vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 6 χρήστες
giorgoscr, mathimatikos1966, Tem, gfilip, bloodlessz, Jorge

Twitter

Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #195 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 13:04 »
εχεις δικιο..εγω συμφωνω οτι η αρχη ειναι δυσκολη ..και ειναι μεχρι να κατασταλλαξεις ποιο υγρο σε καλυπτει και ποση νικοτινη.Τωρα το αν ψαχνομαστε σε καινουρια υγρα κατα καιρους ή σε νεα μοντακια ειναι καθαρα θεμα καταναλωτισμου για μενα...ενθουσιαζομαστε με καθε καινουριο που βγαινει πραγμα το οποιο δεν υπηρχε στο κ.τ. Συνεχισε την προσπαθεια, ενημερωσου (το φορουμ ειναι μεγαλη βοηθεια για ολους μας) , ρωτα χωρις να κολλας πουθενα και σε λιγο καιρο θα αναρωτιεσαι για ποιο λογο καπνιζες.... :yes:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #196 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 13:25 »
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ:
http://vaping.gr/index.php/topic,19696.msg1092191.html#msg1092191

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #197 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 16:41 »
Έχω αρχίσει και το μετανιώνω ήδη που δεν ξεκίνησα το ηλεκτρονικό νωρίτερα..
Από υγρά μέχρι στιγμής έχω αγοράσει 9 και το ένα μόνο μου αρέσει απίστευτα πολύ(φρουτακί) τα υπόλοιπα από μέτρια μέχρι αηδιαστικά (τριμπέκα!)
Αγόρασα και βάσεις από το φαρμακείο για αραίωση ευτυχώς γιατί τα 12αρια είναι πολύ βαριά για εμένα. Μέσα στην βδομάδα αναμένω παραγγελία από Κίνα μεριά με μπόλικα δεκάμελα για δοκιμές!
Και το αγαπημένο Double Apple για λιώσιμο..
Θα πάρει φωτιά ο ντρίπερ λέμε..



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #198 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 17:16 »
Asterias η αρχή είναι η πιο περίεργη φάση.
Πάντως μπορεί σε όλους να συμβεί να ξανανιώσουν δύσκολα και μετά από καιρό -το τσιγάρο είναι συνήθεια μιας ζωής και η δύναμη της συνήθειας κρύβει εκπλήξεις. Το μυστικό βρίσκεται στις καβάτζες (να μην ξεμείνεις από τίποτα) και στο να βρεις τι σου αρέσει και σε βολεύει. Επίσης στο να είσαι ανοιχτός πως τα γούστα σου μπορει να αλλάζουν με τον καιρό.

Αφού πήρες και βάσεις συνιστώ να τις δοκιμάσεις και σκέτες. Είναι μια καλή ξηρή εναλλακτική αν κάποιο υγρό το βαρεθείς, και "θεραπεύει" και το μπούχτισμα από τις γεύσεις που πολλοί παθαίνουμε πού και πού.

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #199 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 18:19 »
Βάση σκέτη δοκίμασα αλλά δεν μου λέει τίποτα θέλω γεύσεις γλυκές τόσα χρόνια πίκρα στο στόμα μπούχτισα..

Με δύο μοντάκια,4 ατμοποιητές, 3 μπαταρίες, αρκετά υγρά, 1lt pg 1lt vg, σύρματα, βαμβάκια, έτοιμες αντιστάσεις για τους μη επισκευάσιμους πιστεύω είμαι καλά καβατζωμένος

Βάση νικοτίνης δεν έχω μόνο από τα υπόλοιπα είμαι νομίζω οκ.

Και διάθεση για μελέτη υπάρχει και ατμιστές που θα με βοηθήσουν  στο οτιδήποτε βρήκα εδώ μέσα
άρα πιστεύω είμαι σε καλό δρόμο!



Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #200 στις: Νοεμβρίου 16, 2016, 16:38 »
Ένας μήνας δίχως τζούρα κανονικού τσιγάρου
Τελικά πιο εύκολο μου είναι να μην καπνίσω πάρα να κλείσω τα αυτιά μου στις σειρήνες των ατμοποιητών και μοντακίων..


Αποσυνδεδεμένος lemar98

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • 23.09.2016
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #201 στις: Νοεμβρίου 16, 2016, 20:00 »
Μετά από 33 χρόνια τσιγάρο... μπούχτισα πια.
23 Σεπτεμβρίου αγόρασα το σετάκι της Eleaf (Pico-Melo). Μετά από δυο εβδομάδες αγόρασα και έναν Nautilus Mini. Από τότε είμαι μ' αυτόν (πολύ ευχαριστημένος).
Εδώ και μέρες διαβάζω διάφορα άρθρα και παρουσιάσεις σας που με βοήθησαν πολύ και με έβαλαν σε έναν άλλο κόσμο. Ψάχνομαι πλέον για επισκευάσιμο τσιγαρίσιο.
Να 'στε καλά όλοι εδώ μέσα.  :)

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #202 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 22:08 »
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Είμαι και γω πλέον από χτες κάτοχος Η.Τ. και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος, όντας καπνιστής 5 χρόνια (τα 3 συνεχόμενα μια που τα 2 πρώτα ήταν 2-3 τσιγάρα την ημέρα, αλλά μετά πήγα σιγά σιγά στο 1 πακέτο) και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος αρκετά, αν και για αρχή πήρα υγρό με νικοτίνη 18 ml. Φυσικά επειδή οι κακές συνήθειες δεν κόβονται κατ' ευθείαν σήμερα κάπνισα 2 κανονικά τσιγάρα, γιατί δυστυχώς κόντευαν τα νεύρα μου να σπάσουν πάρα πολύ κάποια στιγμή από τις παρενέργειες της διακοπής και λόγω του ότι είχα και την γυναίκα μου δίπλα να καπνίζει και τον πεθερό μου που είχε έρθει κάποια στιγμή και δεν άντεχα. Μπορώ να πω όμως ότι μου φάνηκε τεράστια η διαφορά υπέρ του Η.Τ, οπότε μπορεί και να το κόψω και τελείως πλέον. Πήρα 4 υγρά, τα 2 με 18 mg νικοτίνη, 1 με 9 και ένα με 0 με γεύση καραμέλα, το οποίο θα το χρησιμοποιήσω όταν θα τελειώσω τα άλλα 3. Παιδιά, μπορεί να είναι και ψυχολογικό, αλλά σήμερα που πήγα σε κάτι δουλειές περπατώντας και διανύοντας αρκετή απόσταση (γύρω στο 1 χιλιόμετρο με τα πόδια), παρατήρησα ότι σε αντίθεση με τις άλλες φορές που κάπνιζα, δεν λαχάνιασα καθόλου και δεν είχα σχεδόν καμιά δυσκολία στην αναπνοή. Ισχύει ή είναι καθαρά ψυχολογικό? Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για το forum, έχω πέσει με τα μούτρα η αλήθεια είναι στο διάβασμα και πιστεύω ότι βοηθάει πολύ  :)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #203 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 16:56 »
Παιδιά, μπορεί να είναι και ψυχολογικό, αλλά σήμερα που πήγα σε κάτι δουλειές περπατώντας και διανύοντας αρκετή απόσταση (γύρω στο 1 χιλιόμετρο με τα πόδια), παρατήρησα ότι σε αντίθεση με τις άλλες φορές που κάπνιζα, δεν λαχάνιασα καθόλου και δεν είχα σχεδόν καμιά δυσκολία στην αναπνοή. Ισχύει ή είναι καθαρά ψυχολογικό? Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για το forum, έχω πέσει με τα μούτρα η αλήθεια είναι στο διάβασμα και πιστεύω ότι βοηθάει πολύ  :)
Όταν είσαι νέος στην ηλικία, ο οργανισμός σου "επανέρχεται" πολύ γρήγορα στα φυσιολογικά.

Αν συνεχιστεί σημαινει πως ισχύει... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος GLT

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #204 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 07:33 »
6 μήνες στην προσπάθεια  και στο ψάξιμο.  Ακόμα δεν κατάφερα  να μην κάνω κ.τ. διότι  βγαίνω κάθε βράδυ  και η νύχτα  είναι δύσκολη. Αλλά  το παλεύω και το ψάχνω γιατί  είναι πολύ ωραίο να δοκιμάζεις νέες γεύσεις  ακόμα  κι αν δεν σου αρέσουν.  Keep walking

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #205 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 23:19 »
Καλησπερα, νεο μελος και εγω και ευτυχισμενος αφου εκοψα το ΚΤ με την μια ομως με την βοηθεια ενος φιλου και του ΗΤ βεβαια αφου αυτος γνωριζε καποια πραγματα και με εβαλε σωστα απο την αρχη. :)
Κοντευω τα 50 και δεν το πολυ πιστευα αλλα αφου και το ψιλοηθελα και μου καθισε καλα το ΗΤ κοντευω τον 1 μηνα τωρα χωρις το ΚΤ οποτε αισθανομαι ικανοποιηση μεγαλη...
να πω επισης οτι μπηκα στα βαθια σχεδον κατευθειαν και μιας και ειμαι και γκατζετακιας θα περασουμε καλα με αυτην την ασχολεια πλεον.
Ηδη εχω στην κατοχη μου eleaf pico 75w+ & Kangetech kbox mini 50w απο μοντακια και ατμοποιητες παιζω αναλογα την ημερα και ωρα με nautilus x - cubis και τον ml οφαγο Atlantis :))
Eτοιμαζομαι και για μηχανουργειο αφου παρηγγειλα απο Κινα μερια εναν Fodi f2 και εναν Serpent mini (wotofo) μαζι με τα απαραιτητα μπιχλιμπιδια για να ξεκινησω στησιματα κλπ
Το Forum τα σπαει αφου βρισκεις τα παντα και πολυ οργανωμενα.
Καλως σας βρηκα και ελπιζω να μην σας κουρασω πολυ αφου μου αρεσει να διαβαζω - ψαχνω και σπανια να ρωταω για να μην γινομαι κουραστικος....(εμπειρια απο αλλα forum τεχνολογιας) οπως κανουν πολλοι χωρις την παραμικρη αναζητηση εστω και 2-3 σελιδων πισω...!!!
Ευχαριστω προκαταβολικα για την Φιλοξενια!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος christosagr

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #206 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 12:01 »
Δεν έιναι καθόλου ευκολο φιλέ μου


Για να μείνεις στο ηλεκτρονικό τσιγάρο υπάρχουν 2 περιπτώσεις...


Η να έισαι απόλυτα συνειδητοποιημένος για το άλμα αυτο και να το παλεύεις με ενα σετακι και ενα υγρό


Η να ασχολησε σχεδόν όλη μέρα με  με Μοντ υγρά συσκευές για να μην πάει το μυαλό σου στο τσιγάρο...


Όπως βλέπεις έδω μέσα όλοι ασχολούνται σχεδόν όλη μέρα η απλά έιναιι συνεχώς σε αναζήτηση νέου εξοπλισμου περιμένοντας τα νέα παιχνιδάκια.... αλλιως  θα το τζουξουνε
Η αηδία και μόνο που βγάζουν έστω και 1-2 κ.τ. την ημέρα νομίζω είναι αρκετά για να μήν ασχολούμαστε.
Ακόμα κι εγώ δηλαδή που κάνω ακόμα κάτι λίγα την εβδομάδα απορώ πώς τα κάνω.
Θέμα ψυχολογίας πρέπει να είναι γιατί είμαι λίγο αδύναμος σαν χαρακτήρας.
Κάποιες μέρες που τυχαίνει να μήν καπνίσω καθόλου ανάβει κάποιος δίπλα μου και μου βρωμάει σαν πετρέλαιο.
Επίσης πλέον βοηθάει και το θέμα ότι βλέπεις και άλλους έξω να χρησιμοποιούν η.τ. Για παράδειγμα πήγα για ποτό τις προάλλες και πρόσεξα να ξεμυτίζουν πολλά μοντάκια.
Βοηθάει λίγο στον ψυχολογικό τομέα αυτό.
Πριν 3 χρόνια που είχα κάνει εγώ την πρώτη απόπειρα με κοίταγαν σαν εξωγήινο. :D

Αποσυνδεδεμένος Rebirth

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #207 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 18:14 »
Kαλησπέρα κι από μένα! Πρώτο μου ποστ εδώ.
Είμαι κι εγώ 20 μέρες με ηλεκτρονικό τσιγάρο, μετά από 18 χρόνια καπνίσματος.
Ολα ξεκίνησαν από ένα δώρο που μου έκανε ο αδερφός μου: Ενα Nobacco Hybrid και δυο μπουκαλάκια Golden Margy, τα οποία η αλήθεια είναι πως μου αρέσουν πολύ :) Παρότι δεν μου αρέσουν οι μεγαλοστομίες, το ηλεκτρονικό δείχνει να με καλύπτει σε πολύ μεγάλο βαθμό και εκτιμώ πως πολύ δύσκολα θα γυρίσω στο άλλο.
Στο "ζουμί": Σιγά σιγά μπαίνω στη διαδικασία (και για οικονομικούς λόγους) να σκέφτομαι πώς να φτιάξω υγρό.
α)Καθώς υπάρχουν 10.000 διαφορετικές αναρτήσεις με συνταγές για αρχαρίους, μπορεί κάποιος να μου υποδείξει κάποιον πιο σταθερό "μπούσουλα" (ποστ; ) και (ας είναι και σε πμ) κάποιο έμπιστο/δοκιμασμένο κατάστημα;
β) Εκτιμάτε ότι το Hybrid θα με καλύψει (για την ώρα μου είναι μια χαρά!);

Ευχαριστώ! Καλώς σας βρήκα!



Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #208 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 18:26 »
Καλά ατμίσματα φίλε μου για δες σε αυτό το νήμα
http://vaping.gr/index.php/topic,32448.0.html
και κατέβασε τον οδηγό που έχει φτιάξει εκεί ένας καλός συνατμιστής μας. Νομίζω ότι θα σε φωτίσει αρκετά

Αποσυνδεδεμένος Rebirth

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #209 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 18:30 »
Μπαίνω για μελέτη και... επιστρέφω 8)
Ευχαριστώ φίλε μου!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8397 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180791 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34057 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237820 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16002 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136203 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085441 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12