, 04:58 »
Σαν καινούριος ατμιστής και γω χάρηκα απο το πόσο εύκολο ήταν να φύγω απο το τσιγάρο με έναν ναυτίλο 2, απο το οτι μου βρωμάει πια κλπ, τα απίστευτα ωφελη σε θέματα υγείας και όλα τα σχετικά που βλέπω τα περνάνε όλοι οι καινούριοι ατμιστές και είμαστε πάντα ενθουσιασμένοι και λίγο περήφανοι. Σϊγουρα οι παλιοί εδώ έχουν βαρεθεί να τα ακούνε απο την κάθε καινούρια ΕΣΣΟ ατμιστών  :bye:

Δεν κάναμε και τίποτα , με τα εργαλεία που υπάρχουν τώρα είναι παιχνίδι. Οι πραγματικοί ήρωες είναι αυτοί που άρχισαν στα πέτρινα χρόνια.. Νομίζω ότι το μόνο που χρειάζεται για να πας στον ατμό είναι κάτι μέσα σου να θέλει πολύ να φύγει απο το τσιγάρο. Πρέπει να σε κλωθογυρίζει καιρό, να σε έχουν κουράσει πράματα. Στην περίπτωση μου το αγαπούσα, ήταν το βίτσιο μου, και μόνο που έπρεπε να φανταστώ μια ζωή χωρίς τσιγάρο κάθε φορά που περνούσε φευγαλέα η σκέψη οτι πρέπει να το κόψω πλάνταζα. Ακόμα και τώρα δυσκολεύομαι να φανταστώ ζωή όπου δεν ρουφάω καπνό απο κάτι. Και δηλαδή τι κάνεις? Απλά κάθεσαι?

Αλλά ήξερα οτι _πρέπει_ κάποια στιγμή να το κόψω. Ήξερα οτι το ήθελε πολύ και η κοπελιά που τώρα καταλαβαίνω πόσο έχω φλομώσει με την βρωμιά του τσιγάρου μου τόσα χρόνια (κάποτε πρέπει να στηθεί άγαλμα σε κεντρική πλατεία στην ηρωική σύζυγο/κοπέλα του καπνιστή). Δυο μέτρα μακριά περνάει καπνιστής τώρα και τον μυρίζω και αυτές τα αστέρια μας είχανε στα σπίτια τους κάθε μέρα. Το ήθελε η υγεία μου, οι αλλεργίες μου και στο βάθος ΧΑΠ να έρχεται.

Για να πώ την αλήθεια με ενοχλεί το φαινόμενο πιπίλα. Εντάξει είμουν chain smoker αλλά αυτό παραπάει, κάθε τρεις και λίγο σαν το μωρό. Είναι που έχει και τον τρόπο του το η.τ. να κάνει το γεγονός του εθισμού πολύ πιο προφανές, ξαφνικά πρέπει να έχεις μια συσκευή στο μούτρο σου για να ρουφάς την δόση σου. Οπότε δε θα πω μεγάλα λόγια πέρα απ'το οτι ελπίζω να έχω ξεκόψει για τα καλά και, κοιτώντας πίσω σε δέκα χρόνια, να απορώ με τον εαυτό που δεν μπορούσε να φανταστεί ζωή χωρίς να ρουφάει κάτι. Ναι φίλε, απλά κάθεσαι !
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2017, 08:03 από Marcus Aurelius »

Αποσυνδεδεμένος demisatere

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #226 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 22:09 »
Έβδομη μέρα στο Η.Τ, πλέον ο αναπτήρας μου χρειάζεται μόνο για το γκαζάκι! Ξεκίνησα με τον revvo speeder της aspire και λόγω υπερκατανάλωσης αγόρασα και ένα ναυτίλο. Καθαρά από άποψη γούστου, προτιμώ τις πνευμονικές, αλλά με τον πρωινό καφέ κάνω σίγουρα 2 γεμίσματα ! Συν του ότι λόγω εργασίας χρειάζομαι κάτι πιο διακριτικό για να κάνω καμιά τζούρα στα κλεφτά ! Για την ιστορία, κάπνιζα κοντά στα 2 πακέτα την ημέρα...

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #227 στις: Ιανουαρίου 20, 2018, 00:17 »
Γεια σας κι από μένα.
Η πρώτη δοκιμή , πριν 3 σχεδόν χρόνια, μεταλλάχθηκε αυτόματα , την ίδια στιγμή , σε απόφαση.  
Έτσι , μέσα σε μία μέρα , η ομορφιά των αρωμάτων , η ευκολία , η θέληση , κι ένας Ναυτίλος ,
στάθηκαν ικανά να θέσουν οριστικά το τσιγάρο στο περιθώριο.
Έκλεισα τ’ αυτιά μου σε ό,τι ανοησία άκουγα για το η.τ.  , και προχώρησα.  
Σ’ όλα αυτά , καταλυτικό ρόλο έπαιξε και το πρόβλημα υγείας του πατέρα μου.  
Και δεν ξανάβαλα τσιγάρο στο στόμα μου από κείνη τη μέρα!
Όλα αυτά τα χρόνια που κάπνιζα , δεν προσπάθησα ποτέ να το κόψω…
Μου φαινόταν αδιανόητο. Η εξάρτηση , κι ένας καφές που διαμαρτυρόταν , δεν μ’ άφηναν.

Το άτμισμα , όταν δεν προκαλεί υπερβολικά  , είναι για μένα δείγμα πολιτισμού!
Τόσο διαφορετικά βλέπω πλέον το πριν και το μετά.  

Ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά του η.τ. , είναι το ότι σε βάζει σε μια διαρκή αναζήτηση ,
σε ένα παιχνίδι και σε μια αναμονή για κάτι καλύτερο και νεότερο. Μεγάλο πράγμα να περιμένεις!
Να συζητάς , να ψάχνεις , να διαβάζεις  πολύ , να μαθαίνεις.
Αυτά , μαζί με την υγεία που βελτιώνεται διαρκώς , είναι και τα σπουδαιότερα.
Και τα καθιστούν μια εκπληκτική εμπειρία.

Μένω άναυδος όταν καθημερινά ανακαλύπτω πόσες γνώσεις έχουν
οι παλαιότεροι ατμιστές  (και) σ’ αυτό το φόρουμ.
Και το τι έχουν τραβήξει στα πρώτα βήματα του ηλεκτρονικού τσιγάρου!
Πολλά «ευχαριστώ» λοιπόν , στο φόρουμ , σ’ αυτό το καφενεδάκι που είναι το μόνο που δεν καπνίζουν!  
Τα παιδιά που , με… “subohm αντίσταση” , όχι μόνο δεν αντιστέκονται στις ερωτήσεις μας (εμάς των πιο καινούργιων) ,
αλλά και για τις αναλύσεις τους σε ό,τι αφορά τα πάντα γύρω απ’ το άτμισμα. Ελπίζω να μην σας κουράζω…  
Αλλά και στα παιδιά των καταστημάτων. Που κάνουν μια πολύ δύσκολη δουλειά για όλους εμάς.
Καλή συνέχεια! Με υγεία.

Αποσυνδεδεμένος pakitis

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #228 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 14:01 »
Κλείνω 4 μήνες με το ΗΤ και χωρίς κανένα ΚΤ. Μέχρι στιγμή αλλαγές: 
Δε ζητάω πλέον το τσιγάρο όπως το ζήταγα. Άνοιξαν τα ρουθούνια μου. Δε βρωμοκοπάμε, ούτε εμείς ούτε το σπίτι/αυτοκίνητο κτλ. 
Επίσης, από 12άρα νικοτίνη που ξεκίνησα έχω πέσει ήδη στα 9mg κι εννοείται πάμε για πιο κάτω. 
Στην αρχή ενώ ήθελα ΦΟΥΛ καπνό γεύση, ξαφνικά πλέον, δεν τον θέλω καθόλου. 
Πήρα περίπου 10 κιλά αυτούς τους 4 μήνες. Δεν ξέρω αν παίζει κάτι ρόλο εδώ. Ευτυχώς δεν ήμουν κι ούτε είμαι υπέρβαρος.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #229 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 14:23 »
Για αρχή... καλύτερα παχύς, παρά καρκινοπαθής (λένε οι γιατροί). 
Πάντως, τα κιλά που πήρες μπορεί να οφείλονται και στο ότι δεν έχεις βρει ακόμα τη γεύση εκείνη που θα σε κάνει να ξεχνάς το... ψυγείο! :)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #230 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 15:03 »
Για λίγο όμως. Γιατί τα περισσότερα κιλά δεν κάνουν καλό.

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #231 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 15:12 »
Πάντως εμένα όταν με πιάνει λιγούρα για γλυκό,στάζω λεμονόταρτα ή cheesecake στον apollo και είμαι καλυμένος.  :)

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #232 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 17:13 »
ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΙΛΑ??   :WhatHeMeans: :NevraKlama: :NevraKlama: :NevraKlama:

Θελω καμια 10αρια,οποιος θελει στελνει.  :yes: :laugh1: 

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #233 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 17:21 »
εγώ που πήρα τους πρωτους μήνες και χάρηκα... μετά απο κάνα εξάμηνο με εγκαταλειψανε ...σαν τον σιπι ξαναγινα...

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pakitis

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #234 στις: Φεβρουαρίου 13, 2018, 11:50 »
ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΙΛΑ??   :WhatHeMeans: :NevraKlama: :NevraKlama: :NevraKlama:

Θελω καμια 10αρια,οποιος θελει στελνει.  :yes: :laugh1:
Εάν συνεχίσω την ανηφόρα, θα σου στείλω. ;)

Αποσυνδεδεμένος soichiro

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #235 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 09:45 »
Είμαι ατσίγαρος σχεδόν μια βδομάδα τώρα. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως το πέτυχα και από τα 60+ τσιγάρα να βρίσκομαι στο 0-. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι η ευκολία που συνέβη, δηλαδή σε προηγούμενες απόπειρες (χάπια, τσιρότα, βελονισμός, μαχαίρι) αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα στέρησης τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά.
Ο προβληματισμός μου στέκεται στο σημείο του ότι ο οργανισμός πάντα "επιτίθεται" και διεκδικεί την πρότερη κατάσταση που βρισκόταν.

Τεσπά, όπως και να έχει δεν έχω καμία απολύτως ανάγκη να καπνίσω κ.τ. (ακόμα δεν πιστεύω τι γράφω) από τη στιγμή που ξεκίνησα το ηλεκτρονικό. Ξεκίνησα μ'ένα καπνικό υγρό 0,9mg, έχοντας όμως και ένα 1,8mg για ασφάλεια και κάνοντας περίπου 3 με 4ml την ημέρα. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια παρενέργεια έκτος ίσως από μια μικρή ενόχληση στο λαιμό μου.

Εχθές πάντως "ανακάλυψα" την ιδιαίτερη γεύση της καπνιστής πάπρικας στο φαγητό.         

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #236 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 10:46 »
Μια χαρα εισαι,για την ενοχληση στον λαιμο να πινεις νερο, χρειαζεται τον πρωτο καιρο λογω γλυκερινης (VG)

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #237 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 11:23 »
[member=22014]soichiro[/member] πίστεψέ με η μόνη προσπάθεια που θα χρειαστείς τον πρώτο καιρό είναι να κρατηθείς όταν ο άλλος ανάβει τσιγάρο δίπλα σου και κάποιες στιγμές έντασης που είχες συνηθίσει να ανάβεις ασυναίσθητα τσιγάρο.Έχε μαζί σου πάντα την 18άρα νικοτίνη και σε αυτές τις στιγμές άτμισε αυτό το υγρό.Ειναι τόσο απλό όσο φαίνεται.Κι εγώ ακόμη δεν το πιστεύω,μετά από 5 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος redfish

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #238 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 12:17 »
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως το πέτυχα και από τα 60+ τσιγάρα να βρίσκομαι στο 0-. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι η ευκολία που συνέβη,         
:)) :)) ακριβως ετσι νιωθω και εγω και ας εχει περασει πια μπολικος καιρος χωρις κ.τ. Εγω την ελλειψη νικοτινης επελεξα να την καλυψω με περισσοτερο ατμισμα παρα με δυνατοτερα υγρα και μου βγηκε.Δεν ειχα ξανακανει αλλη αποπειρα με τιποτα αλλο (εκτος απο 15 μερες iquos).
Κρατα το και θα ξανανακαλυψεις πολλες μυρωδιες και γευσεις ;),αξιζει.

Αποσυνδεδεμένος panais79

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #239 στις: Μαΐου 10, 2018, 22:00 »
Εγω είμαι μακριά από το κτ από το Νοεμβριο.Τοτε ήταν που δοκιμασα το iqos για 3 περίπου μηνες.Στη αρχή ενθουσιασμενος αλλά μετά άρχισε να μου βρωμάει και να με κουράζει αυτή η μονότονη γευση.Παραλληλα το διάστημα αυτό έκανα και καμιά τράκα από κτ.
Εδώ και 2 μήνες είμαι με ητ και η αλήθεια είναι ότι όχι μόνο δεν μου λείπει το τσιγαρο αλλά το σιχαίνομαι και μόνο που το μυριζω.
Γενικά πάντως είμαι ικανοποιημένος και σίγουρα δεν ξαναγυρνάνε στο παλιοτσιγαρο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8480 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537324 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60022 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 621 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12