vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, camber, Koggiot, Tsimio, manoslykos, Tazz, th3ofilos, ΤΖΙΒΑΣ35

Twitter

Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής

Αποσυνδεδεμένος Jonnis1973

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #180 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 21:38 »
μπορειτε να φτιαξετε τα δικα σας υγρα
Tο ψαχνω συμφερει  οικονομικα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2016, 21:55 από Jonnis1973 »

Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #181 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 23:11 »
ναι. και μετα απο αρκετη προσπαθεια μπορεις να καταληξεις να φ τιαξεις κατι που σου αρεσει απειρα (νικοτινη, pg/vg, αρωμα) και να το εχεις με τη μεγαλυτερη δυνατη εξοικονομηση.

Αποσυνδεδεμένος valaki

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #182 στις: Μαρτίου 16, 2016, 06:35 »
Για τη δικιά μου εμπειρία, θα μπορούσα να γράφω ώρες, και ατελείωτα κατεβατά   8)  (ω…ναι!).
Δεν έχω κίτρινα δάχτυλα, δεν έχω κίτρινα δόντια, δεν μυρίζει άσχημα το στόμα μου, δεν έχω μαύρα φλέματα (δεν έχω καθόλου τώρα που το σκέφτομαι), δεν βήχω, δεν «βράζει» το στήθος μου, δεν έχω τρύπες στα ρούχα από καύτρες.
Προσωπικά δεν με ένοιαζε για τη μυρωδιά στα μαλλιά μου, αλλά η μυρωδιά στα ρούχα ήταν…πίκρα. Τι να πω για το δωμάτιο μου, που είχε μονίμως ένα πέπλο ομίχλης (το οποίο εισέπνεα ακόμα κι όταν κοιμόμουν)…
 Να σας πω βέβαια και για το τεστ με τις σκάλες (το διάβασα που το έκαναν και άλλα παιδιά, και μπήκα στον πειρασμό να το κάνω κι εγω..) Πήρα έναν ζεστό καφέ (για το ξεκάρφωμα),  και με αργά-σταθερά βήματα, ανέβηκα εφτά ορόφους χωρίς διακοπές ενδιάμεσα (κουφο? Κι όμως!). Δε λέω πως δε λαχάνιασα. Λαχάνιασα τόσο, όσο ένας μη καπνιστής(!). Αφου μετά έπιασα και την πάρλα για το κατόρθωμα μου  :))  (φυσικά).
Πλέον μυρίζω ωραία στους άλλους, δεν ενοχλώ ούτε βλάπτω κανέναν. Βέβαια είμαι διακριτική και σε καμία περίπτωση δεν προκαλώ άτομα και καταστάσεις.
 Το συνιστώ όμως σε καπνιστές με την πρώτη ευκαιρία, και εξηγώ στους μη καπνιστές για τις διαφορές που βλέπω στον εαυτό μου (κυρίως σε φίλους & συγγενείς με απορίες).



Το μοναδικό μειονέκτημα είναι οι τιμές των υγρών, και γι’ αυτό έχω στραφεί στο διάβασμα για να καταφέρω να φτιάξω δικά μου. Μέχρι πριν από λίγο καιρό, έστριβα τσιγάρα, τώρα στρίβω αντιστάσεις. Άμα μπορέσω να κάνω και DIY…θα πετάει η ομάδα!!!   :dance2:


 Θα γράψω και κάτι τελευταίο που ίσως βοηθήσει κάποιους, όπως βοήθησε κι εμένα.
 Το σακουλάκι με το καπνό+φιλτράκια/χαρτάκια/αναπτήρα,  τα έχω πάντα δίπλα μου. Δεν έχω «απαγορεύσει» στον εαυτό μου να καπνίσει. Μπορώ να καπνίσω όποτε θελήσω. Αλλά και μόνο που τα έχω δίπλα μου, δεν μου κάνει καμία απολύτως αίσθηση να κάνω κ.τ.

Είναι καθαρά θέμα δικής μου επιλογής ,  και όχι απαγόρευση, νόμος ή κανόνας.



Δεν έχω ξανακαπνίσει από τότε, απλώς είναι θέμα ψυχολογίας .Οταν βγαίνω έξω (π.χ. για καφέ ή ποτό), παίρνω μόνο το ηλ.τ. , ατμίζω το ευχαριστιέμαι και είμαι μια χαρά!

       Sorry   :angel:  για το «σεντόνι», αλλά είναι πράγματα που ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας…

Αποσυνδεδεμένος GEORPOUL

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #183 στις: Μαρτίου 16, 2016, 09:20 »
ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΓΡΑ.............ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕ ΤΟΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ..............ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΔΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ..............ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ...................ΕΧΩ ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ.................ΕΧΩ  ΤΟΝ SUBTANK MINI...........EIMAI  ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ

έμαθα να κάνω υγρά.............πλέον πολύ εύκολο με τοσε συμβουλές από εδώ και στο διαδίκτυο..............έτοιμος να φτιάξω και αντιστάσεις είδα το βίντεο..............έχω παραγγέλλει και αναμένω...................έχω ελαχιστοποιήσει το κόστος.................έχω τον συbτανκ μίνι...........είμαι πολύ ευχαριστημένος


Από το συντονισμό:
Παρακαλούμε: Όχι ολόκληρα μηνύματα με κεφαλαία. Ένα εύκολο εργαλείο μετατροπής, είναι το Melobytes.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2016, 13:57 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος eternalsidd

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #184 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 13:04 »
Ξυπναω νωρίς νωρίς, φτιάχνω καφέ και περιμένω τον κούριερ. Έρχεται, ανοίγω το πακέτο και βλέπω το ipower της eleaf και τον τρίτον 2. Ρίχνω Cuban cigar 12αρι, ρουφαω μία μεγάλη και μακάρι να είχα λόγια να σας περιγράψω την γεύση, την χαρά μου και όλα τα υπόλοιπα που ένιωσα. Είναι η πρώτη μου συσκευή περα από ένα ego και δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά αν αυτός ο ατμοποιητης είναι κάτι μέτριο τότε δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι κάποιος καλύτερος. Έγραψα απλά να εκφράσω την χαρά μου γιατί δεν θυμάμαι από ποτέ έχω να νιώσω έτσι με κάποια αγορά. Καλή σας μέρα.

Από συγχώνευση
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2016, 13:16 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #185 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 13:12 »
καλος ηρθες στον κοσμο της ατμισης .
για τσιγαρισιες τζουρες και για μη επισκευασιμο ατμοποιητη ,καθως και για αρχη ,εισαι σε καλο δρομο .

την απολαυση της ατμισης απο δω και περα μπορεις να την βελτιωνεις σιγα σιγα με τις καταλληλες αλλαγες - προσθηκες .

καλη ατμιση 

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #186 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 10:28 »
Το ζυμώνω μέρες στο μυαλό μου.. τελικά Σάββατο πρωί αποφασίζω ότι θα αρχίσω το η.τ .. μπαίνω Internet να κάνω μια γρήγορη έρευνα αγοράς και βλέπω στο φόρουμ να λέει περίπου οτι "αν σας εξυπηρετεί καλά ένα κατάστημα και σας τα αναλύει τότε οκ" ξεκινάω και φτάνω έξω από ένα κατάστημα. Περιμένω απ έξω να ολοκληρώσω ένα κ.τ. μπαίνω και μένω μέσα σχεδόν μιάμιση ώρα. Φεύγοντας κρατούσα στο χέρι το η.τ. Μια eleaf μπαταρία 5000 mAh, ατμό και υγρα για ενα μήνα. . Ένα ευχάριστο στα παιδιά στο κατάστημα που με άντεξαν. . Και στο φόρουμ που πήρα της πληροφορίες που χρειαζόμουν. . Αν και νέος ακόμα μια και ατμίζω 4 μέρες μόνο.  Νομίζω ότι ήρθα για να μείνω. . Συμβουλή μου: οποίος δυσκολεύεται να αποφασίσει να μπει σε ένα κατάστημα να δοκιμάσει. . Έπρεπε να το είχα κάνει κι εγώ νωρίτερα.

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #187 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 10:44 »
εγώ χθες έκλεισα 3 μήνες χωρίς τσιγάρο...ήμουν τυχερός διότι την σελίδα του φόρουμ την ανακάλυψα πολύ αργότερα και το παλικάρι στην alter ego με έσπρωξε στο i stick pico και στον mini ναυτίλο και όλα πήγαν τέλεια...δεν είχα κάποιον γνωστό που να ατμίζει και δεν έιχα καμιά ιδέα για το τι είναι το η.τ. και τι πρέπει να πάρω...απλώς είχα κουραστεί απτην μποχα στο γραφείο μου λόγω του τσιγάρου και από τη βρωμιά από τις στάχτες....εκ των υστέρων και επειδή βλέπω ότι το η.τ. πάει να γίνει μόδα βλέπω γνωστούς και φίλους που στρέφονται σε φθηνά αρχικά πακέτα η.τ. με συνέπεια να το εγκαταλείπουν ή να κάνουν παράλληλα και κ.τ.....γιαυτό νομίζω ότι το πιο σημαντικό είναι να ξεκινάει κάποιος το η.τ. με ενα καλό ατμοποιητή και ένα καλό mod 

Αποσυνδεδεμένος christosagr

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #188 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 01:35 »
Καλησπερα σε ολους να πω κι εγω την εμπειρια μου.. Χρηστο με λενε και ειμαι 33.
Ατμιζω εδω και ενα μηνα περιπου. Το δοκιμαζω για δευτερη φορα στη ζωη μου. Πρωτη επαφη με το Η.Τ. ηταν πριν απο 3 χρονια περιπου αλλα τοτε δεν το ειχα συνεχισει..Θυμαμαι το ειχα παει για 5 μηνες περιπου. Βεβαια δεν το ειχα προσπαθησει και πολυ να πω την αληθεια. Αυτη τη φορα επειδη το θελω περισσοτερο και με το Κ.Τ δεν παει αλλο ελπιζω να μπορεσω. Ειχα τρομερο βηχα με το κανονικο, τρελα μπουκωματα το πρωι που ξυπναγα, δεν μπορουσα να τρεξω, λαχανιαζα με το παραμικρο ακομα και στη σκαλα. Οταν αρρωσταινα ας πουμε απο γριπη καθε φορα μου δημιουργουσε θεμα στους πνευμονες.  ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΑΠΛΑ... 
Αυτο το μηνα λοιπον απο εκει που καπνιζα 1,5 πακετα την ημερα σχεδον 30 τσιγαρα κατεβηκα με τη βοηθεια του ηλεκτρονικου πλεον στα 5 βαρια ακομα και οταν βγαινω εξω για ποτο η καφε που εκει εκανα πολλα τσιγαρα. Οσο περνανε οι μερες κανω και λιγοτερα τσιγαρα μεχρι να φτασω να χρησιμοποιω μονο το Η.Τ. Χρησιμοποιω τον ατμοποιητη OSTRIA glassomizer και ειμαι υπερικανοποιημενος.. 
αυτα ευχαριστω!  :D

Αποσυνδεδεμένος jolal1967

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 χρόνια χωρίς κ.τ. και πάμε!!!
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #189 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 14:56 »
Τέλειο!Τέρμα η μπόχα  ;D
Και οικονομία ;)

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #190 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 11:50 »
24 χρόνια στο τσιγάρο εδώ και 20 μέρες στο ηλεκτρονικό ανάθεμα να έχω κάνει 6 με 7 τσιγάρα (κάπνιζα 15 με 20 την μέρα) από τότε και αυτά τα έκανα για να πετάξω το σακούλι πιο πολύ δεν τα είχα ανάγκη..
Το σακουλάκι του καπνού έχει ακόμα 5 - 6  και έχω και έναν κλειστό και από ότι βλέπω έτσι θα κάθονται.. Πότε δεν είχα κάνει προσπάθεια να το κόψω.
Τελικά ήταν πολύ εύκολο!






Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #191 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 13:55 »
Δεν έιναι καθόλου ευκολο φιλέ μου


Για να μείνεις στο ηλεκτρονικό τσιγάρο υπάρχουν 2 περιπτώσεις...


Η να έισαι απόλυτα συνειδητοποιημένος για το άλμα αυτο και να το παλεύεις με ενα σετακι και ενα υγρό


Η να ασχολησε σχεδόν όλη μέρα με  με Μοντ υγρά συσκευές για να μην πάει το μυαλό σου στο τσιγάρο...


Όπως βλέπεις έδω μέσα όλοι ασχολούνται σχεδόν όλη μέρα η απλά έιναιι συνεχώς σε αναζήτηση νέου εξοπλισμου περιμένοντας τα νέα παιχνιδάκια.... αλλιως  θα το τζουξουνε

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #192 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 01:37 »
Απόστολε, μίλα για τον εαυτό σου.
Σε καμία περίπτωση δεν ασχολούμαστε όλοι όλη την ώρα με μοντ για να μην πάει το μυαλό μας στο τσιγάρο!
Κάτι αισιόδοξο λέει ένας νέος ατμιστής και πας να τον ξενερώσεις με το ζόρι πως θα τα βρει δύσκολα;
Δεν σε καταλαβαίνω με τίποτα.
 :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #193 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 02:53 »
Εγω οταν ημουν νεος ατμιστης επειδη δεν ηξερα, δεν ασχολούμουν και πολυ με την εύρεση νεου εξοπλισμου, ουτε οι φιλοι/γνωστοι μου. Οποτε ειναι λιγο ατοπο αυτο που λες.

Το μονο που πρεπει να κανει καποιος ειναι να το παρει αποφαση οτι θελει να σταματησει το τσιγαρο. Αν στην αρχη (οπως και εγω) νιωθει οτι θελει να κανει τσιγαρο, να κανει. Αν πιεζεις τον εαυτο σου να μην κανει, ειναι χειροτερο.

Την 1η εβδομαδα καπνιζα 10 τσιγαρα την μερα (απο 30+) και μετα απο ενα μηνα περιπου, παρατηρησα στο τελος μιας ημερας, δεν ειχα κανει καθολου τσιγαρο. Ο οργανισμος μου το απέρριψε  μονος του. Χωρις πιεση. Εκτοτε, ποτε δεν το ζητησα ξανα.

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #194 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 12:37 »
Φίλε αποστολή αφού δεν μου είναι καθόλου δύσκολο τώρα στο ξεκίνημα θα τα βρω μπαστούνια αργότερα;
Δεν νομίζω..
Η αρχή είναι δύσκολη λογικά.
Πάντως το τελευταίο στριφτό που κάπνισα
μου φάνηκε ψιλό αχυρέξ σε γεύση
Και είναι και αρωματικός καπνός ο Craven.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 30, 2016, 13:01 από asterias »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537392 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60035 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238101 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16346 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12